# Incendii în Croația în 2024

14 incendii de peste 100 hectare în Croația în 2024, cu 15.455 hectare arse potrivit perimetrelor lor. Aici e tot anul: ce spune seria oficială, când și unde a ars și cum a fost vremea.

## Anul în câteva fraze

- Potrivit Copernicus EFFIS, în 2024 au ars 15.886 hectare în Croația: de 1,2 ori media celorlalți ani dintre 2006 și 2025 (13.107 ha). (Copernicus EFFIS)
- Cea mai grea săptămână a fost 12 august–18 august: au ars 7.121 hectare în șapte zile, 45 % din an potrivit Copernicus EFFIS. (Copernicus EFFIS)
- Cel mai mare incendiu a fost cel de la Općina Hrvace, început pe 16 august 2024, care a ars 2.778 hectare: 18 % din suprafața celor 14 incendii cu fișă din acest an. (WorldFires)
- Ziua cu cel mai mare pericol la un incendiu din acest an a fost 30 iulie 2024: indice FWI de 56 (extrem pe scara EFFIS) la cel de la Grad Skradin, calculat de WorldFires cu ERA5. (WorldFires · ERA5)

## Lună de lună

Hectarele perimetrelor după luna de început a incendiului. Atinge o lună ca s-o vezi pe hartă.

| Luna | Incendii | Hectare |
|---|---:|---:|
| ianuarie | 1 | 2.539 |
| februarie | 1 | 106 |
| martie | 0 | 0 |
| aprilie | 1 | 454 |
| mai | 0 | 0 |
| iunie | 0 | 0 |
| iulie | 3 | 4.314 |
| august | 8 | 8.042 |
| septembrie | 0 | 0 |
| octombrie | 0 | 0 |
| noiembrie | 0 | 0 |
| decembrie | 0 | 0 |

## Săptămână cu săptămână, față de alți ani (Copernicus EFFIS)

Media și banda sunt climatologia Copernicus EFFIS pentru 2006–2025, care include și anul 2024.

| Săptămâna | 2024 | În săptămână | medie | minim și maxim |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 ian.–7 ian.) | 0 | 0 | 13 | 0–163 |
| 2 (8 ian.–14 ian.) | 0 | 0 | 24 | 0–369 |
| 3 (15 ian.–21 ian.) | 0 | 0 | 33 | 0–558 |
| 4 (22 ian.–28 ian.) | 2.539 | 2.539 | 170 | 0–2.539 |
| 5 (29 ian.–4 feb.) | 2.658 | 119 | 184 | 0–2.658 |
| 6 (5 feb.–11 feb.) | 2.658 | 0 | 280 | 0–2.658 |
| 7 (12 feb.–18 feb.) | 2.764 | 106 | 395 | 0–2.764 |
| 8 (19 feb.–25 feb.) | 2.808 | 44 | 731 | 0–5.000 |
| 9 (26 feb.–3 mar.) | 2.808 | 0 | 1.100 | 0–8.921 |
| 10 (4 mar.–10 mar.) | 2.808 | 0 | 1.312 | 0–8.984 |
| 11 (11 mar.–17 mar.) | 2.840 | 32 | 2.250 | 0–9.099 |
| 12 (18 mar.–24 mar.) | 2.840 | 0 | 3.696 | 0–23.723 |
| 13 (25 mar.–31 mar.) | 2.840 | 0 | 4.467 | 0–26.455 |
| 14 (1 apr.–7 apr.) | 2.840 | 0 | 5.347 | 0–26.617 |
| 15 (8 apr.–14 apr.) | 2.840 | 0 | 5.999 | 0–27.069 |
| 16 (15 apr.–21 apr.) | 2.880 | 40 | 6.011 | 0–27.069 |
| 17 (22 apr.–28 apr.) | 3.334 | 454 | 6.034 | 0–27.069 |
| 18 (29 apr.–5 mai) | 3.334 | 0 | 6.034 | 0–27.069 |
| 19 (6 mai–12 mai) | 3.334 | 0 | 6.034 | 0–27.069 |
| 20 (13 mai–19 mai) | 3.334 | 0 | 6.040 | 0–27.069 |
| 21 (20 mai–26 mai) | 3.334 | 0 | 6.041 | 0–27.069 |
| 22 (27 mai–2 iun.) | 3.334 | 0 | 6.041 | 0–27.069 |
| 23 (3 iun.–9 iun.) | 3.334 | 0 | 6.041 | 0–27.069 |
| 24 (10 iun.–16 iun.) | 3.334 | 0 | 6.041 | 0–27.069 |
| 25 (17 iun.–23 iun.) | 3.334 | 0 | 6.082 | 0–27.069 |
| 26 (24 iun.–30 iun.) | 3.334 | 0 | 6.193 | 0–27.069 |
| 27 (1 iul.–7 iul.) | 3.334 | 0 | 6.390 | 0–27.403 |
| 28 (8 iul.–14 iul.) | 3.334 | 0 | 7.066 | 0–30.790 |
| 29 (15 iul.–21 iul.) | 3.334 | 0 | 8.376 | 0–34.822 |
| 30 (22 iul.–28 iul.) | 3.385 | 51 | 9.110 | 0–38.302 |
| 31 (29 iul.–4 aug.) | 7.853 | 4.468 | 10.220 | 0–48.877 |
| 32 (5 aug.–11 aug.) | 7.974 | 121 | 10.713 | 0–53.023 |
| 33 (12 aug.–18 aug.) | 15.095 | 7.121 | 11.461 | 0–57.602 |
| 34 (19 aug.–25 aug.) | 15.095 | 0 | 12.592 | 39–67.513 |
| 35 (26 aug.–1 sept.) | 15.886 | 791 | 12.884 | 39–67.666 |
| 36 (2 sept.–8 sept.) | 15.886 | 0 | 12.927 | 39–67.666 |
| 37 (9 sept.–15 sept.) | 15.886 | 0 | 12.976 | 39–67.666 |
| 38 (16 sept.–22 sept.) | 15.886 | 0 | 13.079 | 39–67.666 |
| 39 (23 sept.–29 sept.) | 15.886 | 0 | 13.140 | 304–67.666 |
| 40 (30 sept.–6 oct.) | 15.886 | 0 | 13.143 | 304–67.666 |
| 41 (7 oct.–13 oct.) | 15.886 | 0 | 13.153 | 304–67.666 |
| 42 (14 oct.–20 oct.) | 15.886 | 0 | 13.164 | 304–67.666 |
| 43 (21 oct.–27 oct.) | 15.886 | 0 | 13.164 | 304–67.666 |
| 44 (28 oct.–3 nov.) | 15.886 | 0 | 13.164 | 304–67.666 |
| 45 (4 nov.–10 nov.) | 15.886 | 0 | 13.164 | 304–67.666 |
| 46 (11 nov.–17 nov.) | 15.886 | 0 | 13.166 | 304–67.666 |
| 47 (18 nov.–24 nov.) | 15.886 | 0 | 13.166 | 304–67.666 |
| 48 (25 nov.–1 dec.) | 15.886 | 0 | 13.166 | 304–67.666 |
| 49 (2 dec.–8 dec.) | 15.886 | 0 | 13.168 | 304–67.666 |
| 50 (9 dec.–15 dec.) | 15.886 | 0 | 13.188 | 304–67.666 |
| 51 (16 dec.–22 dec.) | 15.886 | 0 | 13.196 | 304–67.666 |
| 52 (23 dec.–29 dec.) | 15.886 | 0 | 13.246 | 304–67.666 |

## Cele mai mari incendii înregistrate

- [Incendiul de la Općina Hrvace, august 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/opcina-hrvace-2024-08.md) · 2.778 ha
- [Incendiul de la Općina Hrvace, ianuarie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/opcina-hrvace-2024-01.md) · 2.539 ha
- [Incendiul de la Grad Knin, august 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/grad-knin-2024-08.md) · 1.986 ha
- [Incendiul de la Općina Kijevo, august 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/opcina-kijevo-2024-08.md) · 1.712 ha
- [Incendiul de la Grad Skradin, iulie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/grad-skradin-2024-07.md) · 1.550 ha
- [Incendiul de la Općina Marina, iulie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/opcina-marina-2024-07.md) · 1.505 ha
- [Incendiul de la Općina Tučepi, iulie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/opcina-tucepi-2024-07.md) · 1.259 ha
- [Incendiul de la Grad Split, 27 august 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/grad-split-2024-08.md) · 637 ha
- [Incendiul de la Općina Gračac, august 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/opcina-gracac-2024-08.md) · 546 ha
- [Incendiul de la Grad Šibenik, aprilie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/grad-sibenik-2024-04.md) · 454 ha
- [Incendiul de la Grad Split, 27 august 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/grad-split-2024-08-2.md) · 154 ha
- [Incendiul de la Grad Solin, august 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/grad-solin-2024-08.md) · 121 ha
- [Incendiul de la Grad Benkovac, august 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/grad-benkovac-2024-08.md) · 108 ha
- [Incendiul de la Grad Slunj, februarie 2024](https://worldfires.org/ro/incendiu/grad-slunj-2024-02.md) · 106 ha

## Surse și limite

Suprafețele din fișe sunt perimetre măsurate din satelit și pot diferi de statistica oficială. Seria anuală și săptămânală este estimarea Copernicus EFFIS. FWI este un calcul propriu cu ERA5 în punctul fiecărui incendiu: nu este o avertizare oficială de pericol.
Informațiile oficiale pentru Croația sunt publicate de: [Hrvatska vatrogasna zajednica](https://hvz.gov.hr) · [Civilna zaštita](https://civilna-zastita.gov.hr)

## Cum să citezi

WorldFires, „Incendii în Croația în 2024”, https://worldfires.org/ro/tara/croatia/2024 (accesat la 8 noiembrie 2026). Surse: Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5, NASA FIRMS (VIIRS).

> Site experimental cu date deschise prelucrate automat: poate conține erori și nu este un serviciu oficial de urgență. În caz de incendiu, sunați la numărul local de urgență.

Versiunea completă cu hărți: https://worldfires.org/ro/tara/croatia/2024
