Incendiul de la Chae Hom, 21 martie 2026
แจ้ห่ม · Ngao, Mueang Phayao, Wang Nuea
Stins · ultima detecție 24 apr. 2026, 06:44 UTC
Focul a pornit pe 21 martie 2026 în Chae Hom, Thailanda, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 35 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 14.006 hectare, împărțit între 3 comune.
Al 41-lea din Thailanda în 2026, din 688.
Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (octombrie 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
14.006ha
Reuniunea a 5 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
21 mar. 2026 – 24 apr. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
35de zile
De pe 21 mar. 2026 până pe 24 apr. 2026: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 24 apr. 2026, 06:44 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
21 mar. 2026
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
21 mar. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
443
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 60 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
21 mar. 2026 – 24 apr. 2026
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
407MW
Putere radiativă însumată pe 15 aprilie 2026; focare în acea zi: 43.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
15 apr. 2026
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
24,3FWI · ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 3.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
36,4°C · 19 % UR
Maxima de 36,4 °C și umiditatea minimă de 19 % pe 15 aprilie 2026; rafale de 44 km/h pe 29 martie 2026.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 400persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 4,2 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2025).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
jurnal
Suprafață: 15.027 → 14.006 ha.
jurnal
Ultima zi cu foc: 20 aprilie 2026 → 24 aprilie 2026.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei chae-hom-2026-03-7.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2026-03-21
1
2
33,1
18,1
34
12,5
33,8
0,2
24,3
alto
1
2026-03-22
2
6
32,3
20,2
30
15,3
41,4
0
26,9
alto
1
2026-03-23
4
10
33,3
18
22
13
36,4
0
30,1
alto
1
2026-03-24
2
3
33,7
15,5
21
12
32,8
0
31,1
alto
1
2026-03-25
5
11
33,7
17,6
21
13,5
37,1
0
33
alto
1
2026-03-26
4
11
34,2
16,7
20
11,3
31,3
0
32,6
alto
1
2026-03-27
30
160
34,4
17,2
20
14,3
38,9
0
35,8
alto
1
2026-03-28
63
254
34,7
16,7
24
14,5
39,6
0
36,6
alto
1
2026-03-29
68
149
34,3
19,1
23
16,4
44,3
0
39
muy_alto
1
2026-03-30
21
45
34,2
18,6
25
13,3
36,4
0
36,8
alto
1
2026-03-31
5
9
34,7
19
27
11,6
31,7
0
35,8
alto
1
2026-04-01
4
16
34,7
19,7
31
10,4
28,8
0
33,2
alto
1
2026-04-02
22
82
35,2
20,2
27
12,3
34,6
0
35,2
alto
1
2026-04-03
31
97
35,4
19,6
27
10,6
27,4
0
34,3
alto
1
2026-04-04
1
6
34,1
20,2
33
10,3
29,9
0
32,5
alto
1
2026-04-05
3
2
35,4
21,7
33
11,2
30,2
0
33,6
alto
1
2026-04-06
5
29
34,8
21,9
33
10,9
27,4
0
33,5
alto
1
2026-04-07
3
10
34,6
21,7
33
12,1
31,7
0
34,6
alto
1
2026-04-08
15
35
35,6
21,5
23
13,9
37,4
0
38,1
muy_alto
1
2026-04-09
8
29
34,8
18,9
25
12,4
33,5
0
37,1
alto
1
2026-04-10
6
14
35,4
19,2
24
15,3
39,6
0
40,2
muy_alto
1
2026-04-11
8
74
34,6
19,5
28
12,7
36
0
38,1
muy_alto
1
2026-04-12
18
76
35,4
18,7
20
9,4
26,3
0
36,8
alto
1
2026-04-13
13
48
35,5
19,4
28
10,6
28,1
0
38,1
muy_alto
1
2026-04-14
16
58
35,7
20,6
27
10,4
29,9
0
38,2
muy_alto
1
2026-04-15
43
407
36,4
20,5
19
14,4
39,6
0
43,5
muy_alto
1
2026-04-16
5
15
35,5
18,5
26
8,8
26,6
0
38,2
muy_alto
1
2026-04-17
6
19
35,2
20,5
29
8,5
17,6
0
36,3
alto
1
2026-04-18
7
36
34,8
21,8
32
10
27
0
35,6
alto
1
2026-04-19
11
39
35,6
21,1
26
12,7
35,3
0
38,3
muy_alto
1
2026-04-20
8
61
34,1
21,9
35
11
33,1
0
34,5
alto
1
2026-04-21
1
4
35,2
21,5
34
10,9
31,7
0,1
34,7
alto
1
2026-04-22
1
4
35,2
22,1
36
10,3
29,5
0
33,8
alto
1
2026-04-23
2
2
33,3
22,9
40
10,1
29,2
0,3
30,9
alto
1
2026-04-24
1
3
34
21,3
41
9,1
29,2
0,3
29,7
alto
1
2026-04-25
0
0
26,3
20,9
70
11,3
30,2
4
3,9
muy_bajo
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
14.006ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
35de zile
21 mar. 2026 – 24 apr. 2026
Comune afectate
3
districte
A început pe
21 mar.
2026
Focare termice
443
într-un singur focar: 60 MW
Pericol la început
24
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
52MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
21 mar.24 apr.
Vezi evoluția24 apr. 2026
Cum a evoluat, zi de zi
21 mar.28 mar.4 apr.15 apr.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
36°maximă
44km/h · rafală maximă
19%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 3 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 4,0 mm pe 25 apr..
Zona mai arsese
74 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 4.914 ha în 2016, 9 ha în 2017, 459 ha în 2018, 4.217 ha în 2019, 3.041 ha în 2020, 2.290 ha în 2021, 1.623 ha în 2023, 2.791 ha în 2024, 614 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 10.382 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită4,2ha
Locuitori≈ 400
În perimetru se aflau aproximativ 4,2 ha construite și locuiau aproximativ 400 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
21 mar.
33,1 °C
34 %
34 km/h
0,2 mm
Ridicat 24
22 mar.
32,3 °C
30 %
41 km/h
0,0 mm
Ridicat 27
23 mar.
33,3 °C
22 %
36 km/h
0,0 mm
Ridicat 30
24 mar.
33,7 °C
21 %
33 km/h
0,0 mm
Ridicat 31
25 mar.
33,7 °C
21 %
37 km/h
0,0 mm
Ridicat 33
26 mar.
34,2 °C
20 %
31 km/h
0,0 mm
Ridicat 33
27 mar.
34,4 °C
20 %
39 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
28 mar.
34,7 °C
24 %
40 km/h
0,0 mm
Ridicat 37
29 mar.
34,3 °C
23 %
44 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 39
30 mar.
34,2 °C
25 %
36 km/h
0,0 mm
Ridicat 37
31 mar.
34,7 °C
27 %
32 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
1 apr.
34,7 °C
31 %
29 km/h
0,0 mm
Ridicat 33
2 apr.
35,2 °C
27 %
35 km/h
0,0 mm
Ridicat 35
3 apr.
35,4 °C
27 %
27 km/h
0,0 mm
Ridicat 34
4 apr.
34,1 °C
33 %
30 km/h
0,0 mm
Ridicat 32
5 apr.
35,4 °C
33 %
30 km/h
0,0 mm
Ridicat 34
6 apr.
34,8 °C
33 %
27 km/h
0,0 mm
Ridicat 34
7 apr.
34,6 °C
33 %
32 km/h
0,0 mm
Ridicat 35
8 apr.
35,6 °C
23 %
37 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 38
9 apr.
34,8 °C
25 %
34 km/h
0,0 mm
Ridicat 37
10 apr.
35,4 °C
24 %
40 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
11 apr.
34,6 °C
28 %
36 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 38
12 apr.
35,4 °C
20 %
26 km/h
0,0 mm
Ridicat 37
13 apr.
35,5 °C
28 %
28 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 38
14 apr.
35,7 °C
27 %
30 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 38
15 apr.
36,4 °C
19 %
40 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 44
16 apr.
35,5 °C
26 %
27 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 38
17 apr.
35,2 °C
29 %
18 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
18 apr.
34,8 °C
32 %
27 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
19 apr.
35,6 °C
26 %
35 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 38
20 apr.
34,1 °C
35 %
33 km/h
0,0 mm
Ridicat 34
21 apr.
35,2 °C
34 %
32 km/h
0,1 mm
Ridicat 35
22 apr.
35,2 °C
36 %
30 km/h
0,0 mm
Ridicat 34
23 apr.
33,3 °C
40 %
29 km/h
0,3 mm
Ridicat 31
24 apr.
34,0 °C
41 %
29 km/h
0,3 mm
Ridicat 30
25 apr. după
26,3 °C
70 %
30 km/h
4,0 mm
Foarte scăzut 4
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 14 mar. 2026
După · 1 mai 2026
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 18 aprilie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 136 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 109: de 7,3 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,5136µg/m³
Zile peste prag34de zile
PM10171µg/m³
Grosime optică2,08
OMS 15
21 mar.28 mar.4 apr.11 apr.18 apr.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 443Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 21 martie 2026 și 24 aprilie 2026 (35 de zile). Perimetrul îl datează între 23 martie 2026 și 20 aprilie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 14.006 hectare (140,1 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Ngao (10.080 ha, 6,7 %); Mueang Phayao (2.985 ha, 3,3 %); Wang Nuea (2.051 ha, 2,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,4 °C, o umiditate minimă de 19 % și rafale de 44 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 44, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Thailanda (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 5 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 23 martie 2026 – 20 aprilie 2026. 443 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.