Пожар San Ignacio, 18 април 2016 г. San Ignacio, San Dimas, Tamazula
Пожарът започва на 18 април 2016 г. в San Ignacio, Мексико, и сателитите го виждат да гори 19 дни. Световната система GWIS на Copernicus възстановява от термичните точки изгорял периметър от 4 684 хектара, разпределен в 3 общини.
Това е 21-ият най-голям в Sinaloa от 2016 г. (от 82 със страница). 24-ият в Мексико през 2016 г., от 204.
Мощността, измерена от спътника, е ниска (18,7 MW в най-силното огнище) – по-типична за изгаряне на стърнища или пасища, или за бавно напредващ приземен пожар, отколкото за голям горски пожар с висок пламък.
Сравни с…
- Изгоряла площ
- 4 684ha
- периметър GWIS (Copernicus)
- Продължителност
- 19дни
- 18.04.2016 г. – 6.05.2016 г.
- Засегнати общини
- 3
- общини
- Започна на
- 18 апр
- 2016
- Топлинни огнища
- 278
- в едно огнище: 19 MW
- Опасност в началото
- 21
- Умерена · индекс FWI
- Средна дневна мощност
- 70MW
- засечена мощност на ден, средно
Къде е горяло
Как се разви, ден по ден
Засечена радиативна мощност за всеки ден в мегавати и брой огнища. Магентовата лента отбелязва деня с най-голяма активност.
При какво време горя
Когато започна, не беше валяло (1 mm или повече) от 9 дни. След пожара дойде дъждът: 2,3 mm на 7 май.
Тази зона вече е горяла
Няма по-ранен периметър, който да съвпада с този пожар от 2016 г., когато започва сателитният запис.
Колко е голям?
Граница на София: geoBoundaries · geoBoundaries, Wikimedia (Public Domain).
Граница на Париж: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Граница на Лондон: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Граница на Мадрид: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Сравнява се размерът, не местоположението: двете форми са в един и същ мащаб, със севера нагоре и центрирани една върху друга.
Какво се случи с всяка община
-
San Ignacio тук започна4 148 ha стигна на 18 апр0,8 %
-
557 ha стигна на 20 апр0,1 %
-
14 ha0,0 %
Изгоряла площ във всяка община, от пресичането на периметъра на GWIS с административните граници. Разстоянието е от точката, която отбелязва центъра на всяка единица, до най-близкия огън: това, че е останал на километър, не означава, че е стигнал до къщите.
Хора и сгради в периметъра
GHSL 2015В периметъра не е имало забележима застроена площ и почти никой не е живял там (GHSL 2015, спътникова оценка).
Това е оценка по клетки от 100 m, направена от спътникови снимки и преброявания: тя не означава, че са изгорели къщи или че има пострадали. В периметъра има и участъци, които не са горели.
Източник: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S и GHS-POP R2023A), Съвместен изследователски център (JRC) на Европейската комисия, © Европейски съюз, CC BY 4.0. Сумата в периметъра е изчислена от WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Времето ден по ден
Реанализ ERA5 на ECMWF в точката на пожара – референцията за минало време – и канадският индекс на опасност FWI, същият, който използва Copernicus, изчислен от WorldFires по тези данни. Следващите дни стигат до първия дъжд.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Ден | Максимална | Мин. влажност | Макс. порив | Дъжд | Опасност (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 18 апр | 26,1 °C | 29 % | 46 km/h | 0,8 mm | Умерена 21 |
| 19 апр | 25,0 °C | 32 % | 46 km/h | 0,2 mm | Висока 22 |
| 20 апр | 26,2 °C | 23 % | 49 km/h | 0,0 mm | Висока 26 |
| 21 апр | 26,0 °C | 28 % | 51 km/h | 0,6 mm | Висока 23 |
| 22 апр | 24,9 °C | 26 % | 44 km/h | 0,7 mm | Висока 22 |
| 23 апр | 23,9 °C | 30 % | 48 km/h | 1,6 mm | Умерена 12 |
| 24 апр | 24,6 °C | 25 % | 50 km/h | 0,0 mm | Висока 23 |
| 25 апр | 25,0 °C | 21 % | 48 km/h | 0,0 mm | Висока 27 |
| 26 апр | 23,6 °C | 26 % | 51 km/h | 0,0 mm | Висока 28 |
| 27 апр | 26,4 °C | 22 % | 46 km/h | 0,0 mm | Висока 28 |
| 28 апр | 24,3 °C | 26 % | 46 km/h | 0,0 mm | Висока 28 |
| 29 апр | 21,5 °C | 24 % | 45 km/h | 0,0 mm | Висока 29 |
| 30 апр | 24,6 °C | 23 % | 44 km/h | 0,0 mm | Висока 29 |
| 1 май | 24,3 °C | 24 % | 44 km/h | 0,0 mm | Висока 29 |
| 2 май | 28,5 °C | 20 % | 46 km/h | 0,0 mm | Висока 32 |
| 3 май | 28,1 °C | 18 % | 46 km/h | 0,0 mm | Висока 33 |
| 4 май | 28,3 °C | 23 % | 43 km/h | 0,0 mm | Висока 33 |
| 5 май | 28,5 °C | 23 % | 46 km/h | 0,0 mm | Висока 34 |
| 6 май | 27,4 °C | 36 % | 47 km/h | 0,7 mm | Висока 24 |
| 7 май след | 25,9 °C | 36 % | 48 km/h | 2,3 mm | Ниска 8 |
Преди и след, от сателита
Плъзни линията, за да сравниш същия терен преди пожара и след него.
Ако денят е облачен, смени датата: всеки сателит минава веднъж дневно. Във фалшив цвят изгорялото е кафяво или червеникаво.
Таблица на детекциите · 278Всяко топлинно огнище от спътника, едно по едно, с час, спътник, мощност и координати.
| Дата и час | Спътник | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Други пожари в района
Често задавани въпроси
- Колко продължи пожарът San Ignacio?
- Според топлинните огнища, засечени от спътниците в периметъра, е горял от 18 април 2016 г. до 6 май 2016 г. (19 дни). Периметърът го датира от 18 април 2016 г. до 4 май 2016 г..
- Каква площ изгоря?
- Периметърът, който GWIS (Copernicus) възстановява от термичните точки, е 4 684 хектара (46,8 km²). Това е оценка: официалните данни на всяка страна може да се различават.
- Кои общини горяха?
- Огънят навлезе в 3 общини: San Ignacio (4 148 ha, 0,8 %); San Dimas (557 ha, 0,1 %); Tamazula (14 ha, 0,0 %).
- Какво беше времето?
- По време на пожара бяха достигнати 28,5 °C, минимална влажност 18 % и пориви до 51 km/h. Опасността от пожар (FWI) достигна 34, клас Висока.
- Откъде са тези данни?
- От изгорелия периметър на GWIS (Copernicus), термичните точки VIIRS на NASA FIRMS и административните граници на Мексико (geoBoundaries). Не е официален доклад.
Къде да се провери
Сателитната детекция не е официален доклад. Окончателните цифри и състоянието на пожара се публикуват от службата за спешни ситуации на всяка държава.
Спешен телефон: 911 · Спешен телефон и официални предупреждения ›
Сателитна проверка
История на тази страница Промени в площта, датите, името, официалния регистър или обединени страници, сравнявани всяка нощ от 24 октомври 2026 г..
Без промени от 24 октомври 2026 г..
Нещо не е наред в тази страница?
Страницата се прави от спътникови данни и официални регистри и понякога греши: грешни дати, грешно село, два пожара заедно или нещо, което не е бил горски пожар. Ако познавате този пожар отблизо — живеете там, видели сте го, участвали сте в гасенето или сте го отразявали като журналист, — разкажете ни какво се случи наистина и ще го проверим.
Съобщете за грешка
Откъде знаем това
- Периметър: GWIS (Copernicus), възстановен по топлинните огнища, а не измерен по изображение.
- Датите са коригирани по огнищата VIIRS в периметъра, според който пожарът е бил от 18 април 2016 г. до 4 май 2016 г.. 278 огнища VIIRS на Suomi-NPP през тези дати.
- Не сме свързали тази страница с никакъв официален запис.
- Време: реанализ ERA5 на Copernicus в точката на пожара, в клетки от около 25 km.
- Застроената площ и населението са от Global Human Settlement Layer на JRC (епоха 2015, клетки от 100 m), сумирани в периметъра: оценка на това, което е имало там, а не отчет за щетите.
Откъде са тези данни
Периметърът е от Global Wildfire Information System (GWIS) на Copernicus, която го възстановява от термичните точки на сензорите MODIS и VIIRS и го публикува с лиценз CC BY 4.0. Не се измерва върху изображение, както в Европа, затова е оценка. Термичните точки са от сензорите VIIRS на спътниците Suomi-NPP и NOAA-20, разпространявани от NASA FIRMS с пиксел от 375 метра. Административните граници са от geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Площта по община WorldFires изчислява, като пресича периметъра с тези граници, затова може да се различава от официалната цифра на всяка страна.