# Incendii în Serbia în 2026

54 incendii de peste 100 hectare în Serbia în 2026, cu 32.215 hectare arse potrivit perimetrelor lor. Aici e tot anul: ce spune seria oficială, când și unde a ars și cum a fost vremea.

> An în curs: cifrele se schimbă zilnic până la închiderea anului și nu se compară cu anii încheiați.

## Anul în câteva fraze

- Cea mai grea săptămână de până acum a fost 16 iulie–22 iulie: au ars 15.688 hectare în șapte zile, 42 % din cât a ars anul acesta potrivit Copernicus EFFIS. (Copernicus EFFIS)
- Cel mai mare incendiu a fost cel de la Deliblatska peščara, început pe 21 iulie 2026, care a ars 15.656 hectare: 49 % din suprafața celor 54 incendii cu fișă din acest an. (WorldFires)
- Ziua cu cel mai mare pericol la un incendiu din acest an a fost 6 septembrie 2026: indice FWI de 74 (foarte extrem pe scara EFFIS) la cel de la Negotin Municipality, calculat de WorldFires cu ERA5. (WorldFires · ERA5)

## Lună de lună

Hectarele perimetrelor după luna de început a incendiului. Atinge o lună ca s-o vezi pe hartă.

| Luna | Incendii | Hectare |
|---|---:|---:|
| ianuarie | 0 | 0 |
| februarie | 0 | 0 |
| martie | 5 | 1.347 |
| aprilie | 2 | 259 |
| mai | 0 | 0 |
| iunie | 0 | 0 |
| iulie | 2 | 15.825 |
| august | 24 | 7.310 |
| septembrie | 9 | 5.318 |
| octombrie | 12 | 2.156 |
| noiembrie | 0 | 0 |
| decembrie | 0 | 0 |

## Săptămână cu săptămână, față de alți ani (Copernicus EFFIS)

| Săptămâna | 2026 | În săptămână | medie | minim și maxim |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 ian.–7 ian.) | 0 | 0 | 0 | 0–0 |
| 2 (8 ian.–14 ian.) | 0 | 0 | 3 | 0–55 |
| 3 (15 ian.–21 ian.) | 0 | 0 | 6 | 0–62 |
| 4 (22 ian.–28 ian.) | 0 | 0 | 8 | 0–90 |
| 5 (29 ian.–4 feb.) | 0 | 0 | 20 | 0–216 |
| 6 (5 feb.–11 feb.) | 0 | 0 | 155 | 0–2.516 |
| 7 (12 feb.–18 feb.) | 0 | 0 | 194 | 0–3.160 |
| 8 (19 feb.–25 feb.) | 0 | 0 | 280 | 0–3.160 |
| 9 (26 feb.–4 mar.) | 86 | 86 | 421 | 0–3.479 |
| 10 (5 mar.–11 mar.) | 586 | 500 | 806 | 0–7.222 |
| 11 (12 mar.–18 mar.) | 2.035 | 1.449 | 924 | 0–7.710 |
| 12 (19 mar.–25 mar.) | 2.073 | 38 | 1.615 | 0–7.782 |
| 13 (26 mar.–1 apr.) | 2.119 | 46 | 2.160 | 0–9.254 |
| 14 (2 apr.–8 apr.) | 2.193 | 74 | 2.440 | 0–9.546 |
| 15 (9 apr.–15 apr.) | 2.229 | 36 | 2.757 | 0–12.338 |
| 16 (16 apr.–22 apr.) | 2.229 | 0 | 2.802 | 0–12.875 |
| 17 (23 apr.–29 apr.) | 2.520 | 291 | 2.854 | 0–12.875 |
| 18 (30 apr.–6 mai) | 2.520 | 0 | 2.873 | 0–12.948 |
| 19 (7 mai–13 mai) | 2.520 | 0 | 2.882 | 0–12.948 |
| 20 (14 mai–20 mai) | 2.520 | 0 | 2.889 | 0–12.948 |
| 21 (21 mai–27 mai) | 2.520 | 0 | 2.894 | 0–12.948 |
| 22 (28 mai–3 iun.) | 2.520 | 0 | 2.894 | 0–12.948 |
| 23 (4 iun.–10 iun.) | 2.520 | 0 | 2.895 | 0–12.948 |
| 24 (11 iun.–17 iun.) | 2.520 | 0 | 2.895 | 0–12.948 |
| 25 (18 iun.–24 iun.) | 2.520 | 0 | 2.922 | 0–12.948 |
| 26 (25 iun.–1 iul.) | 2.550 | 30 | 2.973 | 0–12.948 |
| 27 (2 iul.–8 iul.) | 2.550 | 0 | 3.301 | 0–16.214 |
| 28 (9 iul.–15 iul.) | 2.550 | 0 | 3.376 | 0–16.800 |
| 29 (16 iul.–22 iul.) | 18.238 | 15.688 | 3.756 | 0–17.815 |
| 30 (23 iul.–29 iul.) | 18.443 | 205 | 4.521 | 0–19.258 |
| 31 (30 iul.–5 aug.) | 19.493 | 1.050 | 4.769 | 0–20.482 |
| 32 (6 aug.–12 aug.) | 22.802 | 3.309 | 5.181 | 0–22.075 |
| 33 (13 aug.–19 aug.) | 25.167 | 2.365 | 5.663 | 0–24.539 |
| 34 (20 aug.–26 aug.) | 26.938 | 1.771 | 6.266 | 0–28.789 |
| 35 (27 aug.–2 sept.) | 27.855 | 917 | 6.859 | 0–32.033 |
| 36 (3 sept.–9 sept.) | 33.555 | 5.700 | 7.266 | 0–36.332 |
| 37 (10 sept.–16 sept.) | 33.751 | 196 | 7.374 | 0–36.332 |
| 38 (17 sept.–23 sept.) | 34.201 | 450 | 7.436 | 0–36.434 |
| 39 (24 sept.–30 sept.) | 34.278 | 77 | 7.492 | 0–36.434 |
| 40 (1 oct.–7 oct.) | 36.801 | 2.523 | 7.538 | 0–36.434 |
| 41 (8 oct.–14 oct.) | 37.078 | 277 | 7.602 | 0–36.434 |
| 42 (15 oct.–21 oct.) | 37.159 | 81 | 7.646 | 0–36.468 |
| 43 (22 oct.–28 oct.) | 37.159 | 0 | 7.747 | 0–36.508 |
| 44 (29 oct.–4 nov.) | 37.159 | 0 | 7.892 | 0–36.508 |

## Cele mai mari incendii înregistrate

- [Incendiul de la Deliblatska peščara, iulie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/deliblatska-pescara-2026-07.md) · 15.656 ha
- [Incendiul de la Bela Palanka Municipality, septembrie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/bela-palanka-municipality-2026-09.md) · 2.055 ha
- [Incendiul de la Sjenica Municipality, septembrie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/sjenica-municipality-2026-09.md) · 1.855 ha
- [Incendiul de la Bujanovac Municipality, 10 august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/bujanovac-municipality-2026-08.md) · 1.129 ha
- [Incendiul de la Kladovo Municipality, 18 august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/kladovo-municipality-2026-08.md) · 1.072 ha
- [Incendiul de la Kraljevo City, 5 august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/kraljevo-city-2026-08-3.md) · 678 ha
- [Incendiul de la Kucevo Municipality, 14 martie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/kucevo-municipality-2026-03-2.md) · 575 ha
- [Incendiul de la Despotovac Municipality, septembrie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/despotovac-municipality-2026-09.md) · 470 ha
- [Incendiul de la Bojnik Municipality, 10 august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/bojnik-municipality-2026-08.md) · 404 ha
- [Incendiul de la Vranje City, martie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/vranje-city-2026-03.md) · 393 ha
- [Incendiul de la Lebane Municipality, 20 august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/lebane-municipality-2026-08-2.md) · 336 ha
- [Incendiul de la Negotin Municipality, 3 septembrie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/negotin-municipality-2026-09.md) · 331 ha
- [Incendiul de la Vranje City, august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/vranje-city-2026-08.md) · 328 ha
- [Incendiul de la Kraljevo City, 6 august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/kraljevo-city-2026-08-4.md) · 328 ha
- [Incendiul de la Negotin Municipality, octombrie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/negotin-municipality-2026-10.md) · 318 ha
- [Incendiul de la Kraljevo City, 10 august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/kraljevo-city-2026-08-5.md) · 292 ha
- [Incendiul de la Negotin Municipality, august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/negotin-municipality-2026-08.md) · 274 ha
- [Incendiul de la Ruma Municipality, 3 octombrie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/ruma-municipality-2026-10.md) · 257 ha
- [Incendiul de la Kraljevo City, 5 august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/kraljevo-city-2026-08-2.md) · 257 ha
- [Incendiul de la Kovin Municipality, octombrie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/kovin-municipality-2026-10.md) · 251 ha

## Surse și limite

Suprafețele din fișe sunt perimetre măsurate din satelit și pot diferi de statistica oficială. Seria anuală și săptămânală este estimarea Copernicus EFFIS. FWI este un calcul propriu cu ERA5 în punctul fiecărui incendiu: nu este o avertizare oficială de pericol.
Informațiile oficiale pentru Serbia sunt publicate de: [Сектор за ванредне ситуације · МУП](https://www.mup.gov.rs)

## Cum să citezi

WorldFires, „Incendii în Serbia în 2026”, https://worldfires.org/ro/tara/serbia/2026 (accesat la 8 noiembrie 2026). Surse: Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5, NASA FIRMS (VIIRS).

> Site experimental cu date deschise prelucrate automat: poate conține erori și nu este un serviciu oficial de urgență. În caz de incendiu, sunați la numărul local de urgență.

Versiunea completă cu hărți: https://worldfires.org/ro/tara/serbia/2026
