Przejdź do treści
worldfires
IT · Włochy · –

Pożar: Santa Croce di Magliano, październik 2026 San Martino in Pensilis, Serracapriola, Colletorto

Wygasły · ostatnie wykrycie: 20 paź 2026, 13:04 UTC

Satelity po raz pierwszy wykryły ogień 19 października 2026 na obszarze Santa Croce di Magliano (Włochy). Płonął 2 dni; liczba detekcji cieplnych: 11, a odtworzona z nich powierzchnia objęta ogniem to ok. 154 ha na obszarze 11 gmin.

Moc zmierzona przez satelitę jest niska (8,4 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.

Copernicus nie opublikował jeszcze obrysu spalonego terenu, którego zmierzenie na zdjęciach satelitarnych zajmuje kilka dni. Na razie podajemy powierzchnię odtworzoną z detekcji cieplnych (ok. 14 hektarów na piksel). Gdy obrys się pojawi, strona pobierze go sama i zachowa ten sam adres.

Powierzchnia objęta ogniem
≈ 154ha
odtworzona z punktów cieplnych, jeszcze bez oficjalnego obrysu
Czas trwania
2dni
19 paź 2026 – 20 paź 2026
Dotknięte gminy
11
gmin
Początek
19 paź
2026
Detekcje cieplne
11
w jednym punkcie cieplnym: 8 MW
Zagrożenie na starcie
14
Umiarkowane · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
68MW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 19 paź20 paź
20 paź 2026

Jak się rozwijał, dzień po dniu

19 paź 2026 · 39 MW · 8 20 paź 2026 · 96 MW · 11
19 paź 20 paź

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

25°maksimum
32km/h · najsilniejszy poryw
36%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 6. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,1 mm, 22 paź.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. San Martino in Pensilis 2 335 mieszk. · 6,0 km od centrum
    42 ha dotarł 20 paź
    0,4 %
  2. Serracapriola 3 656 mieszk. · 5,5 km od centrum
    42 ha dotarł 19 paź
    0,3 %
  3. Colletorto 982 mieszk. · 4,6 km od centrum
    14 ha dotarł 19 paź
    0,4 %
  4. Chieuti 1 518 mieszk. · 2,6 km od centrum
    14 ha dotarł 19 paź
    0,2 %
  5. Rotello 1 098 mieszk. · 4,0 km od centrum
    14 ha dotarł 19 paź
    0,2 %
  6. Tufara 793 mieszk. · 11,2 km od centrum
    14 ha dotarł 20 paź
    0,4 %
  7. Campomarino 7 732 mieszk. · 10,2 km od centrum
    14 ha dotarł 19 paź
    0,2 %
  8. Celenza Valfortore 1 363 mieszk. · 1,6 km od centrum
    0 ha dotarł 20 paź
    0,0 %
  9. Montorio nei Frentani 360 mieszk. · 1,7 km od centrum
    0 ha dotarł 19 paź
    0,0 %
  10. Santa Croce di Magliano 3 960 mieszk. · 2,1 km od centrum tu się zaczął
    0 ha dotarł 19 paź
    0,0 %
  11. Carlantino 804 mieszk. · 2,1 km od centrum
    0 ha dotarł 19 paź
    0,0 %

Powierzchnia objęta ogniem w granicach każdej gminy, odtworzona z detekcji cieplnych (ok. 14 hektarów na piksel VIIRS). To szacunek do czasu pojawienia się oficjalnego obrysu. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
19 paź 22,1 °C 36 % 17 km/h 0,0 mm Umiarkowane 14
20 paź 24,6 °C 41 % 32 km/h 0,0 mm Umiarkowane 16
21 paź po 20,9 °C 60 % 50 km/h 0,3 mm Umiarkowane 17
22 paź po 22,8 °C 38 % 30 km/h 1,1 mm Umiarkowane 12

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 12 paź 2026
Po · 27 paź 2026

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

20 października 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 11 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).

Szczyt PM2.511 µg/m³
Dni powyżej normy0 dni
PM1015 µg/m³
Grubość optyczna0,20
15 paź17 paź19 paź
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabela detekcji · 11Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Włochy

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Santa Croce di Magliano?
Według ognisk cieplnych wykrytych przez satelity płonął od 19 października 2026 do 20 października 2026 (2 dni między pierwszą a ostatnią detekcją). Nie ma jeszcze obrysu, który by go datował.
Jaką powierzchnię strawił?
Nie ma jeszcze oficjalnego obrysu. Z detekcji cieplnych wynika ok. 154 ha objętych ogniem (1,5 km²); Copernicus opublikuje zmierzoną wartość w ciągu kilku dni.
Które gminy płonęły?
Gminy objęte pożarem (11): San Martino in Pensilis (42 ha, 0,4 %); Serracapriola (42 ha, 0,3 %); Colletorto (14 ha, 0,4 %); Chieuti (14 ha, 0,2 %); Rotello (14 ha, 0,2 %); Tufara (14 ha, 0,4 %); Campomarino (14 ha, 0,2 %); Celenza Valfortore (0 ha, 0,0 %); Montorio nei Frentani (0 ha, 0,0 %); Santa Croce di Magliano (0 ha, 0,0 %); Carlantino (0 ha, 0,0 %).
Czy pożar: Santa Croce di Magliano nadal jest aktywny?
Brak wykryć ognia od 20 paź 2026, 13:04 UTC. Brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia.
Czy ogień dotarł do jakiejś miejscowości?
Najbliżej ogień podszedł do centrum obszaru Celenza Valfortore: na 1,6 km. To odległość od obrysu, albo od najbliższego punktu cieplnego, do punktu oznaczającego centrum; nie oznacza, że ogień wszedł między domy.
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 24,6 °C, wilgotność spadła do 36 %, a porywy wiatru osiągały 32 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 16, klasa: Umiarkowane.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu EFFIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Włochy (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Numer alarmowy: 112 · 1515 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony · 14 Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
  1. Powierzchnia: ≈ 210 → ≈ 154 ha.
  2. Data początku: 18 października 2026 → 19 października 2026.
  3. Nazwa: Pietramontecorvino → Santa Croce di Magliano.
  4. Powierzchnia: ≈ 182 → ≈ 210 ha.
  5. Data początku: 17 października 2026 → 18 października 2026.
  6. Nazwa: Candela → Pietramontecorvino.
  7. Strona „Troia, 17 października 2026” została połączona z tą: to był ten sam pożar.
  8. Strona „Larino, 17 października 2026” została połączona z tą: to był ten sam pożar.
  9. Powierzchnia: ≈ 252 → ≈ 210 ha.
  10. Data początku: 16 października 2026 → 17 października 2026.
  11. Data początku: 16 października 2026 → 17 października 2026.
  12. Powierzchnia: ≈ 224 → ≈ 182 ha.
  13. Data początku: 15 października 2026 → 16 października 2026.
  14. Nazwa: Guglionesi → Larino.

RSS Zmiany tej strony Z weryfikacjami i wersją do cytowania

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność. To nie jest służba ratunkowa: jeśli teraz płonie, dzwoń pod 112 · 1515.

Skąd to wiemy
  • Jeszcze bez obrysu: powierzchnię (≈ 154 ha) szacujemy, licząc piksele VIIRS z ogniem, po około 14 ha każdy.
  • Daty pierwszej i ostatniej detekcji VIIRS w grupie. 11 detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.

Jak powstają strony pożarów: metodologia

Skąd pochodzą te dane

Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.