ZA · Νότια Αφρική
Δήμους που έχουν καεί πιο συχνά στη χώρα Νότια Αφρική
Δήμους στη χώρα Νότια Αφρική με τουλάχιστον μία πυρκαγιά άνω των 2.000 εκταρίων με περίμετρο από το 2016: 177. Με δύο ή περισσότερες: 153. Στην κορυφή: Senqu, που έχει καεί 56 φορές σε 11 έτη, με 176.023 καμένα εκτάρια εντός των ορίων.
Κατά αριθμό πυρκαγιών
- 1SenquEastern Cape56×11 έτη · 176.023 ha
- 2BushbuckridgeMpumalanga51×11 έτη · 184.458 ha
- 3Modimolle/MookgophongLimpopo41×10 έτη · 118.369 ha
- 4MogalakwenaLimpopo39×9 έτη · 113.267 ha
- 5Ba-PhalaborwaLimpopo37×7 έτη · 132.190 ha
- 6PhumelelaFree State37×10 έτη · 78.760 ha
- 7Moses KotaneNorth West35×9 έτη · 102.526 ha
- 8ThabazimbiLimpopo33×9 έτη · 86.049 ha
- 9Thaba ChweuMpumalanga33×11 έτη · 82.374 ha
- 10Kagisano/MolopoNorth West30×5 έτη · 128.084 ha
- 11Kou-KammaEastern Cape27×8 έτη · 106.539 ha
- 12ThembisileMpumalanga27×10 έτη · 62.391 ha
- 13NkomaziMpumalanga26×9 έτη · 110.132 ha
- 14Dr Beyers NaudeEastern Cape26×7 έτη · 87.940 ha
- 15ElundiniEastern Cape26×8 έτη · 69.561 ha
- 16MbombelaMpumalanga25×10 έτη · 98.907 ha
- 17WitzenbergWestern Cape24×7 έτη · 137.322 ha
- 18Collins ChabaneLimpopo24×7 έτη · 127.939 ha
- 19Maluti a PhofungFree State24×9 έτη · 53.562 ha
- 20Chief Albert LuthuliMpumalanga22×9 έτη · 52.115 ha
Κατά καμένα εκτάρια
- 1BushbuckridgeMpumalanga184.458 ha51× · 18 %
- 2SenquEastern Cape176.023 ha56× · 24 %
- 3WitzenbergWestern Cape137.322 ha24× · 13 %
- 4Ba-PhalaborwaLimpopo132.190 ha37× · 18 %
- 5Kagisano/MolopoNorth West128.084 ha30× · 5,4 %
- 6Collins ChabaneLimpopo127.939 ha24× · 25 %
- 7Modimolle/MookgophongLimpopo118.369 ha41× · 11 %
- 8CederbergWestern Cape117.452 ha14× · 15 %
- 9MogalakwenaLimpopo113.267 ha39× · 18 %
- 10NkomaziMpumalanga110.132 ha26× · 23 %
- 11Kou-KammaEastern Cape106.539 ha27× · 29 %
- 12Moses KotaneNorth West102.526 ha35× · 18 %
- 13GeorgeWestern Cape100.841 ha17× · 19 %
- 14MbombelaMpumalanga98.907 ha25× · 14 %
- 15Dr Beyers NaudeEastern Cape87.940 ha26× · 3,1 %
- 16ThabazimbiLimpopo86.049 ha33× · 7,6 %
- 17Thaba ChweuMpumalanga82.374 ha33× · 14 %
- 18PhumelelaFree State78.760 ha37× · 9,6 %
- 19Dawid KruiperNothern Cape74.248 ha19× · 1,7 %
- 20OverstrandWestern Cape73.084 ha14× · 44 %
Κατά ποσοστό της περιοχής (10 km² και άνω)
- 1StellenboschWestern Cape50 %41.854 ha · 834 km²
- 2KnysnaWestern Cape46 %50.720 ha · 1.112 km²
- 3OverstrandWestern Cape44 %73.084 ha · 1.679 km²
- 4ImpendleKwaZulu-Natal41 %65.497 ha · 1.616 km²
- 5DrakensteinWestern Cape34 %52.357 ha · 1.544 km²
- 6BitouWestern Cape32 %32.229 ha · 995 km²
- 7Kou-KammaEastern Cape29 %106.539 ha · 3.651 km²
- 8ThembisileMpumalanga26 %62.391 ha · 2.394 km²
- 9NewcastleKwaZulu-Natal25 %47.519 ha · 1.864 km²
- 10Collins ChabaneLimpopo25 %127.939 ha · 5.028 km²
- 11SenquEastern Cape24 %176.023 ha · 7.353 km²
- 12NkomaziMpumalanga23 %110.132 ha · 4.809 km²
- 13Dr JS MorokaMpumalanga20 %28.877 ha · 1.422 km²
- 14Cape AgulhasWestern Cape19 %67.503 ha · 3.479 km²
- 15GeorgeWestern Cape19 %100.841 ha · 5.203 km²
- 16MogalakwenaLimpopo18 %113.267 ha · 6.182 km²
- 17OudtshoornWestern Cape18 %63.752 ha · 3.549 km²
- 18BushbuckridgeMpumalanga18 %184.458 ha · 10.290 km²
- 19Moses KotaneNorth West18 %102.526 ha · 5.752 km²
- 20Ba-PhalaborwaLimpopo18 %132.190 ha · 7.528 km²
Πώς υπολογίζεται
Μετρώνται οι πυρκαγιές άνω των 2.000 εκταρίων με περίμετρο από το 2016 που έφτασαν σε κάθε περιοχή, έστω και εν μέρει. Τα εκτάρια είναι όσα κάηκαν εντός της περιοχής και αθροίζονται ανά πυρκαγιά, οπότε έκταση που κάηκε δύο φορές μετρά διπλά· γι’ αυτό το ποσοστό, που δίνεται μόνο για περιοχές 10 km² και άνω, μπορεί να ξεπεράσει το 100 % (τότε δίνεται ως πολλαπλάσιο). Περιγράφει τι συνέβη: δεν μετρά τον κίνδυνο ούτε λέει κάτι για τα αίτια.