Preskoči na sadržaj
worldfires
TZ · Tanzanija · –

Požar Manyoni, 30. kolovoza 2026. Manyoni

Ugašen · zadnja detekcija 17. ruj 2026. 11:08 UTC

Požar je počeo 30. kolovoza 2026. na području Manyoni, Tanzanija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 19 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 6.499 hektara, raspoređen na jednu općinu.

56. u državi Tanzanija u 2026., od 223.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (kolovoz 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (18,1 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
6.499ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
19dana
30. kol 2026. – 17. ruj 2026.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
30. kol
2026
Toplinska žarišta
157
u jednom žarištu: 18 MW
Opasnost na početku
38
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
48MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 30. kol17. ruj
17. ruj 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

3. ruj 2026. · 20 MW · 5 4. ruj 2026. · 29 MW · 7 5. ruj 2026. · 80 MW · 14 6. ruj 2026. · 37 MW · 9 7. ruj 2026. · 36 MW · 11 8. ruj 2026. · 64 MW · 17 9. ruj 2026. · 46 MW · 12 10. ruj 2026. · 31 MW · 6 11. ruj 2026. · 13 MW · 2 12. ruj 2026. · 89 MW · 14 13. ruj 2026. · 15 MW · 11 14. ruj 2026. · 38 MW · 10 15. ruj 2026. · 69 MW · 16 16. ruj 2026. · 45 MW · 10 17. ruj 2026. · 101 MW · 13
3. ruj 6. ruj 9. ruj 12. ruj 17. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

31°najviša
54km/h · najjači udar
24%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

85 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 2.737 ha 2016., 3.609 ha 2017., 2.256 ha 2018., 34 ha 2020., 299 ha 2021., 951 ha 2022., 429 ha 2023., 2.560 ha 2024.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 5.520 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 10 % površine koju ima Zagreb (65 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Manyoni ovdje je počeo
    6.549 ha stigao 3. ruj
    0,2 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz 60 dana bez kiše: 43 % površine (Tanzanija)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
30. kol 27,4 °C 33 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
31. kol 27,7 °C 35 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
1. ruj 26,9 °C 36 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
2. ruj 28,4 °C 29 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 38
3. ruj 28,5 °C 29 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 35
4. ruj 30,1 °C 27 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 37
5. ruj 31,1 °C 24 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
6. ruj 28,7 °C 32 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
7. ruj 28,1 °C 32 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
8. ruj 26,7 °C 35 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
9. ruj 26,8 °C 32 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
10. ruj 27,4 °C 31 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
11. ruj 26,8 °C 35 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
12. ruj 28,1 °C 33 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 38
13. ruj 27,1 °C 38 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 36
14. ruj 29,9 °C 34 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 38
15. ruj 27,9 °C 36 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
16. ruj 26,2 °C 35 % 54 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
17. ruj 27,0 °C 32 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
18. ruj poslije 26,9 °C 37 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
19. ruj poslije 28,9 °C 27 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
20. ruj poslije 29,5 °C 28 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
21. ruj poslije 29,5 °C 32 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
22. ruj poslije 29,6 °C 31 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
23. ruj poslije 29,7 °C 31 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
24. ruj poslije 30,0 °C 32 % 39 km/h 0,2 mm Vrlo visoka 38
25. ruj poslije 29,3 °C 37 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
26. ruj poslije 29,4 °C 35 % 50 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
27. ruj poslije 29,2 °C 30 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 23. kol 2026.
Poslije · 24. ruj 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

9. rujna 2026. je zrak uz požar dosegnuo 29 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 17: 1,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,529 µg/m³
Dana iznad smjernice2 dana
PM1034 µg/m³
Optička debljina0,48
28. kol2. ruj7. ruj12. ruj17. ruj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 157Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Tanzanija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Manyoni?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 30. kolovoza 2026. do 17. rujna 2026. (19 dana). Perimetar ga datira od 2. rujna 2026. do 17. rujna 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 6.499 hektara (65,0 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Manyoni (6.549 ha, 0,2 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 31,1 °C, najniža vlaga od 24 % i udari vjetra od 54 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 44, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Tanzanija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 2. rujna 2026. do 17. rujna 2026.. 157 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.