Към съдържанието
worldfires
MZ · Годишник 2019

Пожари: Мозамбик, 2019

Мозамбик, 2019: 212 пожара над 3 000 ха и 1 301 662 ха изгоряла площ според техните контури. Тук е цялата година: какво казва официалният ред, кога и къде гореше и какво беше времето.

Запис имат само пожарите от 3 000 ха и повече: по-малките не влизат в списъците и в сборовете на записите, но са включени в годишния ред на GWIS.

Годината в няколко изречения

  1. Мозамбик: по данни на Copernicus GWIS през 2019 г. са изгорели 19 412 542 ха — 1,1 пъти средното за останалите години 2012–2024 (17 967 058 ха). Повече е изгоряло само през 2014, 2015 и 2013 г.

    Copernicus GWIS · Към данните

  2. Най-тежка беше седмицата от 10 септември до 16 септември: за седем дни изгоряха 2 352 687 ха, 12 % от годината по данни на Copernicus GWIS.

    Copernicus GWIS · Към данните

  3. Най-големият пожар беше Muanza: започна на 10 октомври 2019 г. и обхвана 116 900 ха, 9 % от площта на 212-те пожара за годината със своя страница.

    WorldFires · Към данните · Отвори страницата на пожара

Официална площ
19,4 M ha
Copernicus GWIS · ×1,1 средното
Пожари със страница
212
1 301 662 ха в контурите им
Най-голям пожар
117k ha
Muanza · 10 окт
Най-висок FWI
—
Все още не е изчислен с текущия метод

Карта на годината

Copernicus GWIS
По един кръг на пожар, според площта му. Докоснете кръг, за да отворите страницата му.

Месец по месец

Хектари в контурите според месеца на началото на пожара. Докоснете месец, за да го видите на картата.

Седмица по седмица спрямо други години

Copernicus GWIS

Натрупаната площ за 2019 г. на фона на минимума и максимума за всяка седмица в реда от 2012 г. и средното му. Стълбчетата долу показват какво е изгоряло всяка седмица. Докоснете графиката, за да видите седмица. Средната стойност и обхватът са климатологията на Copernicus GWIS за 2012–2025, която включва и самата 2019 г.

0 6,8 M 13,6 M 20,4 M Най-тежка седмица · 2,4 M ha яну мар май юли сеп ное
2019 средно 2012–2025 минимум и максимум Хектари за седмица

Всяка година от 2012 г.

Copernicus GWIS

Изгорели хектари по години в официалния ред. Докоснете година, за да отворите годишника ѝ.

2019: 19 412 542 ha Средно за останалите години: 17 967 058 ha

Цитирайте тези данни

Версия Markdown

Копирайте изреченията с източника и връзката. Данните на WorldFires са под CC BY 4.0: посочете WorldFires и първоизточника.

- Мозамбик: по данни на Copernicus GWIS през 2019 г. са изгорели 19 412 542 ха — 1,1 пъти средното за останалите години 2012–2024 (17 967 058 ха). Повече е изгоряло само през 2014, 2015 и 2013 г.
- Най-тежка беше седмицата от 10 септември до 16 септември: за седем дни изгоряха 2 352 687 ха, 12 % от годината по данни на Copernicus GWIS.
- Най-големият пожар беше Muanza: започна на 10 октомври 2019 г. и обхвана 116 900 ха, 9 % от площта на 212-те пожара за годината със своя страница.

WorldFires, „Пожари: Мозамбик, 2019“, https://worldfires.org/bg/darzhava/mozambique/2019 (достъп 6 ноември 2026 г.). Източници: Copernicus GWIS, WorldFires.

Пожарите през 2019 г., от най-големия · 212

Опожарена площ през 2019 г. (Copernicus Land, Sentinel-3)

Според Copernicus Land през 2019 г. са изгорели 37 793 273 ха: място 5 от 7 пълни години (1 = най-много изгоряла площ). Средното за тези години е 37 532 414 ха.

Площта, която спътникът Sentinel-3 вижда опожарена всеки месец, отделно от страниците на пожарите. Всяка година е от един и същ източник и по един и същ метод, така че годините могат да се сравняват помежду си. Отчита всичко, което гори, включително палене на стърнища и пасища, затова не съвпада нито със страниците на пожарите, нито с официалната статистика.

януфевмарапрмайюниюлиавгсепоктноедек

Къде е изгоряло най-много през 2019 г.

  1. Niassa 7 211 047 ha
  2. Tete 6 079 850 ha
  3. Zambézia 6 049 186 ha
  4. Cabo Delgado 4 601 811 ha
  5. Sofala 4 044 134 ha
  6. Manica 3 814 532 ha
  7. Nampula 3 810 240 ha
  8. Inhambane 1 003 707 ha
  9. Gaza 802 845 ha
  10. Maputo 375 920 ha

Цялата поредица от 2018 г.

Източник: Copernicus Land Monitoring Service, „Burnt Area 2018-present (raster 300 m), global, monthly – version 4“, месечен продукт на Sentinel-3, DOI 10.2909/8fa58061-28ab-49bb-9b77-c26b50733e34. Създадено с информация от услугата Copernicus за наблюдение на земята на Европейския съюз; worldfires.org сумира по държави и региони реалната площ на клетките от 300 m, в които е открито опожаряване. Последен публикуван месец: май 2026. Страница на продукта · Методология

Източници и ограничения

Площите в страниците са контури, измерени от спътник, и може да се различават от официалната статистика. Годишният и седмичният ред е оценката на Copernicus GWIS. FWI е наше собствено изчисление с ERA5 в точката на всеки пожар, а не официално предупреждение за опасност.

Контури: Copernicus EFFIS и GWIS (и MTBS, NIFC или NBAC в Северна Америка). Топлинни точки: NASA FIRMS (VIIRS). Време: Copernicus ERA5 чрез Open-Meteo. Как се изчислява