Incendiul de la Phrao, 5 martie 2024
พร้าว · Mae Taeng, Phrao, Doi Saket
Stins · ultima detecție 17 mar. 2024, 19:07 UTC
Focul a pornit pe 5 martie 2024 în Phrao, Thailanda, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 12 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 4.802 hectare, împărțit între 3 comune.
Este al 11-lea ca mărime din Chiang Mai Province din 2016 (din 319 cu pagină). Al 22-lea din Thailanda în 2024, din 277.
Puterea măsurată de satelit este mică (18,2 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
4.802ha
Reuniunea a 2 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
5 mar. 2024 – 16 mar. 2024
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
12zile
De pe 5 mar. 2024 până pe 16 mar. 2024: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 17 mar. 2024, 19:07 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
5 mar. 2024
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
5 mar. 2024
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
117
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 18 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
5 mar. 2024 – 16 mar. 2024
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
239MW
Putere radiativă însumată pe 10 martie 2024; focare în acea zi: 26.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
10 mar. 2024
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
33,8FWI · ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 23.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
37,1°C · 23 % UR
Maxima de 37,1 °C și umiditatea minimă de 23 % pe 5 martie 2024; rafale de 36 km/h pe 12 martie 2024.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 30persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 0,21 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2025).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
jurnal
Suprafață: 4.924 → 4.802 ha.
· reconstituitmeteo
Vremea și FWI calculate cu reanaliza ERA5
jurnal
Ultima zi cu foc: 13 martie 2024 → 16 martie 2024.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei phrao-2024-03-3.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2024-03-05
2
12
37,1
17,2
23
8,2
27
0
33,8
alto
1
2024-03-06
5
7
36,4
18,2
24
8,7
20,9
0
34,6
alto
1
2024-03-07
10
62
35
17,6
29
9,3
28,8
0
35,4
alto
1
2024-03-08
6
10
36,2
19,2
32
10,8
32,4
0
35,9
alto
1
2024-03-09
5
14
36,9
19,4
26
10,8
31,7
0
36,2
alto
1
2024-03-10
26
239
35,7
20,6
29
10,8
28,1
0
36,5
alto
1
2024-03-11
25
93
35,9
18,6
23
9,8
29,9
0
36
alto
1
2024-03-12
17
34
35,8
19,1
28
14,2
36,4
0
40,3
muy_alto
1
2024-03-13
12
65
35,6
19,2
28
9,7
28,1
0
36,5
alto
1
2024-03-14
1
0
35,3
17,6
23
8,4
23
0
35,6
alto
1
2024-03-15
0
0
35,3
17,9
25
7,2
25,2
0
34,9
alto
1
2024-03-16
3
14
36
19,2
29
9
25,2
0
36,7
alto
1
2024-03-17
5
28
36
20,9
30
10,1
28,8
0
37,4
alto
0
2024-03-18
0
0
36,9
21,8
29
7,7
23
0
35,6
alto
0
2024-03-19
0
0
36,4
21,8
30
12
27
0
39,5
muy_alto
0
2024-03-20
0
0
29,1
22
70
10,7
29,5
19,3
0,5
muy_bajo
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
4.802ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
12zile
5 mar. 2024 – 16 mar. 2024
Comune afectate
3
districte
A început pe
5 mar.
2024
Focare termice
117
într-un singur focar: 18 MW
Pericol la început
34
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
48MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
5 mar.16 mar.
Vezi evoluția17 mar. 2024
Cum a evoluat, zi de zi
5 mar.10 mar.14 mar.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
37°maximă
36km/h · rafală maximă
23%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 23 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 19,3 mm pe 20 mar..
Zona mai arsese
95 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 2.224 ha în 2016, 1.740 ha în 2017, 503 ha în 2018, 2.041 ha în 2019, 2.543 ha în 2020, 2.746 ha în 2021, 2.189 ha în 2023. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 4.560 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită0,21ha
Locuitori≈ 30
În perimetru se aflau aproximativ 0,21 ha construite și locuiau aproximativ 30 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
5 mar.
37,1 °C
23 %
27 km/h
0,0 mm
Ridicat 34
6 mar.
36,4 °C
24 %
21 km/h
0,0 mm
Ridicat 35
7 mar.
35,0 °C
29 %
29 km/h
0,0 mm
Ridicat 35
8 mar.
36,2 °C
32 %
32 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
9 mar.
36,9 °C
26 %
32 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
10 mar.
35,7 °C
29 %
28 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
11 mar.
35,9 °C
23 %
30 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
12 mar.
35,8 °C
28 %
36 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
13 mar.
35,6 °C
28 %
28 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
14 mar.
35,3 °C
23 %
23 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
15 mar.
35,3 °C
25 %
25 km/h
0,0 mm
Ridicat 35
16 mar.
36,0 °C
29 %
25 km/h
0,0 mm
Ridicat 37
17 mar. după
36,0 °C
30 %
29 km/h
0,0 mm
Ridicat 37
18 mar. după
36,9 °C
29 %
23 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
19 mar. după
36,4 °C
30 %
27 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
20 mar. după
29,1 °C
70 %
30 km/h
19,3 mm
Foarte scăzut 0
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 33,8 și o umiditate minimă de 23 %; înainte: 23 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 15.
FWI la pornire33,8
Umiditate minimă23 %
Zile fără ploaie23
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Phrao, 5 martie 2024
4.802 ha12 zileFWI 33,8Umiditate min. 23 %
Incendiul de la Mae Suai, martie 2019
10.480 ha24 de zileFWI 33,3Umiditate min. 22 %la 79 km, în 2019
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
A fost de 2,6 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 12 zile, față de 6 zile.
Doar 1 din cei 15 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 11 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,2 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
19,3 mmprima ploaie
20 mar.la 4 zile după final
36km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 16 mar., iar pe 20 mar. au căzut 19,3 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 4 din 15, cu o mediană de 4,2 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 27 feb. 2024
După · 23 mar. 2024
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 7 martie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 58 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 44: de 2,9 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,558µg/m³
Zile peste prag12zile
PM1085µg/m³
Grosime optică1,23
OMS 15
5 mar.8 mar.11 mar.14 mar.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 117Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 5 martie 2024 și 16 martie 2024 (12 zile). Perimetrul îl datează între 7 martie 2024 și 13 martie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 4.802 hectare (48,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Mae Taeng (2.159 ha, 1,5 %); Phrao (2.060 ha, 1,6 %); Doi Saket (728 ha, 1,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,1 °C, o umiditate minimă de 23 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 40, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Thailanda (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 15. Durata lor mediană a fost de 6 zile, iar suprafața mediană de 1.832 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 1 din cei 15 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 11 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,2 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 7 martie 2024 – 13 martie 2024. 117 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.