# Incendii în Portugalia în 2020

67 incendii de peste 100 hectare în Portugalia în 2020, cu 56.800 hectare arse potrivit perimetrelor lor. Aici e tot anul: ce spune seria oficială, când și unde a ars și cum a fost vremea.

## Anul în câteva fraze

- Potrivit ICNF (INE Portugalia), în 2020 au ars 68.565 hectare în Portugalia: 52 % din media celorlalți ani dintre 2011 și 2025 (132.124 ha). (ICNF (INE Portugalia))
- Cea mai grea săptămână a fost 9 septembrie–15 septembrie: au ars 19.804 hectare în șapte zile, 32 % din an potrivit Copernicus EFFIS. (Copernicus EFFIS)
- Cel mai mare incendiu a fost cel de la Proença-a-Nova, început pe 13 septembrie 2020, care a ars 15.536 hectare: 27 % din suprafața celor 67 incendii cu fișă din acest an. (WorldFires)
- Ziua cu cel mai mare pericol la un incendiu din acest an a fost 8 septembrie 2020: indice FWI de 64 (extrem pe scara EFFIS) la cel de la Porto de Mós, calculat de WorldFires cu ERA5. (WorldFires · ERA5)

## Lună de lună

Hectarele perimetrelor după luna de început a incendiului. Atinge o lună ca s-o vezi pe hartă.

| Luna | Incendii | Hectare |
|---|---:|---:|
| ianuarie | 0 | 0 |
| februarie | 1 | 1.086 |
| martie | 2 | 274 |
| aprilie | 0 | 0 |
| mai | 0 | 0 |
| iunie | 1 | 2.352 |
| iulie | 21 | 15.974 |
| august | 19 | 11.817 |
| septembrie | 19 | 24.484 |
| octombrie | 3 | 613 |
| noiembrie | 1 | 200 |
| decembrie | 0 | 0 |

## Săptămână cu săptămână, față de alți ani (Copernicus EFFIS)

Media și banda sunt climatologia Copernicus EFFIS pentru 2006–2025, care include și anul 2020.

| Săptămâna | 2020 | În săptămână | medie | minim și maxim |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 ian.–7 ian.) | 407 | 407 | 74 | 0–767 |
| 2 (8 ian.–14 ian.) | 407 | 0 | 174 | 0–1.550 |
| 3 (15 ian.–21 ian.) | 504 | 97 | 343 | 0–2.952 |
| 4 (22 ian.–28 ian.) | 504 | 0 | 606 | 0–3.962 |
| 5 (29 ian.–4 feb.) | 1.590 | 1.086 | 900 | 0–6.821 |
| 6 (5 feb.–11 feb.) | 1.717 | 127 | 1.059 | 0–7.354 |
| 7 (12 feb.–18 feb.) | 1.717 | 0 | 1.177 | 0–7.390 |
| 8 (19 feb.–25 feb.) | 1.919 | 202 | 1.456 | 0–7.475 |
| 9 (26 feb.–3 mar.) | 1.919 | 0 | 1.747 | 0–7.708 |
| 10 (4 mar.–10 mar.) | 1.919 | 0 | 1.951 | 0–7.708 |
| 11 (11 mar.–17 mar.) | 2.331 | 412 | 2.598 | 0–9.668 |
| 12 (18 mar.–24 mar.) | 2.331 | 0 | 3.232 | 0–13.758 |
| 13 (25 mar.–31 mar.) | 2.998 | 667 | 4.145 | 0–20.039 |
| 14 (1 apr.–7 apr.) | 2.998 | 0 | 4.428 | 0–20.039 |
| 15 (8 apr.–14 apr.) | 2.998 | 0 | 4.525 | 0–20.039 |
| 16 (15 apr.–21 apr.) | 3.056 | 58 | 4.684 | 0–20.039 |
| 17 (22 apr.–28 apr.) | 3.056 | 0 | 4.762 | 0–20.039 |
| 18 (29 apr.–5 mai) | 3.090 | 34 | 4.842 | 0–20.039 |
| 19 (6 mai–12 mai) | 3.090 | 0 | 4.860 | 34–20.039 |
| 20 (13 mai–19 mai) | 3.090 | 0 | 4.916 | 34–20.350 |
| 21 (20 mai–26 mai) | 3.090 | 0 | 5.029 | 34–20.350 |
| 22 (27 mai–2 iun.) | 3.090 | 0 | 5.094 | 34–20.350 |
| 23 (3 iun.–9 iun.) | 3.090 | 0 | 5.367 | 34–20.350 |
| 24 (10 iun.–16 iun.) | 3.169 | 79 | 7.000 | 34–36.694 |
| 25 (17 iun.–23 iun.) | 5.632 | 2.463 | 8.373 | 34–60.087 |
| 26 (24 iun.–30 iun.) | 5.632 | 0 | 8.728 | 34–60.243 |
| 27 (1 iul.–7 iul.) | 6.847 | 1.215 | 10.716 | 328–60.801 |
| 28 (8 iul.–14 iul.) | 7.945 | 1.098 | 12.077 | 391–61.272 |
| 29 (15 iul.–21 iul.) | 10.133 | 2.188 | 17.531 | 699–91.763 |
| 30 (22 iul.–28 iul.) | 18.332 | 8.199 | 23.320 | 831–139.456 |
| 31 (29 iul.–4 aug.) | 23.023 | 4.691 | 28.047 | 944–140.970 |
| 32 (5 aug.–11 aug.) | 33.191 | 10.168 | 49.698 | 2.223–194.581 |
| 33 (12 aug.–18 aug.) | 34.018 | 827 | 59.161 | 2.310–257.401 |
| 34 (19 aug.–25 aug.) | 34.812 | 794 | 65.935 | 2.431–261.524 |
| 35 (26 aug.–1 sept.) | 35.381 | 569 | 70.960 | 2.786–265.139 |
| 36 (2 sept.–8 sept.) | 41.085 | 5.704 | 76.028 | 2.786–269.316 |
| 37 (9 sept.–15 sept.) | 60.889 | 19.804 | 80.009 | 4.215–271.764 |
| 38 (16 sept.–22 sept.) | 61.060 | 171 | 85.599 | 4.215–277.215 |
| 39 (23 sept.–29 sept.) | 61.060 | 0 | 86.125 | 4.391–277.456 |
| 40 (30 sept.–6 oct.) | 61.060 | 0 | 87.438 | 5.030–277.513 |
| 41 (7 oct.–13 oct.) | 61.441 | 381 | 94.174 | 5.350–356.681 |
| 42 (14 oct.–20 oct.) | 61.558 | 117 | 104.853 | 5.350–562.879 |
| 43 (21 oct.–27 oct.) | 61.558 | 0 | 104.926 | 5.350–562.988 |
| 44 (28 oct.–3 nov.) | 62.122 | 564 | 105.092 | 5.350–563.023 |
| 45 (4 nov.–10 nov.) | 62.122 | 0 | 105.194 | 5.350–563.023 |
| 46 (11 nov.–17 nov.) | 62.122 | 0 | 105.233 | 5.350–563.330 |
| 47 (18 nov.–24 nov.) | 62.515 | 393 | 105.290 | 5.350–563.462 |
| 48 (25 nov.–1 dec.) | 62.515 | 0 | 105.332 | 5.350–563.462 |
| 49 (2 dec.–8 dec.) | 62.557 | 42 | 105.360 | 5.350–563.530 |
| 50 (9 dec.–15 dec.) | 62.557 | 0 | 105.384 | 5.350–563.530 |
| 51 (16 dec.–22 dec.) | 62.557 | 0 | 105.403 | 5.350–563.530 |
| 52 (23 dec.–29 dec.) | 62.557 | 0 | 105.477 | 5.350–563.530 |

## Cele mai mari incendii înregistrate

- [Incendiul de la Proença-a-Nova, septembrie 2020](https://worldfires.org/ro/incendiu/proenca-a-nova-2020-09.md) · 15.536 ha
- [Incendiul de la Oleiros, iulie 2020](https://worldfires.org/ro/incendiu/oleiros-2020-07.md) · 5.951 ha
- [Incendiul de la Torre de Moncorvo, 6 august 2020](https://worldfires.org/ro/incendiu/torre-de-moncorvo-2020-08.md) · 3.121 ha
- [Incendiul de la Chaves, iulie 2020](https://worldfires.org/ro/incendiu/chaves-2020-07.md) · 2.793 ha
- [Incendiul de la Aljezur, iunie 2020](https://worldfires.org/ro/incendiu/aljezur-2020-06.md) · 2.352 ha
- [Incendiul de la Sernancelhe, august 2020](https://worldfires.org/ro/incendiu/sernancelhe-2020-08.md) · 2.287 ha
- [Incendiul de la Oliveira de Frades, septembrie 2020](https://worldfires.org/ro/incendiu/oliveira-de-frades-2020-09.md) · 2.149 ha
- [Incendiul de la Quirás e Pinheiro Novo, septembrie 2020](https://worldfires.org/ro/incendiu/quiras-e-pinheiro-novo-2020-09.md) · 1.140 ha
- [Incendiul de la Covilhã, iulie 2020](https://worldfires.org/ro/incendiu/covilha-2020-07.md) · 1.096 ha
- [Incendiul de la Ponta do Pargo, februarie 2020](https://worldfires.org/ro/incendiu/ponta-do-pargo-2020-02.md) · 1.086 ha
- [Incendiul de la Porto de Mós, septembrie 2020](https://worldfires.org/ro/incendiu/porto-de-mos-2020-09.md) · 1.032 ha
- [Incendiul de la Alijó, august 2020](https://worldfires.org/ro/incendiu/alijo-2020-08.md) · 949 ha
- [Incendiul de la Vinhais, iulie 2020](https://worldfires.org/ro/incendiu/vinhais-2020-07.md) · 942 ha
- [Incendiul de la Fundão, 6 august 2020](https://worldfires.org/ro/incendiu/fundao-2020-08.md) · 799 ha
- [Incendiul de la São João da Pesqueira, iulie 2020](https://worldfires.org/ro/incendiu/sao-joao-da-pesqueira-2020-07.md) · 780 ha
- [Incendiul de la Fafe, septembrie 2020](https://worldfires.org/ro/incendiu/fafe-2020-09.md) · 776 ha
- [Incendiul de la Avis, iulie 2020](https://worldfires.org/ro/incendiu/avis-2020-07.md) · 732 ha
- [Incendiul de la Sabugal, august 2020](https://worldfires.org/ro/incendiu/sabugal-2020-08.md) · 712 ha
- [Incendiul de la Arouca, septembrie 2020](https://worldfires.org/ro/incendiu/arouca-2020-09.md) · 648 ha
- [Incendiul de la Porto de Mós, august 2020](https://worldfires.org/ro/incendiu/porto-de-mos-2020-08.md) · 585 ha

## Surse și limite

Suprafețele din fișe sunt perimetre măsurate din satelit și pot diferi de statistica oficială. Seria anuală și săptămânală este estimarea Copernicus EFFIS. FWI este un calcul propriu cu ERA5 în punctul fiecărui incendiu: nu este o avertizare oficială de pericol.
Informațiile oficiale pentru Portugalia sunt publicate de: [ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas](https://www.icnf.pt) · [ANEPC · Proteção Civil](https://prociv.gov.pt) · [Fogos.pt (ocorrências em tempo real)](https://fogos.pt)

## Cum să citezi

WorldFires, „Incendii în Portugalia în 2020”, https://worldfires.org/ro/tara/portugal/2020 (accesat la 7 noiembrie 2026). Surse: ICNF (INE Portugalia), Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5, NASA FIRMS (VIIRS).

> Site experimental cu date deschise prelucrate automat: poate conține erori și nu este un serviciu oficial de urgență. În caz de incendiu, sunați la numărul local de urgență.

Versiunea completă cu hărți: https://worldfires.org/ro/tara/portugal/2020
