# Incendii în Suriname în 2024

22 incendii de peste 1.000 hectare în Suriname în 2024, cu 45.992 hectare arse potrivit perimetrelor lor. Aici e tot anul: ce spune seria oficială, când și unde a ars și cum a fost vremea.

## Anul în câteva fraze

- Potrivit Copernicus GWIS, în 2024 au ars 127.368 hectare în Suriname: de 3,0 ori media celorlalți ani dintre 2012 și 2024 (42.178 ha). Este anul cu cea mai mare suprafață arsă dintre cei 13 ai seriei. (Copernicus GWIS)
- Cea mai grea săptămână a fost 25 martie–31 martie: au ars 24.443 hectare în șapte zile, 19 % din an potrivit Copernicus GWIS. (Copernicus GWIS)
- Cel mai mare incendiu a fost cel de la Welgelegen, început pe 21 februarie 2024, care a ars 5.149 hectare: 11 % din suprafața celor 22 incendii cu fișă din acest an. (WorldFires)

## Lună de lună

Hectarele perimetrelor după luna de început a incendiului. Atinge o lună ca s-o vezi pe hartă.

| Luna | Incendii | Hectare |
|---|---:|---:|
| ianuarie | 3 | 3.906 |
| februarie | 8 | 20.532 |
| martie | 6 | 14.573 |
| aprilie | 3 | 3.683 |
| mai | 0 | 0 |
| iunie | 0 | 0 |
| iulie | 0 | 0 |
| august | 0 | 0 |
| septembrie | 1 | 1.178 |
| octombrie | 0 | 0 |
| noiembrie | 0 | 0 |
| decembrie | 1 | 2.120 |

## Săptămână cu săptămână, față de alți ani (Copernicus GWIS)

Media și banda sunt climatologia Copernicus GWIS pentru 2012–2025, care include și anul 2024.

| Săptămâna | 2024 | În săptămână | medie | minim și maxim |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 ian.–7 ian.) | 1.977 | 1.977 | 314 | 0–1.977 |
| 2 (8 ian.–14 ian.) | 3.555 | 1.578 | 721 | 0–3.555 |
| 3 (15 ian.–21 ian.) | 5.731 | 2.176 | 1.202 | 0–5.731 |
| 4 (22 ian.–28 ian.) | 10.844 | 5.113 | 2.091 | 0–10.844 |
| 5 (29 ian.–4 feb.) | 11.460 | 616 | 2.344 | 0–11.460 |
| 6 (5 feb.–11 feb.) | 12.990 | 1.530 | 2.710 | 0–12.990 |
| 7 (12 feb.–18 feb.) | 19.749 | 6.759 | 3.296 | 0–19.749 |
| 8 (19 feb.–25 feb.) | 37.622 | 17.873 | 4.780 | 0–37.622 |
| 9 (26 feb.–3 mar.) | 50.487 | 12.865 | 6.093 | 0–50.487 |
| 10 (4 mar.–10 mar.) | 56.998 | 6.511 | 7.171 | 0–56.998 |
| 11 (11 mar.–17 mar.) | 57.688 | 690 | 7.812 | 184–57.688 |
| 12 (18 mar.–24 mar.) | 61.856 | 4.168 | 8.915 | 184–61.856 |
| 13 (25 mar.–31 mar.) | 86.299 | 24.443 | 11.415 | 184–86.299 |
| 14 (1 apr.–7 apr.) | 97.543 | 11.244 | 13.169 | 184–97.543 |
| 15 (8 apr.–14 apr.) | 103.536 | 5.993 | 13.961 | 184–103.536 |
| 16 (15 apr.–21 apr.) | 103.536 | 0 | 14.208 | 184–103.536 |
| 17 (22 apr.–28 apr.) | 103.536 | 0 | 14.422 | 332–103.536 |
| 18 (29 apr.–5 mai) | 103.536 | 0 | 14.481 | 332–103.536 |
| 19 (6 mai–12 mai) | 103.536 | 0 | 14.562 | 525–103.536 |
| 20 (13 mai–19 mai) | 103.536 | 0 | 14.582 | 525–103.536 |
| 21 (20 mai–26 mai) | 103.536 | 0 | 14.596 | 525–103.536 |
| 22 (27 mai–2 iun.) | 103.536 | 0 | 14.596 | 525–103.536 |
| 23 (3 iun.–9 iun.) | 103.536 | 0 | 14.619 | 525–103.536 |
| 24 (10 iun.–16 iun.) | 103.536 | 0 | 14.619 | 525–103.536 |
| 25 (17 iun.–23 iun.) | 103.536 | 0 | 14.648 | 525–103.536 |
| 26 (24 iun.–30 iun.) | 103.536 | 0 | 14.648 | 525–103.536 |
| 27 (1 iul.–7 iul.) | 103.536 | 0 | 14.648 | 525–103.536 |
| 28 (8 iul.–14 iul.) | 103.536 | 0 | 14.648 | 525–103.536 |
| 29 (15 iul.–21 iul.) | 103.536 | 0 | 14.682 | 525–103.536 |
| 30 (22 iul.–28 iul.) | 103.536 | 0 | 14.732 | 770–103.536 |
| 31 (29 iul.–4 aug.) | 103.536 | 0 | 14.821 | 770–103.536 |
| 32 (5 aug.–11 aug.) | 103.536 | 0 | 14.883 | 770–103.536 |
| 33 (12 aug.–18 aug.) | 103.536 | 0 | 15.043 | 1.088–103.536 |
| 34 (19 aug.–25 aug.) | 103.536 | 0 | 15.163 | 1.088–103.536 |
| 35 (26 aug.–1 sept.) | 103.536 | 0 | 15.623 | 1.124–103.536 |
| 36 (2 sept.–8 sept.) | 103.786 | 250 | 16.068 | 1.124–103.786 |
| 37 (9 sept.–15 sept.) | 104.203 | 417 | 16.973 | 1.321–104.203 |
| 38 (16 sept.–22 sept.) | 106.719 | 2.516 | 18.381 | 1.321–106.719 |
| 39 (23 sept.–29 sept.) | 107.647 | 928 | 20.603 | 2.218–107.647 |
| 40 (30 sept.–6 oct.) | 108.227 | 580 | 23.768 | 3.598–108.227 |
| 41 (7 oct.–13 oct.) | 111.627 | 3.400 | 27.254 | 5.182–111.627 |
| 42 (14 oct.–20 oct.) | 114.780 | 3.153 | 31.554 | 7.895–114.780 |
| 43 (21 oct.–27 oct.) | 116.524 | 1.744 | 34.712 | 10.252–116.524 |
| 44 (28 oct.–3 nov.) | 119.094 | 2.570 | 37.498 | 10.669–119.094 |
| 45 (4 nov.–10 nov.) | 121.446 | 2.352 | 39.149 | 10.900–121.446 |
| 46 (11 nov.–17 nov.) | 121.446 | 0 | 42.068 | 11.603–121.446 |
| 47 (18 nov.–24 nov.) | 122.490 | 1.044 | 43.696 | 11.603–122.490 |
| 48 (25 nov.–1 dec.) | 125.375 | 2.885 | 44.919 | 11.603–125.375 |
| 49 (2 dec.–8 dec.) | 127.368 | 1.993 | 45.515 | 11.905–127.368 |
| 50 (9 dec.–15 dec.) | 127.368 | 0 | 45.990 | 12.179–127.368 |
| 51 (16 dec.–22 dec.) | 127.368 | 0 | 46.243 | 12.179–127.368 |
| 52 (23 dec.–29 dec.) | 127.368 | 0 | 46.418 | 12.179–127.368 |

## Cele mai mari incendii înregistrate

- [Incendiul de la Welgelegen, februarie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/welgelegen-2024-02.md) · 5.149 ha
- [Incendiul de la Groot Henar, 15 februarie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/groot-henar-2024-02-2.md) · 4.777 ha
- [Incendiul de la Bakkie, martie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/bakkie-2024-03.md) · 4.195 ha
- [Incendiul de la Wageningen, 26 martie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/wageningen-2024-03-2.md) · 3.657 ha
- [Incendiul de la Groot Henar, 18 februarie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/groot-henar-2024-02.md) · 2.293 ha
- [Incendiul de la Bakkie, februarie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/bakkie-2024-02.md) · 2.216 ha
- [Incendiul de la Wageningen, 24 martie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/wageningen-2024-03.md) · 2.191 ha
- [Incendiul de la Wayamboweg, decembrie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/wayamboweg-2024-12.md) · 2.120 ha
- [Incendiul de la Oostelijke Polders, februarie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/oostelijke-polders-2024-02.md) · 1.891 ha
- [Incendiul de la Oostelijke Polders, martie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/oostelijke-polders-2024-03.md) · 1.770 ha
- [Incendiul de la Johanna Maria, 27 februarie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/johanna-maria-2024-02.md) · 1.585 ha
- [Incendiul de la Wageningen, ianuarie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/wageningen-2024-01.md) · 1.482 ha
- [Incendiul de la Groot Henar, 22 martie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/groot-henar-2024-03.md) · 1.460 ha
- [Incendiul de la Wayamboweg, aprilie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/wayamboweg-2024-04.md) · 1.394 ha
- [Incendiul de la Wageningen, 16 februarie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/wageningen-2024-02.md) · 1.368 ha
- [Incendiul de la Groot Henar, 22 ianuarie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/groot-henar-2024-01-2.md) · 1.329 ha
- [Incendiul de la Johanna Maria, martie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/johanna-maria-2024-03.md) · 1.300 ha
- [Incendiul de la Johanna Maria, 26 februarie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/johanna-maria-2024-02-2.md) · 1.253 ha
- [Incendiul de la Patamacca, septembrie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/patamacca-2024-09.md) · 1.178 ha
- [Incendiul de la Johanna Maria, aprilie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/johanna-maria-2024-04.md) · 1.160 ha

## Surse și limite

Suprafețele din fișe sunt perimetre măsurate din satelit și pot diferi de statistica oficială. Seria anuală și săptămânală este estimarea Copernicus GWIS. FWI este un calcul propriu cu ERA5 în punctul fiecărui incendiu: nu este o avertizare oficială de pericol.

## Cum să citezi

WorldFires, „Incendii în Suriname în 2024”, https://worldfires.org/ro/tara/suriname/2024 (accesat la 7 noiembrie 2026). Surse: Copernicus GWIS, WorldFires, NASA FIRMS (VIIRS).

> Site experimental cu date deschise prelucrate automat: poate conține erori și nu este un serviciu oficial de urgență. În caz de incendiu, sunați la numărul local de urgență.

Versiunea completă cu hărți: https://worldfires.org/ro/tara/suriname/2024
