# Incendii în Portugalia în 2025

85 incendii de peste 100 hectare în Portugalia în 2025, cu 272.682 hectare arse potrivit perimetrelor lor. Aici e tot anul: ce spune seria oficială, când și unde a ars și cum a fost vremea.

## Anul în câteva fraze

- Potrivit ICNF (INE Portugalia), în 2025 au ars 270.699 hectare în Portugalia: de 2,3 ori media celorlalți ani dintre 2011 și 2025 (117.686 ha). Doar în 2017 a ars mai mult. (ICNF (INE Portugalia))
- Cea mai grea săptămână a fost 6 august–12 august: au ars 151.808 hectare în șapte zile, 54 % din an potrivit Copernicus EFFIS. (Copernicus EFFIS)
- Cel mai mare incendiu a fost cel de la Trancoso, început pe 8 august 2025, care a ars 78.447 hectare: 29 % din suprafața celor 85 incendii cu fișă din acest an. (WorldFires)
- Ziua cu cel mai mare pericol la un incendiu din acest an a fost 29 iulie 2025: indice FWI de 66 (extrem pe scara EFFIS) la cel de la Nisa, calculat de WorldFires cu ERA5. (WorldFires · ERA5)

## Lună de lună

Hectarele perimetrelor după luna de început a incendiului. Atinge o lună ca s-o vezi pe hartă.

| Luna | Incendii | Hectare |
|---|---:|---:|
| ianuarie | 0 | 0 |
| februarie | 0 | 0 |
| martie | 4 | 951 |
| aprilie | 1 | 144 |
| mai | 1 | 207 |
| iunie | 3 | 2.000 |
| iulie | 24 | 26.792 |
| august | 39 | 229.733 |
| septembrie | 10 | 12.059 |
| octombrie | 3 | 796 |
| noiembrie | 0 | 0 |
| decembrie | 0 | 0 |

## Săptămână cu săptămână, față de alți ani (Copernicus EFFIS)

Media și banda sunt climatologia Copernicus EFFIS pentru 2006–2025, care include și anul 2025.

| Săptămâna | 2025 | În săptămână | medie | minim și maxim |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 ian.–7 ian.) | 45 | 45 | 74 | 0–767 |
| 2 (8 ian.–14 ian.) | 109 | 64 | 174 | 0–1.550 |
| 3 (15 ian.–21 ian.) | 315 | 206 | 343 | 0–2.952 |
| 4 (22 ian.–28 ian.) | 315 | 0 | 606 | 0–3.962 |
| 5 (29 ian.–4 feb.) | 315 | 0 | 900 | 0–6.821 |
| 6 (5 feb.–11 feb.) | 315 | 0 | 1.059 | 0–7.354 |
| 7 (12 feb.–18 feb.) | 315 | 0 | 1.177 | 0–7.390 |
| 8 (19 feb.–25 feb.) | 315 | 0 | 1.456 | 0–7.475 |
| 9 (26 feb.–4 mar.) | 374 | 59 | 1.747 | 0–7.708 |
| 10 (5 mar.–11 mar.) | 374 | 0 | 1.951 | 0–7.708 |
| 11 (12 mar.–18 mar.) | 607 | 233 | 2.598 | 0–9.668 |
| 12 (19 mar.–25 mar.) | 952 | 345 | 3.232 | 0–13.758 |
| 13 (26 mar.–1 apr.) | 3.072 | 2.120 | 4.145 | 0–20.039 |
| 14 (2 apr.–8 apr.) | 3.209 | 137 | 4.428 | 0–20.039 |
| 15 (9 apr.–15 apr.) | 3.315 | 106 | 4.525 | 0–20.039 |
| 16 (16 apr.–22 apr.) | 3.315 | 0 | 4.684 | 0–20.039 |
| 17 (23 apr.–29 apr.) | 3.517 | 202 | 4.762 | 0–20.039 |
| 18 (30 apr.–6 mai) | 3.517 | 0 | 4.842 | 0–20.039 |
| 19 (7 mai–13 mai) | 3.517 | 0 | 4.860 | 34–20.039 |
| 20 (14 mai–20 mai) | 3.579 | 62 | 4.916 | 34–20.350 |
| 21 (21 mai–27 mai) | 3.646 | 67 | 5.029 | 34–20.350 |
| 22 (28 mai–3 iun.) | 3.853 | 207 | 5.094 | 34–20.350 |
| 23 (4 iun.–10 iun.) | 3.853 | 0 | 5.367 | 34–20.350 |
| 24 (11 iun.–17 iun.) | 4.502 | 649 | 7.000 | 34–36.694 |
| 25 (18 iun.–24 iun.) | 4.852 | 350 | 8.373 | 34–60.087 |
| 26 (25 iun.–1 iul.) | 6.163 | 1.311 | 8.728 | 34–60.243 |
| 27 (2 iul.–8 iul.) | 7.954 | 1.791 | 10.716 | 328–60.801 |
| 28 (9 iul.–15 iul.) | 8.075 | 121 | 12.077 | 391–61.272 |
| 29 (16 iul.–22 iul.) | 8.537 | 462 | 17.531 | 699–91.763 |
| 30 (23 iul.–29 iul.) | 30.537 | 22.000 | 23.320 | 831–139.456 |
| 31 (30 iul.–5 aug.) | 42.773 | 12.236 | 28.047 | 944–140.970 |
| 32 (6 aug.–12 aug.) | 194.581 | 151.808 | 49.698 | 2.223–194.581 |
| 33 (13 aug.–19 aug.) | 257.401 | 62.820 | 59.161 | 2.310–257.401 |
| 34 (20 aug.–26 aug.) | 261.524 | 4.123 | 65.935 | 2.431–261.524 |
| 35 (27 aug.–2 sept.) | 265.139 | 3.615 | 70.960 | 2.786–265.139 |
| 36 (3 sept.–9 sept.) | 269.316 | 4.177 | 76.028 | 2.786–269.316 |
| 37 (10 sept.–16 sept.) | 271.764 | 2.448 | 80.009 | 4.215–271.764 |
| 38 (17 sept.–23 sept.) | 277.215 | 5.451 | 85.599 | 4.215–277.215 |
| 39 (24 sept.–30 sept.) | 277.456 | 241 | 86.125 | 4.391–277.456 |
| 40 (1 oct.–7 oct.) | 277.513 | 57 | 87.438 | 5.030–277.513 |
| 41 (8 oct.–14 oct.) | 277.956 | 443 | 94.174 | 5.350–356.681 |
| 42 (15 oct.–21 oct.) | 278.121 | 165 | 104.853 | 5.350–562.879 |
| 43 (22 oct.–28 oct.) | 278.532 | 411 | 104.926 | 5.350–562.988 |
| 44 (29 oct.–4 nov.) | 278.532 | 0 | 105.092 | 5.350–563.023 |
| 45 (5 nov.–11 nov.) | 278.532 | 0 | 105.194 | 5.350–563.023 |
| 46 (12 nov.–18 nov.) | 278.532 | 0 | 105.233 | 5.350–563.330 |
| 47 (19 nov.–25 nov.) | 278.798 | 266 | 105.290 | 5.350–563.462 |
| 48 (26 nov.–2 dec.) | 278.798 | 0 | 105.332 | 5.350–563.462 |
| 49 (3 dec.–9 dec.) | 278.798 | 0 | 105.360 | 5.350–563.530 |
| 50 (10 dec.–16 dec.) | 278.798 | 0 | 105.384 | 5.350–563.530 |
| 51 (17 dec.–23 dec.) | 278.798 | 0 | 105.403 | 5.350–563.530 |
| 52 (24 dec.–30 dec.) | 278.917 | 119 | 105.477 | 5.350–563.530 |

## Cele mai mari incendii înregistrate

- [Incendiul de la Trancoso, august 2025](https://worldfires.org/ro/incendiu/trancoso-2025-08.md) · 78.447 ha
- [Incendiul de la Arganil, august 2025](https://worldfires.org/ro/incendiu/arganil-2025-08.md) · 68.190 ha
- [Incendiul de la Sabugal, august 2025](https://worldfires.org/ro/incendiu/sabugal-2025-08.md) · 23.594 ha
- [Incendiul de la Freixo de Espada à Cinta, august 2025](https://worldfires.org/ro/incendiu/freixo-de-espada-a-cinta-2025-08.md) · 11.932 ha
- [Incendiul de la Guarda, august 2025](https://worldfires.org/ro/incendiu/guarda-2025-08.md) · 9.523 ha
- [Incendiul de la Ponte da Barca, iulie 2025](https://worldfires.org/ro/incendiu/ponte-da-barca-2025-07.md) · 7.225 ha
- [Incendiul de la Arouca, iulie 2025](https://worldfires.org/ro/incendiu/arouca-2025-07.md) · 6.555 ha
- [Incendiul de la Vila Real, 3 august 2025](https://worldfires.org/ro/incendiu/vila-real-2025-08-2.md) · 6.087 ha
- [Incendiul de la Mirandela, august 2025](https://worldfires.org/ro/incendiu/mirandela-2025-08.md) · 5.163 ha
- [Incendiul de la Vilarelho Da Raia, august 2025](https://worldfires.org/ro/incendiu/vilarelho-da-raia-2025-08.md) · 3.493 ha
- [Incendiul de la Vinhais, 28 august 2025](https://worldfires.org/ro/incendiu/vinhais-2025-08-2.md) · 3.405 ha
- [Incendiul de la Lousã, august 2025](https://worldfires.org/ro/incendiu/lousa-2025-08.md) · 3.388 ha
- [Incendiul de la Penamacor, iulie 2025](https://worldfires.org/ro/incendiu/penamacor-2025-07.md) · 3.019 ha
- [Incendiul de la Mata de Lobos, august 2025](https://worldfires.org/ro/incendiu/mata-de-lobos-2025-08.md) · 2.774 ha
- [Incendiul de la Figueira de Castelo Rodrigo, august 2025](https://worldfires.org/ro/incendiu/figueira-de-castelo-rodrigo-2025-08.md) · 2.708 ha
- [Incendiul de la Aljezur, septembrie 2025](https://worldfires.org/ro/incendiu/aljezur-2025-09.md) · 2.332 ha
- [Incendiul de la Castro Daire, septembrie 2025](https://worldfires.org/ro/incendiu/castro-daire-2025-09.md) · 2.067 ha
- [Incendiul de la Seia, septembrie 2025](https://worldfires.org/ro/incendiu/seia-2025-09.md) · 1.937 ha
- [Incendiul de la Penafiel, iulie 2025](https://worldfires.org/ro/incendiu/penafiel-2025-07.md) · 1.705 ha
- [Incendiul de la Figueira de Castelo Rodrigo, septembrie 2025](https://worldfires.org/ro/incendiu/figueira-de-castelo-rodrigo-2025-09.md) · 1.616 ha

## Surse și limite

Suprafețele din fișe sunt perimetre măsurate din satelit și pot diferi de statistica oficială. Seria anuală și săptămânală este estimarea Copernicus EFFIS. FWI este un calcul propriu cu ERA5 în punctul fiecărui incendiu: nu este o avertizare oficială de pericol.
Informațiile oficiale pentru Portugalia sunt publicate de: [ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas](https://www.icnf.pt) · [ANEPC · Proteção Civil](https://prociv.gov.pt) · [Fogos.pt (ocorrências em tempo real)](https://fogos.pt)

## Cum să citezi

WorldFires, „Incendii în Portugalia în 2025”, https://worldfires.org/ro/tara/portugal/2025 (accesat la 6 noiembrie 2026). Surse: ICNF (INE Portugalia), Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5, NASA FIRMS (VIIRS).

> Site experimental cu date deschise prelucrate automat: poate conține erori și nu este un serviciu oficial de urgență. În caz de incendiu, sunați la numărul local de urgență.

Versiunea completă cu hărți: https://worldfires.org/ro/tara/portugal/2025
