# Incendii în Nicaragua în 2024

58 incendii de peste 1.000 hectare în Nicaragua în 2024, cu 164.367 hectare arse potrivit perimetrelor lor. Aici e tot anul: ce spune seria oficială, când și unde a ars și cum a fost vremea.

## Anul în câteva fraze

- Potrivit Copernicus GWIS, în 2024 au ars 668.106 hectare în Nicaragua: de 1,5 ori media celorlalți ani dintre 2012 și 2024 (459.495 ha). Doar în 2023 a ars mai mult. (Copernicus GWIS)
- Cea mai grea săptămână a fost 8 aprilie–14 aprilie: au ars 119.216 hectare în șapte zile, 18 % din an potrivit Copernicus GWIS. (Copernicus GWIS)
- Cel mai mare incendiu a fost cel de la Municipio San José de Bocay, început pe 12 aprilie 2024, care a ars 36.826 hectare: 22 % din suprafața celor 58 incendii cu fișă din acest an. (WorldFires)
- Ziua cu cel mai mare pericol la un incendiu din acest an a fost 13 aprilie 2024: indice FWI de 86 (foarte extrem pe scara EFFIS) la cel de la Puerto Morazán (Municipio), calculat de WorldFires cu ERA5. (WorldFires · ERA5)

## Lună de lună

Hectarele perimetrelor după luna de început a incendiului. Atinge o lună ca s-o vezi pe hartă.

| Luna | Incendii | Hectare |
|---|---:|---:|
| ianuarie | 0 | 0 |
| februarie | 6 | 9.381 |
| martie | 7 | 16.354 |
| aprilie | 27 | 89.564 |
| mai | 18 | 49.069 |
| iunie | 0 | 0 |
| iulie | 0 | 0 |
| august | 0 | 0 |
| septembrie | 0 | 0 |
| octombrie | 0 | 0 |
| noiembrie | 0 | 0 |
| decembrie | 0 | 0 |

## Săptămână cu săptămână, față de alți ani (Copernicus GWIS)

Media și banda sunt climatologia Copernicus GWIS pentru 2012–2025, care include și anul 2024.

| Săptămâna | 2024 | În săptămână | medie | minim și maxim |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 ian.–7 ian.) | 0 | 0 | 911 | 0–2.671 |
| 2 (8 ian.–14 ian.) | 462 | 462 | 2.482 | 0–5.854 |
| 3 (15 ian.–21 ian.) | 876 | 414 | 4.927 | 209–10.334 |
| 4 (22 ian.–28 ian.) | 2.136 | 1.260 | 7.830 | 209–15.870 |
| 5 (29 ian.–4 feb.) | 3.781 | 1.645 | 11.295 | 209–31.595 |
| 6 (5 feb.–11 feb.) | 7.638 | 3.857 | 16.985 | 209–45.300 |
| 7 (12 feb.–18 feb.) | 10.226 | 2.588 | 24.383 | 423–58.127 |
| 8 (19 feb.–25 feb.) | 32.504 | 22.278 | 33.365 | 1.058–71.353 |
| 9 (26 feb.–3 mar.) | 50.616 | 18.112 | 44.930 | 4.030–111.070 |
| 10 (4 mar.–10 mar.) | 72.813 | 22.197 | 62.836 | 8.486–149.744 |
| 11 (11 mar.–17 mar.) | 105.061 | 32.248 | 78.010 | 13.725–174.006 |
| 12 (18 mar.–24 mar.) | 111.410 | 6.349 | 95.456 | 21.730–193.779 |
| 13 (25 mar.–31 mar.) | 135.834 | 24.424 | 117.441 | 26.417–222.485 |
| 14 (1 apr.–7 apr.) | 210.628 | 74.794 | 147.999 | 32.615–257.136 |
| 15 (8 apr.–14 apr.) | 329.844 | 119.216 | 204.509 | 55.133–329.844 |
| 16 (15 apr.–21 apr.) | 373.595 | 43.751 | 271.891 | 63.777–424.830 |
| 17 (22 apr.–28 apr.) | 427.438 | 53.843 | 335.479 | 106.041–515.743 |
| 18 (29 apr.–5 mai) | 479.577 | 52.139 | 381.571 | 122.982–651.310 |
| 19 (6 mai–12 mai) | 541.834 | 62.257 | 416.364 | 127.593–734.188 |
| 20 (13 mai–19 mai) | 616.627 | 74.793 | 430.813 | 132.399–760.710 |
| 21 (20 mai–26 mai) | 660.844 | 44.217 | 436.704 | 135.750–776.746 |
| 22 (27 mai–2 iun.) | 665.276 | 4.432 | 439.055 | 137.748–778.487 |
| 23 (3 iun.–9 iun.) | 666.303 | 1.027 | 439.516 | 137.748–779.457 |
| 24 (10 iun.–16 iun.) | 666.303 | 0 | 439.625 | 137.748–779.457 |
| 25 (17 iun.–23 iun.) | 666.303 | 0 | 439.782 | 137.748–779.457 |
| 26 (24 iun.–30 iun.) | 666.303 | 0 | 439.877 | 137.748–779.457 |
| 27 (1 iul.–7 iul.) | 666.303 | 0 | 439.997 | 137.748–779.457 |
| 28 (8 iul.–14 iul.) | 666.303 | 0 | 440.192 | 137.748–779.457 |
| 29 (15 iul.–21 iul.) | 666.303 | 0 | 440.294 | 137.748–779.457 |
| 30 (22 iul.–28 iul.) | 666.303 | 0 | 440.625 | 137.748–779.457 |
| 31 (29 iul.–4 aug.) | 666.616 | 313 | 441.034 | 138.008–779.644 |
| 32 (5 aug.–11 aug.) | 666.616 | 0 | 441.252 | 138.285–779.644 |
| 33 (12 aug.–18 aug.) | 666.616 | 0 | 441.536 | 138.472–779.843 |
| 34 (19 aug.–25 aug.) | 666.616 | 0 | 441.688 | 138.755–779.843 |
| 35 (26 aug.–1 sept.) | 666.616 | 0 | 441.911 | 138.755–779.973 |
| 36 (2 sept.–8 sept.) | 666.616 | 0 | 442.052 | 138.755–779.973 |
| 37 (9 sept.–15 sept.) | 666.616 | 0 | 442.336 | 138.755–780.202 |
| 38 (16 sept.–22 sept.) | 666.790 | 174 | 442.493 | 139.566–780.673 |
| 39 (23 sept.–29 sept.) | 666.790 | 0 | 442.607 | 139.877–780.953 |
| 40 (30 sept.–6 oct.) | 666.790 | 0 | 442.800 | 139.877–780.953 |
| 41 (7 oct.–13 oct.) | 666.790 | 0 | 443.210 | 140.350–780.953 |
| 42 (14 oct.–20 oct.) | 666.790 | 0 | 443.374 | 140.525–780.953 |
| 43 (21 oct.–27 oct.) | 666.790 | 0 | 443.682 | 140.525–780.953 |
| 44 (28 oct.–3 nov.) | 667.176 | 386 | 444.121 | 140.525–780.953 |
| 45 (4 nov.–10 nov.) | 667.806 | 630 | 444.739 | 140.525–780.953 |
| 46 (11 nov.–17 nov.) | 667.806 | 0 | 445.558 | 141.258–781.548 |
| 47 (18 nov.–24 nov.) | 667.806 | 0 | 447.009 | 141.479–782.606 |
| 48 (25 nov.–1 dec.) | 668.106 | 300 | 448.221 | 141.637–782.770 |
| 49 (2 dec.–8 dec.) | 668.106 | 0 | 449.015 | 141.901–783.885 |
| 50 (9 dec.–15 dec.) | 668.106 | 0 | 450.144 | 141.901–785.269 |
| 51 (16 dec.–22 dec.) | 668.106 | 0 | 450.909 | 141.901–786.889 |
| 52 (23 dec.–29 dec.) | 668.106 | 0 | 451.602 | 142.160–786.889 |

## Cele mai mari incendii înregistrate

- [Incendiul de la Municipio San José de Bocay, 12 aprilie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-san-jose-de-bocay-2024-04.md) · 36.826 ha
- [Incendiul de la Municipio San José de Bocay, 6 mai 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-san-jose-de-bocay-2024-05.md) · 17.186 ha
- [Incendiul de la Municipio Prinzapolka, 5 aprilie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-prinzapolka-2024-04-3.md) · 13.222 ha
- [Incendiul de la Municipio Prinzapolka, 24 martie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-prinzapolka-2024-03-3.md) · 8.328 ha
- [Incendiul de la Municipio Prinzapolka, 12 mai 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-prinzapolka-2024-05-3.md) · 6.033 ha
- [Incendiul de la Municipio San José de Bocay, 5 mai 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-san-jose-de-bocay-2024-05-2.md) · 3.696 ha
- [Incendiul de la Municipio Prinzapolka, 1 aprilie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-prinzapolka-2024-04-5.md) · 3.367 ha
- [Incendiul de la Municipio San Fernando, 12 mai 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-san-fernando-2024-05-2.md) · 2.778 ha
- [Incendiul de la Municipio Rosita, aprilie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-rosita-2024-04.md) · 2.718 ha
- [Incendiul de la Municipio Puerto Cabezas, 25 aprilie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-puerto-cabezas-2024-04-5.md) · 2.465 ha
- [Incendiul de la Municipio Prinzapolka, 10 aprilie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-prinzapolka-2024-04-7.md) · 2.327 ha
- [Incendiul de la Municipio Waspán, 3 februarie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-waspan-2024-02.md) · 2.105 ha
- [Incendiul de la Municipio Waspán, 16 mai 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-waspan-2024-05-3.md) · 1.952 ha
- [Incendiul de la Municipio San Fernando, 1 mai 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-san-fernando-2024-05.md) · 1.939 ha
- [Incendiul de la Municipio Prinzapolka, 5 aprilie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-prinzapolka-2024-04-4.md) · 1.869 ha
- [Incendiul de la Municipio Dipilito, aprilie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-dipilito-2024-04.md) · 1.862 ha
- [Incendiul de la Mateare (Municipio), februarie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/mateare-municipio-2024-02.md) · 1.850 ha
- [Incendiul de la Municipio Puerto Cabezas, 2 aprilie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-puerto-cabezas-2024-04.md) · 1.774 ha
- [Incendiul de la Municipio Prinzapolka, 4 aprilie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-prinzapolka-2024-04-6.md) · 1.724 ha
- [Incendiul de la Municipio Waspán, aprilie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-waspan-2024-04.md) · 1.679 ha

## Surse și limite

Suprafețele din fișe sunt perimetre măsurate din satelit și pot diferi de statistica oficială. Seria anuală și săptămânală este estimarea Copernicus GWIS. FWI este un calcul propriu cu ERA5 în punctul fiecărui incendiu: nu este o avertizare oficială de pericol.

## Cum să citezi

WorldFires, „Incendii în Nicaragua în 2024”, https://worldfires.org/ro/tara/nicaragua/2024 (accesat la 8 noiembrie 2026). Surse: Copernicus GWIS, WorldFires, WorldFires · ERA5, NASA FIRMS (VIIRS).

> Site experimental cu date deschise prelucrate automat: poate conține erori și nu este un serviciu oficial de urgență. În caz de incendiu, sunați la numărul local de urgență.

Versiunea completă cu hărți: https://worldfires.org/ro/tara/nicaragua/2024
