Sari la conținut
worldfires
BR · Brazilia · Piaui · 10.323 loc.

Incendii în Itaueira

Itaueira, Brazilia, a avut 41 de incendii mari înregistrate de GWIS din 2016: 169.847 hectare arse în limitele sale, 66 % din suprafață. Pericol de incendiu azi: ridicat (FWI 31).

Doar incendiile de 3.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.

Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare

FWI calculat cu prognoza Open-Meteo
  1. dum. 1 Moderat 35° · 40 % · 27 km/h
  2. lun. 2 Ridicat 38° · 29 % · 44 km/h
  3. mar. 3 Ridicat 38° · 27 % · 44 km/h
  4. mie. 4 Ridicat 37° · 28 % · 30 km/h
  5. joi 5 Ridicat 39° · 22 % · 38 km/h
  6. vin. 6 Ridicat 39° · 23 % · 35 km/h
  7. sâm. 7 Ridicat 38° · 25 % · 31 km/h

Indicele canadian FWI, același sistem folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu prognoza meteo și două luni de vreme trecută pentru starea combustibilului. Este o estimare pe comună, nu o avertizare oficială: avertizările le emite serviciul de urgență al fiecărei țări.

Comuna și incendiile ei

Din 2016

169.847
hectare arse
66 %
din comună
41
incendii
2.571
km²

De câte ori a ars Itaueira?

Itaueira a ars de 41 de ori din 2016, în 11 ani: 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 și 2026. Ultima dată: Incendiul de la Flores do Piauí, octombrie 2026, cu 3.203 hectare în interiorul localității. În total au ars 169.847 hectare în interiorul localității, dar suprafața distinctă este de 117.795 hectare, 46 % din teritoriu: o parte a ars de mai multe ori.

  1. 1× 16
  2. 1× 17
  3. 3× 18
  4. 4× 19
  5. 5× 20
  6. 9× 21
  7. 2× 22
  8. 8× 23
  9. 1× 24
  10. 3× 25
  11. 4× 26
41
incendii
11
ani cu foc
169.847
ha cumulate
117.795
ha distincte

Incendii de peste 3.000 hectare cu perimetru din 2016 care au atins localitatea, chiar și parțial. Hectarele cumulate adună fiecare incendiu; suprafața distinctă numără o singură dată ce a ars de mai multe ori. Perimetre și limite suprapuse de WorldFires.

Unde a ars cel mai des în Brazilia →

Incendii care au intrat în Itaueira

  1. 3.203 ha Incendiul de la Flores do Piauí, octombrie 2026 1,2 % din comună · 5.152 ha în total · 15 zile
  2. 3.034 ha Incendiul de la Itaueira, 24 august 2026 a început aici 1,2 % din comună · 3.015 ha în total · 5 zile
  3. 29 ha Incendiul de la Floriano, 22 august 2026 0,0 % din comună · 3.638 ha în total · 9 zile
  4. 2.876 ha Incendiul de la Itaueira, 7 august 2026 a început aici 1,1 % din comună · 3.204 ha în total · 7 zile
  5. 108 ha Incendiul de la Jerumenha, noiembrie 2025 0,0 % din comună · 3.486 ha în total · 7 zile
  6. 6.025 ha Incendiul de la Itaueira, octombrie 2025 a început aici 2,3 % din comună · 5.986 ha în total · 15 zile
  7. 3.247 ha Incendiul de la Itaueira, mai 2025 a început aici 1,3 % din comună · 3.225 ha în total · 12 zile
  8. 142 ha Incendiul de la Rio Grande do Piauí, 1 octombrie 2024 0,1 % din comună · 5.326 ha în total · 10 zile
  9. 6.741 ha Incendiul de la Flores do Piauí, octombrie 2023 2,6 % din comună · 13.087 ha în total · 22 de zile
  10. 908 ha Incendiul de la Canavieira, 28 septembrie 2023 0,4 % din comună · 13.309 ha în total · 34 de zile
  11. 38.512 ha Incendiul de la Rio Grande do Piauí, septembrie 2023 15 % din comună · 51.988 ha în total · 26 de zile
  12. 4.778 ha Incendiul de la São José do Peixe, 20 septembrie 2023 1,9 % din comună · 8.521 ha în total · 18 zile
  13. 3.500 ha Incendiul de la Itaueira, septembrie 2023 a început aici 1,4 % din comună · 3.476 ha în total · 11 zile
  14. 5.314 ha Incendiul de la Itaueira, 14 august 2023 a început aici 2,1 % din comună · 5.280 ha în total · 5 zile
  15. 3.607 ha Incendiul de la Itaueira, 12 august 2023 a început aici 1,4 % din comună · 3.583 ha în total · 17 zile
  16. 3.529 ha Incendiul de la Itaueira, iulie 2023 a început aici 1,4 % din comună · 3.509 ha în total · 11 zile
  17. 2.089 ha Incendiul de la Flores do Piauí, septembrie 2022 0,8 % din comună · 4.981 ha în total · 32 de zile
  18. 5.110 ha Incendiul de la Itaueira, august 2022 a început aici 2,0 % din comună · 8.497 ha în total · 5 zile
  19. 1.815 ha Incendiul de la Flores do Piauí, octombrie 2021 0,7 % din comună · 4.717 ha în total · 6 zile
  20. 6.103 ha Incendiul de la Itaueira, 13 septembrie 2021 a început aici 2,4 % din comună · 6.062 ha în total · 29 de zile
  21. 4.362 ha Incendiul de la Flores do Piauí, 12 septembrie 2021 1,7 % din comună · 10.181 ha în total · 12 zile
  22. 4.642 ha Incendiul de la Itaueira, 1 septembrie 2021 a început aici 1,8 % din comună · 4.613 ha în total · 16 zile
  23. 5.337 ha Incendiul de la Canavieira, 27 august 2021 2,1 % din comună · 6.067 ha în total · 26 de zile
  24. 6.215 ha Incendiul de la Itaueira, august 2021 a început aici 2,4 % din comună · 7.223 ha în total · 21 de zile
  25. 75 ha Incendiul de la Canavieira, iulie 2021 0,0 % din comună · 5.037 ha în total · 31 de zile
  26. 4.629 ha Incendiul de la Itaueira, iulie 2021 a început aici 1,8 % din comună · 4.598 ha în total · 23 de zile
  27. 3.987 ha Incendiul de la Itaueira, iunie 2021 a început aici 1,6 % din comună · 3.962 ha în total · 10 zile
  28. 2.692 ha Incendiul de la Itaueira, octombrie 2020 a început aici 1,0 % din comună · 3.191 ha în total · 6 zile
  29. 696 ha Incendiul de la Itaueira, 12 septembrie 2020 a început aici 0,3 % din comună · 3.533 ha în total · 35 de zile
  30. 799 ha Incendiul de la Flores do Piauí, septembrie 2020 0,3 % din comună · 15.610 ha în total · 31 de zile
  31. 4.209 ha Incendiul de la Itaueira, 6 septembrie 2020 a început aici 1,6 % din comună · 4.182 ha în total · 19 zile
  32. 2.609 ha Incendiul de la Canavieira, august 2020 1,0 % din comună · 3.249 ha în total · 12 zile
  33. 1.882 ha Incendiul de la Flores do Piauí, octombrie 2019 0,7 % din comună · 3.622 ha în total · 14 zile
  34. 663 ha Incendiul de la Itaueira, septembrie 2019 a început aici 0,3 % din comună · 3.417 ha în total · 13 zile
  35. 4.401 ha Incendiul de la Itaueira, august 2019 a început aici 1,7 % din comună · 7.174 ha în total · 30 de zile
  36. 3.248 ha Incendiul de la Itaueira, iulie 2019 a început aici 1,3 % din comună · 3.226 ha în total · 12 zile
  37. 4.053 ha Incendiul de la Itaueira, octombrie 2018 a început aici 1,6 % din comună · 4.026 ha în total · 7 zile
  38. 4.232 ha Incendiul de la Itaueira, 19 septembrie 2018 a început aici 1,6 % din comună · 4.204 ha în total · 15 zile
  39. 3.366 ha Incendiul de la Itaueira, 16 septembrie 2018 a început aici 1,3 % din comună · 3.345 ha în total · 13 zile
  40. 2.478 ha Incendiul de la Itaueira, septembrie 2017 a început aici 1,0 % din comună · 3.358 ha în total · 11 zile
  41. 4.604 ha Incendiul de la Itaueira, septembrie 2016 a început aici 1,8 % din comună · 4.574 ha în total · 14 zile

De unde vin aceste date

Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística (IBGE), OCHA ROLAC (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).

Anunță-mă ce arde aici

Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.