# Incendii în Croația în 2026

25 incendii de peste 100 hectare în Croația în 2026, cu 16.759 hectare arse potrivit perimetrelor lor. Aici e tot anul: ce spune seria oficială, când și unde a ars și cum a fost vremea.

> An în curs: cifrele se schimbă zilnic până la închiderea anului și nu se compară cu anii încheiați.

## Anul în câteva fraze

- Până la 4 noiembrie, Copernicus EFFIS numără 21.134 hectare arse în Croația în 2026: de 1,6 ori media acelorași săptămâni dintre 2006 și 2025 (13.164 ha). (Copernicus EFFIS)
- Cea mai grea săptămână de până acum a fost 13 august–19 august: au ars 9.010 hectare în șapte zile, 43 % din cât a ars anul acesta potrivit Copernicus EFFIS. (Copernicus EFFIS)
- Cel mai mare incendiu a fost cel de la Općina Nerežišća, început pe 11 septembrie 2026, care a ars 3.992 hectare: 24 % din suprafața celor 25 incendii cu fișă din acest an. (WorldFires)
- Ziua cu cel mai mare pericol la un incendiu din acest an a fost 20 august 2026: indice FWI de 49 (foarte ridicat pe scara EFFIS) la cel de la Grad Knin, calculat de WorldFires cu ERA5. (WorldFires · ERA5)

## Lună de lună

Hectarele perimetrelor după luna de început a incendiului. Atinge o lună ca s-o vezi pe hartă.

| Luna | Incendii | Hectare |
|---|---:|---:|
| ianuarie | 0 | 0 |
| februarie | 2 | 225 |
| martie | 3 | 367 |
| aprilie | 2 | 441 |
| mai | 1 | 117 |
| iunie | 1 | 190 |
| iulie | 3 | 887 |
| august | 9 | 9.693 |
| septembrie | 4 | 4.839 |
| octombrie | 0 | 0 |
| noiembrie | 0 | 0 |
| decembrie | 0 | 0 |

## Săptămână cu săptămână, față de alți ani (Copernicus EFFIS)

| Săptămâna | 2026 | În săptămână | medie | minim și maxim |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 ian.–7 ian.) | 0 | 0 | 13 | 0–163 |
| 2 (8 ian.–14 ian.) | 0 | 0 | 24 | 0–369 |
| 3 (15 ian.–21 ian.) | 0 | 0 | 33 | 0–558 |
| 4 (22 ian.–28 ian.) | 0 | 0 | 170 | 0–2.539 |
| 5 (29 ian.–4 feb.) | 0 | 0 | 184 | 0–2.658 |
| 6 (5 feb.–11 feb.) | 0 | 0 | 280 | 0–2.658 |
| 7 (12 feb.–18 feb.) | 0 | 0 | 395 | 0–2.764 |
| 8 (19 feb.–25 feb.) | 158 | 158 | 731 | 0–5.000 |
| 9 (26 feb.–4 mar.) | 694 | 536 | 1.100 | 0–8.921 |
| 10 (5 mar.–11 mar.) | 1.211 | 517 | 1.312 | 0–8.984 |
| 11 (12 mar.–18 mar.) | 1.211 | 0 | 2.250 | 0–9.099 |
| 12 (19 mar.–25 mar.) | 1.488 | 277 | 3.696 | 0–23.723 |
| 13 (26 mar.–1 apr.) | 1.629 | 141 | 4.467 | 0–26.455 |
| 14 (2 apr.–8 apr.) | 1.687 | 58 | 5.347 | 0–26.617 |
| 15 (9 apr.–15 apr.) | 1.687 | 0 | 5.999 | 0–27.069 |
| 16 (16 apr.–22 apr.) | 1.687 | 0 | 6.011 | 0–27.069 |
| 17 (23 apr.–29 apr.) | 2.092 | 405 | 6.034 | 0–27.069 |
| 18 (30 apr.–6 mai) | 2.209 | 117 | 6.034 | 0–27.069 |
| 19 (7 mai–13 mai) | 2.209 | 0 | 6.034 | 0–27.069 |
| 20 (14 mai–20 mai) | 2.209 | 0 | 6.040 | 0–27.069 |
| 21 (21 mai–27 mai) | 2.209 | 0 | 6.041 | 0–27.069 |
| 22 (28 mai–3 iun.) | 2.209 | 0 | 6.041 | 0–27.069 |
| 23 (4 iun.–10 iun.) | 2.209 | 0 | 6.041 | 0–27.069 |
| 24 (11 iun.–17 iun.) | 2.209 | 0 | 6.041 | 0–27.069 |
| 25 (18 iun.–24 iun.) | 2.241 | 32 | 6.082 | 0–27.069 |
| 26 (25 iun.–1 iul.) | 2.431 | 190 | 6.193 | 0–27.069 |
| 27 (2 iul.–8 iul.) | 2.829 | 398 | 6.390 | 0–27.403 |
| 28 (9 iul.–15 iul.) | 3.412 | 583 | 7.066 | 0–30.790 |
| 29 (16 iul.–22 iul.) | 3.412 | 0 | 8.376 | 0–34.822 |
| 30 (23 iul.–29 iul.) | 3.412 | 0 | 9.110 | 0–38.302 |
| 31 (30 iul.–5 aug.) | 3.529 | 117 | 10.220 | 0–48.877 |
| 32 (6 aug.–12 aug.) | 3.581 | 52 | 10.713 | 0–53.023 |
| 33 (13 aug.–19 aug.) | 12.591 | 9.010 | 11.461 | 0–57.602 |
| 34 (20 aug.–26 aug.) | 13.473 | 882 | 12.592 | 39–67.513 |
| 35 (27 aug.–2 sept.) | 13.675 | 202 | 12.884 | 39–67.666 |
| 36 (3 sept.–9 sept.) | 16.948 | 3.273 | 12.927 | 39–67.666 |
| 37 (10 sept.–16 sept.) | 20.981 | 4.033 | 12.976 | 39–67.666 |
| 38 (17 sept.–23 sept.) | 20.981 | 0 | 13.079 | 39–67.666 |
| 39 (24 sept.–30 sept.) | 20.981 | 0 | 13.140 | 304–67.666 |
| 40 (1 oct.–7 oct.) | 21.082 | 101 | 13.143 | 304–67.666 |
| 41 (8 oct.–14 oct.) | 21.134 | 52 | 13.153 | 304–67.666 |
| 42 (15 oct.–21 oct.) | 21.134 | 0 | 13.164 | 304–67.666 |
| 43 (22 oct.–28 oct.) | 21.134 | 0 | 13.164 | 304–67.666 |
| 44 (29 oct.–4 nov.) | 21.134 | 0 | 13.164 | 304–67.666 |

## Cele mai mari incendii înregistrate

- [Incendiul de la Općina Nerežišća, septembrie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/opcina-nerezisca-2026-09.md) · 3.992 ha
- [Incendiul de la Grad Knin, 13 august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/grad-knin-2026-08-2.md) · 3.400 ha
- [Incendiul de la Grad Knin, 13 august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/grad-knin-2026-08.md) · 2.774 ha
- [Incendiul de la Grad Omiš, august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/grad-omis-2026-08.md) · 1.320 ha
- [Incendiul de la Općina Civljane, august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/opcina-civljane-2026-08.md) · 677 ha
- [Incendiul de la Općina Konavle, august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/opcina-konavle-2026-08.md) · 670 ha
- [Incendiul de la Općina Gračac, septembrie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/opcina-gracac-2026-09.md) · 571 ha
- [Incendiul de la Općina Smokvica, iulie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/opcina-smokvica-2026-07.md) · 489 ha
- [Incendiul de la Općina Hrvace, aprilie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/opcina-hrvace-2026-04.md) · 300 ha
- [Incendiul de la Općina Orebić, august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/opcina-orebic-2026-08.md) · 291 ha
- [Incendiul de la Grad Metković, iulie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/grad-metkovic-2026-07.md) · 268 ha
- [Incendiul de la Općina Sali, august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/opcina-sali-2026-08.md) · 216 ha
- [Incendiul de la Općina Hrvace, august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/opcina-hrvace-2026-08.md) · 202 ha
- [Incendiul de la Grad Komiža, iunie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/grad-komiza-2026-06.md) · 190 ha
- [Incendiul de la Grad Šibenik, septembrie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/grad-sibenik-2026-09.md) · 156 ha
- [Incendiul de la Općina Škabrnja, august 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/opcina-skabrnja-2026-08.md) · 143 ha
- [Incendiul de la Općina Promina, aprilie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/opcina-promina-2026-04.md) · 141 ha
- [Incendiul de la Općina Donji Kukuzari, martie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/opcina-donji-kukuzari-2026-03.md) · 138 ha
- [Incendiul de la Općina Jelsa, iulie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/opcina-jelsa-2026-07.md) · 130 ha
- [Incendiul de la Općina Donji Lapac, martie 2026](https://worldfires.org/ro/incendiu/opcina-donji-lapac-2026-03.md) · 126 ha

## Surse și limite

Suprafețele din fișe sunt perimetre măsurate din satelit și pot diferi de statistica oficială. Seria anuală și săptămânală este estimarea Copernicus EFFIS. FWI este un calcul propriu cu ERA5 în punctul fiecărui incendiu: nu este o avertizare oficială de pericol.
Informațiile oficiale pentru Croația sunt publicate de: [Hrvatska vatrogasna zajednica](https://hvz.gov.hr) · [Civilna zaštita](https://civilna-zastita.gov.hr)

## Cum să citezi

WorldFires, „Incendii în Croația în 2026”, https://worldfires.org/ro/tara/croatia/2026 (accesat la 8 noiembrie 2026). Surse: Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5, NASA FIRMS (VIIRS).

> Site experimental cu date deschise prelucrate automat: poate conține erori și nu este un serviciu oficial de urgență. În caz de incendiu, sunați la numărul local de urgență.

Versiunea completă cu hărți: https://worldfires.org/ro/tara/croatia/2026
