דילוג לתוכן
worldfires
PT · פורטוגל · –

שריפת Celorico de Basto, יולי 2022 Basto, Basto (São Clemente), Faia

כבויה · זיהוי אחרון: 17 ביולי 2022, 2:24 UTC

השריפה פרצה ב-16 ביולי 2022 בשטח Basto, פורטוגל, והלוויינים ראו אותה בוערת במשך יומיים. קופרניקוס מדדה על גבי צילומי לוויין קו היקף שרוף של 168 הקטר, המתפרס על פני 5 פרגזיות. לפי ICNF, הגדולה מבין 3 השריפות שתועדו זוהתה ב-16 ביולי 2022 בשעה 15:48 והוכרזה ככבויה ב-17 ביולי 2022.

זו השריפה ה-11 בגודלה ב-Cabeceiras de Basto מאז 2016 (מתוך 22 עם דף). מקום 78 בפורטוגל ב-2022, מתוך 107.

העוצמה שמדד הלוויין נמוכה (18.1 מגה-וואט במוקד החזק ביותר), ואופיינית יותר לשריפת עשב או קש, או לאש קרקע שמתקדמת לאט, מאשר לשריפת יער גדולה עם להבות גבוהות.

שטח שנשרף
168ha
קו היקף של קופרניקוס
משך
2ימים
16 ביולי 2022 – 17 ביולי 2022
פרגזיות שנפגעו
5
פרגזיות
פרוץ השריפה
16 ביולי
2022
זיהויי חום
8
במוקד חום יחיד: 18 MW
סכנה בפרוץ השריפה
24
גבוהה · מדד FWI
הספק יומי ממוצע
35MW
ההספק שזוהה ביום, בממוצע

היכן בערה

מוקדי חום לפי יום 16 ביולי17 ביולי
17 ביולי 2022

איך התפתחה, יום אחר יום

16 ביולי 2022 · 1 MW · 1 17 ביולי 2022 · 69 MW · 7
16 ביולי 17 ביולי

עוצמת הקרינה שזוהתה בכל יום, במגה-וואט, ומספר מוקדי החום. העמודה במגנטה מסמנת את יום השיא.

באיזה מזג אוויר בערה

34°מקסימום
43km/h · משב רוח מרבי
35%לחות מזערית

כשפרצה, עבר יום אחד בלי גשם (מ"מ אחד או יותר).

האזור הזה כבר נשרף בעבר

4% מקו ההיקף חופפים לשריפות קודמות שתועדו מאז 2016: 6 הקטר ב-2020.

מה קרה לכל פרגזיה

  1. Basto 893 תושבים · 2.2 ק"מ מהמרכז כאן פרצה
    120 ha הגיעה ב-16 ביולי
    22 %
  2. Basto (São Clemente) 1,382 תושבים · 2.9 ק"מ מהמרכז
    36 ha
    2.3 %
  3. Faia 1.1 ק"מ מהמרכז
    10 ha הגיעה ב-17 ביולי
    1.8 %
  4. Refojos de Basto 4,680 תושבים · 3.5 ק"מ מהמרכז
    2 ha
    0.1 %
  5. Vale de Bouro 818 תושבים · 2.3 ק"מ מהמרכז
    2 ha הגיעה ב-17 ביולי
    0.2 %

השטח שנשרף בתוך כל פרגזיה, לפי הצלבה של קו ההיקף הרשמי עם הגבולות המנהליים. המרחק נמדד מהנקודה שמסמנת את מרכז כל אזור עד האש הקרובה ביותר: גם אם האש נעצרה במרחק קילומטר, אין פירוש הדבר שהגיעה לבתים.

מה נשרף

  • חורש ויער במעבר83 %
  • שטחים בנויים14 %
  • יער מעורב1.8 %
  • שטחים טבעיים אחרים1.2 %

כיסוי הקרקע בתוך קו ההיקף לפי Corine Land Cover, כפי שמדווחת קופרניקוס.

רישום רשמי

מכלול של 3 שריפות לפי ICNF

לפי ICNF, בתוך קו ההיקף הזה פרצו 3 שריפות בתאריכים האלה, ובסך הכול 161 הקטר (הלוויין מדד 168 הקטר).

ICNF רושם בנפרד כל שריפה שהתחילה בזמן אחר או במקום אחר; הלוויין רואה שטח שרוף אחד, ולכן הדף הזה מקבץ אותן. המספרים במפה מראים היכן התחילה כל אחת.

מתי בערה כל אחת

1 19 ha 2 5 ha 3 138 ha
15 ביולי17 ביולי
רשלנות התלקחות מחדש
  1. 1 Celorico de Basto Basto (São Clemente) 15 ביולי 2022 · 17:11 19 ha · כובתה ב-16 ביולי 2022 · סיבה: רשלנות
  2. 2 Cabeceiras de Basto Basto 16 ביולי 2022 · 09:57 5 ha · כובתה ב-17 ביולי 2022 · סיבה: התלקחות מחדש
  3. 3 Celorico de Basto Basto (São Clemente) 16 ביולי 2022 · 15:48 138 ha · כובתה ב-17 ביולי 2022 · סיבה: התלקחות מחדש

סך הכול לפי ICNF: 161 הקטאר, 96 % מתוך 168 הקטאר של היקף הלוויין.

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). זהו הרישום המבצעי של הגוף: הנתונים שלו עשויים להתעדכן כשתיסגר הסטטיסטיקה של השנה.

מזג האוויר יום אחר יום

ניתוח חוזר ERA5 של ECMWF במיקום השריפה, המקור המקובל למזג אוויר בתאריכי עבר, ומדד סכנת השריפות הקנדי (FWI), אותה מערכת שבה משתמשת קופרניקוס, ש-WorldFires מחשבת מהנתונים האלה. הימים שאחרי השריפה נמשכים עד הגשם הראשון.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

יום מקסימום לחות מזערית משב מרבי גשם סכנה (FWI)
16 ביולי 32.4 °C 38 % 26 km/h 0.0 mm גבוהה 24
17 ביולי 33.5 °C 35 % 43 km/h 0.0 mm גבוהה 26
18 ביולי אחרי 27.3 °C 51 % 50 km/h 0.0 mm גבוהה 23
19 ביולי אחרי 23.6 °C 57 % 40 km/h 0.8 mm בינונית 13
20 ביולי אחרי 30.3 °C 35 % 25 km/h 0.0 mm בינונית 20
21 ביולי אחרי 29.8 °C 45 % 33 km/h 0.0 mm גבוהה 22
22 ביולי אחרי 29.5 °C 44 % 29 km/h 0.0 mm בינונית 20
23 ביולי אחרי 31.1 °C 40 % 25 km/h 0.0 mm גבוהה 22
24 ביולי אחרי 27.3 °C 48 % 37 km/h 0.0 mm גבוהה 23
25 ביולי אחרי 28.7 °C 46 % 38 km/h 0.0 mm גבוהה 24
26 ביולי אחרי 27.2 °C 46 % 38 km/h 0.0 mm גבוהה 24
27 ביולי אחרי 28.0 °C 40 % 39 km/h 0.0 mm גבוהה 25

התאומים שלה: שריפות שהתחילו באותו מזג אוויר

היא התחילה ב-FWI של 23.8 ובלחות מינימלית של 38%; לפני כן: 1 יום בלי גשם. שריפות באזור שהתחילו במזג אוויר כזה מאז 2016: 24.

FWI בהתחלה 23.8
לחות מינימלית 38 %
ימים בלי גשם 1
השריפה הזאת תאומות שנבחרו שאר האזור
כמעט זהותדומות

קווי המתאר של התאומות הדומות ביותר

שריפת Cabeceiras de Basto, אוגוסט 2022
120 ha 1 יום FWI 24.0 לחות מינ' 39 % במרחק 6 ק"מ, 2022

גשם ראשון (מ"מ אחד או יותר) אחרי הסוף: 11.9 מ"מ ב-5 בספט׳.

מה עלה בגורלן

יומיים
משך חציוני
290 ha
שטח חציוני
8 %
עברו 1,000 הקטאר
12.9 mm
גשם בסוף (חציון; היה ל-16 מתוך 24)

היא נשארה מתחת לתאומות שלה: 168 הקטאר לעומת חציון של 290 הקטאר. היא נמשכה יומיים (חציון: יומיים).

ב-8 מתוך 24 לא ירד אפילו מ"מ אחד בעשרת הימים שאחרי הסוף: הן כבו בלי גשם. בשאר, יום הגשם הראשון הביא חציון של 12.9 מ"מ.

זהו מאגר של מקרים מקבילים: הוא מראה מה קורה בדרך כלל, לא מה יקרה. מתחת ל-15 תאומות איננו נותנים מספרים. איך אנחנו מחשבים

איך היא הסתיימה

—גשם ראשון
—בלי גשם עשרה ימים
43km/h · משב מרבי

סיום השריפה נרשם ב-17 ביולי, ובעשרת הימים שאחר כך לא ירד אפילו מ"מ אחד: היא כבתה בלי גשם. תאומות עם גשם בסופן: 16 מתוך 24, עם חציון של 12.9 מ"מ.

מזג האוויר בעמוד: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

איך נבחרת תאומה

  • אותו אזור: שריפות שכבר הסתיימו, במרחק של פחות מ-250 ק"מ מזו, מאז 2016.
  • אותה התחלה: משווים את ה-FWI של היום הראשון, את הלחות המינימלית באותו יום ואת מספר הימים הרצופים בלי גשם שלפניו. המחוון קובע כמה מותר להן להיות שונות.
  • רק עמודים עם נתוני מזג אוויר סופיים (ניתוח חוזר ERA5) שחושבו כמו אלה של השריפה הזאת; שריפות חקלאיות או של מרעה ועמודים עם נתונים בבדיקה אינם נכללים.
  • שריפות שבערו באותו זמן כמו זו (שבוע לפני או אחרי) אינן נכללות: הן חולקות את אותה תקופת מזג אוויר ואינן נחשבות תקדים.
  • הן ממוינות לפי דמיון, ומשורטטים קווי המתאר של חמש הראשונות.

איך אנחנו מחשבים

לפני ואחרי, מהחלל

גררו את הקו כדי להשוות את אותו שטח לפני השריפה ואחריה.

לפני · 9 ביולי 2022
אחרי · 24 ביולי 2022

אם היום מעונן, החליפו תאריך: כל לוויין חולף פעם ביום. בצבע מדומה השטח השרוף נראה חום או אדמדם.

העשן

CAMS · קופרניקוס

ב-17 ביולי 2022 האוויר ליד השריפה הגיע ל-32 µg/m³ של PM2.5. הממוצע באותו יום היה 20: פי 1.3 מהערך היומי המומלץ של ארגון הבריאות העולמי (15).

שיא PM2.532 µg/m³
ימים מעל הערך המומלץ4 ימים
PM1041 µg/m³
14 ביולי16 ביולי18 ביולי20 ביולי
טובה סבירה בינונית גרועה גרועה מאוד גרועה במיוחד

חלקיקים לפי מודל CAMS של קופרניקוס במרכז קו ההיקף; אלה אינן מדידות בכל יישוב. העמודה הבהירה היא השעה הגרועה ביותר, והכהה היא הממוצע היומי.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

טבלת הזיהויים · 8כל זיהוי חום של הלוויין, אחד אחד, עם שעה, לוויין, עוצמה וקואורדינטות.
⬇ הורדת CSV השעות לפי UTC. כל זיהוי הוא פיקסל של 375 מטר: שריפה גדולה מניבה מאות זיהויים בכל מעבר.
תאריך ושעהלווייןFRP (MW)LatLon

שריפות אחרות בסביבה

כל השריפות בפורטוגל

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכה שריפת Celorico de Basto?
לפי קופרניקוס היא נמשכה מ-16 ביולי 2022 עד 17 ביולי 2022: יומיים בין הצילום הראשון לאחרון שבהם נראתה אש. לפי ICNF, הגדולה מבין 3 השריפות שתועדו זוהתה ב-16 ביולי 2022 בשעה 15:48 והוכרזה ככבויה ב-17 ביולי 2022.
כמה שטח נשרף?
קו ההיקף שקופרניקוס מדדה על גבי צילומי לוויין הוא 168 הקטר (1.7 קמ"ר). הנתונים הרשמיים של כל מדינה עשויים להיות שונים.
אילו פרגזיות נפגעו?
האש חדרה ל-5 פרגזיות: Basto (120 ha, 22 %); Basto (São Clemente) (36 ha, 2.3 %); Faia (10 ha, 1.8 %); Refojos de Basto (2 ha, 0.1 %); Vale de Bouro (2 ha, 0.2 %).
האם האש הגיעה ליישוב כלשהו?
האש נעצרה במרחק 1.1 ק"מ ממרכז Faia, הקרוב ביותר מבין האזורים שנפגעו. זה המרחק מקו ההיקף, או ממוקד החום הקרוב ביותר, עד הנקודה שמסמנת את המרכז; אין פירוש הדבר שהאש חדרה לבתים.
מה היה מזג האוויר?
במהלך השריפה הטמפרטורה הגיעה ל-33.5 °C, הלחות ירדה ל-35% ומשבי הרוח הגיעו ל-43 קמ"ש. מדד סכנת השריפות (FWI) הגיע ל-26, דרגה: גבוהה.
מאין הנתונים?
מקו ההיקף השרוף של EFFIS (קופרניקוס), ממוקדי החום של VIIRS מ-NASA FIRMS ומהגבולות המנהליים של פורטוגל (geoBoundaries). זה אינו דיווח רשמי.
איך הסתיימו השריפות שהתחילו במזג אוויר דומה באזור הזה?
שריפות במרחק של פחות מ-250 ק"מ שהתחילו מאז 2016 עם FWI, לחות ותקופת יובש דומים: 24. משכן החציוני היה יומיים והשטח החציוני 290 ha; 8 % עברו 1,000 הקטאר. ב-8 מתוך 24 לא ירד אפילו מ"מ אחד בעשרת הימים שאחרי הסוף: הן כבו בלי גשם. בשאר, יום הגשם הראשון הביא חציון של 12.9 מ"מ.

היכן לאמת

זיהוי לווייני אינו דיווח רשמי. את הנתונים הסופיים ואת מצב השריפה מפרסם שירות החירום של כל מדינה.

מספר חירום: 112 · מספר חירום והתרעות רשמיות

אימות לווייני

היסטוריית הדף שינויים בשטח, בתאריכים, בשם, ברשומה הרשמית או בדפים שאוחדו, בהשוואה בכל לילה מאז 24 באוקטובר 2026.

אין שינויים מאז 24 באוקטובר 2026.

RSS שינויים בדף זה עם האימותים והגרסה לציטוט

משהו לא מסתדר בדף הזה?

הדף נבנה מנתוני לוויין ומרישומים רשמיים, ולפעמים הוא טועה: תאריכים לא נכונים, היישוב הלא נכון, שתי שריפות שאוחדו או משהו שבכלל לא היה שריפת יער. אם אתם מכירים את השריפה הזאת מקרוב — גרים שם, ראיתם אותה, השתתפתם בכיבוי או סיקרתם אותה כעיתונאים — ספרו לנו מה קרה באמת ואנחנו נבדוק.

דיווח על טעות
מה לדעתכם שגוי?

נשתמש בדוא״ל שלכם רק כדי לענות על הדיווח הזה. פרטיות. זה אינו שירות חירום: אם יש שריפה עכשיו, התקשרו ל-112.

איך אנחנו יודעים את זה
  • קו היקף: EFFIS (קופרניקוס), נמדד על גבי צילומי לוויין.
  • תאריכי קו ההיקף: זיהויי החום של VIIRS שבתוכו לא שינו אותם. 8 זיהויי חום של VIIRS מ-Suomi-NPP בתאריכים האלה.
  • בהשוואה לICNF: 161 הקטר רשמיים לעומת 168 הקטר של קו ההיקף; ההפרש קטן מ-25%.
  • מזג האוויר: הניתוח החוזר ERA5 של קופרניקוס בנקודת השריפה, בתאים של כ-25 ק"מ.

איך אנחנו בונים את דפי השריפות: מתודולוגיה

מאין הנתונים

קו ההיקף וכיסוי הקרקע לקוחים ממערכת המידע האירופית על שריפות יער (EFFIS) של קופרניקוס, נמדדו על גבי צילומי MODIS ו-Sentinel-2 ופורסמו ברישיון CC BY 4.0. זיהויי החום מגיעים מחיישני VIIRS שעל הלוויינים Suomi-NPP ו-NOAA-20, ומופצים על ידי NASA FIRMS ברזולוציה של 375 מטר. גבולות הפרגזיות לקוחים מ-geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). את השטח בכל פרגזיה מחשבת WorldFires בהצלבה של קו ההיקף עם הגבולות האלה, ולכן הוא עשוי להיות שונה מעט מהנתון הרשמי של כל מדינה.