# Incendii în Vietnam în 2024

14 incendii de peste 1.000 hectare în Vietnam în 2024, cu 20.284 hectare arse potrivit perimetrelor lor. Aici e tot anul: ce spune seria oficială, când și unde a ars și cum a fost vremea.

## Anul în câteva fraze

- Potrivit Copernicus GWIS, în 2024 au ars 377.073 hectare în Vietnam: 43 % din media celorlalți ani dintre 2012 și 2024 (879.805 ha). (Copernicus GWIS)
- Cea mai grea săptămână a fost 1 aprilie–7 aprilie: au ars 42.345 hectare în șapte zile, 11 % din an potrivit Copernicus GWIS. (Copernicus GWIS)
- Cel mai mare incendiu a fost cel de la Tan Hung, început pe 11 martie 2024, care a ars 2.673 hectare: 13 % din suprafața celor 14 incendii cu fișă din acest an. (WorldFires)

## Lună de lună

Hectarele perimetrelor după luna de început a incendiului. Atinge o lună ca s-o vezi pe hartă.

| Luna | Incendii | Hectare |
|---|---:|---:|
| ianuarie | 1 | 1.542 |
| februarie | 1 | 1.075 |
| martie | 5 | 7.573 |
| aprilie | 7 | 10.094 |
| mai | 0 | 0 |
| iunie | 0 | 0 |
| iulie | 0 | 0 |
| august | 0 | 0 |
| septembrie | 0 | 0 |
| octombrie | 0 | 0 |
| noiembrie | 0 | 0 |
| decembrie | 0 | 0 |

## Săptămână cu săptămână, față de alți ani (Copernicus GWIS)

Media și banda sunt climatologia Copernicus GWIS pentru 2012–2025, care include și anul 2024.

| Săptămâna | 2024 | În săptămână | medie | minim și maxim |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 ian.–7 ian.) | 4.099 | 4.099 | 6.004 | 269–21.720 |
| 2 (8 ian.–14 ian.) | 7.878 | 3.779 | 19.296 | 2.387–46.432 |
| 3 (15 ian.–21 ian.) | 16.266 | 8.388 | 32.499 | 8.023–71.427 |
| 4 (22 ian.–28 ian.) | 29.960 | 13.694 | 51.799 | 11.841–102.217 |
| 5 (29 ian.–4 feb.) | 35.526 | 5.566 | 72.079 | 16.519–144.065 |
| 6 (5 feb.–11 feb.) | 47.429 | 11.903 | 104.245 | 26.451–254.251 |
| 7 (12 feb.–18 feb.) | 67.921 | 20.492 | 133.716 | 26.451–307.758 |
| 8 (19 feb.–25 feb.) | 81.726 | 13.805 | 172.239 | 27.508–381.681 |
| 9 (26 feb.–3 mar.) | 100.495 | 18.769 | 234.288 | 31.964–598.547 |
| 10 (4 mar.–10 mar.) | 132.920 | 32.425 | 303.031 | 94.591–733.483 |
| 11 (11 mar.–17 mar.) | 169.787 | 36.867 | 375.944 | 115.969–884.680 |
| 12 (18 mar.–24 mar.) | 178.400 | 8.613 | 434.316 | 147.240–964.873 |
| 13 (25 mar.–31 mar.) | 187.340 | 8.940 | 485.246 | 156.352–1.137.931 |
| 14 (1 apr.–7 apr.) | 229.685 | 42.345 | 535.624 | 188.481–1.161.749 |
| 15 (8 apr.–14 apr.) | 252.412 | 22.727 | 587.567 | 195.255–1.242.908 |
| 16 (15 apr.–21 apr.) | 263.684 | 11.272 | 631.738 | 205.132–1.295.233 |
| 17 (22 apr.–28 apr.) | 299.763 | 36.079 | 650.885 | 213.215–1.321.193 |
| 18 (29 apr.–5 mai) | 310.747 | 10.984 | 668.270 | 214.591–1.323.400 |
| 19 (6 mai–12 mai) | 316.724 | 5.977 | 681.089 | 217.667–1.352.363 |
| 20 (13 mai–19 mai) | 317.691 | 967 | 694.396 | 219.000–1.385.245 |
| 21 (20 mai–26 mai) | 319.050 | 1.359 | 702.392 | 219.407–1.412.255 |
| 22 (27 mai–2 iun.) | 320.671 | 1.621 | 713.664 | 221.586–1.429.837 |
| 23 (3 iun.–9 iun.) | 321.708 | 1.037 | 718.082 | 222.266–1.434.897 |
| 24 (10 iun.–16 iun.) | 324.656 | 2.948 | 722.998 | 222.920–1.435.046 |
| 25 (17 iun.–23 iun.) | 326.604 | 1.948 | 726.504 | 223.156–1.437.751 |
| 26 (24 iun.–30 iun.) | 327.286 | 682 | 731.390 | 224.687–1.439.135 |
| 27 (1 iul.–7 iul.) | 327.845 | 559 | 733.591 | 225.072–1.442.036 |
| 28 (8 iul.–14 iul.) | 328.893 | 1.048 | 736.020 | 225.708–1.442.859 |
| 29 (15 iul.–21 iul.) | 328.893 | 0 | 737.572 | 226.039–1.443.104 |
| 30 (22 iul.–28 iul.) | 329.032 | 139 | 739.054 | 226.236–1.443.104 |
| 31 (29 iul.–4 aug.) | 334.538 | 5.506 | 741.242 | 230.291–1.444.475 |
| 32 (5 aug.–11 aug.) | 337.552 | 3.014 | 744.701 | 232.011–1.455.181 |
| 33 (12 aug.–18 aug.) | 341.774 | 4.222 | 750.177 | 233.244–1.459.624 |
| 34 (19 aug.–25 aug.) | 344.306 | 2.532 | 753.242 | 233.644–1.462.787 |
| 35 (26 aug.–1 sept.) | 346.444 | 2.138 | 756.328 | 234.012–1.462.787 |
| 36 (2 sept.–8 sept.) | 347.944 | 1.500 | 759.026 | 234.394–1.465.505 |
| 37 (9 sept.–15 sept.) | 349.008 | 1.064 | 761.062 | 238.665–1.465.834 |
| 38 (16 sept.–22 sept.) | 350.261 | 1.253 | 763.118 | 238.847–1.467.623 |
| 39 (23 sept.–29 sept.) | 351.853 | 1.592 | 765.444 | 238.847–1.470.235 |
| 40 (30 sept.–6 oct.) | 353.147 | 1.294 | 767.350 | 240.552–1.472.355 |
| 41 (7 oct.–13 oct.) | 354.212 | 1.065 | 768.888 | 240.768–1.474.396 |
| 42 (14 oct.–20 oct.) | 354.991 | 779 | 770.560 | 241.002–1.475.235 |
| 43 (21 oct.–27 oct.) | 355.698 | 707 | 771.657 | 241.002–1.475.941 |
| 44 (28 oct.–3 nov.) | 356.792 | 1.094 | 773.607 | 241.002–1.476.660 |
| 45 (4 nov.–10 nov.) | 357.837 | 1.045 | 774.956 | 241.002–1.477.965 |
| 46 (11 nov.–17 nov.) | 361.611 | 3.774 | 776.350 | 241.831–1.479.099 |
| 47 (18 nov.–24 nov.) | 363.081 | 1.470 | 778.423 | 242.239–1.481.734 |
| 48 (25 nov.–1 dec.) | 366.137 | 3.056 | 781.024 | 244.691–1.484.271 |
| 49 (2 dec.–8 dec.) | 366.873 | 736 | 784.699 | 247.271–1.484.869 |
| 50 (9 dec.–15 dec.) | 367.059 | 186 | 787.684 | 247.589–1.486.986 |
| 51 (16 dec.–22 dec.) | 373.052 | 5.993 | 793.104 | 248.054–1.494.947 |
| 52 (23 dec.–29 dec.) | 376.024 | 2.972 | 798.010 | 248.054–1.500.038 |

## Cele mai mari incendii înregistrate

- [Incendiul de la Tan Hung, martie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/tan-hung-2024-03.md) · 2.673 ha
- [Incendiul de la Thuan Chau, aprilie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/thuan-chau-2024-04.md) · 2.138 ha
- [Incendiul de la Hon Dat, aprilie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/hon-dat-2024-04.md) · 2.113 ha
- [Incendiul de la Buon Don, ianuarie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/buon-don-2024-01.md) · 1.542 ha
- [Incendiul de la Chau Phu, martie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/chau-phu-2024-03.md) · 1.454 ha
- [Incendiul de la Giang Thanh, aprilie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/giang-thanh-2024-04.md) · 1.426 ha
- [Incendiul de la Mai Son, martie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/mai-son-2024-03.md) · 1.266 ha
- [Incendiul de la Muong La, aprilie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/muong-la-2024-04.md) · 1.196 ha
- [Incendiul de la Sop Cop, martie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/sop-cop-2024-03.md) · 1.164 ha
- [Incendiul de la Muong Te, 15 aprilie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/muong-te-2024-04.md) · 1.144 ha
- [Incendiul de la Long My, februarie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/long-my-2024-02.md) · 1.075 ha
- [Incendiul de la Ky Son, aprilie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/ky-son-nghe-an-2024-04.md) · 1.065 ha
- [Incendiul de la Rach Gia, martie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/rach-gia-2024-03.md) · 1.016 ha
- [Incendiul de la Muong Te, 27 aprilie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/muong-te-2024-04-2.md) · 1.012 ha

## Surse și limite

Suprafețele din fișe sunt perimetre măsurate din satelit și pot diferi de statistica oficială. Seria anuală și săptămânală este estimarea Copernicus GWIS. FWI este un calcul propriu cu ERA5 în punctul fiecărui incendiu: nu este o avertizare oficială de pericol.

## Cum să citezi

WorldFires, „Incendii în Vietnam în 2024”, https://worldfires.org/ro/tara/vietnam/2024 (accesat la 6 noiembrie 2026). Surse: Copernicus GWIS, WorldFires, NASA FIRMS (VIIRS).

> Site experimental cu date deschise prelucrate automat: poate conține erori și nu este un serviciu oficial de urgență. În caz de incendiu, sunați la numărul local de urgență.

Versiunea completă cu hărți: https://worldfires.org/ro/tara/vietnam/2024
