Към съдържанието
worldfires
ES · Испания · →

Пожар Terque, юли 2019 Huécija, Terque, Bentarique

Потушен · последна детекция 14.07.2019 г., 2:32 UTC

Огънят започна на 13 юли 2019 г. в землището на Terque, Испания, и спътниците засичаха огън в продължение на 2 дни. Copernicus измери по сателитно изображение изгорял периметър от 1 181 хектара, разпределен между 6 общини. Според EGIF (MITECO) пожарът е открит на 13 юли 2019 г. в 01:30 ч. и е обявен за потушен на 17 юли 2019 г..

Това е 3-ият най-голям в Almeria от 2016 г. (от 16 със страница). 10-ият в Испания през 2019 г., от 102.

Сравни с…
Изгоряла площ
1 181ha
периметър Copernicus
Продължителност
2дни
13.07.2019 г. – 14.07.2019 г.
Засегнати общини
6
общини
Започна на
13 юли
2019
Топлинни огнища
45
в едно огнище: 177 MW
Опасност в началото
34
Висока · индекс FWI
Средна дневна мощност
721MW
засечена мощност на ден, средно

Къде е горяло

ОГНИЩА ПО ДНИ 13 юли14 юли
14.07.2019 г.

Как се разви, ден по ден

13.07.2019 г. · 1 122 MW · 21 14.07.2019 г. · 320 MW · 24
13 юли 14 юли

Засечена радиативна мощност за всеки ден в мегавати и брой огнища. Магентовата лента отбелязва деня с най-голяма активност.

При какво време горя

32°максимална
44km/h · максимален порив
24%минимална влажност

Когато започна, не беше валяло (1 mm или повече) от 4 дни.

Тази зона вече е горяла

Няма по-ранен периметър, който да съвпада с този пожар от 2016 г., когато започва сателитният запис.

Колко е голям?

10 km
Изгорели са 0,9 % от площта на София (12 км² срещу 1 341 км²).

Граница на София: geoBoundaries · geoBoundaries, Wikimedia (Public Domain).

Сравнява се размерът, не местоположението: двете форми са в един и същ мащаб, със севера нагоре и центрирани една върху друга.

Какво се случи с всяка община

  1. Huécija 526 жит. · на 2,9 km от центъра
    508 ha стигна на 13 юли
    27 %
  2. Terque тук започна
    345 ha стигна на 13 юли
    22 %
  3. 303 ha стигна на 13 юли
    27 %
  4. Instinción 492 жит. · на 3,6 km от центъра
    15 ha стигна на 13 юли
    0,4 %
  5. Enix 612 жит. · на 5,1 km от центъра
    9 ha стигна на 14 юли
    0,1 %
  6. Íllar 223 жит. · на 3,9 km от центъра
    3 ha стигна на 14 юли
    0,2 %

Изгоряла площ във всяка община от пресичането на официалния периметър с административните граници. Разстоянието е от точката, която отбелязва центъра на всяка единица, до най-близкия огън: това, че е останал на километър, не означава, че е стигнал до къщите.

Какво изгоря

  • Склерофилна растителност94 %
  • Иглолистни гори2,4 %
  • Земеделски площи2,0 %
  • Други естествени площи2,0 %

Засегната защитена зона от Натура 2000: 100 %

Зони от мрежата Натура 2000 (Европейска агенция за околна среда, версия 2024), които периметърът пресича.

Земно покритие в периметъра според Corine Land Cover, както го докладва Copernicus.

Хора и сгради в периметъра

GHSL 2020
Застроена площ< 0,1 ha
Жители< 20

В периметъра не е имало забележима застроена площ и почти никой не е живял там (GHSL 2020, спътникова оценка).

Това е оценка по клетки от 100 m, направена от спътникови снимки и преброявания: тя не означава, че са изгорели къщи или че има пострадали. В периметъра има и участъци, които не са горели.

Източник: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S и GHS-POP R2023A), Съвместен изследователски център (JRC) на Европейската комисия, © Европейски съюз, CC BY 4.0. Сумата в периметъра е изчислена от WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Официален регистър

Според EGIF (MITECO) този пожар е започнал на 13 юли 2019 г. и е изгорил 1 120 ха (спътникът измери 1 181 ха).

MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Това е окончателната статистика на институцията: тя измерва площта по свой начин, затова може да се различава от спътника.

Проверено с медиите

Проверено на 30 септември 2026 г.

Сравнихме тази страница с 2 източника, публикувани след като пожарът е потушен. Ето какво добавят:

Известен още като
incendio de Loma de los Pollicos · incendio del Andarax
Посочена официална площ: 1 200 ха (спътникът измери 1 181 ха)

Източници

Официалните данни се измерват различно от спътниковите и понякога обхващат само част от пожара.

Времето ден по ден

Реанализ ERA5 на ECMWF в точката на пожара – референцията за минало време – и канадският индекс на опасност FWI, същият, който използва Copernicus, изчислен от WorldFires по тези данни. Следващите дни стигат до първия дъжд.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Ден Максимална Мин. влажност Макс. порив Дъжд Опасност (FWI)
13 юли 32,2 °C 24 % 44 km/h 0,0 mm Висока 34
14 юли 30,2 °C 29 % 36 km/h 0,0 mm Висока 31
15 юли след 31,3 °C 26 % 36 km/h 0,0 mm Висока 31
16 юли след 28,6 °C 37 % 38 km/h 0,1 mm Висока 30
17 юли след 26,8 °C 39 % 40 km/h 0,6 mm Висока 24
18 юли след 27,4 °C 42 % 37 km/h 0,0 mm Висока 23
19 юли след 30,9 °C 22 % 44 km/h 0,0 mm Висока 35
20 юли след 30,4 °C 22 % 34 km/h 0,1 mm Висока 33
21 юли след 29,9 °C 36 % 38 km/h 0,0 mm Висока 30
22 юли след 31,4 °C 27 % 50 km/h 0,0 mm Висока 34
23 юли след 32,1 °C 20 % 47 km/h 0,0 mm Много висока 38
24 юли след 30,9 °C 22 % 42 km/h 0,0 mm Висока 38

Преди и след, от сателита

Плъзни линията, за да сравниш същия терен преди пожара и след него.

Преди · 6.07.2019 г.
След · 21.07.2019 г.

Ако денят е облачен, смени датата: всеки сателит минава веднъж дневно. Във фалшив цвят изгорялото е кафяво или червеникаво.

Таблица на детекциите · 45Всяко топлинно огнище от спътника, едно по едно, с час, спътник, мощност и координати.
⬇ Изтегли CSV Часовете са в UTC. Всяка детекция е пиксел от 375 m: голям пожар дава стотици на прелитане.
Дата и часСпътникFRP (MW)LatLon

Други пожари в района

Всички пожари: Испания ›

Често задавани въпроси

Колко продължи пожарът Terque?
Copernicus го датира между 13 юли 2019 г. и 14 юли 2019 г.: 2 дни между първото и последното изображение с огън. Според EGIF (MITECO) пожарът е открит на 13 юли 2019 г. в 01:30 ч. и е обявен за потушен на 17 юли 2019 г..
Каква площ изгоря?
Периметърът, измерен от Copernicus по сателитно изображение, е 1 181 хектара (11,8 km²). Официалните цифри на всяка държава може да се различават.
Кои общини горяха?
Огънят навлезе в 6 общини: Huécija (508 ha, 27 %); Terque (345 ha, 22 %); Bentarique (303 ha, 27 %); Instinción (15 ha, 0,4 %); Enix (9 ha, 0,1 %); Íllar (3 ha, 0,2 %).
Стигна ли огънят до някое селище?
Огънят спря на 2,9 km от центъра на Huécija — най-близкия от засегнатите. Това е разстоянието от периметъра или от най-близкото огнище до точката, която отбелязва центъра; не означава, че е влязъл в къщите.
Какво беше времето?
По време на пожара бяха достигнати 32,2 °C, минимална влажност 24 % и пориви до 44 km/h. Опасността от пожар (FWI) достигна 34, клас Висока.
Откъде са тези данни?
От изгорелия периметър на EFFIS (Copernicus), огнищата VIIRS на NASA FIRMS и административните граници (Испания, geoBoundaries). Не е официален доклад.

Къде да се провери

Сателитната детекция не е официален доклад. Окончателните цифри и състоянието на пожара се публикуват от службата за спешни ситуации на всяка държава.

Спешен телефон: 112 · Спешен телефон и официални предупреждения ›

Сателитна проверка

История на тази страница Промени в площта, датите, името, официалния регистър или обединени страници, сравнявани всяка нощ от 24 октомври 2026 г..

Без промени от 24 октомври 2026 г..

RSS Промени в тази страница

Нещо не е наред в тази страница?

Страницата се прави от спътникови данни и официални регистри и понякога греши: грешни дати, грешно село, два пожара заедно или нещо, което не е бил горски пожар. Ако познавате този пожар отблизо — живеете там, видели сте го, участвали сте в гасенето или сте го отразявали като журналист, — разкажете ни какво се случи наистина и ще го проверим.

Съобщете за грешка
Какво смятате, че е грешно?

Ще използваме имейла ви само за отговор по този сигнал. Поверителност. Това не е спешна служба: ако има пожар сега, звънете на 112.

Откъде знаем това
  • Периметър: EFFIS (Copernicus), измерен по сателитни изображения.
  • Датите са на периметъра: огнищата VIIRS в него не ги промениха. 45 огнища VIIRS на Suomi-NPP през тези дати.
  • Сравнено с EGIF (MITECO): 1 120 ха по официални данни срещу 1 181 ха по периметъра; съвпадат с разлика под 25 %.
  • Проверено в медиите и при институциите: 2 потвърдени източника.
  • Време: реанализ ERA5 на Copernicus в точката на пожара, в клетки от около 25 km.
  • Застроената площ и населението са от Global Human Settlement Layer на JRC (епоха 2020, клетки от 100 m), сумирани в периметъра: оценка на това, което е имало там, а не отчет за щетите.

Как правим страниците: методология ›

Откъде са тези данни

Периметърът и земното покритие са от Европейската информационна система за горски пожари (EFFIS) на Copernicus, измерени по изображения MODIS и Sentinel-2 и публикувани под лиценз CC BY 4.0. Огнищата са от сензорите VIIRS на спътниците Suomi-NPP и NOAA-20, разпространявани от NASA FIRMS с пиксел 375 m. Административните граници са от geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Площта по общини се изчислява от WorldFires чрез пресичане на периметъра с тези граници, така че може леко да се различава от официалната цифра на всяка държава.