# Incendii în Vietnam în 2023

16 incendii de peste 1.000 hectare în Vietnam în 2023, cu 21.264 hectare arse potrivit perimetrelor lor. Aici e tot anul: ce spune seria oficială, când și unde a ars și cum a fost vremea.

## Anul în câteva fraze

- Potrivit Copernicus GWIS, în 2023 au ars 574.906 hectare în Vietnam: 67 % din media celorlalți ani dintre 2012 și 2024 (863.319 ha). (Copernicus GWIS)
- Cea mai grea săptămână a fost 16 aprilie–22 aprilie: au ars 78.745 hectare în șapte zile, 14 % din an potrivit Copernicus GWIS. (Copernicus GWIS)
- Cel mai mare incendiu a fost cel de la Chu Pah, început pe 12 martie 2023, care a ars 2.452 hectare: 12 % din suprafața celor 16 incendii cu fișă din acest an. (WorldFires)

## Lună de lună

Hectarele perimetrelor după luna de început a incendiului. Atinge o lună ca s-o vezi pe hartă.

| Luna | Incendii | Hectare |
|---|---:|---:|
| ianuarie | 1 | 1.185 |
| februarie | 2 | 2.274 |
| martie | 6 | 8.889 |
| aprilie | 7 | 8.916 |
| mai | 0 | 0 |
| iunie | 0 | 0 |
| iulie | 0 | 0 |
| august | 0 | 0 |
| septembrie | 0 | 0 |
| octombrie | 0 | 0 |
| noiembrie | 0 | 0 |
| decembrie | 0 | 0 |

## Săptămână cu săptămână, față de alți ani (Copernicus GWIS)

Media și banda sunt climatologia Copernicus GWIS pentru 2012–2025, care include și anul 2023.

| Săptămâna | 2023 | În săptămână | medie | minim și maxim |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 ian.–7 ian.) | 869 | 869 | 6.004 | 269–21.720 |
| 2 (8 ian.–14 ian.) | 10.635 | 9.766 | 19.296 | 2.387–46.432 |
| 3 (15 ian.–21 ian.) | 18.023 | 7.388 | 32.499 | 8.023–71.427 |
| 4 (22 ian.–28 ian.) | 34.266 | 16.243 | 51.799 | 11.841–102.217 |
| 5 (29 ian.–4 feb.) | 72.914 | 38.648 | 72.079 | 16.519–144.065 |
| 6 (5 feb.–11 feb.) | 101.245 | 28.331 | 104.245 | 26.451–254.251 |
| 7 (12 feb.–18 feb.) | 115.919 | 14.674 | 133.716 | 26.451–307.758 |
| 8 (19 feb.–25 feb.) | 126.018 | 10.099 | 172.239 | 27.508–381.681 |
| 9 (26 feb.–4 mar.) | 141.206 | 15.188 | 234.288 | 31.964–598.547 |
| 10 (5 mar.–11 mar.) | 167.749 | 26.543 | 303.031 | 94.591–733.483 |
| 11 (12 mar.–18 mar.) | 192.956 | 25.207 | 375.944 | 115.969–884.680 |
| 12 (19 mar.–25 mar.) | 271.491 | 78.535 | 434.316 | 147.240–964.873 |
| 13 (26 mar.–1 apr.) | 290.176 | 18.685 | 485.246 | 156.352–1.137.931 |
| 14 (2 apr.–8 apr.) | 359.193 | 69.017 | 535.624 | 188.481–1.161.749 |
| 15 (9 apr.–15 apr.) | 391.228 | 32.035 | 587.567 | 195.255–1.242.908 |
| 16 (16 apr.–22 apr.) | 469.973 | 78.745 | 631.738 | 205.132–1.295.233 |
| 17 (23 apr.–29 apr.) | 477.562 | 7.589 | 650.885 | 213.215–1.321.193 |
| 18 (30 apr.–6 mai) | 492.092 | 14.530 | 668.270 | 214.591–1.323.400 |
| 19 (7 mai–13 mai) | 494.180 | 2.088 | 681.089 | 217.667–1.352.363 |
| 20 (14 mai–20 mai) | 502.839 | 8.659 | 694.396 | 219.000–1.385.245 |
| 21 (21 mai–27 mai) | 507.705 | 4.866 | 702.392 | 219.407–1.412.255 |
| 22 (28 mai–3 iun.) | 513.295 | 5.590 | 713.664 | 221.586–1.429.837 |
| 23 (4 iun.–10 iun.) | 513.718 | 423 | 718.082 | 222.266–1.434.897 |
| 24 (11 iun.–17 iun.) | 516.060 | 2.342 | 722.998 | 222.920–1.435.046 |
| 25 (18 iun.–24 iun.) | 517.564 | 1.504 | 726.504 | 223.156–1.437.751 |
| 26 (25 iun.–1 iul.) | 518.700 | 1.136 | 731.390 | 224.687–1.439.135 |
| 27 (2 iul.–8 iul.) | 521.087 | 2.387 | 733.591 | 225.072–1.442.036 |
| 28 (9 iul.–15 iul.) | 523.252 | 2.165 | 736.020 | 225.708–1.442.859 |
| 29 (16 iul.–22 iul.) | 523.793 | 541 | 737.572 | 226.039–1.443.104 |
| 30 (23 iul.–29 iul.) | 525.149 | 1.356 | 739.054 | 226.236–1.443.104 |
| 31 (30 iul.–5 aug.) | 526.889 | 1.740 | 741.242 | 230.291–1.444.475 |
| 32 (6 aug.–12 aug.) | 535.118 | 8.229 | 744.701 | 232.011–1.455.181 |
| 33 (13 aug.–19 aug.) | 539.233 | 4.115 | 750.177 | 233.244–1.459.624 |
| 34 (20 aug.–26 aug.) | 541.188 | 1.955 | 753.242 | 233.644–1.462.787 |
| 35 (27 aug.–2 sept.) | 542.698 | 1.510 | 756.328 | 234.012–1.462.787 |
| 36 (3 sept.–9 sept.) | 544.698 | 2.000 | 759.026 | 234.394–1.465.505 |
| 37 (10 sept.–16 sept.) | 544.963 | 265 | 761.062 | 238.665–1.465.834 |
| 38 (17 sept.–23 sept.) | 549.266 | 4.303 | 763.118 | 238.847–1.467.623 |
| 39 (24 sept.–30 sept.) | 549.985 | 719 | 765.444 | 238.847–1.470.235 |
| 40 (1 oct.–7 oct.) | 551.078 | 1.093 | 767.350 | 240.552–1.472.355 |
| 41 (8 oct.–14 oct.) | 551.377 | 299 | 768.888 | 240.768–1.474.396 |
| 42 (15 oct.–21 oct.) | 552.358 | 981 | 770.560 | 241.002–1.475.235 |
| 43 (22 oct.–28 oct.) | 553.368 | 1.010 | 771.657 | 241.002–1.475.941 |
| 44 (29 oct.–4 nov.) | 554.281 | 913 | 773.607 | 241.002–1.476.660 |
| 45 (5 nov.–11 nov.) | 556.543 | 2.262 | 774.956 | 241.002–1.477.965 |
| 46 (12 nov.–18 nov.) | 557.312 | 769 | 776.350 | 241.831–1.479.099 |
| 47 (19 nov.–25 nov.) | 561.478 | 4.166 | 778.423 | 242.239–1.481.734 |
| 48 (26 nov.–2 dec.) | 562.458 | 980 | 781.024 | 244.691–1.484.271 |
| 49 (3 dec.–9 dec.) | 563.399 | 941 | 784.699 | 247.271–1.484.869 |
| 50 (10 dec.–16 dec.) | 565.440 | 2.041 | 787.684 | 247.589–1.486.986 |
| 51 (17 dec.–23 dec.) | 568.564 | 3.124 | 793.104 | 248.054–1.494.947 |
| 52 (24 dec.–30 dec.) | 574.191 | 5.627 | 798.010 | 248.054–1.500.038 |

## Cele mai mari incendii înregistrate

- [Incendiul de la Chu Pah, martie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/chu-pah-2023-03.md) · 2.452 ha
- [Incendiul de la Muong La, martie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/muong-la-2023-03.md) · 1.772 ha
- [Incendiul de la Muong Te, aprilie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/muong-te-2023-04.md) · 1.575 ha
- [Incendiul de la Dien Bien, 18 aprilie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/dien-bien-2023-04-2.md) · 1.380 ha
- [Incendiul de la Dien Bien, martie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/dien-bien-2023-03.md) · 1.377 ha
- [Incendiul de la Nam Nhun, aprilie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/nam-nhun-2023-04.md) · 1.345 ha
- [Incendiul de la Tuan Giao, aprilie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/tuan-giao-2023-04.md) · 1.322 ha
- [Incendiul de la Muong La, aprilie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/muong-la-2023-04.md) · 1.207 ha
- [Incendiul de la Sa Thay, martie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/sa-thay-2023-03.md) · 1.205 ha
- [Incendiul de la Buon Don, ianuarie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/buon-don-2023-01.md) · 1.185 ha
- [Incendiul de la Muong Te, februarie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/muong-te-2023-02.md) · 1.154 ha
- [Incendiul de la Ea Sup, februarie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/ea-sup-2023-02.md) · 1.120 ha
- [Incendiul de la Dien Bien, 4 aprilie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/dien-bien-2023-04.md) · 1.054 ha
- [Incendiul de la Nam Po, martie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/nam-po-2023-03.md) · 1.048 ha
- [Incendiul de la Sop Cop, martie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/sop-cop-2023-03.md) · 1.035 ha
- [Incendiul de la Muong Nhe, aprilie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/muong-nhe-2023-04.md) · 1.033 ha

## Surse și limite

Suprafețele din fișe sunt perimetre măsurate din satelit și pot diferi de statistica oficială. Seria anuală și săptămânală este estimarea Copernicus GWIS. FWI este un calcul propriu cu ERA5 în punctul fiecărui incendiu: nu este o avertizare oficială de pericol.

## Cum să citezi

WorldFires, „Incendii în Vietnam în 2023”, https://worldfires.org/ro/tara/vietnam/2023 (accesat la 6 noiembrie 2026). Surse: Copernicus GWIS, WorldFires, NASA FIRMS (VIIRS).

> Site experimental cu date deschise prelucrate automat: poate conține erori și nu este un serviciu oficial de urgență. În caz de incendiu, sunați la numărul local de urgență.

Versiunea completă cu hărți: https://worldfires.org/ro/tara/vietnam/2023
