# Incendii în Regatul Unit în 2024

2 incendii de peste 100 hectare în Regatul Unit în 2024, cu 541 hectare arse potrivit perimetrelor lor. Aici e tot anul: ce spune seria oficială, când și unde a ars și cum a fost vremea.

## Anul în câteva fraze

- Potrivit Copernicus EFFIS, în 2024 au ars 2.262 hectare în Regatul Unit: 17 % din media celorlalți ani dintre 2011 și 2025 (13.423 ha). (Copernicus EFFIS)
- Cea mai grea săptămână a fost 4 martie–10 martie: au ars 712 hectare în șapte zile, 31 % din an potrivit Copernicus EFFIS. (Copernicus EFFIS)
- Cel mai mare incendiu a fost cel de la Highland, început pe 4 mai 2024, care a ars 437 hectare: 81 % din suprafața celor 2 incendii cu fișă din acest an. (WorldFires)
- Ziua cu cel mai mare pericol la un incendiu din acest an a fost 24 aprilie 2024: indice FWI de 1 (foarte scăzut pe scara EFFIS) la cel de la Highland, calculat de WorldFires cu ERA5. (WorldFires · ERA5)

## Lună de lună

Hectarele perimetrelor după luna de început a incendiului. Atinge o lună ca s-o vezi pe hartă.

| Luna | Incendii | Hectare |
|---|---:|---:|
| ianuarie | 0 | 0 |
| februarie | 0 | 0 |
| martie | 0 | 0 |
| aprilie | 1 | 104 |
| mai | 1 | 437 |
| iunie | 0 | 0 |
| iulie | 0 | 0 |
| august | 0 | 0 |
| septembrie | 0 | 0 |
| octombrie | 0 | 0 |
| noiembrie | 0 | 0 |
| decembrie | 0 | 0 |

## Săptămână cu săptămână, față de alți ani (Copernicus EFFIS)

Media și banda sunt climatologia Copernicus EFFIS pentru 2006–2025, care include și anul 2024.

| Săptămâna | 2024 | În săptămână | medie | minim și maxim |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 ian.–7 ian.) | 0 | 0 | 4 | 0–38 |
| 2 (8 ian.–14 ian.) | 0 | 0 | 8 | 0–83 |
| 3 (15 ian.–21 ian.) | 0 | 0 | 53 | 0–568 |
| 4 (22 ian.–28 ian.) | 499 | 499 | 83 | 0–568 |
| 5 (29 ian.–4 feb.) | 499 | 0 | 83 | 0–568 |
| 6 (5 feb.–11 feb.) | 499 | 0 | 137 | 0–985 |
| 7 (12 feb.–18 feb.) | 499 | 0 | 218 | 0–1.219 |
| 8 (19 feb.–25 feb.) | 499 | 0 | 287 | 0–1.579 |
| 9 (26 feb.–3 mar.) | 499 | 0 | 663 | 0–3.868 |
| 10 (4 mar.–10 mar.) | 1.211 | 712 | 807 | 0–3.900 |
| 11 (11 mar.–17 mar.) | 1.211 | 0 | 899 | 0–3.900 |
| 12 (18 mar.–24 mar.) | 1.211 | 0 | 1.862 | 0–12.661 |
| 13 (25 mar.–31 mar.) | 1.211 | 0 | 2.593 | 0–17.227 |
| 14 (1 apr.–7 apr.) | 1.648 | 437 | 3.851 | 0–28.925 |
| 15 (8 apr.–14 apr.) | 1.648 | 0 | 4.854 | 0–32.027 |
| 16 (15 apr.–21 apr.) | 1.648 | 0 | 5.588 | 0–32.619 |
| 17 (22 apr.–28 apr.) | 1.752 | 104 | 5.980 | 0–32.619 |
| 18 (29 apr.–5 mai) | 2.189 | 437 | 6.920 | 0–33.464 |
| 19 (6 mai–12 mai) | 2.189 | 0 | 7.412 | 0–35.251 |
| 20 (13 mai–19 mai) | 2.189 | 0 | 7.477 | 0–35.656 |
| 21 (20 mai–26 mai) | 2.189 | 0 | 7.610 | 0–35.694 |
| 22 (27 mai–2 iun.) | 2.189 | 0 | 7.737 | 0–35.694 |
| 23 (3 iun.–9 iun.) | 2.189 | 0 | 7.780 | 0–35.694 |
| 24 (10 iun.–16 iun.) | 2.189 | 0 | 7.794 | 0–35.725 |
| 25 (17 iun.–23 iun.) | 2.189 | 0 | 7.814 | 0–35.805 |
| 26 (24 iun.–30 iun.) | 2.189 | 0 | 8.464 | 0–45.614 |
| 27 (1 iul.–7 iul.) | 2.189 | 0 | 8.628 | 0–45.748 |
| 28 (8 iul.–14 iul.) | 2.189 | 0 | 8.674 | 0–45.748 |
| 29 (15 iul.–21 iul.) | 2.189 | 0 | 8.679 | 0–45.748 |
| 30 (22 iul.–28 iul.) | 2.189 | 0 | 8.699 | 0–45.748 |
| 31 (29 iul.–4 aug.) | 2.262 | 73 | 8.709 | 0–45.748 |
| 32 (5 aug.–11 aug.) | 2.262 | 0 | 8.722 | 0–45.821 |
| 33 (12 aug.–18 aug.) | 2.262 | 0 | 8.722 | 0–45.821 |
| 34 (19 aug.–25 aug.) | 2.262 | 0 | 8.730 | 0–45.972 |
| 35 (26 aug.–1 sept.) | 2.262 | 0 | 8.814 | 0–47.649 |
| 36 (2 sept.–8 sept.) | 2.262 | 0 | 8.814 | 0–47.649 |
| 37 (9 sept.–15 sept.) | 2.262 | 0 | 8.814 | 0–47.649 |
| 38 (16 sept.–22 sept.) | 2.262 | 0 | 8.814 | 0–47.649 |
| 39 (23 sept.–29 sept.) | 2.262 | 0 | 8.814 | 0–47.649 |
| 40 (30 sept.–6 oct.) | 2.262 | 0 | 8.816 | 0–47.649 |
| 41 (7 oct.–13 oct.) | 2.262 | 0 | 8.830 | 0–47.879 |
| 42 (14 oct.–20 oct.) | 2.262 | 0 | 8.830 | 0–47.879 |
| 43 (21 oct.–27 oct.) | 2.262 | 0 | 8.830 | 0–47.879 |
| 44 (28 oct.–3 nov.) | 2.262 | 0 | 8.832 | 0–47.879 |
| 45 (4 nov.–10 nov.) | 2.262 | 0 | 8.838 | 0–47.879 |
| 46 (11 nov.–17 nov.) | 2.262 | 0 | 8.838 | 0–47.879 |
| 47 (18 nov.–24 nov.) | 2.262 | 0 | 8.838 | 0–47.879 |
| 48 (25 nov.–1 dec.) | 2.262 | 0 | 8.838 | 0–47.879 |
| 49 (2 dec.–8 dec.) | 2.262 | 0 | 8.838 | 0–47.879 |
| 50 (9 dec.–15 dec.) | 2.262 | 0 | 8.838 | 0–47.879 |
| 51 (16 dec.–22 dec.) | 2.262 | 0 | 8.838 | 0–47.879 |
| 52 (23 dec.–29 dec.) | 2.262 | 0 | 8.838 | 0–47.879 |

## Cele mai mari incendii înregistrate

- [Incendiul de la Highland, mai 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/highland-2024-05.md) · 437 ha
- [Incendiul de la Highland, aprilie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/highland-2024-04.md) · 104 ha

## Surse și limite

Suprafețele din fișe sunt perimetre măsurate din satelit și pot diferi de statistica oficială. Seria anuală și săptămânală este estimarea Copernicus EFFIS. FWI este un calcul propriu cu ERA5 în punctul fiecărui incendiu: nu este o avertizare oficială de pericol.
Informațiile oficiale pentru Regatul Unit sunt publicate de: [Forestry Commission](https://www.gov.uk/government/organisations/forestry-commission)

## Cum să citezi

WorldFires, „Incendii în Regatul Unit în 2024”, https://worldfires.org/ro/tara/united-kingdom/2024 (accesat la 8 noiembrie 2026). Surse: Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5, NASA FIRMS (VIIRS).

> Site experimental cu date deschise prelucrate automat: poate conține erori și nu este un serviciu oficial de urgență. În caz de incendiu, sunați la numărul local de urgență.

Versiunea completă cu hărți: https://worldfires.org/ro/tara/united-kingdom/2024
