Sari la conținut
worldfires
TH · Thailanda · –

Incendiul de la Na Yung, 15 martie 2023 นายูง · Na Yung, Pak Chom

Stins · ultima detecție 30 mar. 2023, 06:57 UTC

Focul a pornit pe 15 martie 2023 în Na Yung, Thailanda, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 16 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 4.939 hectare, împărțit între 2 comune.

Este cel mai mare incendiu din Udon Thani Province din 2016 (din 16 cu pagină). Al 21-lea din Thailanda în 2023, din 369.

Suprafață arsă
4.939ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
16zile
15 mar. 2023 – 30 mar. 2023
Comune afectate
2
districte
A început pe
15 mar.
2023
Focare termice
173
într-un singur focar: 44 MW
Pericol la început
27
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
72MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 15 mar.30 mar.
30 mar. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

15 mar. 2023 · 98 MW · 5 18 mar. 2023 · 2 MW · 2 20 mar. 2023 · 4 MW · 1 22 mar. 2023 · 5 MW · 2 23 mar. 2023 · 52 MW · 12 24 mar. 2023 · 40 MW · 8 25 mar. 2023 · 108 MW · 21 26 mar. 2023 · 401 MW · 78 27 mar. 2023 · 128 MW · 37 28 mar. 2023 · 17 MW · 4 29 mar. 2023 · 3 MW · 2 30 mar. 2023 · 4 MW · 1
15 mar. 22 mar. 26 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

40°maximă
41km/h · rafală maximă
21%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 39 de zile când a început.

Zona mai arsese

73 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 2.474 ha în 2016, 651 ha în 2018, 1.779 ha în 2019, 153 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 3.611 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 21 % din suprafața pe care o are București (49 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Na Yung นายูง a început aici
    2.781 ha a ajuns pe 18 mar.
    5,4 %
  2. Pak Chom ปากชม
    2.186 ha a ajuns pe 15 mar.
    2,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,28 ha
Locuitori< 20

În perimetru se aflau aproximativ 0,28 ha construite, dar aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
15 mar. 34,8 °C 33 % 18 km/h 0,1 mm Ridicat 27
16 mar. 33,2 °C 40 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 28
17 mar. 35,4 °C 36 % 21 km/h 0,2 mm Ridicat 26
18 mar. 36,2 °C 36 % 21 km/h 0,8 mm Ridicat 22
19 mar. 36,6 °C 36 % 24 km/h 0,4 mm Ridicat 28
20 mar. 37,7 °C 31 % 32 km/h 0,2 mm Ridicat 32
21 mar. 38,5 °C 28 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 37
22 mar. 39,5 °C 22 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
23 mar. 38,9 °C 23 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
24 mar. 39,5 °C 23 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
25 mar. 39,6 °C 21 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
26 mar. 38,5 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
27 mar. 37,3 °C 32 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 37
28 mar. 35,5 °C 43 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 34
29 mar. 34,1 °C 51 % 36 km/h 2,9 mm Scăzut 10
30 mar. 35,0 °C 38 % 27 km/h 0,3 mm Moderat 21
31 mar. după 36,2 °C 37 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 26
1 apr. după 37,2 °C 34 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 29
2 apr. după 38,1 °C 27 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 36
3 apr. după 38,1 °C 25 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
4 apr. după 38,7 °C 25 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
5 apr. după 38,8 °C 22 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
6 apr. după 38,2 °C 28 % 21 km/h 0,0 mm Ridicat 37
7 apr. după 36,9 °C 36 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 34
8 apr. după 35,1 °C 51 % 36 km/h 0,1 mm Ridicat 30
9 apr. după 34,9 °C 45 % 28 km/h 0,1 mm Ridicat 28

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 27,1 și o umiditate minimă de 33 %; înainte: 39 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 33.

FWI la pornire 27,1
Umiditate minimă 33 %
Zile fără ploaie 39
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Dan Sai, martie 2016
6.355 ha 19 zile FWI 26,5 Umiditate min. 34 % la 120 km, în 2016

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 5,2 mm pe 30 mar..

Ce s-a întâmplat cu ei

9 zile
durată mediană
1.374 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,2 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 26 din 33)

A fost de 3,6 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 16 zile, față de 9 zile.

Doar 4 din cei 33 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 7 din 33 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
41km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 30 mar. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 26 din 33, cu o mediană de 2,2 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 8 mar. 2023
După · 6 apr. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 27 martie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 218 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 68: de 4,6 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5218 µg/m³
Zile peste prag13 zile
PM10312 µg/m³
Grosime optică1,74
20 mar.23 mar.26 mar.29 mar.1 apr.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 173Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Thailanda

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Na Yung?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 15 martie 2023 și 30 martie 2023 (16 zile). Perimetrul îl datează între 22 martie 2023 și 29 martie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 4.939 hectare (49,4 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Na Yung (2.781 ha, 5,4 %); Pak Chom (2.186 ha, 2,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 39,6 °C, o umiditate minimă de 21 % și rafale de 41 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 47, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Thailanda (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 33. Durata lor mediană a fost de 9 zile, iar suprafața mediană de 1.374 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 4 din cei 33 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 7 din 33 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 199 · 191 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 29 martie 2023 → 30 martie 2023.
  2. Data de început: 22 martie 2023 → 15 martie 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 199 · 191.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 22 martie 2023 – 29 martie 2023. 173 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.