Przejdź do treści
worldfires
TH · Tajlandia · –

Pożar: Mae Suai, luty 2023 แม่สรวย · Mae Suai

Wygasły · ostatnie wykrycie: 10 lut 2023, 06:57 UTC

Pożar wybuchł 1 lutego 2023 na terenie gminy Mae Suai (Tajlandia), a satelity rejestrowały ogień przez 10 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 2 304 ha, obejmujący obszar jednej gminy.

To 47. co do wielkości pożar w regionie Chiang Rai Province od 2016 roku (spośród 163 z własną stroną). Tajlandia, 2023: 87. miejsce na 369.

Spalona powierzchnia
2 304ha
obrys GWIS (Copernicus)
Czas trwania
10dni
1 lut 2023 – 10 lut 2023
Dotknięte gminy
1
dystryktów
Początek
1 lut
2023
Detekcje cieplne
66
w jednym punkcie cieplnym: 0 MW
Zagrożenie na starcie
19
Umiarkowane · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
113MW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 1 lut10 lut
10 lut 2023

Jak się rozwijał, dzień po dniu

1 lut 2023 · 16 MW · 1 2 lut 2023 · 606 MW · 23 4 lut 2023 · 102 MW · 7 5 lut 2023 · 17 MW · 2 6 lut 2023 · 99 MW · 16 7 lut 2023 · 115 MW · 8 8 lut 2023 · 42 MW · 5 9 lut 2023 · 4 MW · 1 10 lut 2023 · 16 MW · 3
2 lut 6 lut 8 lut 10 lut

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

34°maksimum
35km/h · najsilniejszy poryw
19%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 32. Deszcz przyszedł po pożarze: 5,5 mm, 16 lut.

Ten teren już wcześniej płonął

94% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 576 ha w 2016 r., 511 ha w 2017 r., 290 ha w 2018 r., 2 252 ha w 2019 r., 1 103 ha w 2020 r., 888 ha w 2021 r., 1 308 ha w 2022 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 2 177 ha, które spłonęły wcześniej.

Jak duży jest ten pożar?

10 km
Spłonęła powierzchnia równa 2,6% obszaru porównawczego: Berlin (23 km² wobec 892 km²).

Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).

Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. Mae Suai แม่สรวย tu się zaczął
    2 316 ha
    1,6 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Ludzie i budynki w obrysie

GHSL 2025
Powierzchnia zabudowana1,1 ha
Mieszkańcy≈ 100

W obrysie znajdowało się około 1,1 ha zabudowy i mieszkało około 100 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).

To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.

Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
1 lut 30,7 °C 39 % 17 km/h 0,0 mm Umiarkowane 19
2 lut 31,1 °C 41 % 22 km/h 0,0 mm Umiarkowane 19
3 lut 31,4 °C 36 % 26 km/h 0,0 mm Umiarkowane 21
4 lut 32,1 °C 38 % 29 km/h 0,0 mm Wysokie 22
5 lut 32,5 °C 32 % 30 km/h 0,0 mm Wysokie 24
6 lut 33,5 °C 23 % 35 km/h 0,0 mm Wysokie 31
7 lut 32,6 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Wysokie 32
8 lut 31,6 °C 22 % 24 km/h 0,0 mm Wysokie 30
9 lut 31,1 °C 25 % 25 km/h 0,0 mm Wysokie 30
10 lut 31,9 °C 19 % 26 km/h 0,0 mm Wysokie 32
11 lut po 32,3 °C 22 % 24 km/h 0,0 mm Wysokie 32
12 lut po 32,5 °C 26 % 20 km/h 0,0 mm Wysokie 32
13 lut po 32,3 °C 27 % 18 km/h 0,0 mm Wysokie 32
14 lut po 31,7 °C 29 % 22 km/h 0,0 mm Wysokie 31
15 lut po 30,6 °C 48 % 38 km/h 0,6 mm Wysokie 25
16 lut po 28,0 °C 56 % 29 km/h 5,5 mm Bardzo niskie 3

Jego bliźniaki: zaczęły się przy tej samej pogodzie

Zaczął się przy FWI 19,4 i minimalnej wilgotności 39 %; wcześniej: 32 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 34.

FWI na starcie 19,4
Minimalna wilgotność 39 %
Dni bez deszczu 32
ten pożar wybrane bliźniaki reszta okolicy
Niemal identycznePodobne

Kontury najbardziej podobnych bliźniaków

Pożar: Bawlake, luty 2019
3 292 ha 22 dni FWI 20,2 Min. wilgotność 39 % 235 km stąd, 2019 r.

Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.

Co się z nimi stało

10 dni
mediana czasu trwania
1 501 ha
mediana powierzchni
100 %
przekroczyły 1 000 ha
1,8 mm
deszcz na koniec (mediana; miało go 17 z 34)

Był 1,5 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 10 dni (mediana: 10 dni).

Większą powierzchnię spaliło tylko 12 z 34 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 17 z 34 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,8 mm.

To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy

Jak się skończył

5,5 mmpierwszy deszcz
16 lut6 dni po końcu
35km/h · maks. poryw

Uznano go za zakończony 10 lut, a 16 lut spadło 5,5 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 17 z 34, z medianą 1,8 mm.

Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Jak wybiera się bliźniaka

  • Ta sama okolica: już zakończone pożary w odległości mniejszej niż 250 km od tego, od 2016 r.
  • Ten sam start: porównuje się FWI pierwszego dnia, minimalną wilgotność tego dnia i liczbę kolejnych dni bez deszczu przed nim. Suwak ustala, jak bardzo mogą się różnić.
  • Tylko strony z ostatecznymi danymi pogodowymi (reanaliza ERA5) liczonymi tak samo jak dla tego pożaru; pomijane są wypalania rolnicze i pastwisk oraz strony z danymi w weryfikacji.
  • Pomijane są pożary płonące w tym samym czasie co ten (tydzień przed lub po): dzielą ten sam okres pogody i nie liczą się jako precedens.
  • Są sortowane według podobieństwa, a rysuje się kontury pierwszych pięciu.

Jak to liczymy

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 25 sty 2023
Po · 17 lut 2023

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

31 stycznia 2023 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 44 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 32, czyli 2,1 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).

Szczyt PM2.544 µg/m³
Dni powyżej normy10 dni
PM1063 µg/m³
Grubość optyczna0,49
30 sty2 lut5 lut8 lut11 lut
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabela detekcji · 0Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Tajlandia

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Mae Suai?
Według GWIS (Copernicus) trwał od 1 lutego 2023 do 10 lutego 2023: 10 dni między pierwszą a ostatnią detekcją cieplną obrysu.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 2 304 ha (23,0 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które gminy płonęły?
Pożar objął tylko jedną jednostkę: Mae Suai (2 316 ha, 1,6 %).
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 33,5 °C, wilgotność spadła do 19 %, a porywy wiatru osiągały 35 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 32, klasa: Wysokie.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Tajlandia (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Jak skończyły się pożary, które zaczęły się w tej okolicy przy podobnej pogodzie?
Pożary w odległości mniejszej niż 250 km, które od 2016 r. zaczęły się przy podobnym FWI, wilgotności i okresie suszy: 34. Mediana czasu trwania wyniosła 10 dni, a mediana powierzchni 1 501 ha; 100 % przekroczyło 1 000 ha. Większą powierzchnię spaliło tylko 12 z 34 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 17 z 34 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,8 mm.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Numer alarmowy: 199 · 191 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony · 4 Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
  1. Ostatni dzień z ogniem: 15 lutego 2023 → 10 lutego 2023.
  2. Data początku: 27 stycznia 2023 → 1 lutego 2023.
  3. Ostatni dzień z ogniem: 10 lutego 2023 → 15 lutego 2023.
  4. Data początku: 1 lutego 2023 → 27 stycznia 2023.

RSS Zmiany tej strony Z weryfikacjami i wersją do cytowania

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność. To nie jest służba ratunkowa: jeśli teraz płonie, dzwoń pod 199 · 191.

Skąd to wiemy
  • Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach.
  • Daty z obrysu: detekcje VIIRS w jego wnętrzu ich nie zmieniły. Żadnej detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
  • Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.

Jak powstają strony pożarów: metodologia

Skąd pochodzą te dane

Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.