Incendii în Santa Rosalía
Santa Rosalía, Columbia, a avut 32 de incendii mari înregistrate de GWIS din 2016: 75.155 hectare arse în limitele sale, 19 % din suprafață. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 0).
Doar incendiile de 1.500 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI calculat cu prognoza Open-Meteo- mar. 3 Foarte scăzut 32° · 66 % · 20 km/h
- mie. 4 Foarte scăzut 30° · 75 % · 17 km/h
- joi 5 Foarte scăzut 31° · 71 % · 15 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 30° · 71 % · 21 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 30° · 70 % · 36 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 31° · 68 % · 23 km/h
- lun. 9 Foarte scăzut 31° · 70 % · 24 km/h
Indicele canadian FWI, același sistem folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu prognoza meteo și două luni de vreme trecută pentru starea combustibilului. Este o estimare pe comună, nu o avertizare oficială: avertizările le emite serviciul de urgență al fiecărei țări.
Comuna și incendiile ei
Din 2016
- 75.155
- hectare arse
- 19 %
- din comună
- 32
- incendii
- 3.910
- km²
De câte ori a ars Santa Rosalía?
Santa Rosalía a ars de 32 de ori din 2016, în 8 ani: 2016, 2017, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 și 2026. Ultima dată: Incendiul de la La Primavera, 4 aprilie 2026, cu 223 hectare în interiorul localității. În total au ars 75.155 hectare în interiorul localității, dar suprafața distinctă este de 59.393 hectare, 15 % din teritoriu: o parte a ars de mai multe ori.
- 32
- incendii
- 8
- ani cu foc
- 75.155
- ha cumulate
- 59.393
- ha distincte
Incendii de peste 1.500 hectare cu perimetru din 2016 care au atins localitatea, chiar și parțial. Hectarele cumulate adună fiecare incendiu; suprafața distinctă numără o singură dată ce a ars de mai multe ori. Perimetre și limite suprapuse de WorldFires.
Incendii care au intrat în Santa Rosalía
- 223 ha Incendiul de la La Primavera, 4 aprilie 2026 0,1 % din comună · 1.844 ha în total · 2 zile
- 1.650 ha Incendiul de la Santa Rosalía, 22 martie 2026 a început aici 0,4 % din comună · 1.639 ha în total · 4 zile
- 1.945 ha Incendiul de la Santa Rosalía, 20 martie 2026 a început aici 0,5 % din comună · 1.933 ha în total · 7 zile
- 4.724 ha Incendiul de la Santa Rosalía, 20 martie 2026 a început aici 1,2 % din comună · 4.694 ha în total · 9 zile
- 2.396 ha Incendiul de la Santa Rosalía, 13 martie 2026 a început aici 0,6 % din comună · 2.380 ha în total · 5 zile
- 1.887 ha Incendiul de la Santa Rosalía, 5 martie 2026 a început aici 0,5 % din comună · 1.875 ha în total · 5 zile
- 2.227 ha Incendiul de la Santa Rosalía, februarie 2026 a început aici 0,6 % din comună · 2.212 ha în total · 2 zile
- 3.147 ha Incendiul de la Santa Rosalía, 17 februarie 2023 a început aici 0,8 % din comună · 3.127 ha în total · 6 zile
- 1.741 ha Incendiul de la Santa Rosalía, 17 februarie 2023 a început aici 0,4 % din comună · 1.730 ha în total · 4 zile
- 1.587 ha Incendiul de la Santa Rosalía, ianuarie 2023 a început aici 0,4 % din comună · 1.576 ha în total · 3 zile
- 1.701 ha Incendiul de la Santa Rosalía, decembrie 2022 a început aici 0,4 % din comună · 1.691 ha în total · 2 zile
- 1.812 ha Incendiul de la Santa Rosalía, 4 februarie 2022 a început aici 0,5 % din comună · 1.800 ha în total · 3 zile
- 2.906 ha Incendiul de la Santa Rosalía, 2 februarie 2022 a început aici 0,7 % din comună · 2.887 ha în total · 2 zile
- 1.959 ha Incendiul de la Santa Rosalía, 30 ianuarie 2022 a început aici 0,5 % din comună · 1.946 ha în total · 2 zile
- 2.492 ha Incendiul de la Santa Rosalía, 2 ianuarie 2022 a început aici 0,6 % din comună · 2.476 ha în total · 3 zile
- 1.918 ha Incendiul de la Santa Rosalía, decembrie 2021 a început aici 0,5 % din comună · 2.048 ha în total · 3 zile
- 1.864 ha Incendiul de la Santa Rosalía, noiembrie 2021 a început aici 0,5 % din comună · 1.852 ha în total · 4 zile
- 2.498 ha Incendiul de la Santa Rosalía, ianuarie 2021 a început aici 0,6 % din comună · 2.482 ha în total · 2 zile
- 1.873 ha Incendiul de la Santa Rosalía, 26 martie 2020 a început aici 0,5 % din comună · 1.865 ha în total · 3 zile
- 1.666 ha Incendiul de la Santa Rosalía, martie 2020 a început aici 0,4 % din comună · 1.656 ha în total · 3 zile
- 2.616 ha Incendiul de la Santa Rosalía, 7 februarie 2020 a început aici 0,7 % din comună · 2.854 ha în total · 3 zile
- 2.109 ha Incendiul de la Santa Rosalía, 6 februarie 2020 a început aici 0,5 % din comună · 2.095 ha în total · 3 zile
- 2.106 ha Incendiul de la Santa Rosalía, 4 februarie 2020 a început aici 0,5 % din comună · 2.093 ha în total · 6 zile
- 1.969 ha Incendiul de la Cumaribo, 3 februarie 2020 0,5 % din comună · 3.448 ha în total · 8 zile
- 3.932 ha Incendiul de la Santa Rosalía, februarie 2019 a început aici 1,0 % din comună · 3.907 ha în total · 5 zile
- 1.467 ha Incendiul de la La Primavera, 19 februarie 2019 0,4 % din comună · 3.345 ha în total · 10 zile
- 1.585 ha Incendiul de la Santa Rosalía, ianuarie 2019 a început aici 0,4 % din comună · 1.574 ha în total · 2 zile
- 36 ha Incendiul de la Cumaribo, 17 februarie 2017 0,0 % din comună · 2.148 ha în total · 2 zile
- 2.498 ha Incendiul de la Santa Rosalía, 12 martie 2016 a început aici 0,6 % din comună · 2.482 ha în total · 3 zile
- 3.225 ha Incendiul de la Santa Rosalía, 11 martie 2016 a început aici 0,8 % din comună · 3.204 ha în total · 4 zile
- 8.069 ha Incendiul de la Santa Rosalía, 10 martie 2016 a început aici 2,1 % din comună · 8.017 ha în total · 4 zile
- 3.328 ha Incendiul de la Santa Rosalía, ianuarie 2016 a început aici 0,8 % din comună · 3.307 ha în total · 5 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/Departamento Administrativo Nacional de Estadistica (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.