דילוג לתוכן
worldfires
PT · פורטוגל · –

שריפת Póvoa de Lanhoso, 1 בספטמבר 2018 Fonte Arcada e Oliveira, União das Freguesias de Calvos e Frades

כבויה · זיהוי אחרון: 2 בספט׳ 2018, 2:37 UTC

השריפה פרצה ב-1 בספטמבר 2018 בשטח Fonte Arcada e Oliveira, פורטוגל, והלוויינים ראו אותה בוערת במשך יומיים. קופרניקוס מדדה על גבי צילומי לוויין קו היקף שרוף של 181 הקטר, המתפרס על פני 2 פרגזיות. לפי ICNF, הגדולה מבין 2 השריפות שתועדו זוהתה ב-1 בספטמבר 2018 בשעה 09:43 והוכרזה ככבויה ב-2 בספטמבר 2018.

זו השריפה ה-6 בגודלה ב-Póvoa de Lanhoso מאז 2016 (מתוך 11 עם דף). מקום 13 בפורטוגל ב-2018, מתוך 23.

שטח שנשרף
181ha
קו היקף של קופרניקוס
משך
2ימים
1 בספט׳ 2018 – 2 בספט׳ 2018
פרגזיות שנפגעו
2
פרגזיות
פרוץ השריפה
1 בספט׳
2018
זיהויי חום
12
במוקד חום יחיד: 52 MW
סכנה בפרוץ השריפה
37
גבוהה · מדד FWI
הספק יומי ממוצע
123MW
ההספק שזוהה ביום, בממוצע

היכן בערה

מוקדי חום לפי יום 1 בספט׳2 בספט׳
2 בספט׳ 2018

איך התפתחה, יום אחר יום

1 בספט׳ 2018 · 236 MW · 9 2 בספט׳ 2018 · 10 MW · 3
1 בספט׳ 2 בספט׳

עוצמת הקרינה שזוהתה בכל יום, במגה-וואט, ומספר מוקדי החום. העמודה במגנטה מסמנת את יום השיא.

באיזה מזג אוויר בערה

34°מקסימום
40km/h · משב רוח מרבי
27%לחות מזערית

כשפרצה, עברו 3 ימים בלי גשם (מ"מ אחד או יותר). אחרי השריפה ירד גשם: 3.0 מ"מ ב-4 בספט׳.

האזור הזה כבר נשרף בעבר

אין קווי היקף קודמים החופפים לשריפה הזאת מאז 2016, השנה שבה מתחיל התיעוד הלווייני.

מה קרה לכל פרגזיה

  1. Fonte Arcada e Oliveira 1,629 תושבים · 0.5 ק"מ מהמרכז כאן פרצה
    152 ha הגיעה ב-1 בספט׳
    14 %
  2. União das Freguesias de Calvos e Frades 742 תושבים · 1.9 ק"מ מהמרכז
    29 ha הגיעה ב-1 בספט׳
    3.3 %

השטח שנשרף בתוך כל פרגזיה, לפי הצלבה של קו ההיקף הרשמי עם הגבולות המנהליים. המרחק נמדד מהנקודה שמסמנת את מרכז כל אזור עד האש הקרובה ביותר: גם אם האש נעצרה במרחק קילומטר, אין פירוש הדבר שהגיעה לבתים.

מה נשרף

  • חורש ויער במעבר79 %
  • שטחים טבעיים אחרים14 %
  • יער רחב-עלים5.0 %
  • שטחים חקלאיים1.7 %

כיסוי הקרקע בתוך קו ההיקף לפי Corine Land Cover, כפי שמדווחת קופרניקוס.

רישום רשמי

מכלול של 2 שריפות לפי ICNF

לפי ICNF, בתוך קו ההיקף הזה פרצו 2 שריפות בתאריכים האלה, ובסך הכול 189 הקטר (הלוויין מדד 181 הקטר).

ICNF רושם בנפרד כל שריפה שהתחילה בזמן אחר או במקום אחר; הלוויין רואה שטח שרוף אחד, ולכן הדף הזה מקבץ אותן. המספרים במפה מראים היכן התחילה כל אחת.

מתי בערה כל אחת

1 6 ha 2 183 ha
1 בספט׳2 בספט׳
רשלנות
  1. 1 Póvoa de Lanhoso Oliveira 1 בספטמבר 2018 · 07:12 6 ha · כובתה ב-1 בספטמבר 2018 · סיבה: רשלנות
  2. 2 Póvoa de Lanhoso Oliveira 1 בספטמבר 2018 · 09:43 183 ha · כובתה ב-2 בספטמבר 2018 · סיבה: רשלנות

סך הכול לפי ICNF: 189 הקטאר, 104 % מתוך 181 הקטאר של היקף הלוויין.

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). זהו הרישום המבצעי של הגוף: הנתונים שלו עשויים להתעדכן כשתיסגר הסטטיסטיקה של השנה.

מזג האוויר יום אחר יום

ניתוח חוזר ERA5 של ECMWF במיקום השריפה, המקור המקובל למזג אוויר בתאריכי עבר, ומדד סכנת השריפות הקנדי (FWI), אותה מערכת שבה משתמשת קופרניקוס, ש-WorldFires מחשבת מהנתונים האלה. הימים שאחרי השריפה נמשכים עד הגשם הראשון.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

יום מקסימום לחות מזערית משב מרבי גשם סכנה (FWI)
1 בספט׳ 33.7 °C 27 % 40 km/h 0.0 mm גבוהה 37
2 בספט׳ 33.1 °C 29 % 30 km/h 0.0 mm גבוהה 33
3 בספט׳ אחרי 25.0 °C 57 % 27 km/h 0.7 mm בינונית 19
4 בספט׳ אחרי 23.5 °C 58 % 27 km/h 3.0 mm נמוכה מאוד 5

התאומים שלה: שריפות שהתחילו באותו מזג אוויר

היא התחילה ב-FWI של 36.9 ובלחות מינימלית של 27%; לפני כן: 3 ימים בלי גשם. שריפות באזור שהתחילו במזג אוויר כזה מאז 2016: 40.

FWI בהתחלה 36.9
לחות מינימלית 27 %
ימים בלי גשם 3
השריפה הזאת תאומות שנבחרו שאר האזור
כמעט זהותדומות

קווי המתאר של התאומות הדומות ביותר

שריפת Arcos de Valdevez, אוגוסט 2016
785 ha 3 ימים FWI 37.8 לחות מינ' 27 % במרחק 42 ק"מ, 2016

גשם ראשון (מ"מ אחד או יותר) אחרי הסוף: 1.4 מ"מ ב-17 באוג׳.

מה עלה בגורלן

יומיים
משך חציוני
402 ha
שטח חציוני
25 %
עברו 1,000 הקטאר
5.0 mm
גשם בסוף (חציון; היה ל-24 מתוך 40)

היא נשארה מתחת לתאומות שלה: 181 הקטאר לעומת חציון של 402 הקטאר. היא נמשכה יומיים (חציון: יומיים).

ב-16 מתוך 40 לא ירד אפילו מ"מ אחד בעשרת הימים שאחרי הסוף: הן כבו בלי גשם. בשאר, יום הגשם הראשון הביא חציון של 5.0 מ"מ.

זהו מאגר של מקרים מקבילים: הוא מראה מה קורה בדרך כלל, לא מה יקרה. מתחת ל-15 תאומות איננו נותנים מספרים. איך אנחנו מחשבים

איך היא הסתיימה

3.0 mmגשם ראשון
4 בספט׳יומיים אחרי הסוף
40km/h · משב מרבי

סיום השריפה נרשם ב-2 בספט׳, וב-4 בספט׳ ירדו 3.0 מ"מ. איננו יודעים אם כיבה אותה הגשם או הכיבוי. תאומות עם גשם בסופן: 24 מתוך 40, עם חציון של 5.0 מ"מ.

מזג האוויר בעמוד: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

איך נבחרת תאומה

  • אותו אזור: שריפות שכבר הסתיימו, במרחק של פחות מ-250 ק"מ מזו, מאז 2016.
  • אותה התחלה: משווים את ה-FWI של היום הראשון, את הלחות המינימלית באותו יום ואת מספר הימים הרצופים בלי גשם שלפניו. המחוון קובע כמה מותר להן להיות שונות.
  • רק עמודים עם נתוני מזג אוויר סופיים (ניתוח חוזר ERA5) שחושבו כמו אלה של השריפה הזאת; שריפות חקלאיות או של מרעה ועמודים עם נתונים בבדיקה אינם נכללים.
  • שריפות שבערו באותו זמן כמו זו (שבוע לפני או אחרי) אינן נכללות: הן חולקות את אותה תקופת מזג אוויר ואינן נחשבות תקדים.
  • הן ממוינות לפי דמיון, ומשורטטים קווי המתאר של חמש הראשונות.

איך אנחנו מחשבים

לפני ואחרי, מהחלל

גררו את הקו כדי להשוות את אותו שטח לפני השריפה ואחריה.

לפני · 25 באוג׳ 2018
אחרי · 9 בספט׳ 2018

אם היום מעונן, החליפו תאריך: כל לוויין חולף פעם ביום. בצבע מדומה השטח השרוף נראה חום או אדמדם.

העשן

CAMS · קופרניקוס

ב-3 בספטמבר 2018 האוויר ליד השריפה הגיע ל-17 µg/m³ של PM2.5, אבל אף ממוצע יומי לא עבר את הערך המומלץ של ארגון הבריאות העולמי (15).

שיא PM2.517 µg/m³
ימים מעל הערך המומלץ0 ימים
PM1034 µg/m³
30 באוג׳1 בספט׳3 בספט׳5 בספט׳
טובה סבירה בינונית גרועה גרועה מאוד גרועה במיוחד

חלקיקים לפי מודל CAMS של קופרניקוס במרכז קו ההיקף; אלה אינן מדידות בכל יישוב. העמודה הבהירה היא השעה הגרועה ביותר, והכהה היא הממוצע היומי.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

טבלת הזיהויים · 12כל זיהוי חום של הלוויין, אחד אחד, עם שעה, לוויין, עוצמה וקואורדינטות.
⬇ הורדת CSV השעות לפי UTC. כל זיהוי הוא פיקסל של 375 מטר: שריפה גדולה מניבה מאות זיהויים בכל מעבר.
תאריך ושעהלווייןFRP (MW)LatLon

שריפות אחרות בסביבה

כל השריפות בפורטוגל

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכה שריפת Póvoa de Lanhoso?
לפי קופרניקוס היא נמשכה מ-1 בספטמבר 2018 עד 2 בספטמבר 2018: יומיים בין הצילום הראשון לאחרון שבהם נראתה אש. לפי ICNF, הגדולה מבין 2 השריפות שתועדו זוהתה ב-1 בספטמבר 2018 בשעה 09:43 והוכרזה ככבויה ב-2 בספטמבר 2018.
כמה שטח נשרף?
קו ההיקף שקופרניקוס מדדה על גבי צילומי לוויין הוא 181 הקטר (1.8 קמ"ר). הנתונים הרשמיים של כל מדינה עשויים להיות שונים.
אילו פרגזיות נפגעו?
האש חדרה ל-2 פרגזיות: Fonte Arcada e Oliveira (152 ha, 14 %); União das Freguesias de Calvos e Frades (29 ha, 3.3 %).
האם האש הגיעה ליישוב כלשהו?
האש פרצה ב-Fonte Arcada e Oliveira ונעצרה במרחק 0.5 ק"מ ממרכזו. זה המרחק מקו ההיקף, או ממוקד החום הקרוב ביותר, עד הנקודה שמסמנת את המרכז; אין פירוש הדבר שהאש חדרה לבתים.
מה היה מזג האוויר?
במהלך השריפה הטמפרטורה הגיעה ל-33.7 °C, הלחות ירדה ל-27% ומשבי הרוח הגיעו ל-40 קמ"ש. מדד סכנת השריפות (FWI) הגיע ל-37, דרגה: גבוהה.
מאין הנתונים?
מקו ההיקף השרוף של EFFIS (קופרניקוס), ממוקדי החום של VIIRS מ-NASA FIRMS ומהגבולות המנהליים של פורטוגל (geoBoundaries). זה אינו דיווח רשמי.
איך הסתיימו השריפות שהתחילו במזג אוויר דומה באזור הזה?
שריפות במרחק של פחות מ-250 ק"מ שהתחילו מאז 2016 עם FWI, לחות ותקופת יובש דומים: 40. משכן החציוני היה יומיים והשטח החציוני 402 ha; 25 % עברו 1,000 הקטאר. ב-16 מתוך 40 לא ירד אפילו מ"מ אחד בעשרת הימים שאחרי הסוף: הן כבו בלי גשם. בשאר, יום הגשם הראשון הביא חציון של 5.0 מ"מ.

היכן לאמת

זיהוי לווייני אינו דיווח רשמי. את הנתונים הסופיים ואת מצב השריפה מפרסם שירות החירום של כל מדינה.

מספר חירום: 112 · מספר חירום והתרעות רשמיות

אימות לווייני

היסטוריית הדף שינויים בשטח, בתאריכים, בשם, ברשומה הרשמית או בדפים שאוחדו, בהשוואה בכל לילה מאז 24 באוקטובר 2026.

אין שינויים מאז 24 באוקטובר 2026.

RSS שינויים בדף זה עם האימותים והגרסה לציטוט

משהו לא מסתדר בדף הזה?

הדף נבנה מנתוני לוויין ומרישומים רשמיים, ולפעמים הוא טועה: תאריכים לא נכונים, היישוב הלא נכון, שתי שריפות שאוחדו או משהו שבכלל לא היה שריפת יער. אם אתם מכירים את השריפה הזאת מקרוב — גרים שם, ראיתם אותה, השתתפתם בכיבוי או סיקרתם אותה כעיתונאים — ספרו לנו מה קרה באמת ואנחנו נבדוק.

דיווח על טעות
מה לדעתכם שגוי?

נשתמש בדוא״ל שלכם רק כדי לענות על הדיווח הזה. פרטיות. זה אינו שירות חירום: אם יש שריפה עכשיו, התקשרו ל-112.

איך אנחנו יודעים את זה
  • קו היקף: EFFIS (קופרניקוס), נמדד על גבי צילומי לוויין.
  • תאריכי קו ההיקף: זיהויי החום של VIIRS שבתוכו לא שינו אותם. 12 זיהויי חום של VIIRS מ-Suomi-NPP בתאריכים האלה.
  • בהשוואה לICNF: 189 הקטר רשמיים לעומת 181 הקטר של קו ההיקף; ההפרש קטן מ-25%.
  • מזג האוויר: הניתוח החוזר ERA5 של קופרניקוס בנקודת השריפה, בתאים של כ-25 ק"מ.

איך אנחנו בונים את דפי השריפות: מתודולוגיה

מאין הנתונים

קו ההיקף וכיסוי הקרקע לקוחים ממערכת המידע האירופית על שריפות יער (EFFIS) של קופרניקוס, נמדדו על גבי צילומי MODIS ו-Sentinel-2 ופורסמו ברישיון CC BY 4.0. זיהויי החום מגיעים מחיישני VIIRS שעל הלוויינים Suomi-NPP ו-NOAA-20, ומופצים על ידי NASA FIRMS ברזולוציה של 375 מטר. גבולות הפרגזיות לקוחים מ-geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). את השטח בכל פרגזיה מחשבת WorldFires בהצלבה של קו ההיקף עם הגבולות האלה, ולכן הוא עשוי להיות שונה מעט מהנתון הרשמי של כל מדינה.