Preskoči na sadržaj
worldfires
TH · Tajland · –

Požar Pai, travanj 2023 ปาย · Pai

Ugašen · zadnja detekcija 7. tra 2023. 18:37 UTC

Požar je počeo 3. travnja 2023. na području Pai, Tajland, a sateliti su ga vidjeli kako gori 4 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 4.149 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 37. najveći u regiji Mae Hong Son Province od 2016. (od 361 sa stranicom). 27. u državi Tajland u 2023., od 369.

Opožarena površina
4.149ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
4dana
3. tra 2023. – 6. tra 2023.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
3. tra
2023
Toplinska žarišta
113
u jednom žarištu: 0 MW
Opasnost na početku
38
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
64MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 3. tra6. tra
7. tra 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

3. tra 2023. · 8 MW · 1 4. tra 2023. · 112 MW · 28 5. tra 2023. · 134 MW · 59 6. tra 2023. · 64 MW · 23 7. tra 2023. · 1 MW · 2
3. tra 4. tra 5. tra 6. tra 7. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

38°najviša
49km/h · najjači udar
22%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 20 dana.

Ovo je područje već gorjelo

93 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 322 ha 2016., 1.786 ha 2017., 726 ha 2018., 1.237 ha 2019., 2.669 ha 2020., 1.472 ha 2021., 48 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 3.854 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 6,5 % površine koju ima Zagreb (41 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Pai ปาย ovdje je počeo
    4.166 ha
    1,8 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
3. tra 35,7 °C 32 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
4. tra 36,9 °C 23 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 38
5. tra 38,3 °C 22 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 35
6. tra 38,1 °C 28 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 34
7. tra poslije 38,6 °C 31 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 35
8. tra poslije 38,6 °C 32 % 28 km/h 0,4 mm Visoka 34
9. tra poslije 38,9 °C 27 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
10. tra poslije 39,9 °C 26 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 36
11. tra poslije 39,2 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
12. tra poslije 39,5 °C 28 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 38
13. tra poslije 39,5 °C 31 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
14. tra poslije 40,7 °C 25 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 38
15. tra poslije 40,5 °C 27 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 36
16. tra poslije 39,1 °C 31 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 38,5 i najnižom vlagom od 32 %; prije toga: 20 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 57.

FWI na početku 38,5
Najniža vlaga 32 %
Dani bez kiše 20
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar San Kamphaeng, ožujak 2024
1.127 ha 9 dana FWI 36,2 Najniža vlaga 31 % udaljen 97 km, 2024.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 25,5 mm, 20. ožu.

Kako su završili

11 dana
medijan trajanja
1.761 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
2,2 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 30 od 57)

Bio je 2,4 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 4 dana (medijan: 11 dana).

Većih od njega bilo je samo 7 od 57 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 27 od 57 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,2 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
49km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 6. tra, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 30 od 57, s medijanom od 2,2 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 27. ožu 2023.
Poslije · 13. tra 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

5. travnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 60 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 39: 2,6 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,560 µg/m³
Dana iznad smjernice9 dana
PM1086 µg/m³
Optička debljina1,32
1. tra3. tra5. tra7. tra9. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 0Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Tajland

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Pai?
GWIS (Copernicus) ga datira između 3. travnja 2023. i 6. travnja 2023.: 4 dana od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 4.149 hektara (41,5 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Pai (4.166 ha, 1,8 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 38,3 °C, najniža vlaga od 22 % i udari vjetra od 49 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 38, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Tajland (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 57. Medijan trajanja bio je 11 dana, a medijan površine 1.761 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 7 od 57 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 27 od 57 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,2 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 199 · 191 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 4 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 10. travnja 2023. → 6. travnja 2023..
  2. Datum početka: 28. ožujka 2023. → 3. travnja 2023..
  3. Posljednji dan s vatrom: 6. travnja 2023. → 10. travnja 2023..
  4. Datum početka: 3. travnja 2023. → 28. ožujka 2023..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 199 · 191.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. Nijedno žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.