Μετάβαση στο περιεχόμενο
worldfires
PT · Πορτογαλία · →

Πυρκαγιά Murça, Ιούλιος 2022 Jou, Tresminas, Carrazedo de Montenegro e Curros

Σβησμένη · τελευταία ανίχνευση 21 Ιουλ 2022, 2:13 μ.μ. UTC

Η φωτιά ξεκίνησε στις 17 Ιουλίου 2022 στον δήμο Tresminas, Πορτογαλία, και οι δορυφόροι εντόπιζαν φωτιά για 5 ημέρες. Το Copernicus μέτρησε από δορυφορική εικόνα καμένη περίμετρο 7.641 εκταρίων, κατανεμημένη σε 12 δήμους. Σύμφωνα με ICNF, εντοπίστηκε στις 17 Ιουλίου 2022 και ώρα 16:35 και κηρύχθηκε σβησμένη στις 21 Ιουλίου 2022.

Είναι η μεγαλύτερη πυρκαγιά στην περιφέρεια Vila Pouca de Aguiar από το 2016 (από 10 με σελίδα). Η 3η της χώρας (Πορτογαλία) το 2022, από 107.

Σύγκριση με…
Καμένη έκταση
7.641ha
περίμετρος Copernicus
Διάρκεια
5ημέρες
17 Ιουλ 2022 – 21 Ιουλ 2022
Δήμοι που επλήγησαν
12
ενορίες
Ξεκίνησε στις
17 Ιουλ
2022
Θερμικές εστίες
220
σε μία μόνο εστία: 289 MW
Κίνδυνος στην έναρξη
61
Ακραίος · δείκτης FWI
Μέση ημερήσια ισχύς
2,7GW
ισχύς που ανιχνεύθηκε ανά ημέρα, κατά μέσο όρο

Πού κάηκε

ΕΣΤΊΕΣ ΑΝΆ ΗΜΈΡΑ 17 Ιουλ21 Ιουλ
21 Ιουλ 2022

Πώς εξελίχθηκε, μέρα με τη μέρα

18 Ιουλ 2022 · 9.831 MW · 141 19 Ιουλ 2022 · 669 MW · 66 20 Ιουλ 2022 · 19 MW · 4 21 Ιουλ 2022 · 281 MW · 9
18 Ιουλ 19 Ιουλ 20 Ιουλ 21 Ιουλ

Ακτινοβολούμενη ισχύς που ανιχνεύθηκε κάθε ημέρα, σε μεγαβάτ, και αριθμός εστιών. Η ματζέντα μπάρα σημειώνει την ημέρα μέγιστης δραστηριότητας.

Με τι καιρό κάηκε

40°μέγιστη
60km/h · μέγιστη ριπή
12%ελάχιστη υγρασία

Είχε να βρέξει (1 mm ή περισσότερο) 11 ημέρες όταν ξεκίνησε.

Αυτή η περιοχή είχε ξανακαεί

Το 1 % της περιμέτρου συμπίπτει με παλαιότερες πυρκαγιές καταγεγραμμένες από το 2016: 97 εκτ. το 2017, 3 εκτ. το 2020.

Πόσο μεγάλη είναι;

2 km
Κάηκαν 76 km², 2,0 φορές η έκταση της περιοχής αναφοράς (Αθήνα, 38 km²).

Όριο (Αθήνα): geoBoundaries · geoBoundaries, Wikimedia Commons (CC0 1.0).

Συγκρίνεται το μέγεθος, όχι η θέση: τα δύο σχήματα είναι στην ίδια κλίμακα, με τον βορρά πάνω, κεντραρισμένα το ένα πάνω στο άλλο.

Τι συνέβη σε κάθε δήμο

  1. Jou 535 κάτ. · 0,6 χλμ. από το κέντρο
    2.050 ha έφτασε στις 18 Ιουλ
    55 %
  2. Tresminas 341 κάτ. · 1,3 χλμ. από το κέντρο εδώ ξεκίνησε
    1.658 ha έφτασε στις 18 Ιουλ
    30 %
  3. Carrazedo de Montenegro e Curros 1.643 κάτ. · η φωτιά έφτασε στο κέντρο
    1.575 ha έφτασε στις 19 Ιουλ
    32 %
  4. Valongo de Milhais 265 κάτ. · η φωτιά έφτασε στο κέντρο
    1.298 ha έφτασε στις 18 Ιουλ
    58 %
  5. União das Freguesias de Carva e Vilares 432 κάτ. · 1,0 χλμ. από το κέντρο
    473 ha έφτασε στις 18 Ιουλ
    16 %
  6. Alfarela de Jales 357 κάτ. · 3,0 χλμ. από το κέντρο
    169 ha έφτασε στις 18 Ιουλ
    12 %
  7. Murça 1.964 κάτ. · 1,6 χλμ. από το κέντρο
    155 ha έφτασε στις 19 Ιουλ
    11 %
  8. Fiolhoso 416 κάτ. · 1,5 χλμ. από το κέντρο
    122 ha έφτασε στις 20 Ιουλ
    7,4 %
  9. Canaveses 170 κάτ. · 2,3 χλμ. από το κέντρο
    101 ha
    8,0 %
  10. Santa Maria de Emeres 311 κάτ. · 2,9 χλμ. από το κέντρο
    25 ha
    1,5 %
  11. Noura e Palheiros 812 κάτ. · 3,6 χλμ. από το κέντρο
    13 ha έφτασε στις 19 Ιουλ
    0,3 %
  12. Vales 191 κάτ. · 5,0 χλμ. από το κέντρο
    5 ha
    0,2 %

Καμένη έκταση μέσα σε κάθε δήμο, από τη διασταύρωση της επίσημης περιμέτρου με τα διοικητικά όρια. Η απόσταση μετριέται από το σημείο που ορίζει το κέντρο κάθε περιοχής έως την κοντινότερη φωτιά: το ότι έμεινε ένα χιλιόμετρο μακριά δεν σημαίνει ότι έφτασε στα σπίτια.

Τι κάηκε

  • Θαμνώνες και μεταβατική βλάστηση51 %
  • Γεωργικές εκτάσεις23 %
  • Άλλες φυσικές εκτάσεις21 %
  • Κωνοφόρα4,9 %

Κάλυψη γης μέσα στην περίμετρο σύμφωνα με το Corine Land Cover, όπως το αναφέρει το Copernicus.

Άνθρωποι και κτίρια μέσα στην περίμετρο

GHSL 2020
Δομημένη επιφάνεια6,5 ha
Κάτοικοι≈ 250

Μέσα στην περίμετρο υπήρχαν περίπου 6,5 εκτάρια δομημένης επιφάνειας και ζούσαν περίπου 250 άνθρωποι (GHSL 2020, δορυφορική εκτίμηση).

Πρόκειται για εκτίμηση σε κελιά των 100 m από δορυφορικές εικόνες και απογραφές: δεν σημαίνει ότι κάηκαν σπίτια ούτε ότι υπήρξαν θύματα. Η περίμετρος περιλαμβάνει και εκτάσεις που δεν κάηκαν.

Πηγή: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S και GHS-POP R2023A), Κοινό Κέντρο Ερευνών (JRC) της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, © Ευρωπαϊκή Ένωση, CC BY 4.0. Το άθροισμα μέσα στην περίμετρο το υπολόγισε το WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Επίσημο αρχείο

Σύμφωνα με ICNF, η φωτιά ξεκίνησε στις 17 Ιουλίου 2022 και έκαψε 7.186 εκτάρια (ο δορυφόρος μέτρησε 7.641 εκτάρια).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Είναι το επιχειρησιακό αρχείο του φορέα: τα στοιχεία μπορεί να αναθεωρηθούν όταν κλείσει η ετήσια στατιστική.

Διασταύρωση με τον Τύπο

Διασταύρωση στις 30 Σεπτεμβρίου 2026

Διασταυρώσαμε αυτή την καρτέλα με 2 πηγές που δημοσιεύτηκαν όταν η φωτιά είχε σβήσει. Να τι προσθέτουν:

Γνωστή και ως
Fogo de Murça · incêndio de Cortinhas (Murça)
Επίσημη έκταση: 7.184 εκτάρια (ο δορυφόρος μέτρησε 7.641 εκτάρια)
Κηρύχθηκε σβησμένη: 21 Ιουλίου 2022

Πηγές

Τα επίσημα στοιχεία μετρώνται διαφορετικά από τα δορυφορικά και μερικές φορές καλύπτουν μόνο μέρος της φωτιάς.

Ο καιρός μέρα με τη μέρα

Επανανάλυση ERA5 του ECMWF στο σημείο της πυρκαγιάς, η αναφορά για τον καιρό του παρελθόντος, και ο καναδικός δείκτης κινδύνου FWI, ο ίδιος που χρησιμοποιεί το Copernicus, υπολογισμένος από το WorldFires με αυτά τα δεδομένα. Οι επόμενες ημέρες φτάνουν έως την πρώτη βροχή.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Ημέρα Μέγιστη Ελάχ. υγρασία Μέγ. ριπή Βροχή Κίνδυνος (FWI)
17 Ιουλ 39,7 °C 12 % 60 km/h 0,0 mm Ακραίος 61
18 Ιουλ 32,8 °C 21 % 49 km/h 0,0 mm Ακραίος 51
19 Ιουλ 25,6 °C 40 % 36 km/h 0,0 mm Υψηλός 31
20 Ιουλ 32,6 °C 15 % 25 km/h 0,0 mm Πολύ υψηλός 40
21 Ιουλ 35,1 °C 18 % 40 km/h 0,0 mm Πολύ υψηλός 45
22 Ιουλ μετά 33,2 °C 19 % 39 km/h 0,0 mm Πολύ υψηλός 46
23 Ιουλ μετά 34,5 °C 22 % 29 km/h 0,0 mm Πολύ υψηλός 42
24 Ιουλ μετά 31,7 °C 22 % 41 km/h 0,0 mm Πολύ υψηλός 48
25 Ιουλ μετά 31,2 °C 30 % 40 km/h 0,0 mm Πολύ υψηλός 42
26 Ιουλ μετά 30,4 °C 23 % 38 km/h 0,0 mm Πολύ υψηλός 40
27 Ιουλ μετά 30,9 °C 19 % 35 km/h 0,0 mm Πολύ υψηλός 41
28 Ιουλ μετά 30,1 °C 28 % 44 km/h 0,0 mm Πολύ υψηλός 43
29 Ιουλ μετά 31,6 °C 25 % 37 km/h 0,0 mm Πολύ υψηλός 43
30 Ιουλ μετά 34,9 °C 16 % 32 km/h 0,0 mm Πολύ υψηλός 46
31 Ιουλ μετά 37,4 °C 15 % 37 km/h 0,0 mm Ακραίος 51

Πριν και μετά, από τον δορυφόρο

Σύρετε τη γραμμή για να συγκρίνετε το ίδιο έδαφος πριν από τη φωτιά και μετά.

Πριν · 10 Ιουλ 2022
Μετά · 28 Ιουλ 2022

Αν η μέρα είναι συννεφιασμένη, αλλάξτε ημερομηνία: κάθε δορυφόρος περνά μία φορά την ημέρα. Στο ψευδοχρώμα το καμένο φαίνεται καφέ ή κοκκινωπό.

Ο καπνός

CAMS · Copernicus

Στις 16 Ιουλίου 2022 ο αέρας δίπλα στη φωτιά έφτασε τα 24 µg/m³ PM2,5. Ο μέσος όρος της ημέρας ήταν 16: 1,1 φορές η ημερήσια κατευθυντήρια τιμή του ΠΟΥ (15).

Αιχμή PM2,524 µg/m³
Ημέρες πάνω από το όριο2 ημέρες
PM1046 µg/m³
15161718192021222324
Καλή Μέτρια Υποβαθμισμένη Κακή Πολύ κακή Ακραία

Σωματίδια από το μοντέλο CAMS της Copernicus στο κέντρο της περιμέτρου· δεν είναι μετρήσεις σε κάθε οικισμό. Η ανοιχτόχρωμη μπάρα είναι η χειρότερη ώρα, η σκούρα ο μέσος όρος της ημέρας.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Πίνακας ανιχνεύσεων · 220Κάθε θερμική εστία του δορυφόρου, μία προς μία, με ώρα, δορυφόρο, ισχύ και συντεταγμένες.
⬇ Λήψη CSV Ώρες σε UTC. Κάθε ανίχνευση είναι ένα εικονοστοιχείο 375 μ.: μια μεγάλη πυρκαγιά δίνει εκατοντάδες ανά διέλευση.
Ημερομηνία και ώραΔορυφόροςFRP (MW)LatLon

Άλλες πυρκαγιές στην περιοχή

Όλες οι πυρκαγιές: Πορτογαλία ›

Συχνές ερωτήσεις

Πόσο διήρκεσε η πυρκαγιά Murça;
Το Copernicus τη χρονολογεί μεταξύ 17 Ιουλίου 2022 και 21 Ιουλίου 2022: 5 ημέρες από την πρώτη έως την τελευταία εικόνα με φωτιά. Σύμφωνα με ICNF, εντοπίστηκε στις 17 Ιουλίου 2022 και ώρα 16:35 και κηρύχθηκε σβησμένη στις 21 Ιουλίου 2022.
Πόση έκταση κάηκε;
Η περίμετρος που μέτρησε το Copernicus από δορυφορική εικόνα είναι 7.641 εκτάρια (76,4 τ.χλμ.). Τα επίσημα στοιχεία κάθε χώρας μπορεί να διαφέρουν.
Ποιοι δήμοι κάηκαν;
Η φωτιά μπήκε σε 12 δήμους: Jou (2.050 ha, 55 %); Tresminas (1.658 ha, 30 %); Carrazedo de Montenegro e Curros (1.575 ha, 32 %); Valongo de Milhais (1.298 ha, 58 %); União das Freguesias de Carva e Vilares (473 ha, 16 %); Alfarela de Jales (169 ha, 12 %); Murça (155 ha, 11 %); Fiolhoso (122 ha, 7,4 %); Canaveses (101 ha, 8,0 %); Santa Maria de Emeres (25 ha, 1,5 %); Noura e Palheiros (13 ha, 0,3 %); Vales (5 ha, 0,2 %).
Έφτασε η φωτιά σε κάποιον οικισμό;
Η φωτιά έφτασε στο κέντρο της περιοχής Carrazedo de Montenegro e Curros: το σημείο που το ορίζει βρέθηκε μέσα στην καμένη έκταση ή σε λιγότερο από 500 μέτρα. Αυτό δεν σημαίνει ότι κάηκαν σπίτια.
Τι καιρό έκανε;
Κατά την πυρκαγιά η θερμοκρασία έφτασε τους 39,7 °C, η υγρασία έπεσε στο 12 % και οι ριπές έφτασαν τα 60 km/h. Ο δείκτης κινδύνου (FWI) έφτασε το 61, κατηγορία «Ακραίος».
Από πού προέρχονται αυτά τα δεδομένα;
Από την καμένη περίμετρο του EFFIS (Copernicus), τις θερμικές εστίες VIIRS της NASA FIRMS και τα διοικητικά όρια της χώρας (Πορτογαλία, geoBoundaries). Δεν είναι επίσημη αναφορά.

Πού να το επαληθεύσετε

Μια δορυφορική ανίχνευση δεν είναι επίσημη αναφορά. Τα οριστικά στοιχεία και η κατάσταση της πυρκαγιάς δημοσιεύονται από την υπηρεσία έκτακτης ανάγκης κάθε χώρας.

Έκτακτη ανάγκη: 112 · Αριθμός έκτακτης ανάγκης και επίσημες προειδοποιήσεις ›

Δορυφορική επαλήθευση

Ιστορικό αυτής της σελίδας Αλλαγές σε έκταση, ημερομηνίες, όνομα, επίσημο αρχείο ή ενωμένες σελίδες, με σύγκριση κάθε νύχτα από τις 24 Οκτωβρίου 2026.

Καμία αλλαγή από τις 24 Οκτωβρίου 2026.

RSS Αλλαγές αυτής της σελίδας

Κάτι δεν σας φαίνεται σωστό σε αυτή τη σελίδα;

Η σελίδα φτιάχνεται από δορυφορικά δεδομένα και επίσημα αρχεία και μερικές φορές κάνει λάθη: λάθος ημερομηνίες, λάθος χωριό, δύο φωτιές ενωμένες ή κάτι που δεν ήταν δασική πυρκαγιά. Αν γνωρίζετε αυτή τη φωτιά από κοντά —μένετε εκεί, την είδατε, συμμετείχατε στην κατάσβεση ή την καλύψατε ως δημοσιογράφος—, πείτε μας τι έγινε πραγματικά και θα το ελέγξουμε.

Αναφορά λάθους
Τι πιστεύετε ότι είναι λάθος;

Θα χρησιμοποιήσουμε το email σας μόνο για να απαντήσουμε σε αυτή την αναφορά. Απόρρητο. Αυτή δεν είναι υπηρεσία έκτακτης ανάγκης: αν υπάρχει φωτιά τώρα, καλέστε το 112.

Πώς το ξέρουμε
  • Περίμετρος: EFFIS (Copernicus), μετρημένη σε δορυφορικές εικόνες.
  • Ημερομηνίες της περιμέτρου: οι εστίες VIIRS εντός της δεν τις άλλαξαν. 220 εστίες VIIRS του Suomi-NPP σε αυτές τις ημερομηνίες.
  • Σύγκριση με ICNF: 7.186 επίσημα εκτ. έναντι 7.641 εκτ. της περιμέτρου· συμφωνούν με απόκλιση κάτω του 25 %.
  • Διασταυρωμένο με τον Τύπο και επίσημους φορείς: 2 επιβεβαιωμένες πηγές.
  • Καιρός: επανάλυση ERA5 του Copernicus στο σημείο της πυρκαγιάς, σε κελιά περίπου 25 km.
  • Η δομημένη επιφάνεια και ο πληθυσμός προέρχονται από το Global Human Settlement Layer του JRC (εποχή 2020, κελιά των 100 m), αθροισμένα μέσα στην περίμετρο: εκτίμηση του τι υπήρχε, όχι καταμέτρηση ζημιών.

Πώς φτιάχνουμε τις σελίδες: μεθοδολογία ›

Από πού προέρχονται τα δεδομένα

Η περίμετρος και η κάλυψη γης προέρχονται από το European Forest Fire Information System (EFFIS) του Copernicus, μετρημένα σε εικόνες MODIS και Sentinel-2 και δημοσιευμένα με άδεια CC BY 4.0. Οι θερμικές εστίες προέρχονται από τους αισθητήρες VIIRS των δορυφόρων Suomi-NPP και NOAA-20, που διανέμει η NASA FIRMS με εικονοστοιχείο 375 μέτρων. Τα διοικητικά όρια προέρχονται από geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Την έκταση ανά δήμο την υπολογίζει το WorldFires διασταυρώνοντας την περίμετρο με αυτά τα όρια, οπότε μπορεί να διαφέρει ελαφρώς από το επίσημο στοιχείο κάθε χώρας.