# Incendii în Portugalia în 2023

39 incendii de peste 100 hectare în Portugalia în 2023, cu 29.784 hectare arse potrivit perimetrelor lor. Aici e tot anul: ce spune seria oficială, când și unde a ars și cum a fost vremea.

## Anul în câteva fraze

- Potrivit ICNF (INE Portugalia), în 2023 au ars 39.665 hectare în Portugalia: 30 % din media celorlalți ani dintre 2011 și 2025 (134.189 ha). (ICNF (INE Portugalia))
- Cea mai grea săptămână a fost 30 iulie–5 august: au ars 15.370 hectare în șapte zile, 42 % din an potrivit Copernicus EFFIS. (Copernicus EFFIS)
- Cel mai mare incendiu a fost cel de la Odemira, început pe 5 august 2023, care a ars 8.145 hectare: 27 % din suprafața celor 39 incendii cu fișă din acest an. (WorldFires)
- Ziua cu cel mai mare pericol la un incendiu din acest an a fost 7 august 2023: indice FWI de 67 (extrem pe scara EFFIS) la cel de la Odemira, calculat de WorldFires cu ERA5. (WorldFires · ERA5)

## Lună de lună

Hectarele perimetrelor după luna de început a incendiului. Atinge o lună ca s-o vezi pe hartă.

| Luna | Incendii | Hectare |
|---|---:|---:|
| ianuarie | 0 | 0 |
| februarie | 12 | 1.777 |
| martie | 0 | 0 |
| aprilie | 0 | 0 |
| mai | 0 | 0 |
| iunie | 0 | 0 |
| iulie | 3 | 794 |
| august | 17 | 20.992 |
| septembrie | 0 | 0 |
| octombrie | 7 | 6.221 |
| noiembrie | 0 | 0 |
| decembrie | 0 | 0 |

## Săptămână cu săptămână, față de alți ani (Copernicus EFFIS)

Media și banda sunt climatologia Copernicus EFFIS pentru 2006–2025, care include și anul 2023.

| Săptămâna | 2023 | În săptămână | medie | minim și maxim |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 ian.–7 ian.) | 47 | 47 | 74 | 0–767 |
| 2 (8 ian.–14 ian.) | 47 | 0 | 174 | 0–1.550 |
| 3 (15 ian.–21 ian.) | 47 | 0 | 343 | 0–2.952 |
| 4 (22 ian.–28 ian.) | 140 | 93 | 606 | 0–3.962 |
| 5 (29 ian.–4 feb.) | 1.046 | 906 | 900 | 0–6.821 |
| 6 (5 feb.–11 feb.) | 2.760 | 1.714 | 1.059 | 0–7.354 |
| 7 (12 feb.–18 feb.) | 4.369 | 1.609 | 1.177 | 0–7.390 |
| 8 (19 feb.–25 feb.) | 5.575 | 1.206 | 1.456 | 0–7.475 |
| 9 (26 feb.–4 mar.) | 5.828 | 253 | 1.747 | 0–7.708 |
| 10 (5 mar.–11 mar.) | 5.915 | 87 | 1.951 | 0–7.708 |
| 11 (12 mar.–18 mar.) | 5.915 | 0 | 2.598 | 0–9.668 |
| 12 (19 mar.–25 mar.) | 6.001 | 86 | 3.232 | 0–13.758 |
| 13 (26 mar.–1 apr.) | 6.033 | 32 | 4.145 | 0–20.039 |
| 14 (2 apr.–8 apr.) | 6.756 | 723 | 4.428 | 0–20.039 |
| 15 (9 apr.–15 apr.) | 6.922 | 166 | 4.525 | 0–20.039 |
| 16 (16 apr.–22 apr.) | 6.922 | 0 | 4.684 | 0–20.039 |
| 17 (23 apr.–29 apr.) | 6.922 | 0 | 4.762 | 0–20.039 |
| 18 (30 apr.–6 mai) | 7.013 | 91 | 4.842 | 0–20.039 |
| 19 (7 mai–13 mai) | 7.013 | 0 | 4.860 | 34–20.039 |
| 20 (14 mai–20 mai) | 7.099 | 86 | 4.916 | 34–20.350 |
| 21 (21 mai–27 mai) | 7.099 | 0 | 5.029 | 34–20.350 |
| 22 (28 mai–3 iun.) | 7.099 | 0 | 5.094 | 34–20.350 |
| 23 (4 iun.–10 iun.) | 7.099 | 0 | 5.367 | 34–20.350 |
| 24 (11 iun.–17 iun.) | 7.099 | 0 | 7.000 | 34–36.694 |
| 25 (18 iun.–24 iun.) | 7.099 | 0 | 8.373 | 34–60.087 |
| 26 (25 iun.–1 iul.) | 7.147 | 48 | 8.728 | 34–60.243 |
| 27 (2 iul.–8 iul.) | 7.147 | 0 | 10.716 | 328–60.801 |
| 28 (9 iul.–15 iul.) | 7.570 | 423 | 12.077 | 391–61.272 |
| 29 (16 iul.–22 iul.) | 7.637 | 67 | 17.531 | 699–91.763 |
| 30 (23 iul.–29 iul.) | 8.045 | 408 | 23.320 | 831–139.456 |
| 31 (30 iul.–5 aug.) | 23.415 | 15.370 | 28.047 | 944–140.970 |
| 32 (6 aug.–12 aug.) | 25.294 | 1.879 | 49.698 | 2.223–194.581 |
| 33 (13 aug.–19 aug.) | 25.574 | 280 | 59.161 | 2.310–257.401 |
| 34 (20 aug.–26 aug.) | 29.565 | 3.991 | 65.935 | 2.431–261.524 |
| 35 (27 aug.–2 sept.) | 29.828 | 263 | 70.960 | 2.786–265.139 |
| 36 (3 sept.–9 sept.) | 29.974 | 146 | 76.028 | 2.786–269.316 |
| 37 (10 sept.–16 sept.) | 29.974 | 0 | 80.009 | 4.215–271.764 |
| 38 (17 sept.–23 sept.) | 29.974 | 0 | 85.599 | 4.215–277.215 |
| 39 (24 sept.–30 sept.) | 30.005 | 31 | 86.125 | 4.391–277.456 |
| 40 (1 oct.–7 oct.) | 30.218 | 213 | 87.438 | 5.030–277.513 |
| 41 (8 oct.–14 oct.) | 36.642 | 6.424 | 94.174 | 5.350–356.681 |
| 42 (15 oct.–21 oct.) | 36.642 | 0 | 104.853 | 5.350–562.879 |
| 43 (22 oct.–28 oct.) | 36.642 | 0 | 104.926 | 5.350–562.988 |
| 44 (29 oct.–4 nov.) | 36.642 | 0 | 105.092 | 5.350–563.023 |
| 45 (5 nov.–11 nov.) | 36.642 | 0 | 105.194 | 5.350–563.023 |
| 46 (12 nov.–18 nov.) | 36.642 | 0 | 105.233 | 5.350–563.330 |
| 47 (19 nov.–25 nov.) | 36.713 | 71 | 105.290 | 5.350–563.462 |
| 48 (26 nov.–2 dec.) | 36.713 | 0 | 105.332 | 5.350–563.462 |
| 49 (3 dec.–9 dec.) | 36.713 | 0 | 105.360 | 5.350–563.530 |
| 50 (10 dec.–16 dec.) | 36.713 | 0 | 105.384 | 5.350–563.530 |
| 51 (17 dec.–23 dec.) | 36.855 | 142 | 105.403 | 5.350–563.530 |
| 52 (24 dec.–30 dec.) | 36.855 | 0 | 105.477 | 5.350–563.530 |

## Cele mai mari incendii înregistrate

- [Incendiul de la Odemira, august 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/odemira-2023-08.md) · 8.145 ha
- [Incendiul de la Castelo Branco, august 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/castelo-branco-2023-08.md) · 6.679 ha
- [Incendiul de la Fajã da Ovelha, octombrie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/faja-da-ovelha-2023-10.md) · 4.844 ha
- [Incendiul de la Mogadouro, august 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/mogadouro-2023-08.md) · 1.425 ha
- [Incendiul de la Nelas, august 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/nelas-2023-08.md) · 1.110 ha
- [Incendiul de la Vimioso, august 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/vimioso-2023-08.md) · 520 ha
- [Incendiul de la Leiria, 5 august 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/leiria-2023-08-2.md) · 456 ha
- [Incendiul de la Cadaval, iulie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/cadaval-2023-07.md) · 386 ha
- [Incendiul de la Porto Moniz, octombrie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/porto-moniz-2023-10.md) · 379 ha
- [Incendiul de la Penamacor, august 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/penamacor-2023-08.md) · 368 ha
- [Incendiul de la Arco da Calheta, octombrie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/arco-da-calheta-2023-10.md) · 352 ha
- [Incendiul de la Baião, august 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/baiao-2023-08.md) · 351 ha
- [Incendiul de la Leiria, 4 august 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/leiria-2023-08.md) · 324 ha
- [Incendiul de la Ourém, 24 august 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/ourem-2023-08-2.md) · 323 ha
- [Incendiul de la Amares, februarie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/amares-2023-02.md) · 247 ha
- [Incendiul de la Ourém, 7 august 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/ourem-2023-08.md) · 245 ha
- [Incendiul de la Cascais, iulie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/cascais-2023-07.md) · 232 ha
- [Incendiul de la Montalegre, 12 februarie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/montalegre-2023-02.md) · 219 ha
- [Incendiul de la Aljezur, august 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/aljezur-2023-08.md) · 215 ha
- [Incendiul de la Fundão, august 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/fundao-2023-08.md) · 200 ha

## Surse și limite

Suprafețele din fișe sunt perimetre măsurate din satelit și pot diferi de statistica oficială. Seria anuală și săptămânală este estimarea Copernicus EFFIS. FWI este un calcul propriu cu ERA5 în punctul fiecărui incendiu: nu este o avertizare oficială de pericol.
Informațiile oficiale pentru Portugalia sunt publicate de: [ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas](https://www.icnf.pt) · [ANEPC · Proteção Civil](https://prociv.gov.pt) · [Fogos.pt (ocorrências em tempo real)](https://fogos.pt)

## Cum să citezi

WorldFires, „Incendii în Portugalia în 2023”, https://worldfires.org/ro/tara/portugal/2023 (accesat la 6 noiembrie 2026). Surse: ICNF (INE Portugalia), Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5, NASA FIRMS (VIIRS).

> Site experimental cu date deschise prelucrate automat: poate conține erori și nu este un serviciu oficial de urgență. În caz de incendiu, sunați la numărul local de urgență.

Versiunea completă cu hărți: https://worldfires.org/ro/tara/portugal/2023
