Incendiul de la Masi-Manimba, 27 iulie 2026
Masi-Manimba, Kenge
Stins · ultima detecție 13 sept. 2026, 12:23 UTC
Focul a pornit pe 27 iulie 2026 în Masi-Manimba, Republica Democrată Congo, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 49 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 111.205 hectare, împărțit între 2 comune.
Această fișă este probabil un complex de incendii, nu un singur foc. GWIS unește într-un singur perimetru focurile care se ating timp de săptămâni, iar în sezoanele mari asta poate aduna zeci de incendii distincte. Suprafața totală este de încredere; originea și datele se referă la ansamblu.
Al 5-lea din Republica Democrată Congo în 2026, din 515.
Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (august 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
111.205ha
Reuniunea a 4 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
27 iul. 2026 – 13 sept. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
49de zile
De pe 27 iul. 2026 până pe 13 sept. 2026: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 13 sept. 2026, 12:23 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
27 iul. 2026
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
27 iul. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
3.245
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 184 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP + NOAA-20)
Dată
27 iul. 2026 – 13 sept. 2026
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
3.892MW
Putere radiativă însumată pe 17 august 2026; focare în acea zi: 480.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
17 aug. 2026
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
25,6FWI · ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 35.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
36,9°C · 33 % UR
Maxima de 36,9 °C și umiditatea minimă de 33 % pe 27 august 2026; rafale de 32 km/h pe 3 septembrie 2026.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 21.000persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 164 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2025).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 35 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,6 mm pe 15 sept..
Zona mai arsese
89 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 42.486 ha în 2016, 27.041 ha în 2017, 21.063 ha în 2018, 28.191 ha în 2019, 51.696 ha în 2020, 13.819 ha în 2021, 20.361 ha în 2022, 30.757 ha în 2023, 40.648 ha în 2024, 56.127 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 98.482 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită164ha
Locuitori≈ 21.000
În perimetru se aflau aproximativ 164 ha construite și locuiau aproximativ 21.000 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
27 iul.
32,1 °C
45 %
22 km/h
0,0 mm
Ridicat 26
28 iul.
30,8 °C
47 %
28 km/h
0,0 mm
Ridicat 25
29 iul.
32,0 °C
44 %
20 km/h
0,0 mm
Ridicat 24
30 iul.
31,1 °C
49 %
24 km/h
1,1 mm
Moderat 14
31 iul.
30,1 °C
56 %
21 km/h
1,0 mm
Moderat 11
1 aug.
32,0 °C
43 %
20 km/h
0,0 mm
Moderat 20
2 aug.
31,7 °C
46 %
17 km/h
0,0 mm
Moderat 20
3 aug.
30,8 °C
49 %
21 km/h
0,1 mm
Ridicat 21
4 aug.
32,7 °C
47 %
23 km/h
0,1 mm
Ridicat 22
5 aug.
32,9 °C
39 %
19 km/h
0,0 mm
Ridicat 22
6 aug.
33,1 °C
39 %
20 km/h
0,0 mm
Ridicat 24
7 aug.
29,8 °C
53 %
19 km/h
0,1 mm
Ridicat 23
8 aug.
32,3 °C
48 %
21 km/h
0,1 mm
Moderat 21
9 aug.
31,6 °C
50 %
21 km/h
0,1 mm
Ridicat 21
10 aug.
31,1 °C
49 %
22 km/h
0,1 mm
Ridicat 23
11 aug.
31,1 °C
50 %
22 km/h
0,1 mm
Ridicat 23
12 aug.
33,9 °C
41 %
17 km/h
0,0 mm
Ridicat 24
13 aug.
34,7 °C
41 %
20 km/h
0,7 mm
Ridicat 24
14 aug.
32,4 °C
48 %
25 km/h
1,9 mm
Scăzut 10
15 aug.
31,5 °C
46 %
19 km/h
0,0 mm
Moderat 18
16 aug.
31,8 °C
47 %
26 km/h
0,2 mm
Ridicat 21
17 aug.
33,7 °C
38 %
20 km/h
0,0 mm
Ridicat 23
18 aug.
33,5 °C
37 %
18 km/h
0,0 mm
Ridicat 25
19 aug.
32,9 °C
36 %
23 km/h
0,0 mm
Ridicat 27
20 aug.
33,2 °C
38 %
21 km/h
0,0 mm
Ridicat 25
21 aug.
31,2 °C
49 %
20 km/h
0,3 mm
Ridicat 25
22 aug.
33,8 °C
47 %
21 km/h
1,0 mm
Moderat 17
23 aug.
33,0 °C
52 %
19 km/h
0,3 mm
Moderat 19
24 aug.
32,0 °C
47 %
22 km/h
0,1 mm
Moderat 21
25 aug.
33,7 °C
46 %
21 km/h
0,1 mm
Ridicat 23
26 aug.
33,4 °C
47 %
18 km/h
0,5 mm
Ridicat 23
27 aug.
36,9 °C
33 %
20 km/h
0,0 mm
Ridicat 29
28 aug.
32,4 °C
52 %
30 km/h
2,0 mm
Moderat 11
29 aug.
29,2 °C
60 %
26 km/h
0,9 mm
Moderat 11
30 aug.
32,5 °C
47 %
20 km/h
0,0 mm
Moderat 18
31 aug.
32,1 °C
49 %
23 km/h
0,3 mm
Moderat 20
1 sept.
36,1 °C
39 %
21 km/h
2,7 mm
Moderat 12
2 sept.
34,9 °C
45 %
17 km/h
4,9 mm
Foarte scăzut 5
3 sept.
30,0 °C
61 %
32 km/h
0,8 mm
Scăzut 9
4 sept.
34,5 °C
39 %
20 km/h
0,1 mm
Moderat 19
5 sept.
34,4 °C
43 %
21 km/h
0,4 mm
Moderat 19
6 sept.
34,1 °C
44 %
23 km/h
2,5 mm
Scăzut 8
7 sept.
33,9 °C
48 %
23 km/h
7,1 mm
Foarte scăzut 3
8 sept.
34,3 °C
46 %
17 km/h
7,5 mm
Foarte scăzut 3
9 sept.
33,1 °C
48 %
24 km/h
0,0 mm
Scăzut 8
10 sept.
32,9 °C
47 %
21 km/h
0,7 mm
Scăzut 10
11 sept.
31,8 °C
51 %
26 km/h
2,4 mm
Foarte scăzut 3
12 sept.
33,0 °C
44 %
20 km/h
0,0 mm
Scăzut 9
13 sept.
32,4 °C
50 %
21 km/h
0,1 mm
Scăzut 11
14 sept. după
34,1 °C
45 %
21 km/h
0,0 mm
Moderat 13
15 sept. după
34,2 °C
42 %
18 km/h
2,6 mm
Foarte scăzut 5
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 20 iul. 2026
După · 20 sept. 2026
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 30 august 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 277 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 172: de 12 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,5277µg/m³
Zile peste prag54de zile
PM10283µg/m³
Grosime optică2,60
OMS 15
25 iul.5 aug.16 aug.27 aug.7 sept.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 3.245Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 27 iulie 2026 și 13 septembrie 2026 (49 de zile). Perimetrul îl datează între 3 august 2026 și 6 septembrie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 111.205 hectare (1.112,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Masi-Manimba (104.394 ha, 7,2 %); Kenge (11.557 ha, 0,6 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,9 °C, o umiditate minimă de 33 % și rafale de 32 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 29, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Democrată Congo (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 4 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 3 august 2026 – 6 septembrie 2026. 3.245 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.