Sateliti su prvi put otkrili vatru 1. listopada 2026. na području Doboj, Bosna i Hercegovina. Bio je aktivan 8 dana, s 17 toplinskih žarišta i površinom s vatrom od oko 210 hektara rekonstruiranom iz njih, raspoređenom na 5 općina.
Snaga koju je satelit izmjerio je niska (5,2 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.
podudara se sa službenims ogradomsamo satelitmodel
Pri kopiranju rečenica je
Označite brojke koje želite: od njih se slažu uvod i CSV.
Izgorjela površina
samo satelit
≈ 210ha
Procijenjena prema toplinskim žarištima: perimetar još nije objavljen.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS
Datum
1. lis 2026. – 8. lis 2026.
+− provjera
Ovo je procjena prema pikselima VIIRS koji su vidjeli vatru. Promijenit će se kad perimetar bude objavljen.
Trajanje prema satelitu
samo satelit
8dana
Od 1. lis 2026. do 8. lis 2026.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS
Datum
zadnja detekcija: 8. lis 2026. 11:49 UTC
+− provjera
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Početak
samo satelit
1. lis 2026.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS
Datum
1. lis 2026.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Toplinska žarišta
samo satelit
17
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 5 MW.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Datum
1. lis 2026. – 8. lis 2026.
+− provjera
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Najgori dan
samo satelit
29MW
Zbroj zračene snage 8. listopada 2026.; žarišta tog dana: 7.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Datum
8. lis 2026.
+− provjera
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Opasnost na početku
model
16,9FWI · umjerena
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 4.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Vrijeme tijekom požara
model
27,9°C · 38 % RV
Najviša temperatura 27,9 °C i najniža vlažnost 38 % 8. listopada 2026.; udari vjetra 35 km/h 1. listopada 2026..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
ⓘDnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
Copernicus još nije objavio opožareni opseg, koji se iz satelitske snimke mjeri nekoliko dana. Za sada je površina ona rekonstruirana iz toplinskih žarišta (oko 14 hektara po pikselu). Kad opseg stigne, ova ga stranica sama preuzima i zadržava istu adresu.
Površina s vatrom
≈ 210ha
rekonstruirana iz žarišta, bez službenog opsega
Trajanje
8dana
1. lis 2026. – 8. lis 2026.
Pogođene općine
5
općina
Počeo
1. lis
2026
Toplinska žarišta
17
u jednom žarištu: 5 MW
Opasnost na početku
17
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
11MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
ŽARIŠTA PO DANU
1. lis8. lis
Prikaži razvoj8. lis 2026.
Kako se razvijao, iz dana u dan
1. lis4. lis6. lis8. lis
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
28°najviša
36km/h · najjači udar
29%najniža vlaga
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 4 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,8 mm 10. lis.
Površina s vatrom unutar svake općine, rekonstruirana iz toplinskih žarišta (oko 14 hektara po pikselu VIIRS). Procjena dok ne stigne službeni opseg. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Dan
Najviša
Najniža vlaga
Najjači udar
Kiša
Opasnost (FWI)
30. ruj
24,5 °C
36 %
36 km/h
0,0 mm
Umjerena 17
1. lis
23,0 °C
29 %
35 km/h
0,0 mm
Umjerena 18
2. lis
22,7 °C
29 %
27 km/h
0,0 mm
Umjerena 17
3. lis
22,5 °C
29 %
31 km/h
0,0 mm
Umjerena 19
4. lis
21,5 °C
38 %
17 km/h
0,0 mm
Umjerena 15
5. lis
22,0 °C
36 %
15 km/h
0,0 mm
Umjerena 16
6. lis
22,7 °C
36 %
19 km/h
0,0 mm
Umjerena 16
7. lis
24,5 °C
29 %
13 km/h
0,0 mm
Umjerena 17
8. lis
27,9 °C
38 %
26 km/h
0,1 mm
Umjerena 20
9. lis poslije
18,8 °C
48 %
34 km/h
0,3 mm
Umjerena 18
10. lis poslije
21,8 °C
53 %
25 km/h
1,8 mm
Vrlo niska 5
Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu
Počeo je s FWI-jem 16,9 i najnižom vlagom od 29 %; prije toga: 4 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 40.
FWI na početku16,9
Najniža vlaga29 %
Dani bez kiše4
ovaj požarodabrani blizanciostatak područja
Gotovo istiSlični
Obrisi najsličnijih blizanaca
Požar Travnik, kolovoz 2017
129 ha2 danaFWI 14,8Najniža vlaga 29 %udaljen 89 km, 2017.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 6,9 mm, 2. ruj.
Ostao je ispod svojih blizanaca: 210 ha prema medijanu od 348 ha. Trajao je 8 dana (medijan: 4 dana).
Kod 4 od 40 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,3 mm.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Kako je završio
1,8 mmprva kiša
10. lis2 dana nakon kraja
36km/h · najjači udar
Smatra se da je završio 8. lis, a 10. lis palo je 1,8 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 36 od 40, s medijanom od 4,3 mm.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Kako se bira blizanac
Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.
Prema toplinskim žarištima koja su otkrili sateliti, gorio je od 1. listopada 2026. do 8. listopada 2026. (8 dana između prvog i posljednjeg žarišta). Još nema perimetra koji bi ga datirao.
Kolika je površina izgorjela?
Još nema službenog opsega. Žarišta rekonstruiraju oko 210 hektara s vatrom (2,1 km²); Copernicus će objaviti izmjerenu brojku za nekoliko dana.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 5 općina: Doboj (98 ha, 0,1 %); Modriča (70 ha, 0,2 %); Odžak (28 ha, 0,2 %); Vukosavlje (28 ha, 0,4 %); Šamac (0 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 27,9 °C, najniža vlaga od 29 % i udari vjetra od 36 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 20, razred Umjerena.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Bosna i Hercegovina, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 40. Medijan trajanja bio je 4 dana, a medijan površine 348 ha; 25 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 4 od 40 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,3 mm.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
⚑Prijavi pogreškuKako to znamo›
Opsega još nema: površina (≈ 210 ha) procjenjuje se brojanjem piksela VIIRS s vatrom, svaki od oko 14 ha.
Datumi prvog i zadnjeg žarišta VIIRS u grupi. 17 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Public Domain). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.