Preskoči na sadržaj
worldfires
MX · Meksiko · –

Požar Culiacán, travanj 2025 Tamazula, Culiacán

Ugašen · zadnja detekcija 2. svi 2025. 20:05 UTC

Požar je počeo 4. travnja 2025. na području Culiacán, Meksiko, a sateliti su ga vidjeli kako gori 28 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 8.985 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 11. najveći u regiji Sinaloa od 2016. (od 81 sa stranicom). 13. u državi Meksiko u 2025., od 163.

Opožarena površina
8.985ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
28dana
4. tra 2025. – 1. svi 2025.
Pogođene općine
2
općina
Počeo
4. tra
2025
Toplinska žarišta
736
u jednom žarištu: 50 MW
Opasnost na početku
39
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
133MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 4. tra1. svi
2. svi 2025.

Kako se razvijao, iz dana u dan

4. tra 2025. · 12 MW · 3 5. tra 2025. · 5 MW · 2 7. tra 2025. · 11 MW · 3 8. tra 2025. · 70 MW · 14 9. tra 2025. · 76 MW · 14 10. tra 2025. · 67 MW · 11 11. tra 2025. · 211 MW · 36 12. tra 2025. · 78 MW · 27 13. tra 2025. · 228 MW · 43 14. tra 2025. · 229 MW · 62 15. tra 2025. · 393 MW · 65 16. tra 2025. · 56 MW · 37 17. tra 2025. · 185 MW · 22 18. tra 2025. · 56 MW · 28 19. tra 2025. · 184 MW · 37 20. tra 2025. · 364 MW · 60 21. tra 2025. · 342 MW · 73 22. tra 2025. · 163 MW · 57 23. tra 2025. · 245 MW · 35 24. tra 2025. · 3 MW · 2 25. tra 2025. · 1 MW · 1 26. tra 2025. · 1 MW · 1 28. tra 2025. · 10 MW · 7 29. tra 2025. · 28 MW · 8 30. tra 2025. · 326 MW · 31 1. svi 2025. · 215 MW · 42 2. svi 2025. · 31 MW · 15
4. tra 15. tra 23. tra 30. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

35°najviša
63km/h · najjači udar
8%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 51 dan.

Ovo je područje već gorjelo

59 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.674 ha 2016., 3.167 ha 2018., 2.103 ha 2023.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 5.338 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 14 % površine koju ima Zagreb (90 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. 6.434 ha stigao 4. tra
    1,1 %
  2. Culiacán 13.197 stan. ovdje je počeo
    2.612 ha stigao 7. tra
    0,4 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina1,2 ha
Stanovnici≈ 150

Unutar opsega bilo je oko 1,2 ha izgrađene površine i živjelo je oko 150 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Jak vjetar: 20 % površine (Meksiko)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
4. tra 24,6 °C 27 % 63 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
5. tra 23,2 °C 23 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 34
6. tra 25,8 °C 20 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 34
7. tra 30,0 °C 10 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
8. tra 31,6 °C 9 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
9. tra 31,4 °C 16 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
10. tra 34,1 °C 10 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
11. tra 33,7 °C 13 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
12. tra 33,4 °C 17 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
13. tra 32,4 °C 20 % 44 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 45
14. tra 34,4 °C 16 % 52 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
15. tra 35,1 °C 14 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
16. tra 31,9 °C 25 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
17. tra 33,9 °C 19 % 50 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
18. tra 28,7 °C 28 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 37
19. tra 30,1 °C 16 % 50 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
20. tra 31,6 °C 12 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
21. tra 31,2 °C 17 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
22. tra 31,6 °C 15 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
23. tra 29,9 °C 13 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
24. tra 30,9 °C 15 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
25. tra 32,8 °C 15 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
26. tra 33,9 °C 15 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
27. tra 31,4 °C 23 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
28. tra 31,9 °C 26 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
29. tra 30,4 °C 21 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
30. tra 31,8 °C 13 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
1. svi 32,8 °C 8 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
2. svi poslije 32,4 °C 11 % 49 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
3. svi poslije 32,2 °C 18 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
4. svi poslije 30,1 °C 19 % 51 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
5. svi poslije 27,3 °C 29 % 61 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
6. svi poslije 27,4 °C 24 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
7. svi poslije 30,5 °C 17 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
8. svi poslije 33,2 °C 16 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
9. svi poslije 34,6 °C 22 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
10. svi poslije 34,3 °C 21 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
11. svi poslije 33,7 °C 19 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 39,1 i najnižom vlagom od 27 %; prije toga: 51 dan bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 17.

FWI na početku 39,1
Najniža vlaga 27 %
Dani bez kiše 51
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Tamazula, travanj 2021
3.830 ha 17 dana FWI 35,4 Najniža vlaga 27 % udaljen 44 km, 2021.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,8 mm, 28. tra.

Kako su završili

15 dana
medijan trajanja
3.542 ha
medijan površine
6 %
prešli 10.000 ha
1,8 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 8 od 17)

Bio je 2,5 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 28 dana (medijan: 15 dana).

Većih od njega bilo je samo 1 od 17 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 9 od 17 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,8 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
63km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 1. svi, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 8 od 17, s medijanom od 1,8 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 28. ožu 2025.
Poslije · 8. svi 2025.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

25. travnja 2025. je zrak uz požar dosegnuo 68 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 44: 3,0 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,568 µg/m³
Dana iznad smjernice14 dana
PM1069 µg/m³
Optička debljina0,41
2. tra9. tra16. tra23. tra30. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 736Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Meksiko

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Culiacán?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 4. travnja 2025. do 1. svibnja 2025. (28 dana). Perimetar ga datira od 7. travnja 2025. do 24. travnja 2025..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 8.985 hektara (89,8 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Tamazula (6.434 ha, 1,1 %); Culiacán (2.612 ha, 0,4 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 35,1 °C, najniža vlaga od 8 % i udari vjetra od 63 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 50, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Meksiko (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 17. Medijan trajanja bio je 15 dana, a medijan površine 3.542 ha; 6 % ih je prešlo 10.000 ha. Većih od njega bilo je samo 1 od 17 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 9 od 17 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,8 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 911 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 911.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 7. travnja 2025. do 24. travnja 2025.. 736 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.