Preskoči na sadržaj
worldfires
UA · Ukrajina · →

Požar Kupiansk, listopad 2026 Куп'янський район · Kupiansk, Borova, Shevchenkove

Ugašen · zadnja detekcija 30. lis 2026. 11:38 UTC

Sateliti su prvi put otkrili vatru 24. listopada 2026. na području Kupiansk, Ukrajina. Bio je aktivan 7 dana, s 16 toplinskih žarišta i površinom s vatrom od oko 224 hektara rekonstruiranom iz njih, raspoređenom na 3 općine.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (29,9 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Usporedi s…

Copernicus još nije objavio opožareni opseg, koji se iz satelitske snimke mjeri nekoliko dana. Za sada je površina ona rekonstruirana iz toplinskih žarišta (oko 14 hektara po pikselu). Kad opseg stigne, ova ga stranica sama preuzima i zadržava istu adresu.

Površina s vatrom
≈ 224ha
rekonstruirana iz žarišta, bez službenog opsega
Trajanje
7dana
24. lis 2026. – 30. lis 2026.
Pogođene općine
3
okruga
Počeo
24. lis
2026
Toplinska žarišta
16
u jednom žarištu: 30 MW
Opasnost na početku
5
Vrlo niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
22MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 24. lis30. lis
30. lis 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

24. lis 2026. · 37 MW · 2 25. lis 2026. · 6 MW · 1 27. lis 2026. · 8 MW · 2 28. lis 2026. · 60 MW · 5 29. lis 2026. · 2 MW · 1 30. lis 2026. · 22 MW · 5
24. lis 25. lis 27. lis 28. lis 29. lis 30. lis

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

16°najviša
44km/h · najjači udar
30%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 2 dana. Nakon požara došla je kiša: 4,8 mm 31. lis.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Kupiansk Куп'янський район 137.200 stan. · 1,7 km od središta
    196 ha stigao 24. lis
    0,1 %
  2. Borova Борівський район 20,5 km od središta
    14 ha stigao 25. lis
    0,0 %
  3. Shevchenkove Шевченківський район 12,1 km od središta ovdje je počeo
    14 ha stigao 24. lis
    0,0 %

Površina s vatrom unutar svake općine, rekonstruirana iz toplinskih žarišta (oko 14 hektara po pikselu VIIRS). Procjena dok ne stigne službeni opseg. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · prognostički modeli, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
24. lis 16,5 °C 44 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo niska 5
25. lis 13,9 °C 38 % 38 km/h 0,0 mm Niska 6
26. lis 12,5 °C 39 % 40 km/h 0,0 mm Niska 7
27. lis 13,2 °C 32 % 39 km/h 0,0 mm Niska 8
28. lis 14,6 °C 30 % 41 km/h 0,0 mm Niska 10
29. lis 15,0 °C 37 % 44 km/h 0,0 mm Niska 10
30. lis 15,0 °C 37 % 41 km/h 0,0 mm Niska 10
31. lis poslije 10,5 °C 49 % 33 km/h 4,8 mm Vrlo niska 0

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 17. lis 2026.
Poslije · 2. stu 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

26. listopada 2026. je zrak uz požar dosegnuo 16 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,516 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1044 µg/m³
Optička debljina0,40
2122232425262728
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 16Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Ukrajina ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Kupiansk?
Prema toplinskim žarištima koja su otkrili sateliti, gorio je od 24. listopada 2026. do 30. listopada 2026. (7 dana između prvog i posljednjeg žarišta). Još nema perimetra koji bi ga datirao.
Kolika je površina izgorjela?
Još nema službenog opsega. Žarišta rekonstruiraju oko 224 hektara s vatrom (2,2 km²); Copernicus će objaviti izmjerenu brojku za nekoliko dana.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Kupiansk (196 ha, 0,1 %); Borova (14 ha, 0,0 %); Shevchenkove (14 ha, 0,0 %).
Je li požar Kupiansk još aktivan?
Nema detekcija vatre od 30. lis 2026. 11:38 UTC. Izostanak detekcija nije službeno gašenje.
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 1,7 km od središta područja Kupiansk, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 16,5 °C, najniža vlaga od 30 % i udari vjetra od 44 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 10, razred Niska.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Ukrajina, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 101 · 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 8 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 29. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 28. listopada 2026. → 30. listopada 2026..
  2. Datum početka: 22. listopada 2026. → 23. listopada 2026..
  3. Površina: ≈ 182 → ≈ 252 ha.
  4. Stranica „Borova, 23. listopada 2026.” spojena je s ovom: bio je to isti požar.
  5. Površina: ≈ 168 → ≈ 182 ha.
  6. Površina: ≈ 182 → ≈ 294 ha.
  7. Stranica objavljena (≈ 168 ha).
  8. Stranica objavljena (≈ 182 ha).

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 101 · 112.

Kako to znamo
  • Opsega još nema: površina (≈ 224 ha) procjenjuje se brojanjem piksela VIIRS s vatrom, svaki od oko 14 ha.
  • Datumi prvog i zadnjeg žarišta VIIRS u grupi. 16 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Vrijeme: model ECMWF IFS, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.