שטח שרוף
לוויין בלבדהיקף שפרסם EFFIS (Copernicus).
- מקור
- EFFIS (Copernicus)
- תאריך
- ההיקף עודכן ב-6 בפברואר 2024
+− אימות
אין רשומה רשמית שהותאמה לדף הזה כדי להשוות אליה.
השריפה פרצה ב-30 בינואר 2024 בשטח Nevesinje, בוסניה והרצגובינה, והלוויינים ראו אותה בוערת במשך יומיים. קופרניקוס מדדה על גבי צילומי לוויין קו היקף שרוף של 464 הקטר, המתפרס על פני 2 רשויות מקומיות.
זו השריפה ה-106 בגודלה ב-Republika Srpska מאז 2016 (מתוך 391 עם דף). מקום 23 בבוסניה והרצגובינה ב-2024, מתוך 87.
היקף שפרסם EFFIS (Copernicus).
אין רשומה רשמית שהותאמה לדף הזה כדי להשוות אליה.
30 בינו׳ 2024 – 31 בינו׳ 2024: היום הראשון והאחרון עם אש בדף.
הלוויינים חולפים מעל האזור כמה פעמים ביום, ועננים או עשן עלולים להסתיר את האש: היעדר זיהויים אינו הודעה רשמית על כיבוי. את השליטה בשריפה או את כיבויה מכריז שירות החירום של כל מדינה.
היום הראשון עם אש שרואים הלוויינים או ההיקף.
אין רשומה רשמית שהותאמה לדף הזה: שעת הדיווח והגורם אינם ידועים כאן.
מדד סכנת השריפות המטאורולוגי FWI (השיטה הקנדית) ש-WorldFires מחשבת ליום שבו התחילה השריפה. ימים רצופים ללא גשם לפני כן: 4.
זהו מדד שחושב מנתוני מודל מזג אוויר, לא מדידה של השריפה ולא אזהרה רשמית. אזהרות סכנה מפרסמת הרשות המוסמכת בכל מדינה. מספר חירום והתרעות רשמיות
מקסימום 9.3 °C ולחות מינימלית 28% ב-31 בינואר 2024; משבי רוח של 31 קמ"ש ב-30 בינואר 2024.
אלה ערכי מודל לתא של כ-25 ק"מ, לא של תחנה: הם עשויים להיות שונים ממה שנמדד בשטח.
יומן השינויים של הדף הזה מתנהל מאז 24 באוקטובר 2026: בכל לילה משווים את מה שהוא מפרסם ורושמים את ההבדל. מה שקדם לכך משוחזר לפי התאריך של כל מקור ומסומן כמשוחזר.
בכל לילה נשמרת תמונת מצב של מה שהדף מציג. אם משהו משתנה, הוא מופיע ברשימה כרשומת יומן.
הגרסה שומרת שטח, תאריכים, שם ורשומה רשמית; השטח כפי שנרשם (שינויים של פחות מ-2% אינם נרשמים). המפה, זיהויי החום ומזג האוויר מוצגים תמיד כפי שהם היום.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-01-30 | 0 | 0 | 5.5 | -5.4 | 38 | 9 | 30.6 | 0 | 0.6 | muy_bajo | 1 |
| 2024-01-31 | 0 | 0 | 9.3 | -5.7 | 28 | 7.4 | 22.3 | 0 | 0.9 | muy_bajo | 1 |
| 2024-02-01 | 0 | 0 | 7.6 | -4.5 | 36 | 5.6 | 18.7 | 0 | 0.9 | muy_bajo | 0 |
| 2024-02-02 | 0 | 0 | 5.6 | -1.8 | 46 | 17.1 | 63 | 0 | 2.1 | muy_bajo | 0 |
| 2024-02-03 | 0 | 0 | 11.5 | -1.1 | 49 | 5.6 | 27.4 | 0 | 1 | muy_bajo | 0 |
| 2024-02-04 | 0 | 0 | 11.9 | -0.7 | 52 | 5.7 | 22.7 | 0 | 1.1 | muy_bajo | 0 |
| 2024-02-05 | 0 | 0 | 9.5 | 3.1 | 68 | 7.2 | 25.2 | 0 | 0.8 | muy_bajo | 0 |
| 2024-02-06 | 0 | 0 | 8.2 | 1.3 | 74 | 9.3 | 33.1 | 0.2 | 0.7 | muy_bajo | 0 |
| 2024-02-07 | 0 | 0 | 8.4 | 3 | 76 | 12.9 | 36.7 | 1.1 | 0.4 | muy_bajo | 0 |
הקובץ נוצר בדפדפן שלכם מנתוני הדף הזה: קובץ אחד לכל שריפה, מסוכם לפי יום ובלי זיהויים בודדים.
מתעדכן מעצמו כל עוד השריפה פעילה ומקשר לדף הזה. בחינם, עם הקרדיט שבתחתית.
מקורות הדף: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · איך אנחנו בונים את דפי השריפות: מתודולוגיה
יש בידינו את קו ההיקף של קופרניקוס לשריפה הזאת, אבל חיישני VIIRS לא קלטו אותה בפירוט מספיק: אין התפתחות יום אחר יום, אבל יש חלוקה לפי רשות מקומית.
כשפרצה, עברו 4 ימים בלי גשם (מ"מ אחד או יותר). אחרי השריפה ירד גשם: 1.1 מ"מ ב-7 בפבר׳.
64% מקו ההיקף חופפים לשריפות קודמות שתועדו מאז 2016: 103 הקטר ב-2019, 99 הקטר ב-2020, 204 הקטר ב-2022. חלק מהשטח נשרף יותר מפעם אחת, ולכן נתוני השנים מסתכמים ביותר מ-296 הקטר שכבר נשרפו קודם.
השטח שנשרף בתוך כל רשות מקומית, לפי הצלבה של קו ההיקף הרשמי עם הגבולות המנהליים. המרחק נמדד מהנקודה שמסמנת את מרכז כל אזור עד האש הקרובה ביותר: גם אם האש נעצרה במרחק קילומטר, אין פירוש הדבר שהגיעה לבתים.
כיסוי הקרקע בתוך קו ההיקף לפי Corine Land Cover, כפי שמדווחת קופרניקוס.
בתוך קו ההיקף היו כ-0.13 הקטאר של שטח בנוי, אבל כמעט איש לא גר בו (GHSL 2025, הערכה לוויינית).
זוהי הערכה בתאים של 100 מ' שנעשתה מתצלומי לוויין ומפקדי אוכלוסין: אין פירוש הדבר שבתים נשרפו או שהיו נפגעים. בתוך קו ההיקף יש גם שטחים שלא בערו. תקופת 2025 של GHSL היא תחזית שנעשתה מנתוני 2020 ומוקדם יותר.
מקור: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ו-GHS-POP R2023A), המרכז המשותף למחקר (JRC) של הנציבות האירופית, © האיחוד האירופי, CC BY 4.0. הסכום בתוך קו ההיקף חושב בידי WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
ניתוח חוזר ERA5 של ECMWF במיקום השריפה, המקור המקובל למזג אוויר בתאריכי עבר, ומדד סכנת השריפות הקנדי (FWI), אותה מערכת שבה משתמשת קופרניקוס, ש-WorldFires מחשבת מהנתונים האלה. הימים שאחרי השריפה נמשכים עד הגשם הראשון.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| יום | מקסימום | לחות מזערית | משב מרבי | גשם | סכנה (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 30 בינו׳ | 5.5 °C | 38 % | 31 km/h | 0.0 mm | נמוכה מאוד 1 |
| 31 בינו׳ | 9.3 °C | 28 % | 22 km/h | 0.0 mm | נמוכה מאוד 1 |
| 1 בפבר׳ אחרי | 7.6 °C | 36 % | 19 km/h | 0.0 mm | נמוכה מאוד 1 |
| 2 בפבר׳ אחרי | 5.6 °C | 46 % | 63 km/h | 0.0 mm | נמוכה מאוד 2 |
| 3 בפבר׳ אחרי | 11.5 °C | 49 % | 27 km/h | 0.0 mm | נמוכה מאוד 1 |
| 4 בפבר׳ אחרי | 11.9 °C | 52 % | 23 km/h | 0.0 mm | נמוכה מאוד 1 |
| 5 בפבר׳ אחרי | 9.5 °C | 68 % | 25 km/h | 0.0 mm | נמוכה מאוד 1 |
| 6 בפבר׳ אחרי | 8.2 °C | 74 % | 33 km/h | 0.2 mm | נמוכה מאוד 1 |
| 7 בפבר׳ אחרי | 8.4 °C | 76 % | 37 km/h | 1.1 mm | נמוכה מאוד 0 |
היא התחילה ב-FWI של 0.6 ובלחות מינימלית של 38%; לפני כן: 4 ימים בלי גשם. שריפות באזור שהתחילו במזג אוויר כזה מאז 2016: 52.
גשם ראשון (מ"מ אחד או יותר) אחרי הסוף: 2.1 מ"מ ב-4 במרץ.
גשם ראשון (מ"מ אחד או יותר) אחרי הסוף: 33.1 מ"מ ב-2 בינו׳.
גשם ראשון (מ"מ אחד או יותר) אחרי הסוף: 1.7 מ"מ ב-9 במרץ.
גשם ראשון (מ"מ אחד או יותר) אחרי הסוף: 6.0 מ"מ ב-23 בפבר׳.
גשם ראשון (מ"מ אחד או יותר) אחרי הסוף: 14.2 מ"מ ב-10 במרץ.
היא הייתה גדולה פי 2.0 מהחציון של התאומות שלה ונמשכה יומיים (חציון: יומיים).
רק 11 מתוך 52 התאומות שלה שרפו יותר. מזג האוויר של היום הראשון לא מסביר הכול: גם הרוח בימים שאחריו, חומר הבעירה והכיבוי משפיעים. ב-7 מתוך 52 לא ירד אפילו מ"מ אחד בעשרת הימים שאחרי הסוף: הן כבו בלי גשם. בשאר, יום הגשם הראשון הביא חציון של 3.9 מ"מ.
זהו מאגר של מקרים מקבילים: הוא מראה מה קורה בדרך כלל, לא מה יקרה. מתחת ל-15 תאומות איננו נותנים מספרים. איך אנחנו מחשבים
סיום השריפה נרשם ב-31 בינו׳, וב-7 בפבר׳ ירדו 1.1 מ"מ. איננו יודעים אם כיבה אותה הגשם או הכיבוי. תאומות עם גשם בסופן: 45 מתוך 52, עם חציון של 3.9 מ"מ.
מזג האוויר בעמוד: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
גררו את הקו כדי להשוות את אותו שטח לפני השריפה ואחריה.
אם היום מעונן, החליפו תאריך: כל לוויין חולף פעם ביום. בצבע מדומה השטח השרוף נראה חום או אדמדם.
ב-1 בפברואר 2024 האוויר ליד השריפה הגיע ל-24 µg/m³ של PM2.5, אבל אף ממוצע יומי לא עבר את הערך המומלץ של ארגון הבריאות העולמי (15).
חלקיקים לפי מודל CAMS של קופרניקוס במרכז קו ההיקף; אלה אינן מדידות בכל יישוב. העמודה הבהירה היא השעה הגרועה ביותר, והכהה היא הממוצע היומי.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
זיהוי לווייני אינו דיווח רשמי. את הנתונים הסופיים ואת מצב השריפה מפרסם שירות החירום של כל מדינה.
מספר חירום: 123 · 112 · מספר חירום והתרעות רשמיות
אימות לווייני
אין שינויים מאז 24 באוקטובר 2026.
הדף נבנה מנתוני לוויין ומרישומים רשמיים, ולפעמים הוא טועה: תאריכים לא נכונים, היישוב הלא נכון, שתי שריפות שאוחדו או משהו שבכלל לא היה שריפת יער. אם אתם מכירים את השריפה הזאת מקרוב — גרים שם, ראיתם אותה, השתתפתם בכיבוי או סיקרתם אותה כעיתונאים — ספרו לנו מה קרה באמת ואנחנו נבדוק.
קו ההיקף וכיסוי הקרקע לקוחים ממערכת המידע האירופית על שריפות יער (EFFIS) של קופרניקוס, נמדדו על גבי צילומי MODIS ו-Sentinel-2 ופורסמו ברישיון CC BY 4.0. זיהויי החום מגיעים מחיישני VIIRS שעל הלוויינים Suomi-NPP ו-NOAA-20, ומופצים על ידי NASA FIRMS ברזולוציה של 375 מטר. גבולות הרשויות המקומיות לקוחים מ-geoBoundaries ADM3 (Public Domain). את השטח בכל רשות מקומית מחשבת WorldFires בהצלבה של קו ההיקף עם הגבולות האלה, ולכן הוא עשוי להיות שונה מעט מהנתון הרשמי של כל מדינה.