Sari la conținut
worldfires
GN · Guineea · –

Incendiul de la Sangardo, ianuarie 2025 Sangardo

Stins · ultima detecție 11 feb. 2025, 02:09 UTC

Focul a pornit pe 24 ianuarie 2025 în Sangardo, Guineea, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 19 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.144 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 52-lea ca mărime din Faranah din 2016 (din 160 cu pagină). Al 12-lea din Guineea în 2025, din 53.

Puterea măsurată de satelit este mică (24,0 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
3.144ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
19zile
24 ian. 2025 – 11 feb. 2025
Comune afectate
1
subprefecturi
A început pe
24 ian.
2025
Focare termice
132
într-un singur focar: 24 MW
Pericol la început
45
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
59MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 24 ian.11 feb.
11 feb. 2025

Cum a evoluat, zi de zi

24 ian. 2025 · 25 MW · 3 25 ian. 2025 · 6 MW · 3 26 ian. 2025 · 39 MW · 3 30 ian. 2025 · 155 MW · 21 31 ian. 2025 · 96 MW · 14 1 feb. 2025 · 126 MW · 18 2 feb. 2025 · 20 MW · 11 3 feb. 2025 · 83 MW · 25 4 feb. 2025 · 33 MW · 9 6 feb. 2025 · 168 MW · 20 7 feb. 2025 · 5 MW · 1 8 feb. 2025 · 7 MW · 1 11 feb. 2025 · 2 MW · 3
24 ian. 30 ian. 2 feb. 6 feb. 11 feb.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

38°maximă
37km/h · rafală maximă
8%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

96 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.635 ha în 2016, 1.192 ha în 2017, 778 ha în 2018, 1.493 ha în 2019, 99 ha în 2020, 1.809 ha în 2021, 2.064 ha în 2022, 851 ha în 2023, 669 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 3.023 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 13 % din suprafața pe care o are București (31 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Sangardo a început aici
    3.165 ha a ajuns pe 24 ian.
    2,8 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,38 ha
Locuitori≈ 100

În perimetru se aflau aproximativ 0,38 ha construite și locuiau aproximativ 100 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 34 % din suprafața din Guineea

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
24 ian. 35,8 °C 23 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
25 ian. 34,1 °C 24 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
26 ian. 36,3 °C 11 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 54
27 ian. 36,1 °C 12 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
28 ian. 36,0 °C 13 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
29 ian. 35,4 °C 9 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 52
30 ian. 36,0 °C 8 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 53
31 ian. 35,6 °C 9 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 56
1 feb. 34,2 °C 11 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 53
2 feb. 32,6 °C 11 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 56
3 feb. 32,1 °C 12 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 54
4 feb. 35,1 °C 11 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 51
5 feb. 34,2 °C 13 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 54
6 feb. 34,7 °C 13 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 54
7 feb. 35,7 °C 12 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 53
8 feb. 36,2 °C 12 % 29 km/h 0,0 mm Extrem 51
9 feb. 37,3 °C 12 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 54
10 feb. 37,4 °C 16 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
11 feb. 37,9 °C 13 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 50
12 feb. după 37,5 °C 15 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 55
13 feb. după 35,2 °C 29 % 31 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 44
14 feb. după 33,3 °C 34 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
15 feb. după 37,1 °C 24 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
16 feb. după 37,2 °C 18 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
17 feb. după 37,0 °C 20 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
18 feb. după 38,7 °C 16 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
19 feb. după 38,0 °C 18 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 53
20 feb. după 38,4 °C 20 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 54
21 feb. după 36,1 °C 21 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 45,3 și o umiditate minimă de 23 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 28.

FWI la pornire 45,3
Umiditate minimă 23 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Douako, februarie 2019
9.294 ha 21 de zile FWI 46,0 Umiditate min. 23 % la 36 km, în 2019

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

11 zile
durată mediană
2.270 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,8 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 13 din 28)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (3.144 ha față de o mediană de 2.270 ha) și a durat 19 zile, față de 11 zile.

La 15 din 28 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,8 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
37km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 11 feb. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 13 din 28, cu o mediană de 2,8 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 17 ian. 2025
După · 18 feb. 2025

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 31 ianuarie 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 95 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 63: de 4,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,595 µg/m³
Zile peste prag12 zile
PM10182 µg/m³
Grosime optică0,78
27 ian.30 ian.2 feb.5 feb.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 132Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Guineea

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Sangardo?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 24 ianuarie 2025 și 11 februarie 2025 (19 zile). Perimetrul îl datează între 29 ianuarie 2025 și 4 februarie 2025.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.144 hectare (31,4 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Sangardo (3.165 ha, 2,8 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,9 °C, o umiditate minimă de 8 % și rafale de 37 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 56, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Guineea (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 28. Durata lor mediană a fost de 11 zile, iar suprafața mediană de 2.270 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 15 din 28 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,8 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 4 februarie 2025 → 11 februarie 2025.
  2. Data de început: 29 ianuarie 2025 → 24 ianuarie 2025.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 29 ianuarie 2025 – 4 februarie 2025. 132 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.