Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 6 kwi 2016 – 12 kwi 2016
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 6 kwietnia 2016 na terenie gminy Sitganga (Nepal), a satelity rejestrowały ogień przez 7 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 7 234 ha, obejmujący obszar 4 gmin.
To 10. co do wielkości pożar w regionie Lumbini od 2016 roku (spośród 47 z własną stroną). Nepal, 2016: 5. miejsce na 47.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 6 kwi 2016 do 12 kwi 2016: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Łączna moc promieniowania w dniu 9 kwietnia 2016; detekcje tego dnia: 149.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 22.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 39,1 °C i minimalna wilgotność 15 % w dniu 11 kwietnia 2016; porywy 64 km/h w dniu 6 kwietnia 2016.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 6,1 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2015).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Przesuń suwak, aby zobaczyć, jaką powierzchnię strona publikowała każdego dnia.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016-04-06 | 14 | 18 | 37,5 | 19,3 | 17 | 25,7 | 63,7 | 0 | 51,2 | extremo | 1 |
| 2016-04-07 | 16 | 25 | 36,3 | 20,2 | 19 | 22,3 | 54,4 | 0,2 | 48,3 | muy_alto | 1 |
| 2016-04-08 | 96 | 329 | 36,8 | 18,5 | 14 | 20,9 | 52,2 | 0 | 49,6 | muy_alto | 1 |
| 2016-04-09 | 149 | 530 | 37,6 | 19,8 | 13 | 19 | 47,9 | 0 | 49,7 | muy_alto | 1 |
| 2016-04-10 | 59 | 343 | 38,7 | 18,9 | 12 | 23 | 55,8 | 0 | 57,2 | extremo | 1 |
| 2016-04-11 | 21 | 115 | 39,1 | 21,9 | 15 | 24,7 | 60,1 | 0 | 60,4 | extremo | 1 |
| 2016-04-12 | 8 | 48 | 34,8 | 22,9 | 21 | 20,9 | 51,8 | 0 | 51,6 | extremo | 1 |
| 2016-04-13 | 4 | 8 | 35,6 | 19,5 | 21 | 21,3 | 48,6 | 0 | 52,5 | extremo | 0 |
| 2016-04-14 | 0 | 0 | 36,9 | 19,3 | 16 | 17,4 | 43,9 | 0 | 48,7 | muy_alto | 0 |
| 2016-04-15 | 0 | 0 | 37,9 | 20,7 | 19 | 16 | 41,4 | 0 | 47,7 | muy_alto | 0 |
| 2016-04-16 | 0 | 0 | 36 | 21,4 | 25 | 13,4 | 38,9 | 0 | 42,6 | muy_alto | 0 |
| 2016-04-17 | 0 | 0 | 33,7 | 24,1 | 42 | 14,3 | 37,8 | 0 | 32,6 | alto | 0 |
| 2016-04-18 | 0 | 0 | 34,5 | 23,3 | 36 | 12,1 | 32,4 | 2,6 | 14,8 | moderado | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 22. Deszcz przyszedł po pożarze: 2,6 mm, 18 kwi.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 6,1 ha zabudowy i mieszkało około 2 400 osób (GHSL 2015, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Silny wiatr: 19 % powierzchni (Nepal)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 6 kwi | 37,5 °C | 17 % | 64 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 7 kwi | 36,3 °C | 19 % | 54 km/h | 0,2 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 8 kwi | 36,8 °C | 14 % | 52 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 50 |
| 9 kwi | 37,6 °C | 13 % | 48 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 50 |
| 10 kwi | 38,7 °C | 12 % | 56 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 57 |
| 11 kwi | 39,1 °C | 15 % | 60 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 60 |
| 12 kwi | 34,8 °C | 21 % | 52 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 13 kwi po | 35,6 °C | 21 % | 49 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 14 kwi po | 36,9 °C | 16 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 15 kwi po | 37,9 °C | 19 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 16 kwi po | 36,0 °C | 25 % | 39 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 17 kwi po | 33,7 °C | 42 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 18 kwi po | 34,5 °C | 36 % | 32 km/h | 2,6 mm | Umiarkowane 15 |
Zaczął się przy FWI 51,2 i minimalnej wilgotności 17 %; wcześniej: 22 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 12.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 5,7 mm, 3 maj.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 8,0 mm, 7 maj.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 4,5 mm, 7 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pożary w okolicy, które zaczęły się przy podobnej pogodzie: 12. Poniżej 15 nie podajemy liczb: byłyby bardziej szumem niż sygnałem.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 12 kwi, a 18 kwi spadło 2,6 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 101 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.