Към съдържанието
worldfires
MM · Мианмар · –

Пожар Mongping, 21 март 2026 г. Mongping

Потушен · последна детекция 8.04.2026 г., 6:44 UTC

Пожарът започва на 21 март 2026 г. в Mongping, Мианмар, и сателитите го виждат да гори 19 дни. Световната система GWIS на Copernicus възстановява от термичните точки изгорял периметър от 8 578 хектара, разпределен в една община.

62-ият в Мианмар през 2026 г., от 480.

Периметър на GWIS в почти реално време след промяната на слоя (октомври 2025): този пожар не се сравнява с пожари от предходни години, защото оттогава слоят на GWIS дава повече и по-големи периметри.

Сравни с…

Предложения: Mongping · 2020Mongping · 2023Mongping · 2017Mongping · 2021

Изгоряла площ
8 578ha
периметър GWIS (Copernicus)
Продължителност
19дни
21.03.2026 г. – 8.04.2026 г.
Засегнати общини
1
общини
Започна на
21 март
2026
Топлинни огнища
199
в едно огнище: 161 MW
Опасност в началото
20
Умерена · индекс FWI
Средна дневна мощност
207MW
засечена мощност на ден, средно

Къде е горяло

ОГНИЩА ПО ДНИ 21 март8 апр
8.04.2026 г.

Как се разви, ден по ден

21.03.2026 г. · 25 MW · 3 23.03.2026 г. · 119 MW · 15 24.03.2026 г. · 281 MW · 15 25.03.2026 г. · 106 MW · 14 26.03.2026 г. · 1 700 MW · 56 27.03.2026 г. · 350 MW · 15 28.03.2026 г. · 100 MW · 18 29.03.2026 г. · 204 MW · 6 30.03.2026 г. · 66 MW · 5 31.03.2026 г. · 5 MW · 2 1.04.2026 г. · 74 MW · 4 2.04.2026 г. · 121 MW · 19 3.04.2026 г. · 129 MW · 13 4.04.2026 г. · 15 MW · 4 5.04.2026 г. · 213 MW · 6 7.04.2026 г. · 9 MW · 2 8.04.2026 г. · 5 MW · 2
21 март 26 март 30 март 3 апр 8 апр

Засечена радиативна мощност за всеки ден в мегавати и брой огнища. Магентовата лента отбелязва деня с най-голяма активност.

При какво време горя

32°максимална
49km/h · максимален порив
26%минимална влажност

Когато започна, не беше валяло (1 mm или повече) от 6 дни.

Тази зона вече е горяла

85 % от периметъра съвпада с по-ранни пожари, регистрирани от 2016 г.: 2 082 ха през 2016 г., 2 906 ха през 2017 г., 1 638 ха през 2019 г., 4 007 ха през 2020 г., 2 247 ха през 2021 г., 4 346 ха през 2023 г., 1 241 ха през 2024 г.. Част от площта е горяла повече от веднъж, затова годишните стойности са повече от 7 330 ха, които вече са били изгорели.

Колко е голям?

10 km
Изгорели са 6,4 % от площта на София (86 км² срещу 1 341 км²).

Граница на София: geoBoundaries · geoBoundaries, Wikimedia (Public Domain).

Сравнява се размерът, не местоположението: двете форми са в един и същ мащаб, със севера нагоре и центрирани една върху друга.

Какво се случи с всяка община

  1. Mongping тук започна
    8 641 ha стигна на 21 март
    1,4 %

Изгоряла площ във всяка община, от пресичането на периметъра на GWIS с административните граници. Разстоянието е от точката, която отбелязва центъра на всяка единица, до най-близкия огън: това, че е останал на километър, не означава, че е стигнал до къщите.

Хора и сгради в периметъра

GHSL 2025
Застроена площ0,12 ha
Жители≈ 100

В периметъра е имало около 0,12 ха застроена площ и са живели около 100 души (GHSL 2025, спътникова оценка).

Това е оценка по клетки от 100 m, направена от спътникови снимки и преброявания: тя не означава, че са изгорели къщи или че има пострадали. В периметъра има и участъци, които не са горели. Епохата 2025 на GHSL е прогноза въз основа на данни от 2020 г. и по-рано.

Източник: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S и GHS-POP R2023A), Съвместен изследователски център (JRC) на Европейската комисия, © Европейски съюз, CC BY 4.0. Сумата в периметъра е изчислена от WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Времето ден по ден

Реанализ ERA5 на ECMWF в точката на пожара – референцията за минало време – и канадският индекс на опасност FWI, същият, който използва Copernicus, изчислен от WorldFires по тези данни. Следващите дни стигат до първия дъжд.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Ден Максимална Мин. влажност Макс. порив Дъжд Опасност (FWI)
21 март 29,8 °C 28 % 39 km/h 0,4 mm Умерена 20
22 март 26,0 °C 51 % 42 km/h 9,2 mm Много ниска 1
23 март 28,1 °C 27 % 36 km/h 0,0 mm Ниска 8
24 март 28,0 °C 33 % 29 km/h 0,0 mm Умерена 13
25 март 29,0 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Умерена 16
26 март 29,1 °C 29 % 35 km/h 0,0 mm Умерена 17
27 март 29,3 °C 29 % 37 km/h 0,0 mm Умерена 19
28 март 30,6 °C 26 % 44 km/h 0,0 mm Умерена 21
29 март 28,6 °C 30 % 49 km/h 0,0 mm Висока 22
30 март 29,4 °C 32 % 42 km/h 0,0 mm Висока 22
31 март 29,5 °C 36 % 41 km/h 0,0 mm Умерена 21
1 апр 29,1 °C 39 % 39 km/h 0,0 mm Умерена 20
2 апр 29,8 °C 34 % 42 km/h 0,0 mm Висока 22
3 апр 31,5 °C 28 % 42 km/h 0,0 mm Висока 23
4 апр 31,9 °C 28 % 42 km/h 0,0 mm Висока 24
5 апр 31,2 °C 34 % 47 km/h 0,0 mm Висока 26
6 апр 30,9 °C 34 % 40 km/h 0,1 mm Висока 25
7 апр 31,5 °C 34 % 42 km/h 4,4 mm Ниска 6
8 апр 29,1 °C 43 % 42 km/h 0,1 mm Умерена 14
9 апр след 27,7 °C 45 % 38 km/h 0,5 mm Умерена 14
10 апр след 26,9 °C 43 % 46 km/h 0,9 mm Умерена 13
11 апр след 28,7 °C 34 % 48 km/h 0,3 mm Умерена 20
12 апр след 30,5 °C 25 % 36 km/h 0,0 mm Висока 23
13 апр след 31,3 °C 26 % 36 km/h 0,0 mm Висока 24
14 апр след 32,1 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Висока 26
15 апр след 31,9 °C 32 % 39 km/h 0,0 mm Висока 27
16 апр след 29,9 °C 33 % 35 km/h 0,0 mm Висока 26
17 апр след 31,2 °C 31 % 35 km/h 0,0 mm Висока 26
18 апр след 30,5 °C 35 % 34 km/h 0,2 mm Висока 26

Преди и след, от сателита

Плъзни линията, за да сравниш същия терен преди пожара и след него.

Преди · 14.03.2026 г.
След · 15.04.2026 г.

Ако денят е облачен, смени датата: всеки сателит минава веднъж дневно. Във фалшив цвят изгорялото е кафяво или червеникаво.

Димът

CAMS · Copernicus

На 29 март 2026 г. въздухът до пожара стигна 88 µg/m³ ФПЧ2,5. Средното за деня беше 66: 4,4 пъти дневната насока на СЗО (15).

Пик на ФПЧ2,588 µg/m³
Дни над насоката18 дни
PM10111 µg/m³
Оптична дебелина1,12
19 март23 март27 март31 март4 апр
Добро Приемливо Умерено Лошо Много лошо Екстремно

Частици от модела CAMS на Copernicus в центъра на периметъра; това не са измервания във всяко селище. Светлата лента е най-лошият час, тъмната — средното за деня.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Таблица на детекциите · 199Всяко топлинно огнище от спътника, едно по едно, с час, спътник, мощност и координати.
⬇ Изтегли CSV Часовете са в UTC. Всяка детекция е пиксел от 375 m: голям пожар дава стотици на прелитане.
Дата и часСпътникFRP (MW)LatLon

Други пожари в района

Всички пожари: Мианмар

Често задавани въпроси

Колко продължи пожарът Mongping?
Според топлинните огнища, засечени от спътниците в периметъра, е горял от 21 март 2026 г. до 8 април 2026 г. (19 дни). Периметърът го датира от 21 март 2026 г. до 2 април 2026 г..
Каква площ изгоря?
Периметърът, който GWIS (Copernicus) възстановява от термичните точки, е 8 578 хектара (85,8 km²). Това е оценка: официалните данни на всяка страна може да се различават.
Кои общини горяха?
Огънят навлезе само в Mongping (8 641 ha, 1,4 %).
Какво беше времето?
По време на пожара бяха достигнати 31,9 °C, минимална влажност 26 % и пориви до 49 km/h. Опасността от пожар (FWI) достигна 26, клас Висока.
Откъде са тези данни?
От изгорелия периметър на GWIS (Copernicus), термичните точки VIIRS на NASA FIRMS и административните граници на Мианмар (geoBoundaries). Не е официален доклад.

Къде да се провери

Сателитната детекция не е официален доклад. Окончателните цифри и състоянието на пожара се публикуват от службата за спешни ситуации на всяка държава.

Сателитна проверка

История на тази страница · 1 Промени в площта, датите, името, официалния регистър или обединени страници, сравнявани всяка нощ от 24 октомври 2026 г..
  1. Последен ден с огън: 2 април 2026 г. → 8 април 2026 г..

RSS Промени в тази страница С проверките и версията за цитиране

Нещо не е наред в тази страница?

Страницата се прави от спътникови данни и официални регистри и понякога греши: грешни дати, грешно село, два пожара заедно или нещо, което не е бил горски пожар. Ако познавате този пожар отблизо — живеете там, видели сте го, участвали сте в гасенето или сте го отразявали като журналист, — разкажете ни какво се случи наистина и ще го проверим.

Съобщете за грешка
Какво смятате, че е грешно?

Ще използваме имейла ви само за отговор по този сигнал. Поверителност.

Откъде знаем това
  • Периметър: GWIS (Copernicus), възстановен по топлинните огнища, а не измерен по изображение; 2 полигона, обединени в тази страница.
  • Датите са коригирани по огнищата VIIRS в периметъра, според който пожарът е бил от 21 март 2026 г. до 2 април 2026 г.. 199 огнища VIIRS на Suomi-NPP през тези дати.
  • Не сме свързали тази страница с никакъв официален запис.
  • Време: реанализ ERA5 на Copernicus в точката на пожара, в клетки от около 25 km.
  • Застроената площ и населението са от Global Human Settlement Layer на JRC (епоха 2025, клетки от 100 m), сумирани в периметъра: оценка на това, което е имало там, а не отчет за щетите.

Как правим страниците: методология

Откъде са тези данни

Периметърът е от Global Wildfire Information System (GWIS) на Copernicus, която го възстановява от термичните точки на сензорите MODIS и VIIRS и го публикува с лиценз CC BY 4.0. Не се измерва върху изображение, както в Европа, затова е оценка. Термичните точки са от сензорите VIIRS на спътниците Suomi-NPP и NOAA-20, разпространявани от NASA FIRMS с пиксел от 375 метра. Административните граници са от geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Площта по община WorldFires изчислява, като пресича периметъра с тези граници, затова може да се различава от официалната цифра на всяка страна.