# Incendii în Regatul Unit în 2026

21 incendii de peste 100 hectare în Regatul Unit în 2026, cu 19.398 hectare arse potrivit perimetrelor lor. Aici e tot anul: ce spune seria oficială, când și unde a ars și cum a fost vremea.

> An în curs: cifrele se schimbă zilnic până la închiderea anului și nu se compară cu anii încheiați.

## Anul în câteva fraze

- Cea mai grea săptămână de până acum a fost 23 aprilie–29 aprilie: au ars 11.659 hectare în șapte zile, 46 % din cât a ars anul acesta potrivit Copernicus EFFIS. (Copernicus EFFIS)
- Cel mai mare incendiu a fost cel de la Powys, început pe 26 aprilie 2026, care a ars 6.367 hectare: 33 % din suprafața celor 21 incendii cu fișă din acest an. (WorldFires)
- Ziua cu cel mai mare pericol la un incendiu din acest an a fost 26 iulie 2026: indice FWI de 36 (ridicat pe scara EFFIS) la cel de la Torfaen, calculat de WorldFires cu ERA5. (WorldFires · ERA5)

## Lună de lună

Hectarele perimetrelor după luna de început a incendiului. Atinge o lună ca s-o vezi pe hartă.

| Luna | Incendii | Hectare |
|---|---:|---:|
| ianuarie | 0 | 0 |
| februarie | 0 | 0 |
| martie | 0 | 0 |
| aprilie | 6 | 11.196 |
| mai | 1 | 200 |
| iunie | 1 | 188 |
| iulie | 6 | 5.837 |
| august | 7 | 1.977 |
| septembrie | 0 | 0 |
| octombrie | 0 | 0 |
| noiembrie | 0 | 0 |
| decembrie | 0 | 0 |

## Săptămână cu săptămână, față de alți ani (Copernicus EFFIS)

| Săptămâna | 2026 | În săptămână | medie | minim și maxim |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 ian.–7 ian.) | 0 | 0 | 4 | 0–38 |
| 2 (8 ian.–14 ian.) | 0 | 0 | 8 | 0–83 |
| 3 (15 ian.–21 ian.) | 0 | 0 | 53 | 0–568 |
| 4 (22 ian.–28 ian.) | 0 | 0 | 83 | 0–568 |
| 5 (29 ian.–4 feb.) | 0 | 0 | 83 | 0–568 |
| 6 (5 feb.–11 feb.) | 0 | 0 | 137 | 0–985 |
| 7 (12 feb.–18 feb.) | 0 | 0 | 218 | 0–1.219 |
| 8 (19 feb.–25 feb.) | 0 | 0 | 287 | 0–1.579 |
| 9 (26 feb.–4 mar.) | 40 | 40 | 663 | 0–3.868 |
| 10 (5 mar.–11 mar.) | 86 | 46 | 807 | 0–3.900 |
| 11 (12 mar.–18 mar.) | 1.359 | 1.273 | 899 | 0–3.900 |
| 12 (19 mar.–25 mar.) | 2.538 | 1.179 | 1.862 | 0–12.661 |
| 13 (26 mar.–1 apr.) | 2.654 | 116 | 2.593 | 0–17.227 |
| 14 (2 apr.–8 apr.) | 4.288 | 1.634 | 3.851 | 0–28.925 |
| 15 (9 apr.–15 apr.) | 4.587 | 299 | 4.854 | 0–32.027 |
| 16 (16 apr.–22 apr.) | 4.587 | 0 | 5.588 | 0–32.619 |
| 17 (23 apr.–29 apr.) | 16.246 | 11.659 | 5.980 | 0–32.619 |
| 18 (30 apr.–6 mai) | 16.512 | 266 | 6.920 | 0–33.464 |
| 19 (7 mai–13 mai) | 16.512 | 0 | 7.412 | 0–35.251 |
| 20 (14 mai–20 mai) | 16.512 | 0 | 7.477 | 0–35.656 |
| 21 (21 mai–27 mai) | 16.558 | 46 | 7.610 | 0–35.694 |
| 22 (28 mai–3 iun.) | 16.558 | 0 | 7.737 | 0–35.694 |
| 23 (4 iun.–10 iun.) | 16.558 | 0 | 7.780 | 0–35.694 |
| 24 (11 iun.–17 iun.) | 16.558 | 0 | 7.794 | 0–35.725 |
| 25 (18 iun.–24 iun.) | 16.678 | 120 | 7.814 | 0–35.805 |
| 26 (25 iun.–1 iul.) | 16.866 | 188 | 8.464 | 0–45.614 |
| 27 (2 iul.–8 iul.) | 17.257 | 391 | 8.628 | 0–45.748 |
| 28 (9 iul.–15 iul.) | 22.541 | 5.284 | 8.674 | 0–45.748 |
| 29 (16 iul.–22 iul.) | 22.759 | 218 | 8.679 | 0–45.748 |
| 30 (23 iul.–29 iul.) | 22.945 | 186 | 8.699 | 0–45.748 |
| 31 (30 iul.–5 aug.) | 23.102 | 157 | 8.709 | 0–45.748 |
| 32 (6 aug.–12 aug.) | 24.804 | 1.702 | 8.722 | 0–45.821 |
| 33 (13 aug.–19 aug.) | 24.835 | 31 | 8.722 | 0–45.821 |
| 34 (20 aug.–26 aug.) | 25.084 | 249 | 8.730 | 0–45.972 |
| 35 (27 aug.–2 sept.) | 25.084 | 0 | 8.814 | 0–47.649 |
| 36 (3 sept.–9 sept.) | 25.084 | 0 | 8.814 | 0–47.649 |
| 37 (10 sept.–16 sept.) | 25.084 | 0 | 8.814 | 0–47.649 |
| 38 (17 sept.–23 sept.) | 25.084 | 0 | 8.814 | 0–47.649 |
| 39 (24 sept.–30 sept.) | 25.084 | 0 | 8.814 | 0–47.649 |
| 40 (1 oct.–7 oct.) | 25.084 | 0 | 8.816 | 0–47.649 |
| 41 (8 oct.–14 oct.) | 25.084 | 0 | 8.830 | 0–47.879 |
| 42 (15 oct.–21 oct.) | 25.084 | 0 | 8.830 | 0–47.879 |
| 43 (22 oct.–28 oct.) | 25.084 | 0 | 8.830 | 0–47.879 |
| 44 (29 oct.–4 nov.) | 25.084 | 0 | 8.832 | 0–47.879 |

## Cele mai mari incendii înregistrate

- [Incendiul de la Powys, 26 aprilie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/powys-2026-04-2.md) · 6.367 ha
- [Incendiul de la Highland, iulie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/highland-2026-07.md) · 3.413 ha
- [Incendiul de la Elan Valley, aprilie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/elan-valley-2026-04.md) · 1.480 ha
- [Incendiul de la Newry, Mourne and Down, 26 aprilie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/newry-mourne-and-down-2026-04-3.md) · 1.468 ha
- [Incendiul de la Gwynedd, iulie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/gwynedd-2026-07.md) · 1.050 ha
- [Incendiul de la Merthyr Tydfil, aprilie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/merthyr-tydfil-2026-04.md) · 1.017 ha
- [Incendiul de la Newry, Mourne and Down, 26 aprilie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/newry-mourne-and-down-2026-04-2.md) · 764 ha
- [Incendiul de la Powys, 8 august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/powys-2026-08.md) · 701 ha
- [Incendiul de la Derbyshire, iulie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/derbyshire-2026-07.md) · 660 ha
- [Incendiul de la Carmarthenshire, august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/carmarthenshire-2026-08.md) · 457 ha
- [Incendiul de la Wiltshire, iulie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/wiltshire-2026-07.md) · 391 ha
- [Incendiul de la Powys, 12 august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/powys-2026-08-2.md) · 238 ha
- [Incendiul de la Derbyshire, mai 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/derbyshire-2026-05.md) · 200 ha
- [Incendiul de la Derbyshire, iunie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/derbyshire-2026-06.md) · 188 ha
- [Incendiul de la Merthyr Tydfil, august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/merthyr-tydfil-2026-08.md) · 175 ha
- [Incendiul de la Torfaen, iulie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/torfaen-2026-07.md) · 173 ha
- [Incendiul de la Rhondda Cynon Taf, 2 august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/rhondda-cynon-taf-2026-08.md) · 157 ha
- [Incendiul de la Suffolk, iulie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/suffolk-2026-07.md) · 150 ha
- [Incendiul de la Powys, 19 august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/powys-2026-08-3.md) · 125 ha
- [Incendiul de la Rhondda Cynon Taf, 23 august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/rhondda-cynon-taf-2026-08-2.md) · 124 ha

## Surse și limite

Suprafețele din fișe sunt perimetre măsurate din satelit și pot diferi de statistica oficială. Seria anuală și săptămânală este estimarea Copernicus EFFIS. FWI este un calcul propriu cu ERA5 în punctul fiecărui incendiu: nu este o avertizare oficială de pericol.
Informațiile oficiale pentru Regatul Unit sunt publicate de: [Forestry Commission](https://www.gov.uk/government/organisations/forestry-commission)

## Cum să citezi

WorldFires, „Incendii în Regatul Unit în 2026”, https://worldfires.org/ro/tara/united-kingdom/2026 (accesat la 8 noiembrie 2026). Surse: Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5, NASA FIRMS (VIIRS).

> Site experimental cu date deschise prelucrate automat: poate conține erori și nu este un serviciu oficial de urgență. În caz de incendiu, sunați la numărul local de urgență.

Versiunea completă cu hărți: https://worldfires.org/ro/tara/united-kingdom/2026
