דילוג לתוכן
worldfires
PT · פורטוגל · –

שריפת Montalegre, 22 במרץ 2021 Montalegre e Padroso, Chã, Cambeses do Rio, Donões e Mourilhe

כבויה · זיהוי אחרון: 24 במרץ 2021, 13:47 UTC

השריפה פרצה ב-22 במרץ 2021 בשטח Montalegre e Padroso, פורטוגל, והלוויינים ראו אותה בוערת במשך 3 ימים. קופרניקוס מדדה על גבי צילומי לוויין קו היקף שרוף של 151 הקטר, המתפרס על פני 3 פרגזיות.

זו השריפה ה-45 בגודלה ב-Montalegre מאז 2016 (מתוך 65 עם דף). מקום 21 בפורטוגל ב-2021, מתוך 30.

שטח שנשרף
151ha
קו היקף של קופרניקוס
משך
3ימים
22 במרץ 2021 – 24 במרץ 2021
פרגזיות שנפגעו
3
פרגזיות
פרוץ השריפה
22 במרץ
2021
זיהויי חום
14
במוקד חום יחיד: 146 MW
סכנה בפרוץ השריפה
5
נמוכה מאוד · מדד FWI
הספק יומי ממוצע
669MW
ההספק שזוהה ביום, בממוצע

היכן בערה

מוקדי חום לפי יום 22 במרץ24 במרץ

איך התפתחה, יום אחר יום

24 במרץ 2021 · 669 MW · 14

עוצמת הקרינה שזוהתה בכל יום, במגה-וואט, ומספר מוקדי החום. העמודה במגנטה מסמנת את יום השיא.

באיזה מזג אוויר בערה

16°מקסימום
28km/h · משב רוח מרבי
34%לחות מזערית

כשפרצה, עברו 10 ימים בלי גשם (מ"מ אחד או יותר). אחרי השריפה ירד גשם: 16.6 מ"מ ב-1 באפר׳.

האזור הזה כבר נשרף בעבר

3% מקו ההיקף חופפים לשריפות קודמות שתועדו מאז 2016: 5 הקטר ב-2018.

מה קרה לכל פרגזיה

  1. Montalegre e Padroso 1,772 תושבים · 2.2 ק"מ מהמרכז כאן פרצה
    101 ha הגיעה ב-24 במרץ
    3.1 %
  2. Chã 701 תושבים · 2.5 ק"מ מהמרכז
    39 ha הגיעה ב-24 במרץ
    0.8 %
  3. Cambeses do Rio, Donões e Mourilhe 273 תושבים · 3.3 ק"מ מהמרכז
    10 ha הגיעה ב-24 במרץ
    0.2 %

השטח שנשרף בתוך כל פרגזיה, לפי הצלבה של קו ההיקף הרשמי עם הגבולות המנהליים. המרחק נמדד מהנקודה שמסמנת את מרכז כל אזור עד האש הקרובה ביותר: גם אם האש נעצרה במרחק קילומטר, אין פירוש הדבר שהגיעה לבתים.

מה נשרף

  • שטחים טבעיים אחרים47 %
  • יער מחטניים25 %
  • שטחים חקלאיים23 %
  • חורש ויער במעבר4.8 %

כיסוי הקרקע בתוך קו ההיקף לפי Corine Land Cover, כפי שמדווחת קופרניקוס.

אנשים ומבנים בתוך קו ההיקף

GHSL 2020
שטח בנוי< 0.1 ha
תושבים< 20

בתוך קו ההיקף לא היה שטח בנוי של ממש וכמעט איש לא גר בו (GHSL 2020, הערכה לוויינית).

זוהי הערכה בתאים של 100 מ' שנעשתה מתצלומי לוויין ומפקדי אוכלוסין: אין פירוש הדבר שבתים נשרפו או שהיו נפגעים. בתוך קו ההיקף יש גם שטחים שלא בערו.

מקור: Global Human Settlement Layer ‏(GHS-BUILT-S ו-GHS-POP R2023A), המרכז המשותף למחקר (JRC) של הנציבות האירופית, © האיחוד האירופי, CC BY 4.0. הסכום בתוך קו ההיקף חושב בידי WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

רישום רשמי

כמה רשומות רשמיות תואמות לאזור הזה

לפי ICNF, בתוך קו ההיקף הזה פרצו 3 שריפות בתאריכים האלה, ובסך הכול 274 הקטר (הלוויין מדד 151 הקטר). שני המספרים שונים מאוד, ולכן ייתכן שאין מדובר בדיוק באותה שריפה: התייחסו אליהם כרשומות סמוכות.

ICNF רושם בנפרד כל שריפה שהתחילה בזמן אחר או במקום אחר; הלוויין רואה שטח שרוף אחד, ולכן הדף הזה מקבץ אותן. המספרים במפה מראים היכן התחילה כל אחת.

מתי בערה כל אחת

1 63 ha 2 65 ha 3 146 ha
18 במרץ25 במרץ
רשלנות
  1. 1 Montalegre Cambeses do Rio 18 במרץ 2021 · 14:30 63 ha · כובתה ב-18 במרץ 2021 · סיבה: רשלנות
  2. 2 Montalegre Viade de Baixo 22 במרץ 2021 · 13:09 65 ha · כובתה ב-22 במרץ 2021 · סיבה: רשלנות
  3. 3 Montalegre Chã 24 במרץ 2021 · 09:00 146 ha · כובתה ב-24 במרץ 2021 · סיבה: רשלנות

סך הכול לפי ICNF: 274 הקטאר, 181 % מתוך 151 הקטאר של היקף הלוויין.

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). זהו הרישום המבצעי של הגוף: הנתונים שלו עשויים להתעדכן כשתיסגר הסטטיסטיקה של השנה.

מזג האוויר יום אחר יום

ניתוח חוזר ERA5 של ECMWF במיקום השריפה, המקור המקובל למזג אוויר בתאריכי עבר, ומדד סכנת השריפות הקנדי (FWI), אותה מערכת שבה משתמשת קופרניקוס, ש-WorldFires מחשבת מהנתונים האלה. הימים שאחרי השריפה נמשכים עד הגשם הראשון.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

יום מקסימום לחות מזערית משב מרבי גשם סכנה (FWI)
22 במרץ 12.8 °C 45 % 24 km/h 0.0 mm נמוכה מאוד 5
23 במרץ 15.5 °C 38 % 25 km/h 0.0 mm נמוכה 6
24 במרץ 14.0 °C 34 % 28 km/h 0.0 mm נמוכה 7
25 במרץ אחרי 13.7 °C 46 % 24 km/h 0.0 mm נמוכה 6
26 במרץ אחרי 9.8 °C 52 % 37 km/h 0.0 mm נמוכה 8
27 במרץ אחרי 13.0 °C 42 % 36 km/h 0.0 mm נמוכה 8
28 במרץ אחרי 16.8 °C 34 % 41 km/h 0.0 mm נמוכה 10
29 במרץ אחרי 13.1 °C 48 % 27 km/h 0.0 mm נמוכה 8
30 במרץ אחרי 15.0 °C 49 % 35 km/h 0.2 mm נמוכה 10
31 במרץ אחרי 20.4 °C 29 % 47 km/h 0.1 mm בינונית 14
1 באפר׳ אחרי 13.5 °C 42 % 49 km/h 16.6 mm נמוכה מאוד 2

התאומים שלה: שריפות שהתחילו באותו מזג אוויר

היא התחילה ב-FWI של 5.1 ובלחות מינימלית של 45%; לפני כן: 10 ימים בלי גשם. שריפות באזור שהתחילו במזג אוויר כזה מאז 2016: 24.

FWI בהתחלה 5.1
לחות מינימלית 45 %
ימים בלי גשם 10
השריפה הזאת תאומות שנבחרו שאר האזור
כמעט זהותדומות

קווי המתאר של התאומות הדומות ביותר

שריפת Reigoso, אפריל 2025
144 ha יומיים FWI 5.7 לחות מינ' 46 % במרחק 15 ק"מ, 2025

גשם ראשון (מ"מ אחד או יותר) אחרי הסוף: 5.0 מ"מ ב-3 באפר׳.

מה עלה בגורלן

יומיים
משך חציוני
140 ha
שטח חציוני
0 %
עברו 1,000 הקטאר
4.1 mm
גשם בסוף (חציון; היה ל-21 מתוך 24)

היא שרפה שטח דומה לזה של התאומות שלה (151 הקטאר לעומת חציון של 140 הקטאר) ונמשכה 3 ימים (חציון: יומיים).

ב-3 מתוך 24 לא ירד אפילו מ"מ אחד בעשרת הימים שאחרי הסוף: הן כבו בלי גשם. בשאר, יום הגשם הראשון הביא חציון של 4.1 מ"מ.

זהו מאגר של מקרים מקבילים: הוא מראה מה קורה בדרך כלל, לא מה יקרה. מתחת ל-15 תאומות איננו נותנים מספרים. איך אנחנו מחשבים

איך היא הסתיימה

16.6 mmגשם ראשון
1 באפר׳8 ימים אחרי הסוף
28km/h · משב מרבי

סיום השריפה נרשם ב-24 במרץ, וב-1 באפר׳ ירדו 16.6 מ"מ. איננו יודעים אם כיבה אותה הגשם או הכיבוי. תאומות עם גשם בסופן: 21 מתוך 24, עם חציון של 4.1 מ"מ.

מזג האוויר בעמוד: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

איך נבחרת תאומה

  • אותו אזור: שריפות שכבר הסתיימו, במרחק של פחות מ-250 ק"מ מזו, מאז 2016.
  • אותה התחלה: משווים את ה-FWI של היום הראשון, את הלחות המינימלית באותו יום ואת מספר הימים הרצופים בלי גשם שלפניו. המחוון קובע כמה מותר להן להיות שונות.
  • רק עמודים עם נתוני מזג אוויר סופיים (ניתוח חוזר ERA5) שחושבו כמו אלה של השריפה הזאת; שריפות חקלאיות או של מרעה ועמודים עם נתונים בבדיקה אינם נכללים.
  • שריפות שבערו באותו זמן כמו זו (שבוע לפני או אחרי) אינן נכללות: הן חולקות את אותה תקופת מזג אוויר ואינן נחשבות תקדים.
  • הן ממוינות לפי דמיון, ומשורטטים קווי המתאר של חמש הראשונות.

איך אנחנו מחשבים

לפני ואחרי, מהחלל

גררו את הקו כדי להשוות את אותו שטח לפני השריפה ואחריה.

לפני · 15 במרץ 2021
אחרי · 31 במרץ 2021

אם היום מעונן, החליפו תאריך: כל לוויין חולף פעם ביום. בצבע מדומה השטח השרוף נראה חום או אדמדם.

העשן

CAMS · קופרניקוס

ב-24 במרץ 2021 האוויר ליד השריפה הגיע ל-51 µg/m³ של PM2.5. הממוצע באותו יום היה 22: פי 1.4 מהערך היומי המומלץ של ארגון הבריאות העולמי (15).

שיא PM2.551 µg/m³
ימים מעל הערך המומלץ1 יום
PM1097 µg/m³
22 במרץ24 במרץ26 במרץ
טובה סבירה בינונית גרועה גרועה מאוד גרועה במיוחד

חלקיקים לפי מודל CAMS של קופרניקוס במרכז קו ההיקף; אלה אינן מדידות בכל יישוב. העמודה הבהירה היא השעה הגרועה ביותר, והכהה היא הממוצע היומי.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

טבלת הזיהויים · 14כל זיהוי חום של הלוויין, אחד אחד, עם שעה, לוויין, עוצמה וקואורדינטות.
⬇ הורדת CSV השעות לפי UTC. כל זיהוי הוא פיקסל של 375 מטר: שריפה גדולה מניבה מאות זיהויים בכל מעבר.
תאריך ושעהלווייןFRP (MW)LatLon

שריפות אחרות בסביבה

כל השריפות בפורטוגל

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכה שריפת Montalegre?
לפי מוקדי החום שזיהו הלוויינים בתוך ההיקף, השריפה בערה מ-22 במרץ 2021 עד 24 במרץ 2021 (3 ימים). ההיקף מתארך אותה מ-24 במרץ 2021 עד 24 במרץ 2021.
כמה שטח נשרף?
קו ההיקף שקופרניקוס מדדה על גבי צילומי לוויין הוא 151 הקטר (1.5 קמ"ר). הנתונים הרשמיים של כל מדינה עשויים להיות שונים.
אילו פרגזיות נפגעו?
האש חדרה ל-3 פרגזיות: Montalegre e Padroso (101 ha, 3.1 %); Chã (39 ha, 0.8 %); Cambeses do Rio, Donões e Mourilhe (10 ha, 0.2 %).
האם האש הגיעה ליישוב כלשהו?
האש פרצה ב-Montalegre e Padroso ונעצרה במרחק 2.2 ק"מ ממרכזו. זה המרחק מקו ההיקף, או ממוקד החום הקרוב ביותר, עד הנקודה שמסמנת את המרכז; אין פירוש הדבר שהאש חדרה לבתים.
מה היה מזג האוויר?
במהלך השריפה הטמפרטורה הגיעה ל-15.5 °C, הלחות ירדה ל-34% ומשבי הרוח הגיעו ל-28 קמ"ש. מדד סכנת השריפות (FWI) הגיע ל-7, דרגה: נמוכה.
מאין הנתונים?
מקו ההיקף השרוף של EFFIS (קופרניקוס), ממוקדי החום של VIIRS מ-NASA FIRMS ומהגבולות המנהליים של פורטוגל (geoBoundaries). זה אינו דיווח רשמי.
איך הסתיימו השריפות שהתחילו במזג אוויר דומה באזור הזה?
שריפות במרחק של פחות מ-250 ק"מ שהתחילו מאז 2016 עם FWI, לחות ותקופת יובש דומים: 24. משכן החציוני היה יומיים והשטח החציוני 140 ha; 0 % עברו 1,000 הקטאר. ב-3 מתוך 24 לא ירד אפילו מ"מ אחד בעשרת הימים שאחרי הסוף: הן כבו בלי גשם. בשאר, יום הגשם הראשון הביא חציון של 4.1 מ"מ.

היכן לאמת

זיהוי לווייני אינו דיווח רשמי. את הנתונים הסופיים ואת מצב השריפה מפרסם שירות החירום של כל מדינה.

מספר חירום: 112 · מספר חירום והתרעות רשמיות

אימות לווייני

היסטוריית הדף שינויים בשטח, בתאריכים, בשם, ברשומה הרשמית או בדפים שאוחדו, בהשוואה בכל לילה מאז 24 באוקטובר 2026.

אין שינויים מאז 24 באוקטובר 2026.

RSS שינויים בדף זה עם האימותים והגרסה לציטוט

משהו לא מסתדר בדף הזה?

הדף נבנה מנתוני לוויין ומרישומים רשמיים, ולפעמים הוא טועה: תאריכים לא נכונים, היישוב הלא נכון, שתי שריפות שאוחדו או משהו שבכלל לא היה שריפת יער. אם אתם מכירים את השריפה הזאת מקרוב — גרים שם, ראיתם אותה, השתתפתם בכיבוי או סיקרתם אותה כעיתונאים — ספרו לנו מה קרה באמת ואנחנו נבדוק.

דיווח על טעות
מה לדעתכם שגוי?

נשתמש בדוא״ל שלכם רק כדי לענות על הדיווח הזה. פרטיות. זה אינו שירות חירום: אם יש שריפה עכשיו, התקשרו ל-112.

איך אנחנו יודעים את זה
  • קו היקף: EFFIS (קופרניקוס), נמדד על גבי צילומי לוויין.
  • התאריכים תוקנו לפי זיהויי החום של VIIRS בתוך קו ההיקף, שלפיו השריפה נמשכה מ-24 במרץ 2021 עד 24 במרץ 2021. 14 זיהויי חום של VIIRS מ-Suomi-NPP בתאריכים האלה.
  • בהשוואה לICNF: 274 הקטר רשמיים לעומת 151 הקטר של קו ההיקף; קרובים, אך בהסתייגות.
  • מזג האוויר: הניתוח החוזר ERA5 של קופרניקוס בנקודת השריפה, בתאים של כ-25 ק"מ.
  • השטח הבנוי והאוכלוסייה לקוחים מ-Global Human Settlement Layer של ה-JRC (תקופה 2020, תאים של 100 מ'), מסוכמים בתוך קו ההיקף: הערכה של מה שהיה שם, לא ספירת נזקים.

איך אנחנו בונים את דפי השריפות: מתודולוגיה

מאין הנתונים

קו ההיקף וכיסוי הקרקע לקוחים ממערכת המידע האירופית על שריפות יער (EFFIS) של קופרניקוס, נמדדו על גבי צילומי MODIS ו-Sentinel-2 ופורסמו ברישיון CC BY 4.0. זיהויי החום מגיעים מחיישני VIIRS שעל הלוויינים Suomi-NPP ו-NOAA-20, ומופצים על ידי NASA FIRMS ברזולוציה של 375 מטר. גבולות הפרגזיות לקוחים מ-geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). את השטח בכל פרגזיה מחשבת WorldFires בהצלבה של קו ההיקף עם הגבולות האלה, ולכן הוא עשוי להיות שונה מעט מהנתון הרשמי של כל מדינה.