דילוג לתוכן
worldfires
ES · ספרד · –

שריפת Cadalso de los Vidrios, יוני 2019 Cadalso de los Vidrios, Almorox, Cenicientos

כבויה · זיהוי אחרון: 1 ביולי 2019, 3:14 UTC

השריפה פרצה ב-29 ביוני 2019 בשטח Cadalso de los Vidrios, ספרד, והלוויינים ראו אותה בוערת במשך 3 ימים. קופרניקוס מדדה על גבי צילומי לוויין קו היקף שרוף של 3,157 הקטר, המתפרס על פני 4 רשויות מקומיות. לפי EGIF (MITECO), היא זוהתה ב-28 ביוני 2019 בשעה 17:55 והוכרזה ככבויה ב-12 ביולי 2019.

זו השריפה הגדולה ביותר ב-Madrid מאז 2016 (מתוך 14 עם דף). מקום 3 בספרד ב-2019, מתוך 102.

שטח שנשרף
3,157ha
קו היקף של קופרניקוס
משך
3ימים
29 ביוני 2019 – 1 ביולי 2019
רשויות מקומיות שנפגעו
4
רשויות מקומיות
פרוץ השריפה
29 ביוני
2019
זיהויי חום
152
במוקד חום יחיד: 144 MW
סכנה בפרוץ השריפה
49
גבוהה מאוד · מדד FWI
הספק יומי ממוצע
782MW
ההספק שזוהה ביום, בממוצע

היכן בערה

מוקדי חום לפי יום 29 ביוני1 ביולי
1 ביולי 2019

איך התפתחה, יום אחר יום

29 ביוני 2019 · 849 MW · 78 30 ביוני 2019 · 1,484 MW · 68 1 ביולי 2019 · 14 MW · 6
29 ביוני 30 ביוני 1 ביולי

עוצמת הקרינה שזוהתה בכל יום, במגה-וואט, ומספר מוקדי החום. העמודה במגנטה מסמנת את יום השיא.

באיזה מזג אוויר בערה

39°מקסימום
45km/h · משב רוח מרבי
11%לחות מזערית

כשפרצה, עברו 23 ימים בלי גשם (מ"מ אחד או יותר).

האזור הזה כבר נשרף בעבר

אין קווי היקף קודמים החופפים לשריפה הזאת מאז 2016, השנה שבה מתחיל התיעוד הלווייני.

כמה גדולה השריפה?

5 km
נשרפו 32 קמ"ר, 18% משטחה של מחוז תל אביב (177 קמ"ר).

גבול מחוז תל אביב: geoBoundaries · geoBoundaries, Wikimedia Commons (CC0 1.0).

ההשוואה היא בגודל ולא במיקום: שתי הצורות באותו קנה מידה, הצפון למעלה, וממורכזות זו על זו.

מה קרה לכל יישוב

  1. Cadalso de los Vidrios 3,372 תושבים · האש הגיעה למרכז כאן פרצה
    2,060 ha הגיעה ב-29 ביוני
    43 %
  2. Almorox 2,569 תושבים · 1.0 ק"מ מהמרכז
    801 ha הגיעה ב-29 ביוני
    12 %
  3. Cenicientos 2,152 תושבים · 0.8 ק"מ מהמרכז
    283 ha הגיעה ב-29 ביוני
    4.1 %
  4. Rozas de Puerto Real 579 תושבים · 1.7 ק"מ מהמרכז
    16 ha הגיעה ב-30 ביוני
    0.5 %

השטח שנשרף בתוך כל רשות מקומית, לפי הצלבה של קו ההיקף הרשמי עם הגבולות המנהליים. המרחק נמדד מהנקודה שמסמנת את מרכז כל אזור עד האש הקרובה ביותר: גם אם האש נעצרה במרחק קילומטר, אין פירוש הדבר שהגיעה לבתים.

מה נשרף

  • יער מחטניים19 %
  • שטחים טבעיים אחרים16 %
  • שטחים חקלאיים15 %
  • חורש ויער במעבר13 %
  • יער רחב-עלים12 %
  • יער מעורב11 %
  • חורש קשה-עלים11 %
  • שטחים בנויים2.1 %

נפגע שטח מוגן של רשת Natura 2000: 97 %

אתרי רשת Natura 2000 (הסוכנות האירופית לאיכות הסביבה, גרסת 2024) שקו ההיקף חוצה.

כיסוי הקרקע בתוך קו ההיקף לפי Corine Land Cover, כפי שמדווחת קופרניקוס.

רישום רשמי

לפי EGIF (MITECO), השריפה הזאת פרצה ב-28 ביוני 2019 וכילתה 3,014 הקטר (הלוויין מדד 3,157 הקטר).

MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). זוהי הסטטיסטיקה המאוחדת של הגוף: היא מודדת את השטח בדרכה, ולכן עשויה להיות שונה מהלוויין.

נבדק מול העיתונות

נבדק ב-30 בספטמבר 2026

בדקנו את הדף הזה מול 3 מקורות שפורסמו אחרי שהשריפה כבר כובתה. זה מה שהם מוסיפים:

ידועה גם בשם
incendio de Cadalso y Cenicientos · incendio de Almorox · incendio de Cadalso de los Vidrios

מקורות

מזג האוויר יום אחר יום

ניתוח חוזר ERA5 של ECMWF במיקום השריפה, המקור המקובל למזג אוויר בתאריכי עבר, ומדד סכנת השריפות הקנדי (FWI), אותה מערכת שבה משתמשת קופרניקוס, ש-WorldFires מחשבת מהנתונים האלה. הימים שאחרי השריפה נמשכים עד הגשם הראשון.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

פרצה ב אוויר יבש מאוד: ⁦25 %⁩ מהשטח בספרד

יום מקסימום לחות מזערית משב מרבי גשם סכנה (FWI)
29 ביוני 38.7 °C 11 % 36 km/h 0.0 mm גבוהה מאוד 49
30 ביוני 36.2 °C 17 % 41 km/h 0.0 mm קיצונית 53
1 ביולי 33.2 °C 17 % 45 km/h 0.0 mm גבוהה מאוד 49
2 ביולי אחרי 33.9 °C 17 % 36 km/h 0.0 mm גבוהה מאוד 42
3 ביולי אחרי 34.1 °C 18 % 42 km/h 0.0 mm גבוהה מאוד 45
4 ביולי אחרי 31.3 °C 25 % 35 km/h 0.0 mm גבוהה 36
5 ביולי אחרי 31.6 °C 17 % 40 km/h 0.0 mm גבוהה מאוד 47
6 ביולי אחרי 31.3 °C 19 % 42 km/h 0.0 mm גבוהה מאוד 48
7 ביולי אחרי 31.7 °C 20 % 32 km/h 0.0 mm גבוהה מאוד 44
8 ביולי אחרי 27.6 °C 25 % 47 km/h 0.0 mm גבוהה מאוד 45
9 ביולי אחרי 28.7 °C 25 % 43 km/h 0.0 mm גבוהה 32
10 ביולי אחרי 32.4 °C 16 % 33 km/h 0.0 mm גבוהה 37
11 ביולי אחרי 36.8 °C 12 % 30 km/h 0.0 mm גבוהה מאוד 40

התאומים שלה: שריפות שהתחילו באותו מזג אוויר

היא התחילה ב-FWI של 49.3 ובלחות מינימלית של 11%; לפני כן: 23 ימים בלי גשם. שריפות באזור שהתחילו במזג אוויר כזה מאז 2016: 34.

FWI בהתחלה 49.3
לחות מינימלית 11 %
ימים בלי גשם 23
השריפה הזאת תאומות שנבחרו שאר האזור
כמעט זהותדומות

קווי המתאר של התאומות הדומות ביותר

שריפת Cebreros, יולי 2022
4,460 ha 8 ימים FWI 51.7 לחות מינ' 13 % במרחק 24 ק"מ, 2022

גשם ראשון (מ"מ אחד או יותר) אחרי הסוף: לא היה בעשרת הימים שאחריו.

מה עלה בגורלן

יומיים
משך חציוני
474 ha
שטח חציוני
26 %
עברו 1,000 הקטאר
1.8 mm
גשם בסוף (חציון; היה ל-10 מתוך 34)

היא הייתה גדולה פי 6.7 מהחציון של התאומות שלה ונמשכה 3 ימים (חציון: יומיים).

רק 3 מתוך 34 התאומות שלה שרפו יותר. מזג האוויר של היום הראשון לא מסביר הכול: גם הרוח בימים שאחריו, חומר הבעירה והכיבוי משפיעים. ב-24 מתוך 34 לא ירד אפילו מ"מ אחד בעשרת הימים שאחרי הסוף: הן כבו בלי גשם. בשאר, יום הגשם הראשון הביא חציון של 1.8 מ"מ.

זהו מאגר של מקרים מקבילים: הוא מראה מה קורה בדרך כלל, לא מה יקרה. מתחת ל-15 תאומות איננו נותנים מספרים. איך אנחנו מחשבים

איך היא הסתיימה

—גשם ראשון
—בלי גשם עשרה ימים
45km/h · משב מרבי

סיום השריפה נרשם ב-1 ביולי, ובעשרת הימים שאחר כך לא ירד אפילו מ"מ אחד: היא כבתה בלי גשם. תאומות עם גשם בסופן: 10 מתוך 34, עם חציון של 1.8 מ"מ.

מזג האוויר בעמוד: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

איך נבחרת תאומה

  • אותו אזור: שריפות שכבר הסתיימו, במרחק של פחות מ-250 ק"מ מזו, מאז 2016.
  • אותה התחלה: משווים את ה-FWI של היום הראשון, את הלחות המינימלית באותו יום ואת מספר הימים הרצופים בלי גשם שלפניו. המחוון קובע כמה מותר להן להיות שונות.
  • רק עמודים עם נתוני מזג אוויר סופיים (ניתוח חוזר ERA5) שחושבו כמו אלה של השריפה הזאת; שריפות חקלאיות או של מרעה ועמודים עם נתונים בבדיקה אינם נכללים.
  • שריפות שבערו באותו זמן כמו זו (שבוע לפני או אחרי) אינן נכללות: הן חולקות את אותה תקופת מזג אוויר ואינן נחשבות תקדים.
  • הן ממוינות לפי דמיון, ומשורטטים קווי המתאר של חמש הראשונות.

איך אנחנו מחשבים

לפני ואחרי, מהחלל

גררו את הקו כדי להשוות את אותו שטח לפני השריפה ואחריה.

לפני · 22 ביוני 2019
אחרי · 8 ביולי 2019

אם היום מעונן, החליפו תאריך: כל לוויין חולף פעם ביום. בצבע מדומה השטח השרוף נראה חום או אדמדם.

העשן

CAMS · קופרניקוס

ב-29 ביוני 2019 האוויר ליד השריפה הגיע ל-31 µg/m³ של PM2.5. הממוצע באותו יום היה 23: פי 1.5 מהערך היומי המומלץ של ארגון הבריאות העולמי (15).

שיא PM2.531 µg/m³
ימים מעל הערך המומלץ7 ימים
PM1063 µg/m³
27 ביוני29 ביוני1 ביולי3 ביולי
טובה סבירה בינונית גרועה גרועה מאוד גרועה במיוחד

חלקיקים לפי מודל CAMS של קופרניקוס במרכז קו ההיקף; אלה אינן מדידות בכל יישוב. העמודה הבהירה היא השעה הגרועה ביותר, והכהה היא הממוצע היומי.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

טבלת הזיהויים · 152כל זיהוי חום של הלוויין, אחד אחד, עם שעה, לוויין, עוצמה וקואורדינטות.
⬇ הורדת CSV השעות לפי UTC. כל זיהוי הוא פיקסל של 375 מטר: שריפה גדולה מניבה מאות זיהויים בכל מעבר.
תאריך ושעהלווייןFRP (MW)LatLon

שריפות אחרות בסביבה

כל השריפות בספרד

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכה שריפת Cadalso de los Vidrios?
לפי קופרניקוס היא נמשכה מ-29 ביוני 2019 עד 1 ביולי 2019: 3 ימים בין הצילום הראשון לאחרון שבהם נראתה אש. לפי EGIF (MITECO), היא זוהתה ב-28 ביוני 2019 בשעה 17:55 והוכרזה ככבויה ב-12 ביולי 2019.
כמה שטח נשרף?
קו ההיקף שקופרניקוס מדדה על גבי צילומי לוויין הוא 3,157 הקטר (31.6 קמ"ר). הנתונים הרשמיים של כל מדינה עשויים להיות שונים.
אילו רשויות מקומיות נפגעו?
האש חדרה ל-4 רשויות מקומיות: Cadalso de los Vidrios (2,060 ha, 43 %); Almorox (801 ha, 12 %); Cenicientos (283 ha, 4.1 %); Rozas de Puerto Real (16 ha, 0.5 %).
האם האש הגיעה ליישוב כלשהו?
האש פרצה ב-Cadalso de los Vidrios והגיעה למרכזו: הנקודה שמסמנת אותו הייתה בתוך השטח השרוף או במרחק של פחות מ-500 מטר ממנו. אין פירוש הדבר שבתים נשרפו.
מה היה מזג האוויר?
במהלך השריפה הטמפרטורה הגיעה ל-38.7 °C, הלחות ירדה ל-11% ומשבי הרוח הגיעו ל-45 קמ"ש. מדד סכנת השריפות (FWI) הגיע ל-53, דרגה: קיצונית.
מאין הנתונים?
מקו ההיקף השרוף של EFFIS (קופרניקוס), ממוקדי החום של VIIRS מ-NASA FIRMS ומהגבולות המנהליים של ספרד (geoBoundaries). זה אינו דיווח רשמי.
איך הסתיימו השריפות שהתחילו במזג אוויר דומה באזור הזה?
שריפות במרחק של פחות מ-250 ק"מ שהתחילו מאז 2016 עם FWI, לחות ותקופת יובש דומים: 34. משכן החציוני היה יומיים והשטח החציוני 474 ha; 26 % עברו 1,000 הקטאר. רק 3 מתוך 34 התאומות שלה שרפו יותר. מזג האוויר של היום הראשון לא מסביר הכול: גם הרוח בימים שאחריו, חומר הבעירה והכיבוי משפיעים. ב-24 מתוך 34 לא ירד אפילו מ"מ אחד בעשרת הימים שאחרי הסוף: הן כבו בלי גשם. בשאר, יום הגשם הראשון הביא חציון של 1.8 מ"מ.

היכן לאמת

זיהוי לווייני אינו דיווח רשמי. את הנתונים הסופיים ואת מצב השריפה מפרסם שירות החירום של כל מדינה.

מספר חירום: 112 · מספר חירום והתרעות רשמיות

אימות לווייני

היסטוריית הדף שינויים בשטח, בתאריכים, בשם, ברשומה הרשמית או בדפים שאוחדו, בהשוואה בכל לילה מאז 24 באוקטובר 2026.

אין שינויים מאז 24 באוקטובר 2026.

RSS שינויים בדף זה עם האימותים והגרסה לציטוט

משהו לא מסתדר בדף הזה?

הדף נבנה מנתוני לוויין ומרישומים רשמיים, ולפעמים הוא טועה: תאריכים לא נכונים, היישוב הלא נכון, שתי שריפות שאוחדו או משהו שבכלל לא היה שריפת יער. אם אתם מכירים את השריפה הזאת מקרוב — גרים שם, ראיתם אותה, השתתפתם בכיבוי או סיקרתם אותה כעיתונאים — ספרו לנו מה קרה באמת ואנחנו נבדוק.

דיווח על טעות
מה לדעתכם שגוי?

נשתמש בדוא״ל שלכם רק כדי לענות על הדיווח הזה. פרטיות. זה אינו שירות חירום: אם יש שריפה עכשיו, התקשרו ל-112.

איך אנחנו יודעים את זה
  • קו היקף: EFFIS (קופרניקוס), נמדד על גבי צילומי לוויין.
  • תאריכי קו ההיקף: זיהויי החום של VIIRS שבתוכו לא שינו אותם. 152 זיהויי חום של VIIRS מ-Suomi-NPP בתאריכים האלה.
  • בהשוואה לEGIF (MITECO): 3,014 הקטר רשמיים לעומת 3,157 הקטר של קו ההיקף; ההפרש קטן מ-25%.
  • נבדק מול העיתונות וגופים רשמיים: 3 מקורות מאושרים.
  • מזג האוויר: הניתוח החוזר ERA5 של קופרניקוס בנקודת השריפה, בתאים של כ-25 ק"מ.

איך אנחנו בונים את דפי השריפות: מתודולוגיה

מאין הנתונים

קו ההיקף וכיסוי הקרקע לקוחים ממערכת המידע האירופית על שריפות יער (EFFIS) של קופרניקוס, נמדדו על גבי צילומי MODIS ו-Sentinel-2 ופורסמו ברישיון CC BY 4.0. זיהויי החום מגיעים מחיישני VIIRS שעל הלוויינים Suomi-NPP ו-NOAA-20, ומופצים על ידי NASA FIRMS ברזולוציה של 375 מטר. גבולות הרשויות המקומיות לקוחים מ-geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). את השטח בכל רשות מקומית מחשבת WorldFires בהצלבה של קו ההיקף עם הגבולות האלה, ולכן הוא עשוי להיות שונה מעט מהנתון הרשמי של כל מדינה.