Към съдържанието
worldfires
PT · Португалия · →

Пожар Sertã, 23 юли 2017 г. Envendos, Proença a Nova e Peral, Carvoeiro

Потушен · последна детекция 28.07.2017 г., 14:18 UTC

Огънят започна на 23 юли 2017 г. в землището на Várzea dos Cavaleiros, Португалия, и спътниците засичаха огън в продължение на 6 дни. Copernicus измери по сателитно изображение изгорял периметър от 36 849 хектара, разпределен между 13 общини. Според ICNF най-големият от 2 регистрирани пожара е открит на 23 юли 2017 г. в 13:47 ч. и е обявен за потушен на 28 юли 2017 г..

3-ият в Португалия през 2017 г., от 211.

Сравни с…
Изгоряла площ
36 849ha
периметър Copernicus
Продължителност
6дни
23.07.2017 г. – 28.07.2017 г.
Засегнати общини
13
фрегезии
Започна на
23 юли
2017
Топлинни огнища
1 269
в едно огнище: 342 MW
Опасност в началото
47
Много висока · индекс FWI
Средна дневна мощност
3,4GW
засечена мощност на ден, средно

Къде е горяло

ОГНИЩА ПО ДНИ 23 юли28 юли
28.07.2017 г.

Как се разви, ден по ден

23.07.2017 г. · 166 MW · 4 24.07.2017 г. · 5 868 MW · 277 25.07.2017 г. · 6 401 MW · 322 26.07.2017 г. · 4 769 MW · 367 27.07.2017 г. · 2 850 MW · 275 28.07.2017 г. · 100 MW · 24
23 юли 24 юли 25 юли 26 юли 27 юли 28 юли

Засечена радиативна мощност за всеки ден в мегавати и брой огнища. Магентовата лента отбелязва деня с най-голяма активност.

При какво време горя

36°максимална
50km/h · максимален порив
15%минимална влажност

Когато започна, не беше валяло (1 mm или повече) от 16 дни.

Тази зона вече е горяла

Няма по-ранен периметър, който да съвпада с този пожар от 2016 г., когато започва сателитният запис.

Колко е голям?

10 km
Изгорели са 27 % от площта на София (368 км² срещу 1 341 км²).

Граница на София: geoBoundaries · geoBoundaries, Wikimedia (Public Domain).

Сравнява се размерът, не местоположението: двете форми са в един и същ мащаб, със севера нагоре и центрирани една върху друга.

Какво се случи с всяка община

  1. Envendos 804 жит. · огънят стигна до центъра
    9 083 ha стигна на 25 юли
    99 %
  2. Proença a Nova e Peral 4 498 жит. · на 1,2 km от центъра
    6 112 ha стигна на 24 юли
    36 %
  3. Carvoeiro 519 жит. · огънят стигна до центъра
    4 779 ha стигна на 25 юли
    98 %
  4. Belver 560 жит. · на 1,2 km от центъра
    4 584 ha стигна на 24 юли
    66 %
  5. Arez e Amieira do Tejo 393 жит. · на 1,8 km от центъра
    3 760 ha стигна на 27 юли
    24 %
  6. Mação, Penhascoso e Aboboreira 3 193 жит. · на 3,2 km от центъра
    2 714 ha стигна на 25 юли
    20 %
  7. Cardigos 965 жит. · на 4,3 km от центъра
    1 618 ha стигна на 24 юли
    23 %
  8. São Pedro do Esteval 406 жит. · на 1,5 km от центъра
    1 517 ha стигна на 25 юли
    22 %
  9. Várzea dos Cavaleiros 627 жит. · огънят стигна до центъра тук започна
    1 130 ha стигна на 23 юли
    33 %
  10. São Matias 197 жит. · на 1,5 km от центъра
    823 ha стигна на 28 юли
    15 %
  11. Fratel 500 жит. · на 5,9 km от центъра
    594 ha стигна на 25 юли
    6,0 %
  12. Espírito Santo, Nossa Senhora da Graça e São Simão 2 997 жит. · на 6,1 km от центъра
    109 ha
    0,7 %
  13. Amêndoa 387 жит. · на 7,6 km от центъра
    71 ha стигна на 25 юли
    1,9 %

Изгоряла площ във всяка община от пресичането на официалния периметър с административните граници. Разстоянието е от точката, която отбелязва центъра на всяка единица, до най-близкия огън: това, че е останал на километър, не означава, че е стигнал до къщите.

Какво изгоря

  • Храсти и преходна растителност49 %
  • Земеделски площи20 %
  • Иглолистни гори12 %
  • Широколистни гори10 %
  • Смесени гори5,1 %
  • Други естествени площи2,2 %
  • Склерофилна растителност1,9 %

Засегната защитена зона от Натура 2000: 7 %

Зони от мрежата Натура 2000 (Европейска агенция за околна среда, версия 2024), които периметърът пресича.

Земно покритие в периметъра според Corine Land Cover, както го докладва Copernicus.

Хора и сгради в периметъра

GHSL 2015
Застроена площ75 ha
Жители≈ 2 800

В периметъра е имало около 75 ха застроена площ и са живели около 2 800 души (GHSL 2015, спътникова оценка).

Това е оценка по клетки от 100 m, направена от спътникови снимки и преброявания: тя не означава, че са изгорели къщи или че има пострадали. В периметъра има и участъци, които не са горели.

Източник: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S и GHS-POP R2023A), Съвместен изследователски център (JRC) на Европейската комисия, © Европейски съюз, CC BY 4.0. Сумата в периметъра е изчислена от WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Официален регистър

Комплекс от 2 пожара според ICNF

Според ICNF в този периметър през тези дни са започнали 2 пожара, общо 34 898 ха (спътникът измери 36 849 ха).

ICNF отчита поотделно всеки пожар, започнал в различен момент или на различно място; спътникът вижда една обща изгоряла площ, затова тази страница ги обединява. Номерата на картата показват къде е започнал всеки от тях.

Кога е горял всеки

1 33 640 ha 2 1 258 ha
23 юли28 юли
умишлен неизвестна или непубликувана причина
  1. 1 Sertã Várzea Dos Cavaleiros 23 юли 2017 г. · 13:47 33 640 ha · потушен на 28 юли 2017 г. · причина: умишлен
  2. 2 Gavião Belver 23 юли 2017 г. · 16:11 1 258 ha · потушен на 24 юли 2017 г. · причина: неизвестна

Общо според ICNF: 34 898 ха, или 95 % от 36 849 ха на сателитния периметър.

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Това е оперативният регистър на институцията: данните може да бъдат преразгледани при приключване на годишната статистика.

Проверено с медиите

Проверено на 29 септември 2026 г.

Сравнихме тази страница с 4 източника, публикувани след като пожарът е потушен. Ето какво добавят:

Известен още като
Fogo de Mação 2017 · Incêndio da Sertã, Proença-a-Nova e Mação · Incêndio de Mosteiro (Sertã)
Обявен за овладян (още не е потушен): 27 юли 2017 г.

Източници

Времето ден по ден

Реанализ ERA5 на ECMWF в точката на пожара – референцията за минало време – и канадският индекс на опасност FWI, същият, който използва Copernicus, изчислен от WorldFires по тези данни. Следващите дни стигат до първия дъжд.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Ден Максимална Мин. влажност Макс. порив Дъжд Опасност (FWI)
23 юли 32,9 °C 24 % 50 km/h 0,0 mm Много висока 47
24 юли 32,9 °C 27 % 44 km/h 0,0 mm Много висока 44
25 юли 35,7 °C 18 % 42 km/h 0,0 mm Много висока 49
26 юли 36,2 °C 19 % 44 km/h 0,0 mm Екстремна 51
27 юли 35,5 °C 15 % 44 km/h 0,0 mm Екстремна 54
28 юли 34,8 °C 24 % 44 km/h 0,0 mm Екстремна 53
29 юли след 35,5 °C 22 % 46 km/h 0,0 mm Екстремна 55
30 юли след 31,7 °C 25 % 43 km/h 0,0 mm Много висока 49
31 юли след 26,6 °C 31 % 41 km/h 0,9 mm Висока 30
1 авг след 28,5 °C 24 % 42 km/h 0,0 mm Много висока 40
2 авг след 32,6 °C 20 % 43 km/h 0,0 mm Много висока 46
3 авг след 34,3 °C 27 % 45 km/h 0,0 mm Много висока 47
4 авг след 37,2 °C 25 % 42 km/h 0,0 mm Много висока 47
5 авг след 34,5 °C 27 % 46 km/h 0,0 mm Много висока 49
6 авг след 34,8 °C 22 % 44 km/h 0,0 mm Много висока 49
7 авг след 29,6 °C 26 % 48 km/h 0,0 mm Много висока 49

Преди и след, от сателита

Плъзни линията, за да сравниш същия терен преди пожара и след него.

Преди · 16.07.2017 г.
След · 4.08.2017 г.

Ако денят е облачен, смени датата: всеки сателит минава веднъж дневно. Във фалшив цвят изгорялото е кафяво или червеникаво.

Димът

CAMS · Copernicus

На 25 юли 2017 г. въздухът до пожара стигна 186 µg/m³ ФПЧ2,5. Средното за деня беше 95: 6,3 пъти дневната насока на СЗО (15).

Пик на ФПЧ2,5186 µg/m³
Дни над насоката5 дни
PM10232 µg/m³
2122232425262728293031
Добро Приемливо Умерено Лошо Много лошо Екстремно

Частици от модела CAMS на Copernicus в центъра на периметъра; това не са измервания във всяко селище. Светлата лента е най-лошият час, тъмната — средното за деня.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Таблица на детекциите · 1 269Всяко топлинно огнище от спътника, едно по едно, с час, спътник, мощност и координати.
⬇ Изтегли CSV Часовете са в UTC. Всяка детекция е пиксел от 375 m: голям пожар дава стотици на прелитане.
Дата и часСпътникFRP (MW)LatLon

Други пожари в района

Всички пожари: Португалия ›

Често задавани въпроси

Колко продължи пожарът Sertã?
Copernicus го датира между 23 юли 2017 г. и 28 юли 2017 г.: 6 дни между първото и последното изображение с огън. Според ICNF най-големият от 2 регистрирани пожара е открит на 23 юли 2017 г. в 13:47 ч. и е обявен за потушен на 28 юли 2017 г..
Каква площ изгоря?
Периметърът, измерен от Copernicus по сателитно изображение, е 36 849 хектара (368,5 km²). Официалните цифри на всяка държава може да се различават.
Кои общини горяха?
Огънят навлезе в 13 общини: Envendos (9 083 ha, 99 %); Proença a Nova e Peral (6 112 ha, 36 %); Carvoeiro (4 779 ha, 98 %); Belver (4 584 ha, 66 %); Arez e Amieira do Tejo (3 760 ha, 24 %); Mação, Penhascoso e Aboboreira (2 714 ha, 20 %); Cardigos (1 618 ha, 23 %); São Pedro do Esteval (1 517 ha, 22 %); Várzea dos Cavaleiros (1 130 ha, 33 %); São Matias (823 ha, 15 %); Fratel (594 ha, 6,0 %); Espírito Santo, Nossa Senhora da Graça e São Simão (109 ha, 0,7 %).
Стигна ли огънят до някое селище?
Огънят започна в Várzea dos Cavaleiros и достигна центъра му: точката, която го отбелязва, попадна в изгорялата площ или на по-малко от 500 метра от нея. Това не означава, че са горели къщи.
Какво беше времето?
По време на пожара бяха достигнати 36,2 °C, минимална влажност 15 % и пориви до 50 km/h. Опасността от пожар (FWI) достигна 54, клас Екстремна.
Откъде са тези данни?
От изгорелия периметър на EFFIS (Copernicus), огнищата VIIRS на NASA FIRMS и административните граници (Португалия, geoBoundaries). Не е официален доклад.

Къде да се провери

Сателитната детекция не е официален доклад. Окончателните цифри и състоянието на пожара се публикуват от службата за спешни ситуации на всяка държава.

Спешен телефон: 112 · Спешен телефон и официални предупреждения ›

Сателитна проверка

История на тази страница Промени в площта, датите, името, официалния регистър или обединени страници, сравнявани всяка нощ от 24 октомври 2026 г..

Без промени от 24 октомври 2026 г..

RSS Промени в тази страница

Нещо не е наред в тази страница?

Страницата се прави от спътникови данни и официални регистри и понякога греши: грешни дати, грешно село, два пожара заедно или нещо, което не е бил горски пожар. Ако познавате този пожар отблизо — живеете там, видели сте го, участвали сте в гасенето или сте го отразявали като журналист, — разкажете ни какво се случи наистина и ще го проверим.

Съобщете за грешка
Какво смятате, че е грешно?

Ще използваме имейла ви само за отговор по този сигнал. Поверителност. Това не е спешна служба: ако има пожар сега, звънете на 112.

Откъде знаем това
  • Периметър: EFFIS (Copernicus), измерен по сателитни изображения; 2 полигона, обединени в тази страница.
  • Датите са на периметъра: огнищата VIIRS в него не ги промениха. 1 269 огнища VIIRS на Suomi-NPP през тези дати.
  • Сравнено с ICNF: 34 898 ха по официални данни срещу 36 849 ха по периметъра; съвпадат с разлика под 25 %.
  • Проверено в медиите и при институциите: 4 потвърдени източника.
  • Време: реанализ ERA5 на Copernicus в точката на пожара, в клетки от около 25 km.
  • Застроената площ и населението са от Global Human Settlement Layer на JRC (епоха 2015, клетки от 100 m), сумирани в периметъра: оценка на това, което е имало там, а не отчет за щетите.

Как правим страниците: методология ›

Откъде са тези данни

Периметърът и земното покритие са от Европейската информационна система за горски пожари (EFFIS) на Copernicus, измерени по изображения MODIS и Sentinel-2 и публикувани под лиценз CC BY 4.0. Огнищата са от сензорите VIIRS на спътниците Suomi-NPP и NOAA-20, разпространявани от NASA FIRMS с пиксел 375 m. Административните граници са от geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Площта по общини се изчислява от WorldFires чрез пресичане на периметъра с тези граници, така че може леко да се различава от официалната цифра на всяка държава.