Požar Monte do Carmo, 5. rujna 2024. Monte do Carmo
Požar je počeo 5. rujna 2024. na području Monte do Carmo, Brazil, a sateliti su ga vidjeli kako gori 31 dan. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 15.744 hektara, raspoređen na jednu općinu.
To je 98. najveći u regiji Tocantins od 2016. (od 1243 sa stranicom). 190. u državi Brazil u 2024., od 1301.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 15.744ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 31dan
- 5. ruj 2024. – 5. lis 2024.
- Pogođene općine
- 1
- općina
- Počeo
- 5. ruj
- 2024
- Toplinska žarišta
- 602
- u jednom žarištu: 0 MW
- Opasnost na početku
- 61
- Ekstremna · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 189MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca. Nakon požara došla je kiša: 1,4 mm 11. lis.
Ovo je područje već gorjelo
86 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 5.335 ha 2016., 6.768 ha 2017., 6.972 ha 2019., 9.053 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 13.488 ha koji su već izgorjeli.
- 9.053 ha Požar Monte do Carmo, rujan 2022 ukupno 18.848 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 6.768 ha Požar Palmas, kolovoz 2017 ukupno 20.567 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 6.619 ha Požar Monte do Carmo, rujan 2019 ukupno 8.130 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 3.477 ha Požar Monte do Carmo, rujan 2016 ukupno 5.954 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 316 ha Požar Palmas, rujan 2019 ukupno 5.621 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
15.832 ha4,4 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025Unutar opsega bilo je oko 0,98 ha izgrađene površine i živjelo je oko 70 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 5. ruj | 37,4 °C | 12 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 61 |
| 6. ruj | 37,0 °C | 11 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 58 |
| 7. ruj | 37,1 °C | 16 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 59 |
| 8. ruj | 37,0 °C | 16 % | 44 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 60 |
| 9. ruj | 36,3 °C | 18 % | 44 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 58 |
| 10. ruj | 35,7 °C | 17 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 56 |
| 11. ruj | 36,4 °C | 18 % | 45 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 58 |
| 12. ruj | 36,9 °C | 18 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 58 |
| 13. ruj | 37,5 °C | 16 % | 44 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 59 |
| 14. ruj | 36,8 °C | 14 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 58 |
| 15. ruj | 37,1 °C | 15 % | 41 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 56 |
| 16. ruj | 38,4 °C | 16 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 54 |
| 17. ruj | 38,8 °C | 14 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 56 |
| 18. ruj | 38,2 °C | 15 % | 46 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 61 |
| 19. ruj | 38,1 °C | 14 % | 41 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 59 |
| 20. ruj | 37,8 °C | 14 % | 45 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 61 |
| 21. ruj | 38,6 °C | 11 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 59 |
| 22. ruj | 38,0 °C | 18 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 57 |
| 23. ruj | 39,5 °C | 13 % | 45 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 59 |
| 24. ruj | 37,6 °C | 18 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 52 |
| 25. ruj | 34,7 °C | 28 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 26. ruj | 36,7 °C | 22 % | 30 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 27. ruj | 38,1 °C | 17 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 28. ruj | 37,4 °C | 24 % | 21 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 29. ruj | 39,4 °C | 15 % | 27 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 30. ruj | 37,1 °C | 21 % | 46 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 57 |
| 1. lis | 37,1 °C | 21 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 2. lis | 38,2 °C | 15 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 55 |
| 3. lis | 40,1 °C | 8 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 62 |
| 4. lis | 37,9 °C | 21 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 51 |
| 5. lis | 39,3 °C | 18 % | 25 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 6. lis poslije | 35,0 °C | 37 % | 26 km/h | 0,6 mm | Visoka 37 |
| 7. lis poslije | 34,5 °C | 38 % | 29 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 8. lis poslije | 34,8 °C | 39 % | 22 km/h | 0,4 mm | Visoka 30 |
| 9. lis poslije | 38,0 °C | 26 % | 24 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 10. lis poslije | 36,8 °C | 32 % | 31 km/h | 0,1 mm | Vrlo visoka 40 |
| 11. lis poslije | 32,9 °C | 48 % | 26 km/h | 1,4 mm | Umjerena 17 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus5. listopada 2024. je zrak uz požar dosegnuo 124 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 84: 5,6 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 0Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Monte do Carmo?
- GWIS (Copernicus) ga datira između 5. rujna 2024. i 5. listopada 2024.: 31 dan od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 15.744 hektara (157,4 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao samo u Monte do Carmo (15.832 ha, 4,4 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 40,1 °C, najniža vlaga od 8 % i udari vjetra od 46 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 62, razred Ekstremna.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Brazil (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 193 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 4 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Posljednji dan s vatrom: 10. listopada 2024. → 5. listopada 2024..
- Datum početka: 31. kolovoza 2024. → 5. rujna 2024..
- Posljednji dan s vatrom: 5. listopada 2024. → 10. listopada 2024..
- Datum početka: 5. rujna 2024. → 31. kolovoza 2024..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 3 poligona.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. Nijedno žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.