Sari la conținut
worldfires
MM · Myanmar · –

Incendiul de la Hsipaw, 1 martie 2025 Hsipaw, Kyaukme

Stins · ultima detecție 7 mar. 2025, 07:22 UTC

Focul a pornit pe 1 martie 2025 în Hsipaw, Myanmar, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 7 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.733 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 77-lea ca mărime din Shan din 2016 (din 625 cu pagină). Al 18-lea din Myanmar în 2025, din 133.

Suprafață arsă
5.733ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
7zile
1 mar. 2025 – 7 mar. 2025
Comune afectate
2
comune
A început pe
1 mar.
2025
Focare termice
188
într-un singur focar: 0 MW
Pericol la început
32
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
273MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 1 mar.7 mar.
7 mar. 2025

Cum a evoluat, zi de zi

1 mar. 2025 · 147 MW · 15 3 mar. 2025 · 6 MW · 1 4 mar. 2025 · 39 MW · 10 5 mar. 2025 · 695 MW · 83 6 mar. 2025 · 737 MW · 75 7 mar. 2025 · 14 MW · 4
1 mar. 4 mar. 6 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

32°maximă
44km/h · rafală maximă
24%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

94 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.404 ha în 2016, 3.094 ha în 2017, 1.219 ha în 2019, 2.706 ha în 2020, 2.590 ha în 2021, 2.034 ha în 2022, 3.616 ha în 2023, 2.786 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 5.414 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 24 % din suprafața pe care o are București (57 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Hsipaw a început aici
    5.557 ha
    1,0 %
  2. 211 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită4,0 ha
Locuitori≈ 1.000

În perimetru se aflau aproximativ 4,0 ha construite și locuiau aproximativ 1.000 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 24 % din suprafața din Myanmar

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
1 mar. 30,3 °C 29 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 32
2 mar. 31,5 °C 24 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 35
3 mar. 31,0 °C 26 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 32
4 mar. 30,2 °C 30 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 32
5 mar. 30,2 °C 27 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 31
6 mar. 30,6 °C 28 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 31
7 mar. 30,8 °C 26 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 35
8 mar. după 31,3 °C 20 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
9 mar. după 30,9 °C 25 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 36
10 mar. după 31,7 °C 26 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 34
11 mar. după 31,5 °C 23 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
12 mar. după 31,6 °C 24 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
13 mar. după 31,1 °C 24 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
14 mar. după 32,1 °C 23 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
15 mar. după 32,7 °C 25 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
16 mar. după 33,8 °C 24 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
17 mar. după 33,7 °C 23 % 48 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 32,2 și o umiditate minimă de 29 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 19.

FWI la pornire 32,2
Umiditate minimă 29 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Hsipaw, februarie 2024
3.014 ha 25 de zile FWI 32,2 Umiditate min. 30 % la 30 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,4 mm pe 21 mar..

Ce s-a întâmplat cu ei

13 zile
durată mediană
3.537 ha
suprafață mediană
5 %
au trecut de 10.000 ha
2,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 12 din 19)

A fost de 1,6 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 7 zile, față de 13 zile.

Doar 3 din cei 19 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 7 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
44km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 7 mar. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 12 din 19, cu o mediană de 2,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 22 feb. 2025
După · 14 mar. 2025

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 10 martie 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 135 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 75: de 5,0 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5135 µg/m³
Zile peste prag12 zile
PM10143 µg/m³
Grosime optică0,94
27 feb.2 mar.5 mar.8 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Myanmar

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Hsipaw?
GWIS (Copernicus) îl datează între 1 martie 2025 și 7 martie 2025: 7 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.733 hectare (57,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Hsipaw (5.557 ha, 1,0 %); Kyaukme (211 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 31,5 °C, o umiditate minimă de 24 % și rafale de 44 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 35, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Myanmar (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 19. Durata lor mediană a fost de 13 zile, iar suprafața mediană de 3.537 ha; 5 % au trecut de 10.000 ha. Doar 3 din cei 19 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 7 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 4 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 11 martie 2025 → 7 martie 2025.
  2. Data de început: 24 februarie 2025 → 1 martie 2025.
  3. Ultima zi cu foc: 7 martie 2025 → 11 martie 2025.
  4. Data de început: 1 martie 2025 → 24 februarie 2025.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.