Sari la conținut
worldfires
MM · Myanmar · –

Incendiul de la Pinlaung, 26 martie 2026 Pinlaung, Tatkon, Yamethin

Stins · ultima detecție 23 apr. 2026, 19:33 UTC

Focul a pornit pe 26 martie 2026 în Pinlaung, Myanmar, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 29 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 14.553 hectare, împărțit între 3 comune.

Al 29-lea din Myanmar în 2026, din 480.

Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (octombrie 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.

Suprafață arsă
14.553ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
29de zile
26 mar. 2026 – 23 apr. 2026
Comune afectate
3
comune
A început pe
26 mar.
2026
Focare termice
474
într-un singur focar: 179 MW
Pericol la început
23
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
343MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 26 mar.23 apr.
23 apr. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

26 mar. 2026 · 4 MW · 1 27 mar. 2026 · 143 MW · 9 28 mar. 2026 · 149 MW · 6 29 mar. 2026 · 5 MW · 2 30 mar. 2026 · 265 MW · 11 31 mar. 2026 · 43 MW · 7 1 apr. 2026 · 384 MW · 38 2 apr. 2026 · 698 MW · 42 3 apr. 2026 · 2.540 MW · 69 4 apr. 2026 · 201 MW · 10 5 apr. 2026 · 2.979 MW · 113 6 apr. 2026 · 1.422 MW · 48 7 apr. 2026 · 269 MW · 13 8 apr. 2026 · 26 MW · 3 9 apr. 2026 · 10 MW · 1 10 apr. 2026 · 53 MW · 5 11 apr. 2026 · 216 MW · 23 12 apr. 2026 · 250 MW · 19 13 apr. 2026 · 60 MW · 9 14 apr. 2026 · 47 MW · 13 15 apr. 2026 · 2 MW · 2 16 apr. 2026 · 13 MW · 2 17 apr. 2026 · 31 MW · 2 18 apr. 2026 · 7 MW · 3 19 apr. 2026 · 24 MW · 2 20 apr. 2026 · 10 MW · 2 21 apr. 2026 · 14 MW · 3 22 apr. 2026 · 31 MW · 4 23 apr. 2026 · 57 MW · 12
26 mar. 5 apr. 13 apr. 19 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

38°maximă
50km/h · rafală maximă
35%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 3 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,8 mm pe 24 apr..

Zona mai arsese

78 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 4.925 ha în 2016, 1.070 ha în 2017, 4.059 ha în 2018, 3.053 ha în 2019, 3.440 ha în 2020, 2.295 ha în 2021, 3.626 ha în 2022, 3.601 ha în 2023, 1.056 ha în 2024, 3.171 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 11.288 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 62 % din suprafața pe care o are București (146 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Pinlaung a început aici
    10.769 ha a ajuns pe 27 mar.
    3,2 %
  2. 3.255 ha a ajuns pe 26 mar.
    1,7 %
  3. 600 ha a ajuns pe 31 mar.
    0,3 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită2,5 ha
Locuitori≈ 500

În perimetru se aflau aproximativ 2,5 ha construite și locuiau aproximativ 500 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
26 mar. 35,5 °C 35 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 23
27 mar. 35,3 °C 39 % 39 km/h 0,1 mm Ridicat 25
28 mar. 35,7 °C 36 % 50 km/h 0,0 mm Ridicat 27
29 mar. 35,3 °C 36 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 26
30 mar. 35,5 °C 38 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 26
31 mar. 36,4 °C 39 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 26
1 apr. 36,0 °C 39 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 27
2 apr. 36,8 °C 38 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 27
3 apr. 37,3 °C 37 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 27
4 apr. 36,6 °C 41 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 28
5 apr. 36,4 °C 47 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 26
6 apr. 35,7 °C 45 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 26
7 apr. 34,1 °C 46 % 43 km/h 0,1 mm Ridicat 27
8 apr. 35,0 °C 45 % 42 km/h 0,2 mm Ridicat 27
9 apr. 34,3 °C 43 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 27
10 apr. 33,1 °C 49 % 39 km/h 0,3 mm Ridicat 25
11 apr. 33,7 °C 44 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 25
12 apr. 35,6 °C 36 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 27
13 apr. 36,4 °C 36 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 28
14 apr. 36,4 °C 43 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 28
15 apr. 37,1 °C 38 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 30
16 apr. 35,0 °C 43 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 27
17 apr. 37,8 °C 39 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 28
18 apr. 36,3 °C 47 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 28
19 apr. 36,9 °C 40 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 30
20 apr. 36,3 °C 44 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 29
21 apr. 37,8 °C 37 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 30
22 apr. 37,2 °C 43 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 29
23 apr. 37,6 °C 40 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 31
24 apr. după 38,2 °C 48 % 30 km/h 2,8 mm Moderat 11

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 19 mar. 2026
După · 30 apr. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 3 aprilie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 107 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 71: de 4,8 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5107 µg/m³
Zile peste prag24 de zile
PM10118 µg/m³
Grosime optică1,13
27 mar.1 apr.6 apr.11 apr.16 apr.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 474Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Myanmar

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Pinlaung?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 26 martie 2026 și 23 aprilie 2026 (29 de zile). Perimetrul îl datează între 29 martie 2026 și 16 aprilie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 14.553 hectare (145,5 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Pinlaung (10.769 ha, 3,2 %); Tatkon (3.255 ha, 1,7 %); Yamethin (600 ha, 0,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,8 °C, o umiditate minimă de 35 % și rafale de 50 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 31, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Myanmar (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 16 aprilie 2026 → 23 aprilie 2026.
  2. Data de început: 29 martie 2026 → 26 martie 2026.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 29 martie 2026 – 16 aprilie 2026. 474 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.