Focul a pornit pe 5 octombrie 2022 în Pebane, Mozambic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 18 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 21.625 hectare, împărțit între o singură comună.
Este al 39-lea ca mărime din Zambézia din 2016 (din 564 cu pagină). Al 13-lea din Mozambic în 2022, din 206.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
21.625ha
Reuniunea a 5 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
5 oct. 2022 – 22 oct. 2022
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
18zile
De pe 5 oct. 2022 până pe 22 oct. 2022: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 23 oct. 2022, 11:12 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
5 oct. 2022
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
5 oct. 2022
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Cea mai grea zi
doar satelit
2.495MW
Putere radiativă însumată pe 14 octombrie 2022; focare în acea zi: 174.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
14 oct. 2022
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
42,0FWI · foarte ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 34.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
36,6°C · 22 % UR
Maxima de 36,6 °C și umiditatea minimă de 22 % pe 14 octombrie 2022; rafale de 45 km/h pe 16 octombrie 2022.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
jurnal
Ultima zi cu foc: 29 octombrie 2022 → 22 octombrie 2022.
jurnal
Data de început: 30 septembrie 2022 → 5 octombrie 2022.
· reconstituitmeteo
Vremea și FWI calculate cu reanaliza ERA5
jurnal
Ultima zi cu foc: 22 octombrie 2022 → 29 octombrie 2022.
jurnal
Data de început: 5 octombrie 2022 → 30 septembrie 2022.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei pebane-2022-10-4.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2022-10-05
118
1.988
36,3
21,7
25
16,3
38,9
0
42
muy_alto
1
2022-10-06
54
745
35,4
20,9
28
16
37,1
0
41,8
muy_alto
1
2022-10-07
68
699
36,2
21
29
15,5
38,9
0
41,3
muy_alto
1
2022-10-08
20
161
33,6
20,8
41
14,1
36,7
0,6
31,3
alto
1
2022-10-09
17
146
35
21
33
16,2
37,8
0
33,6
alto
1
2022-10-10
72
1.081
35,4
20,9
26
14,4
34,9
0
36,5
alto
1
2022-10-11
51
329
33,9
19,6
35
17,2
42,1
0
38,4
muy_alto
1
2022-10-12
26
282
33,5
20,9
34
14,2
30,6
0,1
36
alto
1
2022-10-13
49
1.326
36
21,2
28
15,8
39,2
0
37,8
alto
1
2022-10-14
174
2.495
36,6
20,9
22
16,2
37,1
0
42,6
muy_alto
1
2022-10-15
178
2.302
35,9
22,5
24
17,3
42,8
0
44,1
muy_alto
1
2022-10-16
51
265
34,8
21,4
25
19,6
45
0
46,9
muy_alto
1
2022-10-17
10
94
33,5
20
33
14,3
30,6
0
38
muy_alto
1
2022-10-18
12
52
33,4
21,6
41
11,6
29,5
0,6
27,7
alto
1
2022-10-19
0
0
34,3
22,4
39
13,6
31
0,9
26
alto
1
2022-10-20
7
153
34,3
22,4
32
16,4
37,1
0,1
34,6
alto
1
2022-10-21
23
354
35,6
21,7
28
14,8
35,6
0
37,1
alto
1
2022-10-22
28
464
36,2
21,5
28
15,5
41,8
0,2
38,4
muy_alto
1
2022-10-23
19
171
37,2
22,9
20
16,7
43,2
0
46,1
muy_alto
0
2022-10-24
0
0
36,6
22,7
24
15,6
35,6
0
45,2
muy_alto
0
2022-10-25
0
0
37,5
23
20
16,3
38,2
0
46,4
muy_alto
0
2022-10-26
0
0
37,7
24,9
20
15,9
39,6
0
46,3
muy_alto
0
2022-10-27
0
0
37,9
23,7
17
15,9
38,2
0
48,9
muy_alto
0
2022-10-28
0
0
38,4
24,1
21
15,7
33,5
0
49
muy_alto
0
2022-10-29
0
0
33,9
23,6
37
15,6
34,9
0,5
38,6
muy_alto
0
2022-10-30
0
0
33
22,9
49
10,7
29,2
1,6
15
moderado
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
21.625ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
18zile
5 oct. 2022 – 22 oct. 2022
Comune afectate
1
districte
A început pe
5 oct.
2022
Focare termice
977
într-un singur focar: 0 MW
Pericol la început
42
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
728MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
5 oct.22 oct.
Vezi evoluția23 oct. 2022
Cum a evoluat, zi de zi
5 oct.9 oct.14 oct.17 oct.22 oct.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
37°maximă
45km/h · rafală maximă
22%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 34 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,6 mm pe 30 oct..
Zona mai arsese
79 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 2.421 ha în 2016, 3.852 ha în 2017, 1.960 ha în 2018, 4.771 ha în 2019, 5.736 ha în 2020, 8.620 ha în 2021. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 17.158 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1ha
Locuitori< 20
În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
5 oct.
36,3 °C
25 %
39 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
6 oct.
35,4 °C
28 %
37 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
7 oct.
36,2 °C
29 %
39 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 41
8 oct.
33,6 °C
41 %
37 km/h
0,6 mm
Ridicat 31
9 oct.
35,0 °C
33 %
38 km/h
0,0 mm
Ridicat 34
10 oct.
35,4 °C
26 %
35 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
11 oct.
33,9 °C
35 %
42 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 38
12 oct.
33,5 °C
34 %
31 km/h
0,1 mm
Ridicat 36
13 oct.
36,0 °C
28 %
39 km/h
0,0 mm
Ridicat 38
14 oct.
36,6 °C
22 %
37 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
15 oct.
35,9 °C
24 %
43 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 44
16 oct.
34,8 °C
25 %
45 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 47
17 oct.
33,5 °C
33 %
31 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 38
18 oct.
33,4 °C
41 %
30 km/h
0,6 mm
Ridicat 28
19 oct.
34,3 °C
39 %
31 km/h
0,9 mm
Ridicat 26
20 oct.
34,3 °C
32 %
37 km/h
0,1 mm
Ridicat 35
21 oct.
35,6 °C
28 %
36 km/h
0,0 mm
Ridicat 37
22 oct.
36,2 °C
28 %
42 km/h
0,2 mm
Foarte ridicat 38
23 oct. după
37,2 °C
20 %
43 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 46
24 oct. după
36,6 °C
24 %
36 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 45
25 oct. după
37,5 °C
20 %
38 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 46
26 oct. după
37,7 °C
20 %
40 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 46
27 oct. după
37,9 °C
17 %
38 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 49
28 oct. după
38,4 °C
21 %
34 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 49
29 oct. după
33,9 °C
37 %
35 km/h
0,5 mm
Foarte ridicat 39
30 oct. după
33,0 °C
49 %
29 km/h
1,6 mm
Moderat 15
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 42,0 și o umiditate minimă de 25 %; înainte: 34 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 24.
FWI la pornire42,0
Umiditate minimă25 %
Zile fără ploaie34
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Pebane, 5 octombrie 2022
21.625 ha18 zileFWI 42,0Umiditate min. 25 %
Incendiul de la Mogovolas, septembrie 2016
3.286 ha6 zileFWI 39,0Umiditate min. 25 %la 140 km, în 2016
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 4,2 mm pe 3 oct..
A fost de 3,7 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 18 zile, față de 16 zile.
Niciunul dintre cei 24 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 5 din 24 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,5 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
1,6 mmprima ploaie
30 oct.la 8 zile după final
45km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 22 oct., iar pe 30 oct. au căzut 1,6 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 19 din 24, cu o mediană de 3,5 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 28 sept. 2022
După · 29 oct. 2022
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 17 octombrie 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 107 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 37: de 2,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,5107µg/m³
Zile peste prag13zile
PM10154µg/m³
Grosime optică1,10
OMS 15
3 oct.8 oct.13 oct.18 oct.23 oct.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
GWIS (Copernicus) îl datează între 5 octombrie 2022 și 22 octombrie 2022: 18 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 21.625 hectare (216,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Pebane (21.902 ha, 2,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,6 °C, o umiditate minimă de 22 % și rafale de 45 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 47, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mozambic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 24. Durata lor mediană a fost de 16 zile, iar suprafața mediană de 5.886 ha; 17 % au trecut de 10.000 ha. Niciunul dintre cei 24 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 5 din 24 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,5 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 5 poligoane grupate în această fișă.
Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.