Към съдържанието
worldfires
RO · Румъния · –

Пожар Deda, март 2022 Deda, Vătava

Потушен · последна детекция 24.03.2022 г., 11:23 UTC

Огънят започна на 22 март 2022 г. в землището на Deda, Румъния, и спътниците засичаха огън в продължение на 3 дни. Copernicus измери по сателитно изображение изгорял периметър от 307 хектара, разпределен между 2 общини.

39-ият в Румъния през 2022 г., от 186.

Мощността, измерена от спътника, е ниска (14,1 MW в най-силното огнище) – по-типична за изгаряне на стърнища или пасища, или за бавно напредващ приземен пожар, отколкото за голям горски пожар с висок пламък.

Сравни с…

Предложения: Zam · 2025Zam · 2025Ideciu de Jos · 2022

Изгоряла площ
307ha
периметър Copernicus
Продължителност
3дни
22.03.2022 г. – 24.03.2022 г.
Засегнати общини
2
общини
Започна на
22 март
2022
Топлинни огнища
11
в едно огнище: 14 MW
Опасност в началото
7
Ниска · индекс FWI
Средна дневна мощност
32MW
засечена мощност на ден, средно

Къде е горяло

ОГНИЩА ПО ДНИ 22 март24 март
24.03.2022 г.

Как се разви, ден по ден

22.03.2022 г. · 62 MW · 10 24.03.2022 г. · 2 MW · 1
22 март 24 март

Засечена радиативна мощност за всеки ден в мегавати и брой огнища. Магентовата лента отбелязва деня с най-голяма активност.

При какво време горя

18°максимална
41km/h · максимален порив
9%минимална влажност

Когато започна, не беше валяло (1 mm или повече) от 14 дни. След пожара дойде дъждът: 4,4 mm на 31 март.

Тази зона вече е горяла

Няма по-ранен периметър, който да съвпада с този пожар от 2016 г., когато започва сателитният запис.

Какво се случи с всяка община

  1. Deda тук започна
    304 ha стигна на 22 март
    3,9 %
  2. 3 ha
    0,0 %

Изгоряла площ във всяка община от пресичането на официалния периметър с административните граници. Разстоянието е от точката, която отбелязва центъра на всяка единица, до най-близкия огън: това, че е останал на километър, не означава, че е стигнал до къщите.

Какво изгоря

  • Земеделски площи75 %
  • Храсти и преходна растителност21 %
  • Широколистни гори3,3 %

Земно покритие в периметъра според Corine Land Cover, както го докладва Copernicus.

Времето ден по ден

Реанализ ERA5 на ECMWF в точката на пожара – референцията за минало време – и канадският индекс на опасност FWI, същият, който използва Copernicus, изчислен от WorldFires по тези данни. Следващите дни стигат до първия дъжд.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Започнал при Много сух въздух: 8,7 % от площта (Румъния)

Ден Максимална Мин. влажност Макс. порив Дъжд Опасност (FWI)
22 март 16,5 °C 12 % 41 km/h 0,0 mm Ниска 7
23 март 18,3 °C 9 % 28 km/h 0,0 mm Ниска 7
24 март 16,1 °C 25 % 34 km/h 0,0 mm Ниска 10
25 март след 10,2 °C 28 % 50 km/h 0,1 mm Ниска 11
26 март след 13,5 °C 37 % 33 km/h 0,0 mm Ниска 8
27 март след 13,3 °C 23 % 37 km/h 0,0 mm Умерена 11
28 март след 14,7 °C 19 % 24 km/h 0,0 mm Ниска 10
29 март след 17,5 °C 29 % 27 km/h 0,0 mm Ниска 10
30 март след 16,1 °C 33 % 42 km/h 0,0 mm Умерена 12
31 март след 15,8 °C 42 % 38 km/h 4,4 mm Ниска 11

Неговите близнаци: започнали при същото време

Започна при FWI 6,8 и минимална влажност 12 %; преди това: 14 дни без дъжд. Пожари в района, започнали при такова време от 2018 г. насам: 24.

FWI в началото 6,8
Минимална влажност 12 %
Дни без дъжд 14
този пожар избрани близнаци останалата част от района
Почти еднаквиСходни

Контури на най-сходните близнаци

Пожар Zam, март 2025
306 ha 2 дни FWI 6,8 Мин. влажност 12 % на 210 km, 2025 г.

Първи дъжд (1 mm или повече) след края: 12,0 mm на 11 март.

Какво е станало с тях

2 дни
медианна продължителност
198 ha
медианна площ
0 %
надхвърлили 1 000 ha
9,5 mm
дъжд в края (медиана; имали са го 23 от 24)

Беше 1,6 пъти по-голям от медианата на близнаците си и продължи 3 дни (медиана: 2 дни).

Само 4 от 24 близнаци са изгорели повече. Времето в първия ден не обяснява всичко: значение имат и вятърът в следващите дни, горивото и гасенето. При 1 от 24 не е паднал и 1 mm в десетте дни след края: угаснали са без дъжд. При останалите първият дъждовен ден е донесъл медиана от 9,5 mm.

Това е банка от аналогични случаи: показва какво обикновено става, а не какво ще стане. При по-малко от 15 близнаци не даваме цифри. Как го изчисляваме

Как завърши

4,4 mmпърви дъжд
31 март7 дни след края
41km/h · макс. порив

Смята се за приключил на 24 март, а на 31 март паднаха 4,4 mm. Не знаем дали го е угасил дъждът, или гасенето. Близнаци с дъжд в края: 23 от 24, с медиана 9,5 mm.

Времето на страницата: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Как се избира близнак

  • Същият район: вече приключили пожари на по-малко от 250 km от този, от 2018 г. насам.
  • Същото начало: сравняват се FWI в първия ден, минималната влажност в този ден и поредните дни без дъжд преди него. Плъзгачът определя колко могат да се различават.
  • Само страници с окончателни метеоданни (реанализ ERA5), изчислени като тези на този пожар; извън остават селскостопанските и пасищните опожарявания и страниците с данни в проверка.
  • Извън остават тези, които са горели едновременно с този (седмица преди или след): споделят същия период на времето и не се броят за предшественик.
  • Подреждат се по сходство и се рисуват контурите на първите пет.

Как го изчисляваме

Преди и след, от сателита

Плъзни линията, за да сравниш същия терен преди пожара и след него.

Преди · 15.03.2022 г.
След · 31.03.2022 г.

Ако денят е облачен, смени датата: всеки сателит минава веднъж дневно. Във фалшив цвят изгорялото е кафяво или червеникаво.

Димът

CAMS · Copernicus

На 27 март 2022 г. въздухът до пожара стигна 22 µg/m³ ФПЧ2,5, но нито едно дневно средно не надхвърли насоката на СЗО (15).

Пик на ФПЧ2,522 µg/m³
Дни над насоката0 дни
PM1025 µg/m³
20 март22 март24 март26 март
Добро Приемливо Умерено Лошо Много лошо Екстремно

Частици от модела CAMS на Copernicus в центъра на периметъра; това не са измервания във всяко селище. Светлата лента е най-лошият час, тъмната — средното за деня.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Таблица на детекциите · 11Всяко топлинно огнище от спътника, едно по едно, с час, спътник, мощност и координати.
⬇ Изтегли CSV Часовете са в UTC. Всяка детекция е пиксел от 375 m: голям пожар дава стотици на прелитане.
Дата и часСпътникFRP (MW)LatLon

Други пожари в района

Всички пожари: Румъния

Често задавани въпроси

Колко продължи пожарът Deda?
Copernicus го датира между 22 март 2022 г. и 24 март 2022 г.: 3 дни между първото и последното изображение с огън.
Каква площ изгоря?
Периметърът, измерен от Copernicus по сателитно изображение, е 307 хектара (3,1 km²). Официалните цифри на всяка държава може да се различават.
Кои общини горяха?
Огънят навлезе в 2 общини: Deda (304 ha, 3,9 %); Vătava (3 ha, 0,0 %).
Какво беше времето?
По време на пожара бяха достигнати 18,3 °C, минимална влажност 9 % и пориви до 41 km/h. Опасността от пожар (FWI) достигна 10, клас Ниска.
Откъде са тези данни?
От изгорелия периметър на EFFIS (Copernicus), огнищата VIIRS на NASA FIRMS и административните граници (Румъния, geoBoundaries). Не е официален доклад.
Как завършиха пожарите, започнали при сходно време в този район?
Пожари на по-малко от 250 km, започнали от 2018 г. насам при сходни FWI, влажност и сух период: 24. Медианната им продължителност е 2 дни, а медианната площ — 198 ha; 0 % са надхвърлили 1 000 ha. Само 4 от 24 близнаци са изгорели повече. Времето в първия ден не обяснява всичко: значение имат и вятърът в следващите дни, горивото и гасенето. При 1 от 24 не е паднал и 1 mm в десетте дни след края: угаснали са без дъжд. При останалите първият дъждовен ден е донесъл медиана от 9,5 mm.

Къде да се провери

Сателитната детекция не е официален доклад. Окончателните цифри и състоянието на пожара се публикуват от службата за спешни ситуации на всяка държава.

Спешен телефон: 112 · Спешен телефон и официални предупреждения

Сателитна проверка

История на тази страница Промени в площта, датите, името, официалния регистър или обединени страници, сравнявани всяка нощ от 24 октомври 2026 г..

Нещо не е наред в тази страница?

Страницата се прави от спътникови данни и официални регистри и понякога греши: грешни дати, грешно село, два пожара заедно или нещо, което не е бил горски пожар. Ако познавате този пожар отблизо — живеете там, видели сте го, участвали сте в гасенето или сте го отразявали като журналист, — разкажете ни какво се случи наистина и ще го проверим.

Съобщете за грешка
Какво смятате, че е грешно?

Ще използваме имейла ви само за отговор по този сигнал. Поверителност. Това не е спешна служба: ако има пожар сега, звънете на 112.

Откъде знаем това
  • Периметър: EFFIS (Copernicus), измерен по сателитни изображения.
  • Датите са на периметъра: огнищата VIIRS в него не ги промениха. 11 огнища VIIRS на Suomi-NPP през тези дати.
  • Не сме свързали тази страница с никакъв официален запис.
  • Време: реанализ ERA5 на Copernicus в точката на пожара, в клетки от около 25 km.

Как правим страниците: методология

Откъде са тези данни

Периметърът и земното покритие са от Европейската информационна система за горски пожари (EFFIS) на Copernicus, измерени по изображения MODIS и Sentinel-2 и публикувани под лиценз CC BY 4.0. Огнищата са от сензорите VIIRS на спътниците Suomi-NPP и NOAA-20, разпространявани от NASA FIRMS с пиксел 375 m. Административните граници са от geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Площта по общини се изчислява от WorldFires чрез пресичане на периметъра с тези граници, така че може леко да се различава от официалната цифра на всяка държава.