# Incendii în Nicaragua în 2023

61 incendii de peste 1.000 hectare în Nicaragua în 2023, cu 157.430 hectare arse potrivit perimetrelor lor. Aici e tot anul: ce spune seria oficială, când și unde a ars și cum a fost vremea.

## Anul în câteva fraze

- Potrivit Copernicus GWIS, în 2023 au ars 786.889 hectare în Nicaragua: de 1,8 ori media celorlalți ani dintre 2012 și 2024 (449.596 ha). Este anul cu cea mai mare suprafață arsă dintre cei 13 ai seriei. (Copernicus GWIS)
- Cea mai grea săptămână a fost 30 aprilie–6 mai: au ars 152.062 hectare în șapte zile, 19 % din an potrivit Copernicus GWIS. (Copernicus GWIS)
- Cel mai mare incendiu a fost cel de la Municipio Prinzapolka, început pe 1 mai 2023, care a ars 30.447 hectare: 19 % din suprafața celor 61 incendii cu fișă din acest an. (WorldFires)
- Ziua cu cel mai mare pericol la un incendiu din acest an a fost 12 februarie 2023: indice FWI de 65 (extrem pe scara EFFIS) la cel de la El Viejo (Municipio), calculat de WorldFires cu ERA5. (WorldFires · ERA5)

## Lună de lună

Hectarele perimetrelor după luna de început a incendiului. Atinge o lună ca s-o vezi pe hartă.

| Luna | Incendii | Hectare |
|---|---:|---:|
| ianuarie | 0 | 0 |
| februarie | 2 | 2.082 |
| martie | 2 | 2.814 |
| aprilie | 28 | 67.344 |
| mai | 29 | 85.190 |
| iunie | 0 | 0 |
| iulie | 0 | 0 |
| august | 0 | 0 |
| septembrie | 0 | 0 |
| octombrie | 0 | 0 |
| noiembrie | 0 | 0 |
| decembrie | 0 | 0 |

## Săptămână cu săptămână, față de alți ani (Copernicus GWIS)

Media și banda sunt climatologia Copernicus GWIS pentru 2012–2025, care include și anul 2023.

| Săptămâna | 2023 | În săptămână | medie | minim și maxim |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 ian.–7 ian.) | 915 | 915 | 911 | 0–2.671 |
| 2 (8 ian.–14 ian.) | 2.874 | 1.959 | 2.482 | 0–5.854 |
| 3 (15 ian.–21 ian.) | 4.169 | 1.295 | 4.927 | 209–10.334 |
| 4 (22 ian.–28 ian.) | 9.052 | 4.883 | 7.830 | 209–15.870 |
| 5 (29 ian.–4 feb.) | 10.898 | 1.846 | 11.295 | 209–31.595 |
| 6 (5 feb.–11 feb.) | 17.725 | 6.827 | 16.985 | 209–45.300 |
| 7 (12 feb.–18 feb.) | 28.588 | 10.863 | 24.383 | 423–58.127 |
| 8 (19 feb.–25 feb.) | 40.515 | 11.927 | 33.365 | 1.058–71.353 |
| 9 (26 feb.–4 mar.) | 51.387 | 10.872 | 44.930 | 4.030–111.070 |
| 10 (5 mar.–11 mar.) | 56.432 | 5.045 | 62.836 | 8.486–149.744 |
| 11 (12 mar.–18 mar.) | 64.313 | 7.881 | 78.010 | 13.725–174.006 |
| 12 (19 mar.–25 mar.) | 73.198 | 8.885 | 95.456 | 21.730–193.779 |
| 13 (26 mar.–1 apr.) | 107.685 | 34.487 | 117.441 | 26.417–222.485 |
| 14 (2 apr.–8 apr.) | 147.480 | 39.795 | 147.999 | 32.615–257.136 |
| 15 (9 apr.–15 apr.) | 279.620 | 132.140 | 204.509 | 55.133–329.844 |
| 16 (16 apr.–22 apr.) | 375.740 | 96.120 | 271.891 | 63.777–424.830 |
| 17 (23 apr.–29 apr.) | 499.248 | 123.508 | 335.479 | 106.041–515.743 |
| 18 (30 apr.–6 mai) | 651.310 | 152.062 | 381.571 | 122.982–651.310 |
| 19 (7 mai–13 mai) | 734.188 | 82.878 | 416.364 | 127.593–734.188 |
| 20 (14 mai–20 mai) | 760.710 | 26.522 | 430.813 | 132.399–760.710 |
| 21 (21 mai–27 mai) | 776.746 | 16.036 | 436.704 | 135.750–776.746 |
| 22 (28 mai–3 iun.) | 778.487 | 1.741 | 439.055 | 137.748–778.487 |
| 23 (4 iun.–10 iun.) | 779.457 | 970 | 439.516 | 137.748–779.457 |
| 24 (11 iun.–17 iun.) | 779.457 | 0 | 439.625 | 137.748–779.457 |
| 25 (18 iun.–24 iun.) | 779.457 | 0 | 439.782 | 137.748–779.457 |
| 26 (25 iun.–1 iul.) | 779.457 | 0 | 439.877 | 137.748–779.457 |
| 27 (2 iul.–8 iul.) | 779.457 | 0 | 439.997 | 137.748–779.457 |
| 28 (9 iul.–15 iul.) | 779.457 | 0 | 440.192 | 137.748–779.457 |
| 29 (16 iul.–22 iul.) | 779.457 | 0 | 440.294 | 137.748–779.457 |
| 30 (23 iul.–29 iul.) | 779.457 | 0 | 440.625 | 137.748–779.457 |
| 31 (30 iul.–5 aug.) | 779.644 | 187 | 441.034 | 138.008–779.644 |
| 32 (6 aug.–12 aug.) | 779.644 | 0 | 441.252 | 138.285–779.644 |
| 33 (13 aug.–19 aug.) | 779.843 | 199 | 441.536 | 138.472–779.843 |
| 34 (20 aug.–26 aug.) | 779.843 | 0 | 441.688 | 138.755–779.843 |
| 35 (27 aug.–2 sept.) | 779.973 | 130 | 441.911 | 138.755–779.973 |
| 36 (3 sept.–9 sept.) | 779.973 | 0 | 442.052 | 138.755–779.973 |
| 37 (10 sept.–16 sept.) | 780.202 | 229 | 442.336 | 138.755–780.202 |
| 38 (17 sept.–23 sept.) | 780.673 | 471 | 442.493 | 139.566–780.673 |
| 39 (24 sept.–30 sept.) | 780.953 | 280 | 442.607 | 139.877–780.953 |
| 40 (1 oct.–7 oct.) | 780.953 | 0 | 442.800 | 139.877–780.953 |
| 41 (8 oct.–14 oct.) | 780.953 | 0 | 443.210 | 140.350–780.953 |
| 42 (15 oct.–21 oct.) | 780.953 | 0 | 443.374 | 140.525–780.953 |
| 43 (22 oct.–28 oct.) | 780.953 | 0 | 443.682 | 140.525–780.953 |
| 44 (29 oct.–4 nov.) | 780.953 | 0 | 444.121 | 140.525–780.953 |
| 45 (5 nov.–11 nov.) | 780.953 | 0 | 444.739 | 140.525–780.953 |
| 46 (12 nov.–18 nov.) | 781.548 | 595 | 445.558 | 141.258–781.548 |
| 47 (19 nov.–25 nov.) | 782.606 | 1.058 | 447.009 | 141.479–782.606 |
| 48 (26 nov.–2 dec.) | 782.770 | 164 | 448.221 | 141.637–782.770 |
| 49 (3 dec.–9 dec.) | 783.885 | 1.115 | 449.015 | 141.901–783.885 |
| 50 (10 dec.–16 dec.) | 785.269 | 1.384 | 450.144 | 141.901–785.269 |
| 51 (17 dec.–23 dec.) | 786.889 | 1.620 | 450.909 | 141.901–786.889 |
| 52 (24 dec.–30 dec.) | 786.889 | 0 | 451.602 | 142.160–786.889 |

## Cele mai mari incendii înregistrate

- [Incendiul de la Municipio Prinzapolka, 1 mai 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-prinzapolka-2023-05.md) · 30.447 ha
- [Incendiul de la Municipio Laguna de Perlas, 9 aprilie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-laguna-de-perlas-2023-04.md) · 15.602 ha
- [Incendiul de la Municipio Prinzapolka, 10 aprilie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-prinzapolka-2023-04-2.md) · 9.069 ha
- [Incendiul de la Municipio Prinzapolka, 2 mai 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-prinzapolka-2023-05-4.md) · 4.737 ha
- [Incendiul de la Municipio Rosita, 4 mai 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-rosita-2023-05-3.md) · 4.447 ha
- [Incendiul de la Municipio Rosita, 22 aprilie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-rosita-2023-04-2.md) · 4.355 ha
- [Incendiul de la Municipio Prinzapolka, 2 mai 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-prinzapolka-2023-05-2.md) · 3.387 ha
- [Incendiul de la Municipio Prinzapolka, 2 mai 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-prinzapolka-2023-05-14.md) · 3.164 ha
- [Incendiul de la Municipio Puerto Cabezas, 9 mai 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-puerto-cabezas-2023-05-3.md) · 3.148 ha
- [Incendiul de la Municipio Prinzapolka, 2 mai 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-prinzapolka-2023-05-5.md) · 3.089 ha
- [Incendiul de la Municipio Desembocadura de Cruz Río Grande, mai 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-desembocadura-de-cruz-rio-grande-2023-05.md) · 2.645 ha
- [Incendiul de la Municipio Rosita, 2 aprilie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-rosita-2023-04.md) · 2.572 ha
- [Incendiul de la Municipio Bluefields, aprilie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-bluefields-2023-04.md) · 2.564 ha
- [Incendiul de la Municipio Waspán, 5 aprilie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-waspan-2023-04-2.md) · 2.332 ha
- [Incendiul de la La Conquista (Municipio), aprilie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/la-conquista-municipio-2023-04.md) · 2.327 ha
- [Incendiul de la Municipio Puerto Cabezas, 15 aprilie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-puerto-cabezas-2023-04-2.md) · 2.210 ha
- [Incendiul de la Municipio Prinzapolka, 2 mai 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-prinzapolka-2023-05-6.md) · 2.185 ha
- [Incendiul de la Municipio Bluefields, 5 mai 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-bluefields-2023-05.md) · 2.126 ha
- [Incendiul de la Municipio Desembocadura de Cruz Río Grande, 27 aprilie 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-desembocadura-de-cruz-rio-grande-2023-04-3.md) · 2.110 ha
- [Incendiul de la Municipio Rosita, 2 mai 2023](https://worldfires.org/ro/incendiu/municipio-rosita-2023-05.md) · 2.074 ha

## Surse și limite

Suprafețele din fișe sunt perimetre măsurate din satelit și pot diferi de statistica oficială. Seria anuală și săptămânală este estimarea Copernicus GWIS. FWI este un calcul propriu cu ERA5 în punctul fiecărui incendiu: nu este o avertizare oficială de pericol.

## Cum să citezi

WorldFires, „Incendii în Nicaragua în 2023”, https://worldfires.org/ro/tara/nicaragua/2023 (accesat la 8 noiembrie 2026). Surse: Copernicus GWIS, WorldFires, WorldFires · ERA5, NASA FIRMS (VIIRS).

> Site experimental cu date deschise prelucrate automat: poate conține erori și nu este un serviciu oficial de urgență. În caz de incendiu, sunați la numărul local de urgență.

Versiunea completă cu hărți: https://worldfires.org/ro/tara/nicaragua/2023
