דילוג לתוכן
worldfires
UK · בריטניה · –

שריפת Carmarthenshire, 18 במרץ 2026 Ceredigion, Carmarthenshire

כבויה · זיהוי אחרון: 19 במרץ 2026, 13:13 UTC

השריפה פרצה ב-18 במרץ 2026 בשטח Carmarthenshire, בריטניה, והלוויינים ראו אותה בוערת במשך יומיים. קופרניקוס מדדה על גבי צילומי לוויין קו היקף שרוף של 956 הקטר, המתפרס על פני 2 רשויות מקומיות.

הרשומה הזאת היא ככל הנראה שריפה מבוקרת של אברש, רתמה קוצנית או מרעה הררי, ולא שריפת יער. בבריטניה ובאירלנד שורפים את הרמות ואת מדרונות הגבעות בכל חורף ואביב כדי לחדש את המרעה או את האברש. זו הערכה שלנו, על סמך עונת השנה, קרקע כמעט בלי יער והיעדר דיווחים על השריפה הזאת; היא לא אושרה. לכן היא אינה נכללת בדירוגי שריפות היער.

העוצמה שמדד הלוויין נמוכה (7.0 מגה-וואט במוקד החזק ביותר), ואופיינית יותר לשריפת עשב או קש, או לאש קרקע שמתקדמת לאט, מאשר לשריפת יער גדולה עם להבות גבוהות.

שטח שנשרף
956ha
קו היקף של קופרניקוס
משך
≈ 2ימים
18 במרץ 2026 – 19 במרץ 2026
רשויות מקומיות שנפגעו
2
מחוזות
פרוץ השריפה
18 במרץ
2026
זיהויי חום
9
במוקד חום יחיד: 7 MW
סכנה בפרוץ השריפה
0
נמוכה מאוד · מדד FWI
הספק יומי ממוצע
20MW
ההספק שזוהה ביום, בממוצע

היכן בערה

מוקדי חום לפי יום 18 במרץ19 במרץ
19 במרץ 2026

איך התפתחה, יום אחר יום

18 במרץ 2026 · 14 MW · 2 19 במרץ 2026 · 26 MW · 7
18 במרץ 19 במרץ

עוצמת הקרינה שזוהתה בכל יום, במגה-וואט, ומספר מוקדי החום. העמודה במגנטה מסמנת את יום השיא.

באיזה מזג אוויר בערה

17°מקסימום
31km/h · משב רוח מרבי
45%לחות מזערית

כשפרצה, עבר יום אחד בלי גשם (מ"מ אחד או יותר). אחרי השריפה ירד גשם: 8.3 מ"מ ב-24 במרץ.

האזור הזה כבר נשרף בעבר

90% מקו ההיקף חופפים לשריפות קודמות שתועדו מאז 2016: 88 הקטר ב-2018, 26 הקטר ב-2019, 738 הקטר ב-2020, 466 הקטר ב-2021, 300 הקטר ב-2022, 438 הקטר ב-2023, 21 הקטר ב-2025. חלק מהשטח נשרף יותר מפעם אחת, ולכן נתוני השנים מסתכמים ביותר מ-859 הקטר שכבר נשרפו קודם.

כמה גדולה השריפה?

5 km
נשרפו 9.6 קמ"ר, 5.4% משטחה של מחוז תל אביב (177 קמ"ר).

גבול מחוז תל אביב: geoBoundaries · geoBoundaries, Wikimedia Commons (CC0 1.0).

ההשוואה היא בגודל ולא במיקום: שתי הצורות באותו קנה מידה, הצפון למעלה, וממורכזות זו על זו.

מה קרה לכל יישוב

  1. 554 ha הגיעה ב-18 במרץ
    0.3 %
  2. Carmarthenshire כאן פרצה
    400 ha הגיעה ב-18 במרץ
    0.2 %

השטח שנשרף בתוך כל רשות מקומית, לפי הצלבה של קו ההיקף הרשמי עם הגבולות המנהליים. המרחק נמדד מהנקודה שמסמנת את מרכז כל אזור עד האש הקרובה ביותר: גם אם האש נעצרה במרחק קילומטר, אין פירוש הדבר שהגיעה לבתים.

מה נשרף

  • שטחים טבעיים אחרים88 %
  • יער מחטניים8.6 %
  • חורש ויער במעבר3.5 %

שטח מוגן שנפגע (שכבת EFFIS): 0 %

כיסוי הקרקע בתוך קו ההיקף לפי Corine Land Cover, כפי שמדווחת קופרניקוס.

אנשים ומבנים בתוך קו ההיקף

GHSL 2025
שטח בנוי< 0.1 ha
תושבים< 20

בתוך קו ההיקף לא היה שטח בנוי של ממש וכמעט איש לא גר בו (GHSL 2025, הערכה לוויינית).

זוהי הערכה בתאים של 100 מ' שנעשתה מתצלומי לוויין ומפקדי אוכלוסין: אין פירוש הדבר שבתים נשרפו או שהיו נפגעים. בתוך קו ההיקף יש גם שטחים שלא בערו. תקופת 2025 של GHSL היא תחזית שנעשתה מנתוני 2020 ומוקדם יותר.

מקור: Global Human Settlement Layer ‏(GHS-BUILT-S ו-GHS-POP R2023A), המרכז המשותף למחקר (JRC) של הנציבות האירופית, © האיחוד האירופי, CC BY 4.0. הסכום בתוך קו ההיקף חושב בידי WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

מזג האוויר יום אחר יום

ניתוח חוזר ERA5 של ECMWF במיקום השריפה, המקור המקובל למזג אוויר בתאריכי עבר, ומדד סכנת השריפות הקנדי (FWI), אותה מערכת שבה משתמשת קופרניקוס, ש-WorldFires מחשבת מהנתונים האלה. הימים שאחרי השריפה נמשכים עד הגשם הראשון.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

יום מקסימום לחות מזערית משב מרבי גשם סכנה (FWI)
18 במרץ 17.3 °C 51 % 30 km/h 0.0 mm נמוכה מאוד 0
19 במרץ 14.6 °C 45 % 31 km/h 0.0 mm נמוכה מאוד 1
20 במרץ אחרי 13.9 °C 46 % 16 km/h 0.0 mm נמוכה מאוד 1
21 במרץ אחרי 14.3 °C 53 % 16 km/h 0.0 mm נמוכה מאוד 1
22 במרץ אחרי 10.3 °C 65 % 25 km/h 0.0 mm נמוכה מאוד 1
23 במרץ אחרי 10.1 °C 60 % 38 km/h 0.0 mm נמוכה מאוד 2
24 במרץ אחרי 9.9 °C 76 % 88 km/h 8.3 mm נמוכה מאוד 0

התאומים שלה: שריפות שהתחילו באותו מזג אוויר

היא התחילה ב-FWI של 0.4 ובלחות מינימלית של 51%; לפני כן: 1 יום בלי גשם. שריפות באזור שהתחילו במזג אוויר כזה מאז 2017: 15.

FWI בהתחלה 0.4
לחות מינימלית 51 %
ימים בלי גשם 1
השריפה הזאת תאומות שנבחרו שאר האזור
כמעט זהותדומות

קווי המתאר של התאומות הדומות ביותר

שריפת Ceredigion, מרץ 2020
2,246 ha 6 ימים FWI 0.4 לחות מינ' 52 % במרחק 9 ק"מ, 2020

גשם ראשון (מ"מ אחד או יותר) אחרי הסוף: 1.0 מ"מ ב-5 באפר׳.

מה עלה בגורלן

יומיים
משך חציוני
180 ha
שטח חציוני
20 %
עברו 1,000 הקטאר
7.5 mm
גשם בסוף (חציון; היה ל-13 מתוך 15)

היא הייתה גדולה פי 5.3 מהחציון של התאומות שלה ונמשכה יומיים (חציון: יומיים).

רק 3 מתוך 15 התאומות שלה שרפו יותר. מזג האוויר של היום הראשון לא מסביר הכול: גם הרוח בימים שאחריו, חומר הבעירה והכיבוי משפיעים. ב-2 מתוך 15 לא ירד אפילו מ"מ אחד בעשרת הימים שאחרי הסוף: הן כבו בלי גשם. בשאר, יום הגשם הראשון הביא חציון של 7.5 מ"מ.

זהו מאגר של מקרים מקבילים: הוא מראה מה קורה בדרך כלל, לא מה יקרה. מתחת ל-15 תאומות איננו נותנים מספרים. איך אנחנו מחשבים

איך היא הסתיימה

8.3 mmגשם ראשון
24 במרץ5 ימים אחרי הסוף
31km/h · משב מרבי

סיום השריפה נרשם ב-19 במרץ, וב-24 במרץ ירדו 8.3 מ"מ. איננו יודעים אם כיבה אותה הגשם או הכיבוי. תאומות עם גשם בסופן: 13 מתוך 15, עם חציון של 7.5 מ"מ.

מזג האוויר בעמוד: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

איך נבחרת תאומה

  • אותו אזור: שריפות שכבר הסתיימו, במרחק של פחות מ-250 ק"מ מזו, מאז 2017.
  • אותה התחלה: משווים את ה-FWI של היום הראשון, את הלחות המינימלית באותו יום ואת מספר הימים הרצופים בלי גשם שלפניו. המחוון קובע כמה מותר להן להיות שונות.
  • רק עמודים עם נתוני מזג אוויר סופיים (ניתוח חוזר ERA5) שחושבו כמו אלה של השריפה הזאת; שריפות חקלאיות או של מרעה ועמודים עם נתונים בבדיקה אינם נכללים.
  • שריפות שבערו באותו זמן כמו זו (שבוע לפני או אחרי) אינן נכללות: הן חולקות את אותה תקופת מזג אוויר ואינן נחשבות תקדים.
  • הן ממוינות לפי דמיון, ומשורטטים קווי המתאר של חמש הראשונות.

איך אנחנו מחשבים

לפני ואחרי, מהחלל

גררו את הקו כדי להשוות את אותו שטח לפני השריפה ואחריה.

לפני · 11 במרץ 2026
אחרי · 26 במרץ 2026

אם היום מעונן, החליפו תאריך: כל לוויין חולף פעם ביום. בצבע מדומה השטח השרוף נראה חום או אדמדם.

העשן

CAMS · קופרניקוס

ב-20 במרץ 2026 האוויר ליד השריפה הגיע ל-32 µg/m³ של PM2.5. הממוצע באותו יום היה 24: פי 1.6 מהערך היומי המומלץ של ארגון הבריאות העולמי (15).

שיא PM2.532 µg/m³
ימים מעל הערך המומלץ3 ימים
PM1038 µg/m³
עומק אופטי0.29
16 במרץ18 במרץ20 במרץ
טובה סבירה בינונית גרועה גרועה מאוד גרועה במיוחד

חלקיקים לפי מודל CAMS של קופרניקוס במרכז קו ההיקף; אלה אינן מדידות בכל יישוב. העמודה הבהירה היא השעה הגרועה ביותר, והכהה היא הממוצע היומי.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

טבלת הזיהויים · 9כל זיהוי חום של הלוויין, אחד אחד, עם שעה, לוויין, עוצמה וקואורדינטות.
⬇ הורדת CSV השעות לפי UTC. כל זיהוי הוא פיקסל של 375 מטר: שריפה גדולה מניבה מאות זיהויים בכל מעבר.
תאריך ושעהלווייןFRP (MW)LatLon

שריפות אחרות בסביבה

כל השריפות בבריטניה

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכה שריפת Carmarthenshire?
קו ההיקף הרשמי מציין רק את תאריך ההתחלה (18 במרץ 2026). הסיום נקבע לפי מוקדי החום בתוך קו ההיקף: השריפה בערה עד 19 במרץ 2026 (יומיים מאז 18 במרץ 2026), היום האחרון עם מוקדים לפני יותר מ-10 ימים רצופים בלי אף מוקד, ולכן הוא משוער.
כמה שטח נשרף?
קו ההיקף שקופרניקוס מדדה על גבי צילומי לוויין הוא 956 הקטר (9.6 קמ"ר). הנתונים הרשמיים של כל מדינה עשויים להיות שונים.
אילו רשויות מקומיות נפגעו?
האש חדרה ל-2 רשויות מקומיות: Ceredigion (554 ha, 0.3 %); Carmarthenshire (400 ha, 0.2 %).
מה היה מזג האוויר?
במהלך השריפה הטמפרטורה הגיעה ל-17.3 °C, הלחות ירדה ל-45% ומשבי הרוח הגיעו ל-31 קמ"ש. מדד סכנת השריפות (FWI) הגיע ל-1, דרגה: נמוכה מאוד.
מאין הנתונים?
מקו ההיקף השרוף של EFFIS (קופרניקוס), ממוקדי החום של VIIRS מ-NASA FIRMS ומהגבולות המנהליים של בריטניה (geoBoundaries). זה אינו דיווח רשמי.
איך הסתיימו השריפות שהתחילו במזג אוויר דומה באזור הזה?
שריפות במרחק של פחות מ-250 ק"מ שהתחילו מאז 2017 עם FWI, לחות ותקופת יובש דומים: 15. משכן החציוני היה יומיים והשטח החציוני 180 ha; 20 % עברו 1,000 הקטאר. רק 3 מתוך 15 התאומות שלה שרפו יותר. מזג האוויר של היום הראשון לא מסביר הכול: גם הרוח בימים שאחריו, חומר הבעירה והכיבוי משפיעים. ב-2 מתוך 15 לא ירד אפילו מ"מ אחד בעשרת הימים שאחרי הסוף: הן כבו בלי גשם. בשאר, יום הגשם הראשון הביא חציון של 7.5 מ"מ.

היכן לאמת

זיהוי לווייני אינו דיווח רשמי. את הנתונים הסופיים ואת מצב השריפה מפרסם שירות החירום של כל מדינה.

מספר חירום: 999 · 112 · מספר חירום והתרעות רשמיות

אימות לווייני

היסטוריית הדף · 1 שינויים בשטח, בתאריכים, בשם, ברשומה הרשמית או בדפים שאוחדו, בהשוואה בכל לילה מאז 24 באוקטובר 2026.
  1. היום האחרון עם אש: 18 במרץ 2026 ← 19 במרץ 2026.

RSS שינויים בדף זה עם האימותים והגרסה לציטוט

משהו לא מסתדר בדף הזה?

הדף נבנה מנתוני לוויין ומרישומים רשמיים, ולפעמים הוא טועה: תאריכים לא נכונים, היישוב הלא נכון, שתי שריפות שאוחדו או משהו שבכלל לא היה שריפת יער. אם אתם מכירים את השריפה הזאת מקרוב — גרים שם, ראיתם אותה, השתתפתם בכיבוי או סיקרתם אותה כעיתונאים — ספרו לנו מה קרה באמת ואנחנו נבדוק.

דיווח על טעות
מה לדעתכם שגוי?

נשתמש בדוא״ל שלכם רק כדי לענות על הדיווח הזה. פרטיות. זה אינו שירות חירום: אם יש שריפה עכשיו, התקשרו ל-999 · 112.

איך אנחנו יודעים את זה
  • קו היקף: EFFIS (קופרניקוס), נמדד על גבי צילומי לוויין.
  • לקו ההיקף הרשמי אין תאריך סיום: הסיום הוא היום האחרון עם זיהויי VIIRS בתוך קו ההיקף לפני הפסקה של יותר מ-10 ימים (150 ימים לכל היותר), ולכן הוא משוער. 9 זיהויי חום של VIIRS מ-Suomi-NPP בתאריכים האלה.
  • לא הצלבנו את הדף הזה עם אף רישום רשמי.
  • מזג האוויר: הניתוח החוזר ERA5 של קופרניקוס בנקודת השריפה, בתאים של כ-25 ק"מ.
  • השטח הבנוי והאוכלוסייה לקוחים מ-Global Human Settlement Layer של ה-JRC (תקופה 2025, תאים של 100 מ'), מסוכמים בתוך קו ההיקף: הערכה של מה שהיה שם, לא ספירת נזקים.
  • כנראה שריפת צמחייה מכוונת: לא נספרת בסיכומים.

איך אנחנו בונים את דפי השריפות: מתודולוגיה

מאין הנתונים

קו ההיקף וכיסוי הקרקע לקוחים ממערכת המידע האירופית על שריפות יער (EFFIS) של קופרניקוס, נמדדו על גבי צילומי MODIS ו-Sentinel-2 ופורסמו ברישיון CC BY 4.0. זיהויי החום מגיעים מחיישני VIIRS שעל הלוויינים Suomi-NPP ו-NOAA-20, ומופצים על ידי NASA FIRMS ברזולוציה של 375 מטר. גבולות הרשויות המקומיות לקוחים מ-geoBoundaries ADM3 (Open Government Licence v3.0). את השטח בכל רשות מקומית מחשבת WorldFires בהצלבה של קו ההיקף עם הגבולות האלה, ולכן הוא עשוי להיות שונה מעט מהנתון הרשמי של כל מדינה.