Preskoči na sadržaj
worldfires
MG · Madagaskar · –

Požar Sakaraha, 15. listopada 2026. Sakaraha

Jenjava · zadnja detekcija 4. stu 2026. 11:23 UTC

Požar je počeo 15. listopada 2026. na području Sakaraha, Madagaskar, a sateliti su ga vidjeli kako gori 21 dan. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 2.228 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 45. najveći u regiji Atsimo-Andrefana od 2016. (od 49 sa stranicom). 86. u državi Madagaskar u 2026., od 110.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (29,2 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Usporedi s…

Je li još aktivan?

Nema detekcija od 4. stu 2026. 11:23 UTC. To obično znači da požar više nema plamen vidljiv iz svemira, iako mogu ostati vruće točke. Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.

Opožarena površina
2.228ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
21dan
15. lis 2026. – 4. stu 2026.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
15. lis
2026
Toplinska žarišta
65
u jednom žarištu: 29 MW
Opasnost na početku
33
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
47MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 15. lis4. stu
4. stu 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

15. lis 2026. · 4 MW · 2 16. lis 2026. · 0 MW · 0 17. lis 2026. · 13 MW · 2 18. lis 2026. · 82 MW · 5 22. lis 2026. · 22 MW · 3 23. lis 2026. · 33 MW · 6 24. lis 2026. · 22 MW · 4 25. lis 2026. · 39 MW · 4 26. lis 2026. · 249 MW · 24 27. lis 2026. · 55 MW · 7 28. lis 2026. · 35 MW · 6 30. lis 2026. · 0 MW · 0 31. lis 2026. · 0 MW · 0 2. stu 2026. · 5 MW · 1 4. stu 2026. · 3 MW · 1
15. lis 18. lis 26. lis 31. lis

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

38°najviša
61km/h · najjači udar
13%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 7 dana. Nakon požara došla je kiša: 2,0 mm 5. stu.

Ovo je područje već gorjelo

98 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 2.124 ha 2016., 2.593 ha 2017., 945 ha 2019., 1.859 ha 2020., 1.288 ha 2021., 191 ha 2023., 603 ha 2024., 623 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 2.180 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 3,5 % površine koju ima Zagreb (22 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Sakaraha ovdje je počeo
    2.239 ha stigao 15. lis
    0,3 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina0,15 ha
Stanovnici≈ 30

Unutar opsega bilo je oko 0,15 ha izgrađene površine i živjelo je oko 30 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · prognostički modeli, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
15. lis 36,9 °C 19 % 52 km/h 0,0 mm Visoka 33
16. lis 36,0 °C 21 % 45 km/h 0,1 mm Visoka 35
17. lis 36,3 °C 18 % 47 km/h 0,0 mm Visoka 37
18. lis 36,5 °C 19 % 45 km/h 0,4 mm Visoka 33
19. lis 35,9 °C 23 % 40 km/h 0,3 mm Vrlo visoka 40
20. lis 35,3 °C 23 % 41 km/h 0,7 mm Visoka 33
21. lis 35,0 °C 27 % 41 km/h 0,8 mm Visoka 29
22. lis 35,7 °C 28 % 39 km/h 0,7 mm Visoka 29
23. lis 36,2 °C 29 % 50 km/h 0,1 mm Visoka 35
24. lis 33,9 °C 33 % 61 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
25. lis 35,1 °C 20 % 55 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
26. lis 38,0 °C 13 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
27. lis 37,3 °C 21 % 48 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 49
28. lis 31,4 °C 45 % 48 km/h 3,3 mm Umjerena 12
29. lis 27,7 °C 49 % 51 km/h 2,9 mm Niska 8
30. lis 27,8 °C 29 % 54 km/h 0,2 mm Visoka 26
31. lis 29,3 °C 29 % 51 km/h 0,1 mm Visoka 31
1. stu 32,3 °C 21 % 47 km/h 0,0 mm Visoka 35
2. stu 34,0 °C 25 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 35
3. stu 35,1 °C 26 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 34
4. stu 36,4 °C 23 % 45 km/h 0,2 mm Visoka 35
5. stu poslije 36,5 °C 24 % 45 km/h 2,0 mm Visoka 26

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 8. lis 2026.
Poslije · 4. stu 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

16. listopada 2026. je zrak uz požar dosegnuo 51 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 29: 1,9 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,551 µg/m³
Dana iznad smjernice2 dana
PM1052 µg/m³
Optička debljina0,81
14. lis17. lis20. lis23. lis
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 65Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Madagaskar

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Sakaraha?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 15. listopada 2026. do 4. studenoga 2026. (21 dan). Perimetar ga datira od 22. listopada 2026. do 31. listopada 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 2.228 hektara (22,3 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Sakaraha (2.239 ha, 0,3 %).
Je li požar Sakaraha još aktivan?
Nema detekcija vatre od 4. stu 2026. 11:23 UTC. Izostanak detekcija nije službeno gašenje.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 38,0 °C, najniža vlaga od 13 % i udari vjetra od 61 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 50, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Madagaskar (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 6 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 26. listopada 2026..
  1. Stigao je kartirani obuhvat: s ≈ 2.856 ha procijenjenih iz žarišta na 2.187 ha.
  2. Datum početka: 17. listopada 2026. → 15. listopada 2026..
  3. Naziv: Toliary-II → Sakaraha.
  4. Površina: ≈ 2.156 → ≈ 2.856 ha.
  5. Datum početka: 16. listopada 2026. → 17. listopada 2026..
  6. Stranica objavljena (≈ 2.156 ha).

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 22. listopada 2026. do 31. listopada 2026.. 65 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: model ECMWF IFS, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.