# Incendii în Portugalia în 2021

30 incendii de peste 100 hectare în Portugalia în 2021, cu 15.870 hectare arse potrivit perimetrelor lor. Aici e tot anul: ce spune seria oficială, când și unde a ars și cum a fost vremea.

## Anul în câteva fraze

- Potrivit ICNF (INE Portugalia), în 2021 au ars 28.433 hectare în Portugalia: 21 % din media celorlalți ani dintre 2011 și 2025 (134.991 ha). (ICNF (INE Portugalia))
- Cea mai grea săptămână a fost 13 august–19 august: au ars 8.664 hectare în șapte zile, 34 % din an potrivit Copernicus EFFIS. (Copernicus EFFIS)
- Cel mai mare incendiu a fost cel de la Castro Marim, început pe 16 august 2021, care a ars 7.414 hectare: 47 % din suprafața celor 30 incendii cu fișă din acest an. (WorldFires)
- Ziua cu cel mai mare pericol la un incendiu din acest an a fost 16 august 2021: indice FWI de 74 (foarte extrem pe scara EFFIS) la cel de la Castro Marim, calculat de WorldFires cu ERA5. (WorldFires · ERA5)

## Lună de lună

Hectarele perimetrelor după luna de început a incendiului. Atinge o lună ca s-o vezi pe hartă.

| Luna | Incendii | Hectare |
|---|---:|---:|
| ianuarie | 5 | 837 |
| februarie | 0 | 0 |
| martie | 9 | 1.674 |
| aprilie | 2 | 225 |
| mai | 0 | 0 |
| iunie | 2 | 493 |
| iulie | 4 | 3.019 |
| august | 4 | 8.976 |
| septembrie | 1 | 142 |
| octombrie | 1 | 198 |
| noiembrie | 2 | 306 |
| decembrie | 0 | 0 |

## Săptămână cu săptămână, față de alți ani (Copernicus EFFIS)

Media și banda sunt climatologia Copernicus EFFIS pentru 2006–2025, care include și anul 2021.

| Săptămâna | 2021 | În săptămână | medie | minim și maxim |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 ian.–7 ian.) | 71 | 71 | 74 | 0–767 |
| 2 (8 ian.–14 ian.) | 879 | 808 | 174 | 0–1.550 |
| 3 (15 ian.–21 ian.) | 2.952 | 2.073 | 343 | 0–2.952 |
| 4 (22 ian.–28 ian.) | 2.952 | 0 | 606 | 0–3.962 |
| 5 (29 ian.–4 feb.) | 2.952 | 0 | 900 | 0–6.821 |
| 6 (5 feb.–11 feb.) | 2.952 | 0 | 1.059 | 0–7.354 |
| 7 (12 feb.–18 feb.) | 3.044 | 92 | 1.177 | 0–7.390 |
| 8 (19 feb.–25 feb.) | 3.089 | 45 | 1.456 | 0–7.475 |
| 9 (26 feb.–4 mar.) | 3.452 | 363 | 1.747 | 0–7.708 |
| 10 (5 mar.–11 mar.) | 4.233 | 781 | 1.951 | 0–7.708 |
| 11 (12 mar.–18 mar.) | 7.031 | 2.798 | 2.598 | 0–9.668 |
| 12 (19 mar.–25 mar.) | 9.400 | 2.369 | 3.232 | 0–13.758 |
| 13 (26 mar.–1 apr.) | 10.577 | 1.177 | 4.145 | 0–20.039 |
| 14 (2 apr.–8 apr.) | 10.607 | 30 | 4.428 | 0–20.039 |
| 15 (9 apr.–15 apr.) | 10.659 | 52 | 4.525 | 0–20.039 |
| 16 (16 apr.–22 apr.) | 10.861 | 202 | 4.684 | 0–20.039 |
| 17 (23 apr.–29 apr.) | 10.861 | 0 | 4.762 | 0–20.039 |
| 18 (30 apr.–6 mai) | 10.861 | 0 | 4.842 | 0–20.039 |
| 19 (7 mai–13 mai) | 10.861 | 0 | 4.860 | 34–20.039 |
| 20 (14 mai–20 mai) | 10.861 | 0 | 4.916 | 34–20.350 |
| 21 (21 mai–27 mai) | 10.861 | 0 | 5.029 | 34–20.350 |
| 22 (28 mai–3 iun.) | 10.861 | 0 | 5.094 | 34–20.350 |
| 23 (4 iun.–10 iun.) | 11.489 | 628 | 5.367 | 34–20.350 |
| 24 (11 iun.–17 iun.) | 11.489 | 0 | 7.000 | 34–36.694 |
| 25 (18 iun.–24 iun.) | 11.489 | 0 | 8.373 | 34–60.087 |
| 26 (25 iun.–1 iul.) | 11.489 | 0 | 8.728 | 34–60.243 |
| 27 (2 iul.–8 iul.) | 11.638 | 149 | 10.716 | 328–60.801 |
| 28 (9 iul.–15 iul.) | 11.723 | 85 | 12.077 | 391–61.272 |
| 29 (16 iul.–22 iul.) | 14.535 | 2.812 | 17.531 | 699–91.763 |
| 30 (23 iul.–29 iul.) | 14.742 | 207 | 23.320 | 831–139.456 |
| 31 (30 iul.–5 aug.) | 14.933 | 191 | 28.047 | 944–140.970 |
| 32 (6 aug.–12 aug.) | 14.993 | 60 | 49.698 | 2.223–194.581 |
| 33 (13 aug.–19 aug.) | 23.657 | 8.664 | 59.161 | 2.310–257.401 |
| 34 (20 aug.–26 aug.) | 24.149 | 492 | 65.935 | 2.431–261.524 |
| 35 (27 aug.–2 sept.) | 24.223 | 74 | 70.960 | 2.786–265.139 |
| 36 (3 sept.–9 sept.) | 24.447 | 224 | 76.028 | 2.786–269.316 |
| 37 (10 sept.–16 sept.) | 24.447 | 0 | 80.009 | 4.215–271.764 |
| 38 (17 sept.–23 sept.) | 24.589 | 142 | 85.599 | 4.215–277.215 |
| 39 (24 sept.–30 sept.) | 24.589 | 0 | 86.125 | 4.391–277.456 |
| 40 (1 oct.–7 oct.) | 24.589 | 0 | 87.438 | 5.030–277.513 |
| 41 (8 oct.–14 oct.) | 24.787 | 198 | 94.174 | 5.350–356.681 |
| 42 (15 oct.–21 oct.) | 24.787 | 0 | 104.853 | 5.350–562.879 |
| 43 (22 oct.–28 oct.) | 25.011 | 224 | 104.926 | 5.350–562.988 |
| 44 (29 oct.–4 nov.) | 25.011 | 0 | 105.092 | 5.350–563.023 |
| 45 (5 nov.–11 nov.) | 25.162 | 151 | 105.194 | 5.350–563.023 |
| 46 (12 nov.–18 nov.) | 25.509 | 347 | 105.233 | 5.350–563.330 |
| 47 (19 nov.–25 nov.) | 25.778 | 269 | 105.290 | 5.350–563.462 |
| 48 (26 nov.–2 dec.) | 25.778 | 0 | 105.332 | 5.350–563.462 |
| 49 (3 dec.–9 dec.) | 25.778 | 0 | 105.360 | 5.350–563.530 |
| 50 (10 dec.–16 dec.) | 25.778 | 0 | 105.384 | 5.350–563.530 |
| 51 (17 dec.–23 dec.) | 25.855 | 77 | 105.403 | 5.350–563.530 |
| 52 (24 dec.–30 dec.) | 25.855 | 0 | 105.477 | 5.350–563.530 |

## Cele mai mari incendii înregistrate

- [Incendiul de la Castro Marim, august 2021](https://worldfires.org/ro/incendiu/castro-marim-2021-08.md) · 7.414 ha
- [Incendiul de la Monchique, iulie 2021](https://worldfires.org/ro/incendiu/monchique-2021-07.md) · 2.121 ha
- [Incendiul de la Odemira, august 2021](https://worldfires.org/ro/incendiu/odemira-2021-08.md) · 940 ha
- [Incendiul de la Sabugal, iulie 2021](https://worldfires.org/ro/incendiu/sabugal-2021-07.md) · 447 ha
- [Incendiul de la Freixo de Espada à Cinta, august 2021](https://worldfires.org/ro/incendiu/freixo-de-espada-a-cinta-2021-08.md) · 431 ha
- [Incendiul de la Pinhel, iunie 2021](https://worldfires.org/ro/incendiu/pinhel-2021-06.md) · 356 ha
- [Incendiul de la Seia, martie 2021](https://worldfires.org/ro/incendiu/seia-2021-03.md) · 330 ha
- [Incendiul de la Montalegre, 20 martie 2021](https://worldfires.org/ro/incendiu/montalegre-2021-03.md) · 286 ha
- [Incendiul de la Mogadouro, iulie 2021](https://worldfires.org/ro/incendiu/mogadouro-2021-07.md) · 244 ha
- [Incendiul de la Mondim de Basto, ianuarie 2021](https://worldfires.org/ro/incendiu/mondim-de-basto-2021-01.md) · 227 ha
- [Incendiul de la Elvas, iulie 2021](https://worldfires.org/ro/incendiu/elvas-2021-07.md) · 207 ha
- [Incendiul de la Arouca, ianuarie 2021](https://worldfires.org/ro/incendiu/arouca-2021-01.md) · 206 ha
- [Incendiul de la Arcos de Valdevez, noiembrie 2021](https://worldfires.org/ro/incendiu/arcos-de-valdevez-2021-11.md) · 205 ha
- [Incendiul de la Viana do Castelo, octombrie 2021](https://worldfires.org/ro/incendiu/viana-do-castelo-2021-10.md) · 198 ha
- [Incendiul de la Loulé, august 2021](https://worldfires.org/ro/incendiu/loule-2021-08.md) · 191 ha
- [Incendiul de la Sarraquinhos, martie 2021](https://worldfires.org/ro/incendiu/sarraquinhos-2021-03.md) · 179 ha
- [Incendiul de la Montalegre, ianuarie 2021](https://worldfires.org/ro/incendiu/montalegre-2021-01.md) · 176 ha
- [Incendiul de la Tarouca, martie 2021](https://worldfires.org/ro/incendiu/tarouca-2021-03.md) · 175 ha
- [Incendiul de la Montalegre, 24 martie 2021](https://worldfires.org/ro/incendiu/montalegre-2021-03-3.md) · 159 ha
- [Incendiul de la União das Freguesias de Anhões e Luzio, martie 2021](https://worldfires.org/ro/incendiu/uniao-das-freguesias-de-anhoes-e-luzio-2021-03.md) · 157 ha

## Surse și limite

Suprafețele din fișe sunt perimetre măsurate din satelit și pot diferi de statistica oficială. Seria anuală și săptămânală este estimarea Copernicus EFFIS. FWI este un calcul propriu cu ERA5 în punctul fiecărui incendiu: nu este o avertizare oficială de pericol.
Informațiile oficiale pentru Portugalia sunt publicate de: [ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas](https://www.icnf.pt) · [ANEPC · Proteção Civil](https://prociv.gov.pt) · [Fogos.pt (ocorrências em tempo real)](https://fogos.pt)

## Cum să citezi

WorldFires, „Incendii în Portugalia în 2021”, https://worldfires.org/ro/tara/portugal/2021 (accesat la 8 noiembrie 2026). Surse: ICNF (INE Portugalia), Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5, NASA FIRMS (VIIRS).

> Site experimental cu date deschise prelucrate automat: poate conține erori și nu este un serviciu oficial de urgență. În caz de incendiu, sunați la numărul local de urgență.

Versiunea completă cu hărți: https://worldfires.org/ro/tara/portugal/2021
