# Incendii în Portugalia în 2024

69 incendii de peste 100 hectare în Portugalia în 2024, cu 137.608 hectare arse potrivit perimetrelor lor. Aici e tot anul: ce spune seria oficială, când și unde a ars și cum a fost vremea.

## Anul în câteva fraze

- Potrivit ICNF (INE Portugalia), în 2024 au ars 142.843 hectare în Portugalia: de 1,1 ori media celorlalți ani dintre 2011 și 2025 (126.819 ha). (ICNF (INE Portugalia))
- Cea mai grea săptămână a fost 16 septembrie–22 septembrie: au ars 94.202 hectare în șapte zile, 66 % din an potrivit Copernicus EFFIS. (Copernicus EFFIS)
- Cel mai mare incendiu a fost cel de la Castro Daire, început pe 14 septembrie 2024, care a ars 35.523 hectare: 26 % din suprafața celor 69 incendii cu fișă din acest an. (WorldFires)
- Ziua cu cel mai mare pericol la un incendiu din acest an a fost 16 septembrie 2024: indice FWI de 73 (foarte extrem pe scara EFFIS) la cel de la Aveiro, calculat de WorldFires cu ERA5. (WorldFires · ERA5)

## Lună de lună

Hectarele perimetrelor după luna de început a incendiului. Atinge o lună ca s-o vezi pe hartă.

| Luna | Incendii | Hectare |
|---|---:|---:|
| ianuarie | 1 | 467 |
| februarie | 0 | 0 |
| martie | 0 | 0 |
| aprilie | 1 | 110 |
| mai | 0 | 0 |
| iunie | 1 | 103 |
| iulie | 0 | 0 |
| august | 9 | 9.736 |
| septembrie | 57 | 127.192 |
| octombrie | 0 | 0 |
| noiembrie | 0 | 0 |
| decembrie | 0 | 0 |

## Săptămână cu săptămână, față de alți ani (Copernicus EFFIS)

Media și banda sunt climatologia Copernicus EFFIS pentru 2006–2025, care include și anul 2024.

| Săptămâna | 2024 | În săptămână | medie | minim și maxim |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 ian.–7 ian.) | 0 | 0 | 74 | 0–767 |
| 2 (8 ian.–14 ian.) | 0 | 0 | 174 | 0–1.550 |
| 3 (15 ian.–21 ian.) | 0 | 0 | 343 | 0–2.952 |
| 4 (22 ian.–28 ian.) | 81 | 81 | 606 | 0–3.962 |
| 5 (29 ian.–4 feb.) | 982 | 901 | 900 | 0–6.821 |
| 6 (5 feb.–11 feb.) | 1.017 | 35 | 1.059 | 0–7.354 |
| 7 (12 feb.–18 feb.) | 1.017 | 0 | 1.177 | 0–7.390 |
| 8 (19 feb.–25 feb.) | 1.017 | 0 | 1.456 | 0–7.475 |
| 9 (26 feb.–3 mar.) | 1.017 | 0 | 1.747 | 0–7.708 |
| 10 (4 mar.–10 mar.) | 1.017 | 0 | 1.951 | 0–7.708 |
| 11 (11 mar.–17 mar.) | 1.053 | 36 | 2.598 | 0–9.668 |
| 12 (18 mar.–24 mar.) | 1.310 | 257 | 3.232 | 0–13.758 |
| 13 (25 mar.–31 mar.) | 1.310 | 0 | 4.145 | 0–20.039 |
| 14 (1 apr.–7 apr.) | 1.310 | 0 | 4.428 | 0–20.039 |
| 15 (8 apr.–14 apr.) | 1.310 | 0 | 4.525 | 0–20.039 |
| 16 (15 apr.–21 apr.) | 1.406 | 96 | 4.684 | 0–20.039 |
| 17 (22 apr.–28 apr.) | 1.574 | 168 | 4.762 | 0–20.039 |
| 18 (29 apr.–5 mai) | 1.610 | 36 | 4.842 | 0–20.039 |
| 19 (6 mai–12 mai) | 1.610 | 0 | 4.860 | 34–20.039 |
| 20 (13 mai–19 mai) | 1.610 | 0 | 4.916 | 34–20.350 |
| 21 (20 mai–26 mai) | 1.610 | 0 | 5.029 | 34–20.350 |
| 22 (27 mai–2 iun.) | 1.610 | 0 | 5.094 | 34–20.350 |
| 23 (3 iun.–9 iun.) | 1.610 | 0 | 5.367 | 34–20.350 |
| 24 (10 iun.–16 iun.) | 1.651 | 41 | 7.000 | 34–36.694 |
| 25 (17 iun.–23 iun.) | 1.651 | 0 | 8.373 | 34–60.087 |
| 26 (24 iun.–30 iun.) | 1.968 | 317 | 8.728 | 34–60.243 |
| 27 (1 iul.–7 iul.) | 2.013 | 45 | 10.716 | 328–60.801 |
| 28 (8 iul.–14 iul.) | 2.013 | 0 | 12.077 | 391–61.272 |
| 29 (15 iul.–21 iul.) | 2.170 | 157 | 17.531 | 699–91.763 |
| 30 (22 iul.–28 iul.) | 2.385 | 215 | 23.320 | 831–139.456 |
| 31 (29 iul.–4 aug.) | 2.572 | 187 | 28.047 | 944–140.970 |
| 32 (5 aug.–11 aug.) | 5.139 | 2.567 | 49.698 | 2.223–194.581 |
| 33 (12 aug.–18 aug.) | 11.922 | 6.783 | 59.161 | 2.310–257.401 |
| 34 (19 aug.–25 aug.) | 12.465 | 543 | 65.935 | 2.431–261.524 |
| 35 (26 aug.–1 sept.) | 13.085 | 620 | 70.960 | 2.786–265.139 |
| 36 (2 sept.–8 sept.) | 16.323 | 3.238 | 76.028 | 2.786–269.316 |
| 37 (9 sept.–15 sept.) | 48.903 | 32.580 | 80.009 | 4.215–271.764 |
| 38 (16 sept.–22 sept.) | 143.105 | 94.202 | 85.599 | 4.215–277.215 |
| 39 (23 sept.–29 sept.) | 143.105 | 0 | 86.125 | 4.391–277.456 |
| 40 (30 sept.–6 oct.) | 143.173 | 68 | 87.438 | 5.030–277.513 |
| 41 (7 oct.–13 oct.) | 143.173 | 0 | 94.174 | 5.350–356.681 |
| 42 (14 oct.–20 oct.) | 143.173 | 0 | 104.853 | 5.350–562.879 |
| 43 (21 oct.–27 oct.) | 143.173 | 0 | 104.926 | 5.350–562.988 |
| 44 (28 oct.–3 nov.) | 143.290 | 117 | 105.092 | 5.350–563.023 |
| 45 (4 nov.–10 nov.) | 143.290 | 0 | 105.194 | 5.350–563.023 |
| 46 (11 nov.–17 nov.) | 143.340 | 50 | 105.233 | 5.350–563.330 |
| 47 (18 nov.–24 nov.) | 143.340 | 0 | 105.290 | 5.350–563.462 |
| 48 (25 nov.–1 dec.) | 143.340 | 0 | 105.332 | 5.350–563.462 |
| 49 (2 dec.–8 dec.) | 143.373 | 33 | 105.360 | 5.350–563.530 |
| 50 (9 dec.–15 dec.) | 143.449 | 76 | 105.384 | 5.350–563.530 |
| 51 (16 dec.–22 dec.) | 143.613 | 164 | 105.403 | 5.350–563.530 |
| 52 (23 dec.–29 dec.) | 143.684 | 71 | 105.477 | 5.350–563.530 |

## Cele mai mari incendii înregistrate

- [Incendiul de la Castro Daire, septembrie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/castro-daire-2024-09.md) · 35.523 ha
- [Incendiul de la Pessegueiro do Vouga, septembrie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/pessegueiro-do-vouga-2024-09.md) · 23.318 ha
- [Incendiul de la Penalva do Castelo, septembrie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/penalva-do-castelo-2024-09.md) · 8.554 ha
- [Incendiul de la União das Freguesias de Campelo e Ovil e Loivos do Monte, septembrie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/uniao-das-freguesias-de-campelo-e-ovil-e-loivos-do-monte-2024-09.md) · 6.845 ha
- [Incendiul de la Nelas, septembrie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/nelas-2024-09.md) · 6.124 ha
- [Incendiul de la Vila Pouca de Aguiar, 17 septembrie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/vila-pouca-de-aguiar-2024-09-3.md) · 6.118 ha
- [Incendiul de la Serra de Água, august 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/serra-de-agua-2024-08.md) · 6.003 ha
- [Incendiul de la Aguiar de Sousa, septembrie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/aguiar-de-sousa-2024-09.md) · 4.706 ha
- [Incendiul de la Cabeceiras de Basto, 14 septembrie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/cabeceiras-de-basto-2024-09.md) · 2.728 ha
- [Incendiul de la Celorico de Basto, 14 septembrie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/celorico-de-basto-2024-09.md) · 2.682 ha
- [Incendiul de la Freigil e Miomães, septembrie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/freigil-e-miomaes-2024-09.md) · 2.406 ha
- [Incendiul de la Ancede e Ribadouro, septembrie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/ancede-e-ribadouro-2024-09.md) · 2.079 ha
- [Incendiul de la Vimioso, august 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/vimioso-2024-08.md) · 2.013 ha
- [Incendiul de la Resende, septembrie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/resende-2024-09.md) · 1.783 ha
- [Incendiul de la Vieira do Minho, septembrie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/vieira-do-minho-2024-09.md) · 1.359 ha
- [Incendiul de la Chaves, septembrie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/chaves-2024-09.md) · 1.324 ha
- [Incendiul de la Póvoa de Lanhoso, septembrie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/povoa-de-lanhoso-2024-09.md) · 1.311 ha
- [Incendiul de la Arcos de Valdevez, 4 septembrie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/arcos-de-valdevez-2024-09.md) · 1.218 ha
- [Incendiul de la Vila Pouca de Aguiar, 17 septembrie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/vila-pouca-de-aguiar-2024-09-2.md) · 1.150 ha
- [Incendiul de la Peso da Régua, septembrie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/peso-da-regua-2024-09.md) · 1.049 ha

## Surse și limite

Suprafețele din fișe sunt perimetre măsurate din satelit și pot diferi de statistica oficială. Seria anuală și săptămânală este estimarea Copernicus EFFIS. FWI este un calcul propriu cu ERA5 în punctul fiecărui incendiu: nu este o avertizare oficială de pericol.
Informațiile oficiale pentru Portugalia sunt publicate de: [ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas](https://www.icnf.pt) · [ANEPC · Proteção Civil](https://prociv.gov.pt) · [Fogos.pt (ocorrências em tempo real)](https://fogos.pt)

## Cum să citezi

WorldFires, „Incendii în Portugalia în 2024”, https://worldfires.org/ro/tara/portugal/2024 (accesat la 6 noiembrie 2026). Surse: ICNF (INE Portugalia), Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5, NASA FIRMS (VIIRS).

> Site experimental cu date deschise prelucrate automat: poate conține erori și nu este un serviciu oficial de urgență. În caz de incendiu, sunați la numărul local de urgență.

Versiunea completă cu hărți: https://worldfires.org/ro/tara/portugal/2024
