שטח שרוף
לוויין בלבדהיקף שפרסם EFFIS (Copernicus).
- מקור
- EFFIS (Copernicus)
- תאריך
- ההיקף עודכן ב-15 באפריל 2024
+− אימות
אין רשומה רשמית שהותאמה לדף הזה כדי להשוות אליה.
השריפה פרצה ב-8 באפריל 2024 בשטח Bosilegrad Municipality, סרביה, והלוויינים ראו אותה בוערת במשך 4 ימים. קופרניקוס מדדה על גבי צילומי לוויין קו היקף שרוף של 375 הקטר, המתפרס על פני 2 רשויות מקומיות.
זו השריפה ה-15 בגודלה ב-Pčinjski upravni okrug מאז 2016 (מתוך 80 עם דף). מקום 20 בסרביה ב-2024, מתוך 82.
העוצמה שמדד הלוויין נמוכה (9.8 מגה-וואט במוקד החזק ביותר), ואופיינית יותר לשריפת עשב או קש, או לאש קרקע שמתקדמת לאט, מאשר לשריפת יער גדולה עם להבות גבוהות.
היקף שפרסם EFFIS (Copernicus).
אין רשומה רשמית שהותאמה לדף הזה כדי להשוות אליה.
8 באפר׳ 2024 – 11 באפר׳ 2024: היום הראשון והאחרון עם אש בדף.
הלוויינים חולפים מעל האזור כמה פעמים ביום, ועננים או עשן עלולים להסתיר את האש: היעדר זיהויים אינו הודעה רשמית על כיבוי. את השליטה בשריפה או את כיבויה מכריז שירות החירום של כל מדינה.
היום הראשון עם אש שרואים הלוויינים או ההיקף.
אין רשומה רשמית שהותאמה לדף הזה: שעת הדיווח והגורם אינם ידועים כאן.
זיהויי VIIRS ברזולוציה של 375 מ'. הזיהוי החזק ביותר: 10 MW.
אין רשומה רשמית להשוואה. כל זיהוי הוא פיקסל שזוהה במעבר אחד של לוויין, לא שריפה נפרדת.
סך הספק הקרינה ב-9 באפריל 2024; זיהויים באותו יום: 13.
הספק הקרינה של האש (FRP) מודד את האנרגיה שהאש פולטת כשהלוויין עובר. בסיכום יומי הוא משווה עוצמה, לא שטח.
מדד סכנת השריפות המטאורולוגי FWI (השיטה הקנדית) ש-WorldFires מחשבת ליום שבו התחילה השריפה. ימים רצופים ללא גשם לפני כן: 10.
זהו מדד שחושב מנתוני מודל מזג אוויר, לא מדידה של השריפה ולא אזהרה רשמית. אזהרות סכנה מפרסמת הרשות המוסמכת בכל מדינה. מספר חירום והתרעות רשמיות
מקסימום 20.5 °C ולחות מינימלית 28% ב-10 באפריל 2024; משבי רוח של 42 קמ"ש ב-11 באפריל 2024.
אלה ערכי מודל לתא של כ-25 ק"מ, לא של תחנה: הם עשויים להיות שונים ממה שנמדד בשטח.
יומן השינויים של הדף הזה מתנהל מאז 24 באוקטובר 2026: בכל לילה משווים את מה שהוא מפרסם ורושמים את ההבדל. מה שקדם לכך משוחזר לפי התאריך של כל מקור ומסומן כמשוחזר.
בכל לילה נשמרת תמונת מצב של מה שהדף מציג. אם משהו משתנה, הוא מופיע ברשימה כרשומת יומן.
הגרסה שומרת שטח, תאריכים, שם ורשומה רשמית; השטח כפי שנרשם (שינויים של פחות מ-2% אינם נרשמים). המפה, זיהויי החום ומזג האוויר מוצגים תמיד כפי שהם היום.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-04-08 | 9 | 20 | 17.1 | -0.4 | 31 | 8.1 | 27.7 | 0 | 6.8 | bajo | 1 |
| 2024-04-09 | 13 | 52 | 19.6 | 1.3 | 29 | 5.1 | 15.8 | 0 | 7.3 | bajo | 1 |
| 2024-04-10 | 7 | 24 | 20.5 | 4.6 | 28 | 8.8 | 23 | 0 | 9.4 | bajo | 1 |
| 2024-04-11 | 2 | 8 | 17.9 | 3.5 | 27 | 14 | 42.1 | 0 | 11.7 | moderado | 1 |
| 2024-04-12 | 0 | 0 | 18.5 | 3.4 | 35 | 14 | 37.4 | 0 | 12.2 | moderado | 0 |
| 2024-04-13 | 0 | 0 | 16.7 | 4.6 | 48 | 14.2 | 40.7 | 0 | 10.3 | bajo | 0 |
| 2024-04-14 | 0 | 0 | 19.4 | 4.4 | 35 | 8.2 | 24.5 | 0 | 9.2 | bajo | 0 |
| 2024-04-15 | 0 | 0 | 21.4 | 6.3 | 27 | 16 | 45.7 | 0 | 14.4 | moderado | 0 |
| 2024-04-16 | 0 | 0 | 15.7 | 6.8 | 44 | 14.2 | 56.9 | 1.5 | 4.2 | muy_bajo | 0 |
הקובץ נוצר בדפדפן שלכם מנתוני הדף הזה: קובץ אחד לכל שריפה, מסוכם לפי יום ובלי זיהויים בודדים.
מתעדכן מעצמו כל עוד השריפה פעילה ומקשר לדף הזה. בחינם, עם הקרדיט שבתחתית.
מקורות הדף: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · איך אנחנו בונים את דפי השריפות: מתודולוגיה
עוצמת הקרינה שזוהתה בכל יום, במגה-וואט, ומספר מוקדי החום. העמודה במגנטה מסמנת את יום השיא.
כשפרצה, עברו 10 ימים בלי גשם (מ"מ אחד או יותר). אחרי השריפה ירד גשם: 1.5 מ"מ ב-16 באפר׳.
אין קווי היקף קודמים החופפים לשריפה הזאת מאז 2016, השנה שבה מתחיל התיעוד הלווייני.
השטח שנשרף בתוך כל רשות מקומית, לפי הצלבה של קו ההיקף הרשמי עם הגבולות המנהליים. המרחק נמדד מהנקודה שמסמנת את מרכז כל אזור עד האש הקרובה ביותר: גם אם האש נעצרה במרחק קילומטר, אין פירוש הדבר שהגיעה לבתים.
כיסוי הקרקע בתוך קו ההיקף לפי Corine Land Cover, כפי שמדווחת קופרניקוס.
ניתוח חוזר ERA5 של ECMWF במיקום השריפה, המקור המקובל למזג אוויר בתאריכי עבר, ומדד סכנת השריפות הקנדי (FWI), אותה מערכת שבה משתמשת קופרניקוס, ש-WorldFires מחשבת מהנתונים האלה. הימים שאחרי השריפה נמשכים עד הגשם הראשון.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| יום | מקסימום | לחות מזערית | משב מרבי | גשם | סכנה (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 8 באפר׳ | 17.1 °C | 31 % | 28 km/h | 0.0 mm | נמוכה 7 |
| 9 באפר׳ | 19.6 °C | 29 % | 16 km/h | 0.0 mm | נמוכה 7 |
| 10 באפר׳ | 20.5 °C | 28 % | 23 km/h | 0.0 mm | נמוכה 9 |
| 11 באפר׳ | 17.9 °C | 27 % | 42 km/h | 0.0 mm | בינונית 12 |
| 12 באפר׳ אחרי | 18.5 °C | 35 % | 37 km/h | 0.0 mm | בינונית 12 |
| 13 באפר׳ אחרי | 16.7 °C | 48 % | 41 km/h | 0.0 mm | נמוכה 10 |
| 14 באפר׳ אחרי | 19.4 °C | 35 % | 24 km/h | 0.0 mm | נמוכה 9 |
| 15 באפר׳ אחרי | 21.4 °C | 27 % | 46 km/h | 0.0 mm | בינונית 14 |
| 16 באפר׳ אחרי | 15.7 °C | 44 % | 57 km/h | 1.5 mm | נמוכה מאוד 4 |
היא התחילה ב-FWI של 6.8 ובלחות מינימלית של 31%; לפני כן: 10 ימים בלי גשם. שריפות באזור שהתחילו במזג אוויר כזה מאז 2016: 38.
גשם ראשון (מ"מ אחד או יותר) אחרי הסוף: 1.4 מ"מ ב-11 באוג׳.
גשם ראשון (מ"מ אחד או יותר) אחרי הסוף: לא היה בעשרת הימים שאחריו.
גשם ראשון (מ"מ אחד או יותר) אחרי הסוף: 2.1 מ"מ ב-20 באוג׳.
גשם ראשון (מ"מ אחד או יותר) אחרי הסוף: לא היה בעשרת הימים שאחריו.
גשם ראשון (מ"מ אחד או יותר) אחרי הסוף: 2.2 מ"מ ב-2 באפר׳.
היא הייתה גדולה פי 1.6 מהחציון של התאומות שלה ונמשכה 4 ימים (חציון: 3 ימים).
רק 7 מתוך 38 התאומות שלה שרפו יותר. מזג האוויר של היום הראשון לא מסביר הכול: גם הרוח בימים שאחריו, חומר הבעירה והכיבוי משפיעים. ב-3 מתוך 38 לא ירד אפילו מ"מ אחד בעשרת הימים שאחרי הסוף: הן כבו בלי גשם. בשאר, יום הגשם הראשון הביא חציון של 3.2 מ"מ.
זהו מאגר של מקרים מקבילים: הוא מראה מה קורה בדרך כלל, לא מה יקרה. מתחת ל-15 תאומות איננו נותנים מספרים. איך אנחנו מחשבים
סיום השריפה נרשם ב-11 באפר׳, וב-16 באפר׳ ירדו 1.5 מ"מ. איננו יודעים אם כיבה אותה הגשם או הכיבוי. תאומות עם גשם בסופן: 35 מתוך 38, עם חציון של 3.2 מ"מ.
מזג האוויר בעמוד: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
גררו את הקו כדי להשוות את אותו שטח לפני השריפה ואחריה.
אם היום מעונן, החליפו תאריך: כל לוויין חולף פעם ביום. בצבע מדומה השטח השרוף נראה חום או אדמדם.
ב-13 באפריל 2024 האוויר ליד השריפה הגיע ל-14 µg/m³ של PM2.5, אבל אף ממוצע יומי לא עבר את הערך המומלץ של ארגון הבריאות העולמי (15).
חלקיקים לפי מודל CAMS של קופרניקוס במרכז קו ההיקף; אלה אינן מדידות בכל יישוב. העמודה הבהירה היא השעה הגרועה ביותר, והכהה היא הממוצע היומי.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| תאריך ושעה | לוויין | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
זיהוי לווייני אינו דיווח רשמי. את הנתונים הסופיים ואת מצב השריפה מפרסם שירות החירום של כל מדינה.
מספר חירום: 193 · 112 · מספר חירום והתרעות רשמיות
אימות לווייני
אין שינויים מאז 24 באוקטובר 2026.
הדף נבנה מנתוני לוויין ומרישומים רשמיים, ולפעמים הוא טועה: תאריכים לא נכונים, היישוב הלא נכון, שתי שריפות שאוחדו או משהו שבכלל לא היה שריפת יער. אם אתם מכירים את השריפה הזאת מקרוב — גרים שם, ראיתם אותה, השתתפתם בכיבוי או סיקרתם אותה כעיתונאים — ספרו לנו מה קרה באמת ואנחנו נבדוק.
קו ההיקף וכיסוי הקרקע לקוחים ממערכת המידע האירופית על שריפות יער (EFFIS) של קופרניקוס, נמדדו על גבי צילומי MODIS ו-Sentinel-2 ופורסמו ברישיון CC BY 4.0. זיהויי החום מגיעים מחיישני VIIRS שעל הלוויינים Suomi-NPP ו-NOAA-20, ומופצים על ידי NASA FIRMS ברזולוציה של 375 מטר. גבולות הרשויות המקומיות לקוחים מ-geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). את השטח בכל רשות מקומית מחשבת WorldFires בהצלבה של קו ההיקף עם הגבולות האלה, ולכן הוא עשוי להיות שונה מעט מהנתון הרשמי של כל מדינה.